Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości jako darowizna - Forum Prawne

 

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości jako darowizna

Dzień dobry, proszę o poradę. Otuż w najbliższym czasie moi rodzice sprzedają działkę budowlaną - jest już umówiony termin u notariusza. Działka ta miała być moja, ale ponieważ i tak miałem zamiar ją od razu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
19-02-2021, 10:33  
Grzechu144
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości jako darowizna

Dzień dobry, proszę o poradę. Otuż w najbliższym czasie moi rodzice sprzedają działkę budowlaną - jest już umówiony termin u notariusza. Działka ta miała być moja, ale ponieważ i tak miałem zamiar ją od razu sprzedać, zdecydowaliśmy, że nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przepisaniem jej na mnie, lecz po prostu sprzedaży dokonają rodzice, a ja jako darowiznę otrzymam równowartość ziemi w gotówce. Z kupującym ustaliśmy jako formę zapłaty przelew bankowy, i tutaj pojawia się moje pytanie - czy kupujący może dokonać zapłaty bezpośrednio na moje osobiste konto bankowe, czy nie będzie to niezgodne z prawem? Czy Urząd Skarbowy nie przyczepi się przy późniejszym składaniu deklaracji podatkowej o przyjęciu darowizny, bo domyślam się, ze będą wymagali jakiegoś załącznika w formie potwierdzenia przelewu? Czy jednak powinienem podać konto rodziców?
Grzechu144 jest off-line  
20-02-2021, 14:19  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.003
Domyślnie RE: Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości jako darowizna

Cytat:
Napisał/a Grzechu144 Zobacz post
Czy Urząd Skarbowy nie przyczepi się przy późniejszym składaniu deklaracji podatkowej o przyjęciu darowizny, bo domyślam się, ze będą wymagali jakiegoś załącznika w formie potwierdzenia przelewu?
Jeżeli umowa darowizny byłaby zawarta w formie aktu notarialnego to wtedy notariusz sam zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego i żadne załączniki nie są wymagane. W przeciwnym razie zgłoszenia dokonuje obdarowany (w tym wypadku syn) i wymagane jest załączenie potwierdzenia przelewu. Niezgodność danych wpłacającego z danymi darczyńcy spowoduje wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Odbiorca przelewu będzie musiał zapłacić podatek PCC od depozytu nieprawidłowego.

Cytat:
Napisał/a Grzechu144 Zobacz post
Czy jednak powinienem podać konto rodziców?
Tak byłoby najlepiej.

Jest jeszcze inna możliwość żeby zapłata za nieruchomość trafiła legalnie wprost na konto syna jako darowizna od rodziców pomimo tego że wpłacającym byłby kupujący nieruchomość. Chodzi o zastosowanie art. 393 k.c. w umowie sprzedaży nieruchomości. Wiąże się to jednak z koniecznością zapłaty taksy notarialnej od wartości darowizny więc moim zdaniem nie warto.
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieruchomość jako darowizna (odpowiedzi: 1) Witam, Mój bardzo dobry znajomy otrzyma mieszkanie jako darowizne od swojej babci. Jedyne co musi zrobić, to "spłacić swoich kuzynow" (Co w ogólnej...
§ darowizna udziału w nieruchomości czy otrzymanych pieniędzy ze sprzedaży (odpowiedzi: 3) Mam wątpliwość dot. podatku w związku ze sprzedażą odziedziczonego w 2015 r. mieszkania. Która opcja będzie pod tym względem korzystniejsza: -...
§ Nieruchomość jako darowizna od rodzenstwa ojca (odpowiedzi: 3) Witam. Chciałabym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Otóż. Ojciec posiada działkę budowlaną i rolną o łącznej wielkości 1,8 ha....
§ darowizna nieruchomości czy pieniędzy (odpowiedzi: 2) Mam pytanie w związku z podatkiem od darowizny. Podpisaliśmy umowę sprzedaży z deweloperem w formie aktu notarialnego. Umowa została zawarta pomiędzy...
§ Podatek od sprzedaży nieruchomości a darowizna pieniężna (odpowiedzi: 0) Parę dni temy sprzedaliśmy zakupioną w 2006 roku nieruchomość (działkę) będącą przedmiotem współwłasności z moimi teściami. Za parę dni chcemy za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:17.