V
volkodav
Nowy użytkownik
- Dołączył
- 08.2009
- Odpowiedzi
- 16
Witam
Mama rok przed śmiercią zakupiła własnościowe mieszkanie (ok 120 tyś złotych).Tego samego dnia spisała u notariusza testament że po jej śmierci wszystko dziedziczy syn.Jest jeszcze córka która tego samego dnia u notariusz spisała dokument (zrzeczenie się dziedziczenia-spadku)Wszystkie dokumentu opłacone i potwierdzone notarialnie.Tydzień temu mam zmarła.w myśl testament chciałbym stać się prawomocnym właścicielem (jedynym) właścicielem mieszkania.Jest mi to potrzebne do wielu spraw np (dofinansowania do czynszu itp) gdyż zostałem bez środków do życia mam 58 lat,przed śmiercią mamy opiekowałem się nią przez 2 lata poobierają 520 zloty świadczenia pielęgnacyjnego.teraz po jej śmierci nagle zostałem pozbawiony jakichkolwiek środków dożycia (zasiłek pogrzebowy ledwo starczył na pochówek).Wiem że trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe (nabycie spadku) w sądzie lub u notariusza, później chyba? potwierdzić lub odrzucić spadek?,czy to wystarczy czy będzie koonieczy jeszcze podział spadku ( z tego co słyszałem całkiem kosztowny) aby zostać właścicielem mieszkania(figurować w akcie notarialnym własności, księdze wieczystej,w administracji osiedla)
Moje pytanie brzmi jakie muszę przeprowadzić działania aby stać( w jak najszybszym i najtańszy sposób właścicielem mieszkania)
-Jakie mogą być przybliżone koszta takich działań,jaki czas/
-Czy takie mieszkanie będę mógł w razie kłopotów finansowych sprzedać(zamienić na tańsze)?
-Czy od przyjęcia takiego mieszkania w spadku jako syn będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Proszę o porady.Dziękuję
Mama rok przed śmiercią zakupiła własnościowe mieszkanie (ok 120 tyś złotych).Tego samego dnia spisała u notariusza testament że po jej śmierci wszystko dziedziczy syn.Jest jeszcze córka która tego samego dnia u notariusz spisała dokument (zrzeczenie się dziedziczenia-spadku)Wszystkie dokumentu opłacone i potwierdzone notarialnie.Tydzień temu mam zmarła.w myśl testament chciałbym stać się prawomocnym właścicielem (jedynym) właścicielem mieszkania.Jest mi to potrzebne do wielu spraw np (dofinansowania do czynszu itp) gdyż zostałem bez środków do życia mam 58 lat,przed śmiercią mamy opiekowałem się nią przez 2 lata poobierają 520 zloty świadczenia pielęgnacyjnego.teraz po jej śmierci nagle zostałem pozbawiony jakichkolwiek środków dożycia (zasiłek pogrzebowy ledwo starczył na pochówek).Wiem że trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe (nabycie spadku) w sądzie lub u notariusza, później chyba? potwierdzić lub odrzucić spadek?,czy to wystarczy czy będzie koonieczy jeszcze podział spadku ( z tego co słyszałem całkiem kosztowny) aby zostać właścicielem mieszkania(figurować w akcie notarialnym własności, księdze wieczystej,w administracji osiedla)
Moje pytanie brzmi jakie muszę przeprowadzić działania aby stać( w jak najszybszym i najtańszy sposób właścicielem mieszkania)
-Jakie mogą być przybliżone koszta takich działań,jaki czas/
-Czy takie mieszkanie będę mógł w razie kłopotów finansowych sprzedać(zamienić na tańsze)?
-Czy od przyjęcia takiego mieszkania w spadku jako syn będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Proszę o porady.Dziękuję
Ostatnia edycja: