Dział spadku a komornik

  • Autor wątku Autor wątku Jan152
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
J

Jan152

Użytkownik
Dołączył
05.2023
Odpowiedzi
70
Witam! Sprawa wygląda następująco. Jest 3 braci: Adam, Bartek i Cezary. Otrzymali oni spadek: 1 budynek mieszkalny i 2 dzialki. Każdy z braci ma 1/3 udziałów w całości. Bartek na jednej działce za zgodą pozostałych współwłaścicieli postawił budynek mieszkalny. Adam miał długi. Na jego długi siadł komornik i doszło do oszacowania majątku. Za 2 tygodnie miała odbyc się licytacja komornicza udzialow Adama czyli 1/3. Rzeczoznawca przy wycenie majatku wziął tez pod uwagę budynek który postawił Bartek, którego nie bylo w momencie otrzymania spadku. W związku z tym mam kilka pytan:

1. Czy rzeczoznawca mogl wliczyc budynek, którego nie bylo w momencie otrzymania spadku przy szacowaniu całości majatku
2. Czy mozna w takiej sytuacji zlozyc wniosek do sadu o dzial spadku?
3. Czy jest możliwość aby Bartek przy dziale spadku wskazał ze chce odziedziczyć tylko budynek który sam zbudował wraz z działką na której stoi a reszta majatku zostaje podzielona po 1/2 pomiędzy pozostałych dwóch braci?
4. Co jeśli ktoś kupi na licytacji komorniczej udziały Adama? Wtedy będzie sprawa o dział spadku czy zniesienie współwłasności. Jak przepisac to w takiej sytuacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
 
1. Nie mógł a musiał. Opis i szacowanie dotyczy nieruchomości - gruntu (nie samych budowli). Nieruchomość to grunt i wszystko co jest z nim na trwale związane - w tym budowle.
2. Tak. Dział spadku to nie jest rozporządzanie nieruchomością po jej zajęciu w myśl art. 930 kpc. Dłużnik powinien zawiadomić komornika że zajęta nieruchomość wchodzi w skład spadku i nie przeprowadzono działu spadku.
3. Tak. Należy pamiętać by dział spadku nie krzywdził wierzyciela. Inaczej mówiąc, by dłużnik w wyniku działu nie stał się bardziej niewypłacalny niż przed działem spadku. Nie będzie to miało znaczenia o ile wartość majątku nabytego w wyniku działu, będzie wyższa niż wysokość roszczenia i majątek nabyty pozwala na zaspokojenie wierzyciela.
4. Nie powinno dojść do egzekucji z tego ułamka do czasu działu spadku, ze względu na zapis art. 779 § 1 kpc. Dłużnikiem jest jeden spadkobierca, nie wszyscy.
 
Dziękuję za odpowiedź! Nie rozumiem jednak skoro nie moze dojść do egzekucji to dlaczego komornik oszacował wszystko i powiedział że będzie licytacja komornicza udziałow w całym majątku 1/3 Adama. Chciałbym zaznaczyć, że każdy z braci posiada udziały a nie jakąś konkretną część majątku
 
Długi nie przeszły tez na Adama po spadkodawcy, tylko są jego prywatnymi zobowiązaniami
 
Jak będzie wyglądała też sytuacja kiedy teraz Bartek złożyłby wniosek o dzial spadku a w tym czasie ktos kupi na licytacji udzialy Adama czyli 1/3 majątku?
 
Ostatnia edycja:
Nie rozumiem jednak skoro nie moze dojść do egzekucji
Do egzekucji dojdzie. Egzekucja z ułamka nieruchomości będzie umorzona a komornik zajmie wszystko to co przypadnie dłużnikowi w wyniku działu w myśl art. 912 kpc:
Art. 912. § 1. Jeżeli zajęte zostało prawo, z mocy którego dłużnik może żądać działu majątku, zajęcie obejmuje wszystko to, co dłużnikowi z działu przypadnie. Gdy dłużnik otrzyma z działu nieruchomość lub ułamkową jej część, sąd przeprowadziwszy dział zawiadomi o zajęciu sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej w celu ujawnienia zajęcia przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie zawiadomienia do zbioru dokumentów. Jeżeli wierzyciel w ciągu miesiąca po ukończeniu działu nie zażądał przeprowadzenia egzekucji z mienia przypadłego dłużnikowi, przedmioty majątkowe, z których egzekucji nie żądał, będą wolne od zajęcia.
Skoro zależy Wam na dziale spadku jak w pkt. 3 to dłużnik musi wykazać przed komornikiem, ze zajęty majątek wchodzi w skład spadku i nie przeprowadzono działu. Pamiętać należy, że wierzyciel może w imieniu dłużnika przeprowadzić zarówno postępowanie spadkowe jak i dział spadku.
 
Dziękuję za odpowiedź
 
Powrót
Góra