Darowizna od mamy a przeszłe przelewy - Forum Prawne

 

Darowizna od mamy a przeszłe przelewy

Moja mama chce mi przekazać 20 000 jako darowiznę. Rozumiem, że jako osoba obdarowana muszę wypełnić tą deklarację (niestety nie pamietam nazwy...) i złozyć ją w urzędzie skarbowym. W związku z tym mam 3 pytania: ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
06-01-2021, 18:24  
cczarnyy_
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Darowizna od mamy a przeszłe przelewy

Moja mama chce mi przekazać 20 000 jako darowiznę. Rozumiem, że jako osoba obdarowana muszę wypełnić tą deklarację (niestety nie pamietam nazwy...) i złozyć ją w urzędzie skarbowym. W związku z tym mam 3 pytania:

1. W przeszłości (okres do 5 lat w stecz) mama również przelewała mi na konto jakieś tam kwoty z tytułami w stylu: "prezent" czy "na zakończenie szkoły". Międzyczasie np zmieniłem konto bankowe. Pytanie brzmi, czy wystarczy jak na deklaracji wpiszę te 20 tys? Czy muszę jakoś dojść do sumy tych wszystkich przelewów z okresu do 5 lat (nie wiem czy to możliwe...) i wpisać na deklarację kwotę wyższą niż te 9600 zwolnione z podatku?

2. Składając taką deklarację w urzędzie ta kwota faktycznie ejst zwolniona z podatku i nie musze nic robić czy to jest "ubieganie się o zwolnienie"? (w Polsce nic mnie nie zdziwi....)

3. Czy w przypadku rozliczania pita muszę robić coś w związku z tą darowizną?
cczarnyy_ jest off-line  
07-01-2021, 10:15  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 653
Domyślnie RE: Darowizna od mamy a przeszłe przelewy

Cytat:
Napisał/a cczarnyy_ Zobacz post
jako osoba obdarowana muszę wypełnić tą deklarację (niestety nie pamietam nazwy...)
Zgłoszenie SD-Z2 musi być złożone w terminie 6 miesięcy od dnia zaksięgowania przelewu na Twoim rachunku.

Cytat:
Napisał/a cczarnyy_ Zobacz post
Pytanie brzmi, czy wystarczy jak na deklaracji wpiszę te 20 tys? Czy muszę jakoś dojść do sumy tych wszystkich przelewów z okresu do 5 lat (nie wiem czy to możliwe...) i wpisać na deklarację kwotę wyższą niż te 9600 zwolnione z podatku?
Praktycznie to zgłoszenie musi obejmować okres ponad 5 lat dlatego że ma uwzględniać wszystkie darowizny nabyte w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło aktualne nabycie.
Kwota zwolniona z opodatkowania (9637 zł) jest stosowana tylko w celu obliczenia podatku. I wcale nie oznacza to że darowizny do tej kwoty można by pominąć w zgłoszeniu (lub zeznaniu). Powinieneś wymienić w formularzu wszystkie darowizny otrzymane w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie aktualne nabycie. Jednak możesz się przez to nawet wpakować w problemy i konieczność zapłaty 20% podatku od tych darowizn które w tym okresie stanowiły by nadwyżkę ponad kwotę wolną 9637 zł a nie zgłosiłeś poprzednio ich nabycia w terminie 6 miesięcy od zaksięgowania ich na swoim koncie.
Czyli, jeżeli teraz po raz pierwszy w swoim życiu zgłaszasz nabycie darowizny od matki to bezpiecznie będzie w SD-Z2 wymienić wstecznie takie darowizny których termin zgłoszenia nabycia jeszcze nie minął (6 miesięcy od przelewów). Jeśli jednak chcesz być całkowicie bezpieczny a kwota pozostąłych darowizn przekracza 9637 zł to powinieneś złożyć także czynny żal i zeznanie SD-3 obejmujące te wszystkie pozostałe darowizny których nie wymieniłem w zdaniu poprzednim i zapłacić od nich podatek według tabeli określonej w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn (korzystając z kwoty wolnej 9637zł którą odejmuje się od sumy darowizn wymienionych w SD-3). Na przykład dla sumy kwot darowizn 9637+20556 zł podatek wynosi 822 zł 20 gr czyli jest to dużo mniej niż 20% którym mógłby Cię "dziabnąć" urząd skarbowy gdyby dowiedział się o tych darowiznach wskutek kontroli wpływów na Twoich rachunkach bankowych. Ja tylko przestawiłem konsekwencje różnych możliwości a jak zrobisz to Twoja sprawa.

Cytat:
Napisał/a cczarnyy_ Zobacz post
2. Składając taką deklarację w urzędzie ta kwota faktycznie jest zwolniona z podatku i nie musze nic robić czy to jest "ubieganie się o zwolnienie"? (w Polsce nic mnie nie zdziwi....)
Jest to skorzystanie z przysługującego Ci ustawowo prawa. Urząd skarbowy nie wydaje jakichkolwiek decyzji potwierdzających że skorzystałeś z tego prawa. Dlatego przy składaniu zgłoszenia SD-Z2 musisz mieć jego kserokopię i poprosić urzędnika US o potwierdzenie na niej daty przyjęcia SD-Z2. To jest jedyny dowód że skorzystałeś ze zwolnienia w podatku od darowizn. Analogicznie, składając SD-Z2 przez internet odebrałbyś dokument "Urzędowe Poświadczenie Odbioru" a SD-Z2 mógłbyś zapisać na pamiątkę do pliku PDF.

Cytat:
Napisał/a cczarnyy_ Zobacz post
3. Czy w przypadku rozliczania pita muszę robić coś w związku z tą darowizną?
Nie. Darowizny nie podlegają PIT..
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przelewy od rodziny a darowizna (odpowiedzi: 1) Cześć. Na początek znalazłam taki artykuł: ***nie zajmujemy się doniesieniami medialnymi. mod*** I teraz dwie kwestie: 1. Głównie chodzi mi o...
§ darowizna? przelewy własnego wynagrodzenia na konto partnera (odpowiedzi: 0) Dzień dobry. Parę dni temu dostałam wezwanie do US w celu przeniesienia umowy z bankiem, który jest wskazany w US. Moja sytuacja wygląda nastepujaco-...
§ Przelewy na konto walutowe - czy to już darowizna? (odpowiedzi: 0) Witam proszę o informację jak traktowane jest pełnomocnictwo do rachunku bankowego walutowego przez Urząd Skarbowy dwóch osób niespokrewnionych? ...
§ Przelewy między mną a rodzicem - czy to darowizna (odpowiedzi: 0) Mam taką sytuację - mam 25 lat i cały czas mieszkam z moją mama, razem prowadzimy gospodarstwo domowe. Moja mama ma ok. 100 tys. zł oszczędności...
§ DAROWIZNA która przeszła w DŁUG ... (odpowiedzi: 1) Witam... Mam dość zawiłą i nietypową sprawę... kilka lat temu mój tato "dostawał" wówczas jako darowiznę... fundusze od swojej chrzestnej... przez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:42.