Brak kolejnej opłaty dobrowolnej polisy jako podstawa wszczęcia windykacji?

  • Autor wątku Autor wątku teriero
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
T

teriero

Użytkownik
Dołączył
11.2009
Odpowiedzi
32
Brak przedłużenia dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej jako podstawa wszczęcia postępowania windykacyjnego

Pan X przez kilka lat opłaca dobrowolną polisę ubezpieczeniową mieszkania w towarzystwie ubezpieczeniowym XXX.
Ze względu na wyjazd i pobyt za granicą nie opłaca "składki" (nie przedłuża ubezpieczenia na kolejny rok), które uważa za wygasłe w terminie ważności wcześniej opłaconej polisy.

Tymczasem po powrocie do kraju (po 4 miesiącach) otrzymuje pismo z tzw. Biura Informacji Gospodarczej w którego treści zostaje użyte sformułowanie ZALEGŁOŚĆ i instytucja ta informuje o dokonaniu negatywnego wpisu DŁUŻNIKA do rejestru dłużników BIG.
(Jakie to skutki prawne niesie i czasowe niesie - każdy wie...).
Twierdzi, że usunięcie negatywnych danych nastąpi w wyniku spłaty całości ZADŁUŻENIA.

Mam kilka pytań:
1. Na jakiej podstawie formalno-prawnej Pan X były beneficjent dobrowolnego ubezpieczenia, opłaconego z góry (na czas określony) ze względu na nie opłacenie kolejnej składki (nie przedłużanie polisy na kolejny okres) zostaje uznany za dłużnika?
2.Na jakiej podstawie prawnej ubezpieczyciel wszczyna postępowanie windykacyjne?
3. Na jakiej podstawie prawnej dane osobowe X zostały przekazane - windykacyjnej?
4. Na jakiej podstawie prawnej dane osobowe X zostały przekazane firmie trzeciej - rejestrowi dłużników?

Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
 
Czy pan X przeczytał OWU? Co w tym OWU było na temat przedłużenia polisy lub zakończenia ochrony ubezpieczeniowej?
 
Powrót
Góra