Czy wkład męża w dom z jego udziałem 20% w gruncie to darowizna? - Forum Prawne

 

Czy wkład męża w dom z jego udziałem 20% w gruncie to darowizna?

Czy środki pieniężne małżonka przekazane na wspólną budowę domu na działce w której mąż ma 20% udziału, a ja 80% podlegają przepisom o opodatkowaniu od darowizn? Dom będzie służył naszemu wspólnemu zamieszkaniu wraz z dziećmi. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
19-05-2020, 19:41  
Madab
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie Czy wkład męża w dom z jego udziałem 20% w gruncie to darowizna?

Czy środki pieniężne małżonka przekazane na wspólną budowę domu na działce w której mąż ma 20% udziału, a ja 80% podlegają przepisom o opodatkowaniu od darowizn?

Dom będzie służył naszemu wspólnemu zamieszkaniu wraz z dziećmi.
Mamy z mężem rozdzielność majątkową.

Mąż nie dokonał darowizny środków pieniężnych w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego na moją rzecz, tj. nie przysporzył na rzecz mojego majątku osobistego kosztem jego własnego majątku. Tych środków nie mogę traktować jako mojego majątku osobistego ponieważ mąż w każdej chwili ma prawo do rozliczenia swoich środków które poniósł na budowę rodzinnego domu. Zgodnie bowiem z art. 45 §. 1 kro, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku drugiego małżonka. Małżonek, który wspólnie ze swoim współmałżonkiem dokonał budowy na gruncie stanowiącym majątek odrębny tego współmałżonka, może bowiem - na podstawie art. 231 k.c. - żądać przeniesienia własności udziału w tej nieruchomości na swoją rzecz (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1985 roku, sygn.. akt III CZP 7/85, publ. OSNC 1985/11/170).

Możliwość dysponowania częścią domu za środki pieniężne współmałżonka, pochodzącymi z jego majątku, nie oznacza, że wynika to z darowizny uczynionej na rzecz żony - gdyż wpływ środków pieniężnych pochodzących z majątku odrębnego męża zasilił ich wspólne potrzeby mieszkaniowe i nie nastąpił w wykonaniu umowy darowizny zawartej w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. Zaś małżonek ciągle ma prawo do odzyskania tych środków jako swoich nawet w sytuacji gdyby nie posiadał żadnego udziału w działce na której wspólnie zbudowali dom.

Czy dobrze myślę?

Czy zatem zgodnie z definicją darowizny zawartą w Kodeksie cywilnym nie miało miejsca przysporzenie majątkowe jednej osoby kosztem drugiej? Czy jednak jestem zobowiązana do składania zgłoszenia SD-Z2?
Czy opisana czynność jest objęta działaniem ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Madab jest off-line  
20-05-2020, 10:55  
Madab
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie RE: Czy wkład męża w dom z jego udziałem 20% w gruncie to darowizna?

Powyżej przedstawiłem problem mojej znajomej.

Znalazłem odpowiedź na analogiczny problem:
https://sip.lex.pl/#/question-and-answer/621789531

Cytat:
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono:6 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
Autor twierdzi, że że pieniądze jakie przeznacza mąż na budowę domu na działce swojej żony oraz jego nakłady na jej nieruchomość to darowizna. Zatem wg autora podlega podatkowi od spadków i darowizn. Ale oczywiście żona może skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Ba! I jak wynika z pytania owi małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej.

Pytanie brzmiało:
Cytat:
Czy małżonkowie maja obowiązek podatkowy związany z przekazaniem darowizny? Żona posiada w swoim majątku odrębnym działkę budowlaną (otrzymaną w darowiźnie od swoich rodziców podczas trwania jej małżeństwa). Mąż podczas trwania związku otrzymał kilkakrotnie darowiznę od swoich rodziców (darowizna zgłoszona, zwolniona na podstawie art.4a ustawy o spadkach i darowiznach). Pieniądze z darowizny mąż przeznacza na budowę domu na działce swojej żony. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej.

