Droga wewnętrzna, a pierwszeństwo przed strefą ruchu?

  • Autor wątku Autor wątku TomaszKowala
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
T

TomaszKowala

Nowy użytkownik
Dołączył
05.2026
Odpowiedzi
1
Proszę o podpowiedź jak zachowywać się w tej sytuacji:
1. poruszam się pojazdem drogą wewnętrzną - wg. czerwonej strzałki. Czy muszę ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym ze strefy ruchu + parking (kolor niebieski)?
2. poruszam się pojazdem drogą wewnętrzną - wg. pomarańczowej strzałki, Czy muszę ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym ze strefy ruchu + parking? (kolor niebieski)?

Po prostu nie za bardzo rozumiem tej teorii - wyjeżdżając ze strefy ruchu, włączam się do ruchu, ale co zrobić jak włączam się z strefy ruchu do drogi wewnętrznej?
miejsce: https://maps.app.goo.gl/o7YrjadGVEu4SDhAA
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą przeglądać załączniki.
 

Załączniki

    Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą przeglądać załączniki.
Ja traktowałbym jako skrzyżowanie równorzędne. ale poczekaj jeszcze na inne opinie
 
Google może nie zawsze ma rację ale tak podpowiada:

Wyjeżdżając ze strefy ruchu (za znak D-53 „koniec strefy ruchu”) na zwykłą drogę wewnętrzną, włączasz się do ruchu. Oznacza to, że masz bezwzględny obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom oraz innym uczestnikom ruchu (np. pieszym, rowerzystom) poruszającym się po tej drodze wewnętrznej
  • Status prawny manewru: Ponieważ strefa ruchu z definicji leży na drogach niepublicznych, wyjazd z niej za znak D-53 na zwykłą drogę wewnętrzną jest w świetle przepisów wyjazdem z jednej drogi wewnętrznej na inną drogę wewnętrzną.
  • Włączanie się do ruchu: Art. 17 Prawa o ruchu drogowym wskazuje, że wjeżdżanie na jezdnię z drogi niepublicznej (w tym z drogi wewnętrznej, jaką była strefa ruchu) to włączanie się do ruchu. Wymaga to ustąpienia pierwszeństwa każdemu, kto w tym ruchu już się znajduje.
  • Zasada prawej ręki NIE obowiązuje: Miejsce, w którym wyjeżdżasz ze strefy ruchu na inną drogę, nie tworzy skrzyżowania w rozumieniu przepisów kodeksu drogowego. Dlatego nadjeżdżający z prawej strony kierowca ze strefy ruchu nie ma pierwszeństwa przed pojazdami jadącymi drogą wewnętrzną
 
no no... w tym podpowiedzi AI. Robi się ciekawie
 
Bun napisał:
Zasada prawej ręki NIE obowiązuje: Miejsce, w którym wyjeżdżasz ze strefy ruchu na inną drogę,
Skrzyżowanie równorzędne (reguła prawej ręki): Jeżeli strefa ruchu kończy się, a skrzyżowanie z inną drogą wewnętrzną nie jest oznakowane znakami pierwszeństwa, obowiązuje tam zasada prawej ręki.
(to też z Google)
Bun napisał:
na inną drogę, nie tworzy skrzyżowania w rozumieniu przepisów kodeksu drogowego
Tam jednak tworzy skrzyżowanie.
Bun napisał:
Art. 17 Prawa o ruchu drogowym wskazuje, że wjeżdżanie na jezdnię z drogi niepublicznej
To nie ma zastosowania w tym przypadku
Bun napisał:
Ponieważ strefa ruchu z definicji leży na drogach niepublicznych, wyjazd z niej za znak D-53 na zwykłą drogę wewnętrzną jest w świetle przepisów wyjazdem z jednej drogi wewnętrznej na inną drogę wewnętrzną.
Potwierdzenie że to skrzyżowanie równorzędne (w tym przypadku)
 
Ostatnia edycja:
poszłoby ode mnie obszernie ze zwróceniem na wiele elementów które są pomijane, ale ...

... czy jest sens ?
 
Powrót
Góra