Czy pomoc mamie jest darowizną? - Forum Prawne

 

Czy pomoc mamie jest darowizną?

Od około 5 lat pomagam mamie finansowo, gdyż ma niską emeryturę. Przesyłam co m-c kwoty w zależności od tego ile potrzebuje. Jest to w granicach 100-300 zł. Moja mama nalega, aby podliczyć te kwoty i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
01-02-2021, 12:41  
_ja_
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Czy pomoc mamie jest darowizną?

Od około 5 lat pomagam mamie finansowo, gdyż ma niską emeryturę. Przesyłam co m-c kwoty w zależności od tego ile potrzebuje. Jest to w granicach 100-300 zł. Moja mama nalega, aby podliczyć te kwoty i zgłosić w US jako darowiznę.
Czytałam na ten temat i wiem, że do kwoty 9637 zł w ciągu 5 lat nie muszę zgłaszać. Doczytałam też, że powinno być w przelewie "darowizna", aby uznać to za darowiznę, a ja piszę po prostu "przelew własny". Jednak pisało też, że prezenty teoretycznie też się powinno zgłaszać, gdy mają większą wartość. Wiadomo, że prezent przecież nie nazywa się darowizną. Toteż nie wiem jak mam to właściwie traktować?
Moje wpłaty to po prostu pomoc dla mamy np. na leki, albo na zapłacenie rachunku lub po prostu na przeżycie. To nie formalny prezent ani oficjalna darowizna.

Proszę o informację czy takie comiesięczne wpłaty powinny być zgłoszone w US po przekroczeniu ustawowego limitu? A może powinnam w tytule przelewu wpisywać jakąś treść, która uchroni nas przed płaceniem podatku od darowizny (np. pożyczka)?
Z góry dziekuję za każdą wskazówkę.

Był na forum podobny wątek ( https://forumprawne.org/prawo-finans...-pozyczka.html), ale jednak nie jestem przekonana, aby wpisywać "na utrzymanie". Nie mieszkam z mamą, więc nie mogę się dokładać do wspólnego utrzymania. Nie mogę wpisywać "zwrot...", bo nie pożyczam od mamy i niczego nie zwracam. Nie wiem jaka miałaby być treść przelewu, aby nie podchodziło pod darowiznę czy prezenty ?
_ja_ jest off-line  
01-02-2021, 14:25  
wiegol
Zbanowany
 
Posty: 2.845
Domyślnie RE: Czy pomoc mamie jest darowizną?

To o czym piszesz powyżej to wszystko darowizny. Dla świętego spokoju złożyć druk SD-Z2 i dołączyć potwierdzenia otrzymania środków (z mamy rachunku bankowego) po przekroczeniu granicy 9600 z groszami. Mama ma na to czas 6 m-cy. Z US ciężko rozmawia się, że nie są to darowizny, tylko np. alimenty. Te wcale nie muszą być zasądzone, bo obowiązek wynika z kodeksu rodzinnego. Niekiedy to udowadnianie, że nie jest się garbatym.
wiegol jest off-line  
01-02-2021, 15:22  
_ja_
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy pomoc mamie jest darowizną?

Dziękuję. Trochę to nieludzkie prawo, skoro nie mogę pomóc finansowo własnej matce bez płacenia podatku :/ W takim razie każdy przelew dla mamy będzie tak traktowany? Czy opisując np. na zakup mopa albo na taxi.... jest tez tak traktowane? Kilka przelewów opisałam tak konkretnie i nie wiem czy je wliczać?
_ja_ jest off-line  
01-02-2021, 17:55  
_ja_
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy pomoc mamie jest darowizną?

Jeszcze jedno pytanie. Mój brat w trakcie tych 5 lat tez dokonał kilka przelewów, wprawdzie symbolicznych, ale jednak. Czy ta kwota 9637 zł dotyczy danej osoby, czy sumy wszystkich razem wpłat dokonanych na mamy konto?
_ja_ jest off-line  
01-02-2021, 21:50  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.686
Domyślnie RE: Czy pomoc mamie jest darowizną?

Cytat:
Napisał/a _ja_ Zobacz post
... Trochę to nieludzkie prawo, skoro nie mogę pomóc finansowo własnej matce bez płacenia podatku :...
Ależ jak najbardziej możesz tylko musisz spełnić odpowiednie warunki. Były one tutaj omawiane wielokrotnie, poczytaj o zwolnieniu z podatku od darowizny.
LeszsekS jest off-line  
17-02-2021, 18:21  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Czy pomoc mamie jest darowizną?

Cytat:
Napisał/a wiegol Zobacz post
Z US ciężko rozmawia się, że nie są to darowizny, tylko np. alimenty. Te wcale nie muszą być zasądzone, bo obowiązek wynika z kodeksu rodzinnego.
Dobrowolne (czyli niezasądzone) alimenty na rzecz rodzica podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (jako przychód z innych źródeł.)
Art. 20 ust. 1, oraz art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dlatego korzystniejsze jest przekazywanie pieniędzy rodzicom jako darowizny.
Cytat:
Napisał/a _ja_ Zobacz post
Czy ta kwota 9637 zł dotyczy danej osoby, czy sumy wszystkich razem wpłat dokonanych na mamy konto?
Dotyczy to wpłat przyjętych przez osobę obdarowaną od konkretnego darczyńcy czyli oddzielnie liczy się darowizny dla matki od córki i dla matki od syna.
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno mieszkania które jest darowizną (odpowiedzi: 8) Witam Mój pierwszy post ale opiszę sytuację najprościej jak umie: Chcę kupić mieszkanie które wnuczka otrzymała od babci jako darowiznę. W...
§ Przelew, który nie jest darowizną ani pożyczką (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie! Byłabym niezmiernie wdzięczna, jeśli ktoś wyjaśniłby mi nurtującą mnie kwestię. Otóż dorosła córka mieszka razem z mamą....
§ Kiedy darowizna jest darowizną? (odpowiedzi: 7) Koleżanka namawia mnie do wejścia w system zorganizowanych darowizn. System jest tak skonstruowany, żeby bazując na pojęciu "darowizna" uczestnicy...
§ Spadek po mamie, czy ojciec może przekazać darowiznę w sądzie (odpowiedzi: 6) Witam... gdyż chciałbym uporządkować sprawy z domem, sytuacja wygląda tak iż moja mama zmarła w 2010 r. w kwietniu 2011r. została przeprowadzona...
§ jak jest z darowizną? pilnie prosze o pomoc! (odpowiedzi: 3) Witam, Teściowa otrzymała ziemię po rodzicach jako spadek. W akcie notarialnym ma zapisaną informację iż do 2013 roku nie może sprzdać działek,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:39.