Przyłącz wody krzystając z przyłącza siąsiada

  • Autor wątku Autor wątku Hep
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
H

Hep

Nowy użytkownik
Dołączył
03.2021
Odpowiedzi
5
Postaram się opisać jak najbardziej zwięźle. Mianowicie mamy taką sytuację, że potrzebujemy przyłączyć wodę do budynku. W działce obok nas(rodziców żony) i w naszej drodze przechodzi nitka wodna - przyłącz sąsiada. Kilka lat temu, może z 8-10 budował się sąsiad i to jego przyłącze. Warunkiem przejścia przez działkę rodziców i naszą drogę było aby sąsiad dał rurę większego przekroju abyśmy my i szwagier "kiedyś" mogli z tego skorzystać. Nadszedł ten dzień gdy tego potrzebujemy ale wodociągi odpowiadają, że nie mogą nam wydać warunków na przyłączenie do przyłącza tylko do sieci(jakieś 60m dalej).
Cytując "Nasza Spółka zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Dz. U. z 2023r. poz. 537 jest zobowiązana wydać warunki techniczne przyłączenia do sieci, a nie do przyłącza. "
Poinformowano nas, że sąsiad musiałby oddać ten swój przyłącz notarialnie do wodociągów. Facet jest honorowy, mówi, że pamięta jak było i nie ma problemu(próbował nawet samemu coś zdziałać w wodociągach-bezskutecznie). Niestety, aby to przeprowadzić potrzebna jest służebność przesyłu na wszystkich działkach po drodze i tego właśnie nie możemy osiągnąć bo jedna sąsiadka(na jej działce jest wpięty ten sąsiad do głównego rurociągu) pomimo, że tam ma dosłownie 2m rury nie podpisze nam tego bo już mówiła, że jej to obniży wartość działki itd.

Pytanie brzmi: Czy faktycznie wodociągi słusznie się zasłaniają tą ustawą i nic nie można zrobić czy podejść inaczej abyśmy mogli skorzystać z tej rury? Czy to że była taka umowa przed laty(co prawda słowna ale jednak umowa i sąsiad potwierdza) nic nie wnosi? Trochę patologiczne jest dla nas, że mamy rurę blisko a musimy ciągnąć wodę z bardzo daleka i skomplikowaną linią.
 
Wodociągi odpisały zgodnie z literą prawa. Po Twojej stronie leży sprawa zrobienia projektu, zgłoszenia go do urzędu, podłączenia, a wcześniej uzyskania zgody właścicieli działek, przez które przejdzie przyłącz
 
Grendel-348 napisał:
Wodociągi odpisały zgodnie z literą prawa. Po Twojej stronie leży sprawa zrobienia projektu, zgłoszenia go do urzędu, podłączenia, a wcześniej uzyskania zgody właścicieli działek, przez które przejdzie przyłącz
I nic nie znaczy to, że sąsiad nie ma problemu abysmy się podpięli bez tych wszystkich formalności z przeniesieniem własności rurociągu? Jeszce niedawno wiele rzeczy działo się umownie w tej kwestii...
 
Powrót
Góra