Zgłaszanie darowizny - Forum Prawne

 

Zgłaszanie darowizny

Witam, moja żona otrzymała ode mnie darowiznę i musimy ją zgłosić do urzędu skarbowego. Z racji tego mam pytania: 1. Czy zgłasza darowiznę żona, ja, czy może każde z nas? 2. Mieszkamy na stałe w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
24-10-2020, 14:50  
bober02
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zgłaszanie darowizny

Witam,

moja żona otrzymała ode mnie darowiznę i musimy ją zgłosić do urzędu skarbowego. Z racji tego mam pytania:

1. Czy zgłasza darowiznę żona, ja, czy może każde z nas?
2. Mieszkamy na stałe w Wielkiej Brytanii, nie mamy w Polsce rezydencji podatkowej. Darowizna była przelana z mojego polskiego konta na jej polskie konto. Czy nadal musimy składać druk do US, nie mieszkając w ogóle w Polsce i nie mając rezydencji podatkowej?
3. Jako że jesteśmy na stałe w Anglii, jest pandemia, a moja żona jest w ciąży, nie latamy w ogóle do Polski. 6 mies od daty darowizny mija za 3 miesiące. Czy mogę taki druk dosłać pocztą, bo innego wyjścia nie widzę?

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pomoc!
bober02 jest off-line  
25-10-2020, 08:57  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 530
Domyślnie RE: Zgłaszanie darowizny

1. Nabycie darowizny zgłasza tylko osoba obdarowana.

2. Rezydencja podatkowa nie ma wcale zastosowania do podatku od spadków i darowizn. Decydujące jest posiadanie obywatelstwa polskiego przez osobę obdarowaną więc w tym przypadku osoba obdarowana w swoim własnym interesie powinna zgłosić nabycie darowizny do urzędu skarbowego.

Z uwagi na fakt że Twoja żona nie miała miejsca zamieszkania ani miejsca pobytu w Polsce (w dniu zaksięgowania przelewu na jej koncie bankowym) to zgłoszenie SD-Z2 powinno być adresowane do: TRZECI URZĄD SKARBOWY WARSZAWA-ŚRÓDMIEŚCIE. Wynika to z § 10. ust. 1 oraz § 7. ust. 1. pkt. 2 lit. c Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych.

Jako miejsce zamieszkania Twoja żona musi podać swój adres w Wielkiej Brytanii.

3. Zgłoszenie SD-Z2 można złożyć przez internet (na podstronie podatki.gov.pl): https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/sd...formularze-sd/

Po wysłaniu formularza można sprawdzić jego status oraz pobrać UPO (czyli urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu elektronicznego).

Warto też wydrukować sobie potwierdzenie zaksięgowania transakcji bankowej z konta żony bo w razie zamknięcia rachunku bankowego (w przyszłości) byłoby to utrudnione.
Sklero_San jest off-line  
20-11-2020, 17:59  
bober02
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zgłaszanie darowizny

Super! Mega odpowiedź i dzieki po stokroć za linka!
bober02 jest off-line  
22-11-2020, 17:44  
bober02
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zgłaszanie darowizny

Cytat:
Napisał/a Sklero_San Zobacz post
1. Nabycie darowizny zgłasza tylko osoba obdarowana.

2. Rezydencja podatkowa nie ma wcale zastosowania do podatku od spadków i darowizn. Decydujące jest posiadanie obywatelstwa polskiego przez osobę obdarowaną więc w tym przypadku osoba obdarowana w swoim własnym interesie powinna zgłosić nabycie darowizny do urzędu skarbowego.

Z uwagi na fakt że Twoja żona nie miała miejsca zamieszkania ani miejsca pobytu w Polsce (w dniu zaksięgowania przelewu na jej koncie bankowym) to zgłoszenie SD-Z2 powinno być adresowane do: TRZECI URZĄD SKARBOWY WARSZAWA-ŚRÓDMIEŚCIE. Wynika to z § 10. ust. 1 oraz § 7. ust. 1. pkt. 2 lit. c Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych.

Jako miejsce zamieszkania Twoja żona musi podać swój adres w Wielkiej Brytanii.

3. Zgłoszenie SD-Z2 można złożyć przez internet (na podstronie podatki.gov.pl): https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/sd...formularze-sd/

Po wysłaniu formularza można sprawdzić jego status oraz pobrać UPO (czyli urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu elektronicznego).

Warto też wydrukować sobie potwierdzenie zaksięgowania transakcji bankowej z konta żony bo w razie zamknięcia rachunku bankowego (w przyszłości) byłoby to utrudnione.
Chciałem jeszcze uściślić jedną rzecz jak chodzi urząd skarbowy. Żona oraz ja mamy meldunek w Polsce, tylko nie mieszkamy w Polsce i nie mamy rezydencji podatkowej w Polsce (183+ dni jesteśmy poza krajem). Czy w takiej sytuacji nadal mamy składać pismo do Warszawskiego urżedu czy wybrać lokalny, w Nowym sączu, gdzie jesteśmy zameldowani?

Adres zamieszkania nadal podawać jako Wielka Brytania, tylko wybrać inny urząd, czy się nie bawić i wybrać Warszawę?
bober02 jest off-line  
22-11-2020, 22:58  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 530
Domyślnie RE: Zgłaszanie darowizny

Cytat:
Napisał/a bober02 Zobacz post
Czy w takiej sytuacji nadal mamy składać pismo do Warszawskiego urzędu czy wybrać lokalny, w Nowym sączu, gdzie jesteśmy zameldowani?
Z treści rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych wynika że adres zameldowania nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu właściwego urzędu skarbowego. Tylko adres zamieszkania jest istotny.

Cytat:
Napisał/a bober02 Zobacz post
Adres zamieszkania nadal podawać jako Wielka Brytania, tylko wybrać inny urząd, czy się nie bawić i wybrać Warszawę?
Adres zamieszkania należy podać zagraniczny (zgodnie z prawdą) i wybrać TRZECI URZĄD SKARBOWY WARSZAWA-ŚRÓDMIEŚCIE.
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zgłaszanie darowizny za granicą (odpowiedzi: 1) Mam taką sytuacje: dostałem darowiznę od ojca (nieruchomość) i nie jestem pewien czy mam ją zgłaszać. Niby "Obowiązek zgłoszenia nabycia majątku...
§ Ogłaszanie sięna próbe (odpowiedzi: 2) Witam, niewiem czy dobrze trafiłem z działem. Chciałem zapytać czy można dać ogłoszenie w zakresie usług na stronie z ogłoszeniami przykładowo...
§ Zgłaszanie darowizny (odpowiedzi: 0) Z tego co wyczytałam, darowizny od rodzica nie trzeba zgłaszać o ile nie przekracza wartości 9637 zł w ciągu 5 lat. Nie wiem, czy kwota ta jest...
§ Ogłaszanie się (odpowiedzi: 15) Witam! Ostatnio przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Mieszkam na wsi, jestem technikiem informatykiem(obecnie studiuję) no i pomyślałem, że warto...
§ zgłaszanie do zus (odpowiedzi: 4) Mam pytanie .Prowadzę działalnośc gospodarczą -sklep z odzieżą.Czy przebywając na macierzyńskim-może w moim sklepie zastępowac mnie moja mama bez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:37.