Rozwód

  • Autor wątku Autor wątku mala_czarna
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
M

mala_czarna

Nowy użytkownik
Dołączył
04.2007
Odpowiedzi
1
Witam.
Znajomy jest w związku małżeńskim od 13 lat. Ma dwójkę dzieci z żoną i wspólnotę majątkową (żona niedawno zaczęła pracę). Małżeństwo to od dłuższego czasu jest fikcją (awantury, brak więzi emocjonalnej, brak seksu, bycie razem tylko dla dzieci) - i dlatego postanowił je teraz zakończyć.
Pytań jest kilka:
1. Jaki może być w przybliżeniu czas od złożenia pozwu do uzyskania rozwodu? (moja koleżanka rozwiodła się bez orzekania o winie w niecałe pół roku, ale nie mieli z mężem dzieci i uprzednio podpisali rozdzielność majątkową).
2. Czy w sytuacji posiadania dzieci rozpraw musi być więcej niż jedna i czy obowiązkowa jest rozprawa pojednawcza? (Dodam, że chce się rozwieść ugodowo, bez orzekania o winie).
3. Czy do rozwodu potrzebna jest zgoda partnera? (Słyszałam, że wystarczy tylko udowodnienie rozkładu pożycia w sądzie).
4. Czy sprawa rozwodowa jest połączona z ustaleniem alimentów i opieki nad dziećmi, czy to dwa oddzielne postępowania? Jakie są wysokości przyznawanych sądownie alimentów - czy zależą od zarobków?
5. Nie jest zamożny, ma długi - przy jakich miesięcznych zarobkach sąd może zwrócić koszty postępowania lub ich część i jak to się odbywa?
6. Co powinno się umieścić w pozwie, aby sąd przychylił się do ugodowego rozwiązania małżeństwa? Co trzeba - punkt po punkcie - udowodnić w tym celu?
7. Kiedy wyrok rozwodowy się uprawomocnia?

Przepraszam, jeśli te pytania są choć trochę nieuporządkowane, ale taka właśnie, trochę chaotyczna jest moja wiedza w tej dziedzinie, nie znam się na prawie, a chciałabym pomóc przyjacielowi.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi :)
 
Mamy wspólnego znajomego??Sprawa jakby znajoma. :o
 
Powrót
Góra