Prawo do "zamrożenia" mojej pracy?

  • Autor wątku Autor wątku AnnaaM
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
A

AnnaaM

Nowy użytkownik
Dołączył
08.2010
Odpowiedzi
11
Witam.
Jedna z galerii internetowych, z którą współpracuję (nie ma umowy pisemnej, jednak w chwili rejestracji widnieje konieczność akceptacji regulaminu serwisu) wprowadziła zmiany w swoim regulaminie. Zmiana ta polega na blokowaniu możliwości usunięcia wystawionej przez twórcę, a zaakceptowanej przez galerię pracy, przez okres pełnych 10 dni liczonych od chwili wystawienia; przy czym należy zaznaczyć, że galeria działa na zasadzie pośredniczenia w sprzedaży, czyli faktyczne przedmioty pozostają nadal moją własnością oraz w moim posiadaniu. Czy jest to zgodne z prawem, w rozumieniu ustawy o ochronie praw autorskich? Czy galeria ma prawo egzekwować od twórców, z którymi współpracuje, nowe postanowienie regulaminu?

Pozdrawiam
 
Jeżeli jest nowy regulamin, to musi być zaakceptowany.
 
AnnaaM napisał:
Czy jest to zgodne z prawem, w rozumieniu ustawy o ochronie praw autorskich?
Właściwie prawa autorskie nic tu do rzeczy nie mają, gdyż jak rozumiem nie są ani przekazywane do galerii.
Czy galeria ma prawo egzekwować od twórców, z którymi współpracuje, nowe postanowienie regulaminu?
Tak, jeśli użytkownik galerii zaakceptuje nowy regulamin. Jeśli użytkownik nie akceptowałby nowego regulaminu, oznaczałoby to automatyczne zaprzestanie przez niego korzystania z usługi.

Nie może też być tak, że regulamin zmieniany jest jednostronnie, bez możliwości jego akceptacji bądź rezygnacji z usług przez dotychczasowego użytkownika lub poprzez wymuszenie automatycznej zgody na jego akceptację. Takie działania byłyby nadużyciem usługodawcy w stosunku do usługobiorcy (użytkownika).

Ale trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach wiele zależy od szczegółów regulaminów.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
 
Powrót
Góra