Pismo z US ws. dokumentacji darowizny po złożeniu SD-Z2 - Forum Prawne

 

Pismo z US ws. dokumentacji darowizny po złożeniu SD-Z2

W zeszłym roku podatnik otrzymał od wstępnego darowiznę. Taka darowizna powinna być zwolniona zarówno z PIT, jak i PCC . W tym celu specjalnie postarał się o założenie wstępnemu r-ku bankowego, na który ten wpłacił ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
17-01-2020, 21:45  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie Pismo z US ws. dokumentacji darowizny po złożeniu SD-Z2

W zeszłym roku podatnik otrzymał od wstępnego darowiznę. Taka darowizna powinna być zwolniona zarówno z PIT, jak i PCC. W tym celu specjalnie postarał się o założenie wstępnemu r-ku bankowego, na który ten wpłacił pieniądze, a następnie dokonał przelewu z tego r-ku na konto obdarowanego, który darowiznę przyjął. Tytuł przelewu stwierdza, że jest to darowizna, poza tym umowa była jedynie ustna. Obdarowany posiada potwierdzenie otrzymania przelewu w formie elektronicznej - wygenerowane z systemu bankowego. Obdarowany podatnik złożył druk SD-Z2 w formie elektronicznej. Niestety nie było technicznej możliwości, aby do druku dołączyć potwierdzenie przelewu...

Dzisiaj (17.01.2020) obdarowany podatnik odebrał wysłane poleconym z ZPO pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego z dn. 02.01.2020. Czy podatnik faktycznie musi się do niego zastosować?

Cytat:
Napisał/a Naczelnik Urzędu Skarbowego X
XX, dnia 02.01.2020
Naczelnik Urzędu skarbowego XXX
znak sprawy:
UNP:

Pesel: XXXXXXXXXXX

Pan/i
XX XX
[adres]

Na podstawie art. 155 § 1 oraz art. 272 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800), w związku z art. 4a ustawy z dnia 23 lipca 1983 r o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2017 r poz 833) Naczelnik Urzędu Skarbowego X informuje iż dokonuje czynności sprawdzających w zakresie złożonego zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułu otrzymania w dniu XX XXX 2019 roku darowizny środków pieniężnych od Pana/i XXX XXX.
W związku z powyższym organ podatkowy prosi o:
- osobiste stawienie się w siedzibie Urzędu Skarbowego w XX przy ul. XX w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania w pok. nr X celem przedłożenia dokumentów poświadczających wpływ środków pieniężnych będących przedmiotem darowizny na rachunek bankowy obdarowanego. Czynności tej może Pan/i dokonać również przez pełnomocnika posiadającego stosowne upoważnienie do działania w Pana/i imieniu
bądź
- przesłanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania przedmiotowego pisma pisemnych wyjaśnień w sprawie
Niezastosowanie się w wyznaczonym terminie do niniejszego wezwania może spowodować nałożenie kary porządkowej na podstawie art. 262 § 1 pkt 2 Ordynacja podatkowa.

W załączeniu przekazuję klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Klauzula jest dostępna również na stronie internetowej IAS w XX w zakładce Organizacja/Ochrona danych osobowych /Klauzule informacyjne.
Czy to pismo ma w ogóle moc prawną? Nie ma tytułu tj. wezwanie, nie ma wyodrębnionego pouczenia. Nawet nie piszą, że żądają, tylko proszą, ale potem jednak grożą karą... Czy przypadkiem najpierw nie powinno być wszczęte jakieś postępowanie wyjaśniające zanim US będzie mógł żądać takich informacji?

Przecież kompletnym idiotyzmem by było, żeby SD-Z2 wypełniał ktoś, kto nie ma dowodu na to, że darowiznę przekazano na r-k bankowy - w takiej sytuacji sam by się podkładał. Po co marnować czas i pieniądze na sprawdzanie czegoś takiego? Nie można dodać do SD-Z2 opcji dołączenia załącznika i od razu tam załączać potwierdzenie przelewu?

A dołączanie kartki A4 zadrukowanej z 2 stron informacjami o RODO to już kompletna bzdura i marnotrawstwo papieru... Przecież wysyłając elektronicznie SD-Z2 podatnik wiedział, że to administracja skarbowa będzie przetwarzać te dane, a zresztą robią to na podstawie właściwej ustawy...

