Mniejszościowi wspólnicy w Sp. z o.o.

  • Autor wątku Autor wątku maldek
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
M

maldek

Nowy użytkownik
Dołączył
11.2017
Odpowiedzi
20
Dzień dobry,

Powstaje spółka z 4 wspólnikami. Dwóch wspólników będzie posiadało po 45% udziałów, a dwaj kolejni po 5%.

Jak wiadomo udziałowcy posiadający poniżej 10% nie muszą być pokazywani w KRS (zgłoszeni być muszą), ale pytanie brzmi.

Czy osoby postronne, mogą jednak jakoś dotrzeć do informacji, kim są mniejszościowi udziałowcy?

Dwaj większościowi będą oczywiście widoczni w wyciągu z KRSu.

Chodzi o to, że na tym etapie nie chcemy, aby konkurencja poznała nazwiska mniejszościowych, którzy dodatkowo udzielą spółce pożyczek na znaczne kwoty.

Oczywiście pomijam tutaj organy państwa, które mają prawo dostępu do takich informacji.
 
Dostęp do akt spółki w KRS mają wszyscy, a tam będziecie ujawnieni w umowie spółki.
Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić wspólników, to może otrzymać dostęp do akt w czytelni sądu.
 
aby nieco (ale tylko odrobinkę) utrudnić ustalenie mniejszościowych wspólników, należałoby sporządzić umowę w której będzie dwóch 50% wspólników, a następnie każdy z nich zostawia sobie 45% a 5% odsprzedaje mniejszościowemu.

wtedy z umowy spółki nie da się wyczytać mniejszosciowych wspólników i trzeba zasuwać do czytelni akt w sądzie rejestrowym

jest to nieduża trudność ale zawsze trudność
 
Powrót
Góra