Cykliczne darowizny od babci - Forum Prawne

 

Cykliczne darowizny od babci

Dzień dobry! Nakreślając sytuację: moja babcia zadeklarowała, iż co miesiąc będzie darowała mi 1500zł celem odłożenia. Jednak pojawiło się parę pytań: 1) Czy podczas składania formularzu SD-Z2, muszę wykazać poprzez dodatkowe dokumenty (akt urodzenia babci, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
11-01-2019, 09:17  
CourtMarshal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Cykliczne darowizny od babci

Dzień dobry!

Nakreślając sytuację: moja babcia zadeklarowała, iż co miesiąc będzie darowała mi 1500zł celem odłożenia. Jednak pojawiło się parę pytań:

1) Czy podczas składania formularzu SD-Z2, muszę wykazać poprzez dodatkowe dokumenty (akt urodzenia babci, mamy, mój) pokrewieństwo, aby być zwolnionym z obowiązku podatkowego? Nie widzę w formularzu rubryki, w której można by wskazać taką informację, dlatego wolę zapytać.

2) Czy potrzebna jest pisemna umowa darowizny, czy nie jest ona wymagana? Dodam, że chodzi o przelewy na moje konto bankowe, nie ,,do ręki'', więc same darowizny byłyby udokumentowane.

3) Czy w przelewie, w tytule należy/powinno się zaznaczyć, że jest to ,,Darowizna'', czy też nie ma to większego znaczenia?

4) Czy muszę zgłaszać każdą kwotę, która przekracza sumę 9637zł, na osobnych formularzach, czy też mogę zrobić to zbiorczo, dla paru przelewów, na jednym formularzu, jednocześnie składając druk nie później, niż pół roku po pierwszym przekroczeniu?

5) Czy przy składaniu SD-Z2 muszę załączyć potwierdzenia otrzymania przelewów z darowizną?


Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, jeśli pytania wydają absurdalne. Szczerze mówiąc nie znam się na tych sprawach, więc chcę mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną należycie wypełnione.
CourtMarshal jest off-line  
11-01-2019, 11:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Cykliczne darowizny od babci

1. Musisz wykazać stopień pokrewieństwa dokumentem
2. Dla US, umowa jest zbędna. Wystarczy przelew bankowy lub przekaz pocztowy.
3. Tytuł przelewu "darowizna". Po to by nie było wątpliwości, do jakiej czynności doszło.
4. Tak, po przekroczeniu progu w okresie 5 letnim. Jednak nie musisz zgłaszać co miesiąc, ponieważ masz czas na zgłoszenie - 6 m-cy.
5. Tak - wpływ na Twój rachunek jako obdarowanego. Nie odwrotnie (babcia -> wnuk).
 
12-01-2019, 10:43  
CourtMarshal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Cykliczne darowizny od babci

Dziękuję za odpowiedź! Jeszcze tylko trzy pytania celem doprecyzowania.

2) Czyli rozumiem, że tutaj jako rodzaj dokumentu, mam zaznaczyć ,,inny dokument'' (w domyśle potwierdzenia otrzymanych przelewów)?

4) Tutaj jestem trochę skonfundowany - zatem każda wpłata przekraczająca próg to osobny formularz, czy też można zbiorczo na jednym (w ciągu pół roku rzecz jasna)?


I ostanie pytanie: wcześniej byłem przekonany, że wstępni, zstępni należą z automatu do tzw. ,,0 grupy'', ale ktoś mi wczoraj namieszał mówiąc, że nie do końca tak jest. Zatem czy wnukowie/dziadkowie muszą płacić podatek od darowizny, po złożeniu formularza SD-Z2, czy też są zwolnieni z obowiązku podatkowego?

Edit: 1) Czy wystarczą kserokopie aktów urodzenia, czy muszą być oryginały?
CourtMarshal jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od darowizny od drugiego dzidka, czyli męża babci (odpowiedzi: 2) Hej, Dziadkowie przepisali na mnie swoją lokatę, chcąc się zabezpieczyć przed dziećmi dziadka którzy tylko czekają jak sępy na zgon. Zgodziłam się...
§ Spadek po babci a akt darowizny (odpowiedzi: 14) Witam, naświetlę krótko sprawę: Spisany jest testament w którym jasno zapisane jest że całość majątku (mieszkanie) przepisuje na moją mamę. Mało tego...
§ zachówek od darowizny od babci (odpowiedzi: 4) Witam jestem nowy nie wiem czy w dobrym miejscu piszę mam takie pytanie 8 lat temu po śmierci dziadka zamieszkałem z babcią, która notarialnie mi...
§ Koszty darowizny mieszkania - od babci dla wnuczki (odpowiedzi: 2) Witam Mam do Was pytanie: jakie są koszty notarialne darowizny mieszkania, które babcia chce przekazać wnuczce oraz jak wygląda podatek od tego?...
§ Sprzedaż mieszkania otrzymanego z darowizny od babci (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, W 2011 roku otrzymałem w darowiznie mieszkanie od swojej babci (darowizna była zwolniona od podatku). W mieszkaniu nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:37.