Czy przekazanie pieniędzy męża na budowę ich wspólnego domu na działce żony rodzi jakieś skutki podatkowe?
Mimo braku rozdzielności majątkowej, działka owej kobiety jest jej odrębnym majątkiem, a nakłady męża są poczynione z jego majątku odrębnego. Zatem autor uważa, że "stają się w całości własnością żony - właściciela gruntu." I podaje tu art. 48 i 191 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 poz. 459 ze zm.)

Art. 48 kc brzmi:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Art. 191 kc: Własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.


Zatem autor uważa, iż skoro do gruntu należą budynki, to są one własnością właściciela gruntu.
Jednak skoro wg takiego myślenia autora (czy fiskusa) są własnością w tym przypadku żony, to dlaczego mąż ciągle ma prawo do tego, co wniósł w budowę domu? Zresztą i w powyższym art. 48 jest wzmianka o tym, iż występują tu wyjątki.
Także rzecz ruchoma nabyta przez męża mimo, że stała się częścią składową nieruchomości to jednak ów mąż ma ciągle do niej prawo.
Zgodnie bowiem z art. 45 § 1 kro, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku drugiego małżonka.

Art. 45 Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
§ 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Czy zwrot w świetle prawa może być uznany za darowiznę?
Z pewnością nie.
Ale co w sytuacji, gdy w/w żona zgłosi darowiznę? Tylko na jakiej podstawie? Bo czy jej mąż zechce napisać, że to co wnosi w dom jest jego darowizną? Nie, bo wówczas nie mógłby nigdy skorzystać z art. 45 kro.

Ale autor - radca prawny - w/w odpowiedzi uważa, iż właścicielka działki (żona) by nie zapłacić podatku od tego, co wniósł mąż w budowę domu, jako podatku od darowizny, powinna tę "darowiznę" wykazać w zgłoszeniu SD-Z2 w sześciomiesięcznym terminie.

A przecież małżonek, który nie jest właścicielem nieruchomości, ma prawo do rozliczenia środków jakie poniósł na budowę rodzinnego domu. Ma on ku temu podstawę prawną w art. 45 kro.
Może nawet nie będąc właścicielem nieruchomości żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem z tytułu rozliczenia nakładów jakie poniósł.
Skoro wspólnie ze swoim współmałżonkiem dokonał budowy na gruncie stanowiącym majątek odrębny tego współmałżonka, może bowiem - na podstawie art. 231 k.c. - żądać przeniesienia własności udziału w tej nieruchomości na swoją rzecz (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1985 roku, sygn.. akt III CZP 7/85, publ. OSNC 1985/11/170).

Niestety z tego co znajduje się w internecie wynika, że fiskus udaje, że przepisy jakie podałem nie istnieją.
Madab jest off-line  
20-05-2020, 12:35  
Madab
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie RE: Czy wkład męża w dom z jego udziałem 20% w gruncie to darowizna?

Autorem odpowiedzi do której się odniosłem jest Krzysztof Klimek: "Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw."

I wszystko jasne dlaczego udzielił odpowiedzi takiej, jaka jest na rękę fiskusa...
Madab jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Udział w gruncie (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące lokalu mieszkalnego. Jestem w momencie zakupu nieruchomości. Nieruchomość ta to tzw. "bliźniak" położony na...
§ Udział w gruncie (odpowiedzi: 11) Witam Dostałam w spadku udział w działce budowlanej w 1/8 części tj. 259m2 Jestem w tzw. dołku finansowym chcę to sprzedać jednak nikt nie chce...
§ procentowy udział w gruncie a udział w nieruchomości (odpowiedzi: 3) Witam. Zamierzam nabyć wspólnie z małżonką grunt. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Pieniążki są w 1/3 moje, w 2/3 żony. Mam w związku z tym...
§ udział w gruncie (odpowiedzi: 7) Witam. Chcę kupić działkę budowlaną. Okazuje się, że ta działka jest częścią większej działki. Właściciel sprzedaje działkę na części jako udział w...
§ Darowizna 1:2 udział w domie i gruncie, czy mogę sprzedać swój udział? (odpowiedzi: 2) Mieszkam w domu, który niegdyś moja mama przepisała w darowiźnie mi i mojemu bratu. W akcie notarialnym mam 1:2 udziału w budynku mieszkalnym i 1:2...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.