M
marysia68
Użytkownik
- Dołączył
- 09.2015
- Odpowiedzi
- 44
Maleństwo Franciszek i Helena posiadają troje dzieci:
1. Małgorzata umiera w 2011 roku jako bezdzietna panna
2. Zbyszek umiera na początku 2012 roku, jako spadkobiercę pozostawia jedno dziecko.
3. Bogdan
Franciszek umiera pod koniec 2012 roku.
Małżeństwo (F. i H.) za życia darują swoim dzieciom:
1. Małgorzata 100 tyś. zł
2. Zbyszek 30 tyś. zł
3. Bogdan + jego żona 30 tyś. zł
Małgorzata za życia daruje Bogdanowi 100 tyś zł (majątek uprzednio otrzymany w formie darowizny od rodziców).
Ponieważ Małgorzata nie żyje to czy dziecko Zbyszka (który otrzymał 30 tyś zł) może wystąpić do Bogdana z roszczeniem o uzupełnienie zachowku z tytułu otrzymanej przez niego darowizny od Małgorzaty, którą ta uprzednio otrzymała od rodziców?
Dziecko Zbyszka jest spadkobiercą ustawowym po Franciszku.
Jak będzie to wyglądało ułamkowo?
Czy można uznać, że Bogdan otrzymał od rodziców darowiznę w wysokości 15 tyś? a drugie 15 tyś otrzymała jego żona (10 lat już mięło). Czy będzie liczona kwota 30 tyś. ponieważ małżonkowie mają wspólnotę małżeńską?
Ewentualnie czy dziecko Zbyszka ma prawo wstąpienia w prawa zmarłego dziadka Franciszka i wystąpienie o zachowek/jego uzupełnienie od Bogdana z tyt. otrzymanej darowizny od Małgorzaty, której spadkobiercami ustawowymi byli rodzice?
A może to i to
Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość ubiegania się o zachowek od Bogdana?
1. Małgorzata umiera w 2011 roku jako bezdzietna panna
2. Zbyszek umiera na początku 2012 roku, jako spadkobiercę pozostawia jedno dziecko.
3. Bogdan
Franciszek umiera pod koniec 2012 roku.
Małżeństwo (F. i H.) za życia darują swoim dzieciom:
1. Małgorzata 100 tyś. zł
2. Zbyszek 30 tyś. zł
3. Bogdan + jego żona 30 tyś. zł
Małgorzata za życia daruje Bogdanowi 100 tyś zł (majątek uprzednio otrzymany w formie darowizny od rodziców).
Ponieważ Małgorzata nie żyje to czy dziecko Zbyszka (który otrzymał 30 tyś zł) może wystąpić do Bogdana z roszczeniem o uzupełnienie zachowku z tytułu otrzymanej przez niego darowizny od Małgorzaty, którą ta uprzednio otrzymała od rodziców?
Dziecko Zbyszka jest spadkobiercą ustawowym po Franciszku.
Jak będzie to wyglądało ułamkowo?
Czy można uznać, że Bogdan otrzymał od rodziców darowiznę w wysokości 15 tyś? a drugie 15 tyś otrzymała jego żona (10 lat już mięło). Czy będzie liczona kwota 30 tyś. ponieważ małżonkowie mają wspólnotę małżeńską?
Ewentualnie czy dziecko Zbyszka ma prawo wstąpienia w prawa zmarłego dziadka Franciszka i wystąpienie o zachowek/jego uzupełnienie od Bogdana z tyt. otrzymanej darowizny od Małgorzaty, której spadkobiercami ustawowymi byli rodzice?
A może to i to
Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość ubiegania się o zachowek od Bogdana?