Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn - Forum Prawne

 

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Witam. Razem z siostrą będziemy spadkobierczyniami po zmarłym bracie mamy (kawaler, brak dzieci, rodzice nie żyją, mama jako jedyna siostra zrzekła się spadku). Jesteśmy w drugiej grupie podatkowej, ja jestem współwłaścicielem domu razem z moim ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
26-02-2021, 19:44  
sbugaj84
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Witam. Razem z siostrą będziemy spadkobierczyniami po zmarłym bracie mamy (kawaler, brak dzieci, rodzice nie żyją, mama jako jedyna siostra zrzekła się spadku). Jesteśmy w drugiej grupie podatkowej, ja jestem współwłaścicielem domu razem z moim mężem, moja siostra nie posiada prawa do innej nieruchomości. Chiałybyśmy skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W jaki sposób jest to możliwe? Siostra jest w stanie spełnić warunki ulgi - stały meldunek przynajmniej na okres 5 lat, brak prawa do innego lokalu, ale co z moją częścią nieruchomości? Czy mogę ją w jakiś sposób siostrze oddać? Czy jest możliwość uniknięcia w tym przypadku podatku od spadku? Z góry dziękuję za pomoc.
sbugaj84 jest off-line  
26-02-2021, 20:55  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.018
Domyślnie RE: Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Zasady korzystanie z ulgi mieszkaniowej określa Art. 16. Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na początek zapoznaj się z jego treścią.
LeszsekS jest off-line  
27-02-2021, 06:13  
sbugaj84
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Art. 16 mogę już prawie cytować z pamięci , ale niestety nie wyjaśnia on moich wątpliwości, albo przynajmniej ja niebpotrafie go zrozumiec- tzn. dziedziczymy mieszkanie po połowie, a więc jeśli tylko siostrze przysługuje ulga, to od połowy wartości ona nie zapłaci podatku, czy istnieje możliwość przekazania mojej części dla niej, tak żebym również tego podatku nie płaciła. De facto ona będzie w tym mieszkaniu mieszkać. Druga sprawa to w jaki sposób udowadniać fiskusowi zamieszkiwanie przez 5 lat, czy w ogóle należy tego dokonywać, czy sam fakt stałego meldunku wystarczy.
sbugaj84 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ulga meszkaniowa z ustawy o podatku od spadków i darowizn (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, Mam pytanie. Znajomy odziedziczył mieszkanie 4 lata temu i skorzystał z ulgi podatkowej. Urodził mu się niepełnosprawny syn i jest...
§ Ulga od spadków i darowizn (odpowiedzi: 4) Witam, wraz z moją mamą zostaliśmy spadkobiercami majątku po zmarłym ojcu w 50/50 udziału. Sprawa dotyczy działki z budynkiem mieszkalnym i...
§ Ulga mieszkaniowa od spadków i darowizn (odpowiedzi: 1) Witam ,czy ta ulga nadal obowiązuje?
§ ulga cudzoziemca w podatku od spadków i darowizn (odpowiedzi: 0) witam, W ustawie o podatku od spadków i darowizn aby uzyskać ulegę podatkową min. trzeba spełnić wymóg określony w w art. 16 ust. 2 pkt 2 który...
§ Ulga mieszkaniowa w pd. od spadków i darowizn (odpowiedzi: 0) Naczelny Sąd Administracyjny - wyrok I SA/Łd 754/2001 z dnia 29.01.2003 r. Podatnik korzystający z ulgi mieszkaniowej uregulowanej w art. 16...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:25.