Art. 155. § 1. Ustawy Ordynacja podatkowa (w piśmie podawany jest stary tekst jednolity!) na końcu zawiera warunek: "jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy." Co tu w tej sytuacji wyjaśniać? Przecież wszystko jest w SD-Z2...
loonatic jest off-line  
17-01-2020, 22:17  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.898
Domyślnie RE: Pismo z US ws. dokumentacji darowizny po złożeniu SD-Z2

Cytat:
Napisał/a loonatic Zobacz post
... Niestety nie było technicznej możliwości, aby do druku dołączyć potwierdzenie przelewu...
Nigdy nie było takiego obowiązku i nigdy takiego dokumentu nie dołączało się, a US ma prawo kontrolować.
Proponuję bardzo dokładnie przeczytać wyjaśnienia dotyczące deklaracji SD-Z2. Po to jest wymóg formy przekazania darowizny pieniężnej przelewem czy przekazem aby łatwo można było zweryfikować, co też US czyni.





PS.
Cytat:
Napisał/a loonatic Zobacz post
... Przecież kompletnym idiotyzmem by było, żeby SD-Z2 wypełniał ktoś, kto nie ma dowodu na to, że darowiznę przekazano na r-k bankowy. ...
Oj, to jeszcze mało wiesz na temat idiotyzmu.
LeszsekS jest off-line  
18-01-2020, 17:26  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie RE: Pismo z US ws. dokumentacji darowizny po złożeniu SD-Z2

Dzięki. W takim razie wyślę im potwierdzenie w PDF ePUAPem.
Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Nigdy nie było takiego obowiązku i nigdy takiego dokumentu nie dołączało się, a US ma prawo kontrolować.
[...]
Po to jest wymóg formy przekazania darowizny pieniężnej przelewem czy przekazem aby łatwo można było zweryfikować, co też US czyni.
Gdyby można było dołączać od razu, to US nie musiał marnować czasu na wysyłanie wezwań i pieniędzy na listy, bo od razu widziałby obraz dokumentu w systemie, a podatnik na zabawę z papierkami, jak w poniższej historii:

W gazecie przeczytałem o synu, który otrzymując od rodziców pieniądze na mieszkanie w 24 ratach złożył 1 deklarację SD-Z2 w dniu otrzymania ostatniej raty. Potem musiał złożyć 48 deklaracji SD-Z2, gdyż środki są z majątku wspólnego i musi być oddzielna deklaracja dla każdego rodzica... Jeszcze kazali mu zapłacić podatek od tych darowizn, które otrzymał przed 6M od momentu gdy złożył ten niewłaściwy druk...
loonatic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy pracodawca jest zobowiązany dać pismo o nałożeniu kary na pracownika za szkolenie (odpowiedzi: 2) Dzień Dobry, Miesiąc temu złożyłem wypowiedzenie z okresem wypowiedzenia (1 miesiąc), mój stosunek do pracy z obecną firmą kończy się z dniem...
§ Pismo o otrzymaniu pieniędzy za zrzeczenie się darowizny (odpowiedzi: 0) Potrzebuję pomocy odnośnie jak napisać pismo, że rodzeństwo otrzymało pieniądze w zamian za zrzeczenie się darowizny. Adwokat powiedział iż można...
§ Otrzymałem pismo po złożeniu wniosku o obywatelstwo niemieckie? (odpowiedzi: 0) Jakiś czas temu złożyłem podanie o obywatelstwo niemieckie. Niedawno otrzymałem pismo z urzędu niemieckiego z Niemiec, przez Wrocław. Prosiłbym o...
§ Jakie pismo jaki wzor pomocy jak napisac pismo o uchylenie srodka zapobiegajacego (odpowiedzi: 1) witajcie mam pytanie jak ma wygladac pismo o uchylenie zakazu opuszczaia kraju jakie infrmacje maja byc tam zawarte . moze macje jaki wzór. zakaz i...
§ Pismo wskazujące wartość przedmitu sporu - pismo procesowe? (odpowiedzi: 1) Sąd wezwał wszystkich pozwanych w sprawie - jest ich siedmiu - do wskazania wartości świadczeń, jakie im się należą od powódki zgodnie z umowami, w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:21.