Aplikacja Kwarantanna Domowa

  • Autor wątku Autor wątku Sharimsejn
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
S

Sharimsejn

Użytkownik
Dołączył
02.2019
Odpowiedzi
52
Witam. Proszę uniżenie o udzielenie mi konkretnej odpowiedzi czy ową aplikację muszę instalować? Czy jest do tego jakaś podstawa prawna? Trochę dla mnie dziwne to, że mam przymus instalowania czegoś na polecenie kogokolwiek. Ewentualnie prosiłbym o zapis, którym mógłbym się zasłonić.

Pomijam już fakt, że złożyłem oświadczenie, że nie mam możliwości korzystania z aplikacji bo posiadam kilkuletniego Redmi Note 4, który przetrwał wiele i poza jakąś gierką, dzwonieniem czy smsowaniem do niczego mi nie służy (Wspominam bo w pracy kiedyś ścisnąłem telefon aż popękał i uszkodziłem aparaty, czyt. Jeden nie działa, a drugi zamglony).
 
Ostatnia edycja:
Obowiązek zainstalowania i używania aplikacji wynika z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000374/U/D20200374Lj.pdf
art. 7e
Przepis prawny:
1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz
zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie
w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim
urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw
informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku
przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji tego
obowiązku.

Jeśli nie masz możliwości korzystania z aplikacji, bo jak tłumaczysz nie posiadasz urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji, jesteś zwolniony z tego obowiązku. Niemniej musisz złożyć oświadczenie odpowiednim służbom, i jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
 
Latrommi napisał:
Obowiązek zainstalowania i używania aplikacji wynika z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000374/U/D20200374Lj.pdf
art. 7e
Przepis prawny:
1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz
zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie
w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim
urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw
informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku
przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji tego
obowiązku.

Jeśli nie masz możliwości korzystania z aplikacji, bo jak tłumaczysz nie posiadasz urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji, jesteś zwolniony z tego obowiązku. Niemniej musisz złożyć oświadczenie odpowiednim służbom, i jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

A jest dalej w przepisie o jakiś konsekwencjach nie zainstalowania tej aplikacji?
 
Osoby, które wbrew ciążącemu na nich prawnemu obowiązkowi, nie zainstalują lub nie będą używać aplikacji „Kwarantanna domowa” mogą ponieść odpowiedzialność określoną w art. 116 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821, z późn. zm.), tj. zostać ukarane karą grzywny lub nagany.
 
Latrommi napisał:
Osoby, które wbrew ciążącemu na nich prawnemu obowiązkowi, nie zainstalują lub nie będą używać aplikacji „Kwarantanna domowa” mogą ponieść odpowiedzialność określoną w art. 116 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821, z późn. zm.), tj. zostać ukarane karą grzywny lub nagany.
byłem na kwarantannie, i patrząc na tą aplikację to życzę powodzenia w próbie tego egzekwowania.

Aplikacja praktycznie w ogóle nie działa na starszych telefonach.
 
Zdzisiek82 napisał:
Aplikacja praktycznie w ogóle nie działa na starszych telefonach.
Dlatego wszelkie problemy z działaniem aplikacji można zgłaszać służbom.
Ewentualnie oświadczyć, że telefon nie spełnia wymagań sprzętowych.
 
Proszę mi wskazać przepis nakazujący mi posiadanie smartfona oraz przymus instalowania na moim prywatnym telefonie na pisemny rozkaz kogoś kto ukrywa się pod nazwą kwarantanna i nie zezwala na odpowiedzi.
 
Mydaw napisał:
Proszę mi wskazać przepis nakazujący mi posiadanie smartfona oraz przymus instalowania na moim prywatnym telefonie na pisemny rozkaz kogoś kto ukrywa się pod nazwą kwarantanna i nie zezwala na odpowiedzi.
Czytałeś cały wątek? Było o tym kilka odpowiedzi powyżej: https://forumprawne.org/koronawirus/842249-aplikacja-kwarantanna-domowa.html#post4414698

Obowiązku posiadania smartfona nie ma, ale jeśli go posiadasz i jesteś na kwarantannie/izolacji, to Twój obowiązek wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. "Ktoś ukrywający się pod nazwą kwarantanna":lol: nie rozkazuje Ci, tylko przypomina.
 
Powrót
Góra