Spadek po matce (mieszkanie)?

  • Autor wątku Autor wątku volkodav
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
V

volkodav

Nowy użytkownik
Dołączył
08.2009
Odpowiedzi
16
Witam

Mama rok przed śmiercią zakupiła własnościowe mieszkanie (ok 120 tyś złotych).Tego samego dnia spisała u notariusza testament że po jej śmierci wszystko dziedziczy syn.Jest jeszcze córka która tego samego dnia u notariusz spisała dokument (zrzeczenie się dziedziczenia-spadku)Wszystkie dokumentu opłacone i potwierdzone notarialnie.Tydzień temu mam zmarła.w myśl testament chciałbym stać się prawomocnym właścicielem (jedynym) właścicielem mieszkania.Jest mi to potrzebne do wielu spraw np (dofinansowania do czynszu itp) gdyż zostałem bez środków do życia mam 58 lat,przed śmiercią mamy opiekowałem się nią przez 2 lata poobierają 520 zloty świadczenia pielęgnacyjnego.teraz po jej śmierci nagle zostałem pozbawiony jakichkolwiek środków dożycia (zasiłek pogrzebowy ledwo starczył na pochówek).Wiem że trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe (nabycie spadku) w sądzie lub u notariusza, później chyba? potwierdzić lub odrzucić spadek?,czy to wystarczy czy będzie koonieczy jeszcze podział spadku ( z tego co słyszałem całkiem kosztowny) aby zostać właścicielem mieszkania(figurować w akcie notarialnym własności, księdze wieczystej,w administracji osiedla)

Moje pytanie brzmi jakie muszę przeprowadzić działania aby stać( w jak najszybszym i najtańszy sposób właścicielem mieszkania)

-Jakie mogą być przybliżone koszta takich działań,jaki czas/
-Czy takie mieszkanie będę mógł w razie kłopotów finansowych sprzedać(zamienić na tańsze)?
-Czy od przyjęcia takiego mieszkania w spadku jako syn będę musiał zapłacić jakiś podatek?


Proszę o porady.Dziękuję
 
Ostatnia edycja:
jakie muszę przeprowadzić działania aby stać( w jak najszybszym i najtańszy sposób właścicielem mieszkania)
Najpierw odpowiedz:
1. Czy mamy mąż żyje, czy oprócz Twojej siostry i Ciebie mama miała jeszcze inne dzieci?
2. Czy to mieszkanie to jedyny majątek mamy?
 
ffenix napisał:
Najpierw odpowiedz:
1. Czy mamy mąż żyje, czy oprócz Twojej siostry i Ciebie mama miała jeszcze inne dzieci?
2. Czy to mieszkanie to jedyny majątek mamy?

1. Mamy maż od kilku lat nie żyje,w chwili śmierci była wdowa.Mieszkanie zakupiła już po śmierci meża. Jestem tylko ja (zapisany w testamencie) i siostra (która notarialnie zrzekła się jeszcze przed śmiercią matki-spadku).
2. Mieszkanie to jedyny majątek mamy.
3. W mieszkaniu tym mieszkam ( mieszkałem wraz z mamą) od samego początku (zakupu mieszkania),jestem tam na stałe zameldowany
 
Ostatnia edycja:
Żeby sprawy przeprowadzić wydając jak najmniej pieniędzy, sugeruję:

1. sprawę spadkową przeprowadzić w sądzie - zdecydowanie taniej, choć trochę dłużej
2. w piśmie wnioskować o wyznaczenie terminu z upływem 6 m-cy od śmierci mamy -> wtedy oszczędzisz 50 zł za oświadczenie o przyjęciu spadku


Możesz skorzystać z poniższego wzoru wniosku:



..............., dnia .............. r.​
Wnioskodawca:
Twoje imię i nazwisko
ul. ............
00-000 ...............

Uczestnik:
imię i nazwisko Twojej siostry
ul. ............
00-000 ...............


Sąd Rejonowy w ..............
Wydział I Cywilny
ul. ..................
00-000 ...............​




WNIOSEK

o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie nabycia spadku


Wnoszę o:

1. Otwarcie i ogłoszenie testamentu spadkodawcy ............, zmarłej w dniu .......... 2012 r. w ............ i ostatnio zamieszkałej w .........., ul. ...........

2. Stwierdzenie, że spadek po ............., zmarłej w dniu .......... 2012 r. w ............ i ostatnio zamieszkałej w ..........., ul. ............ na podstawie testamentu nabył syn [Twoje imię i nazwisko].

3. Proszę o wyznaczenie terminu rozprawy z upływem 6-ciu miesięcy od daty śmierci spadkodawcy.


Uzasadnienie:

Spadkodawca ............, ostatnio zamieszkała w ............, ul. ............., zmarła w dniu ....... 2012 r. w .................. W chwili śmierci była wdową.
Zmarła pozostawiła testament notarialny, sporządzony w dniu ............... r., mocą którego jedynym swoim spadkobiercą ustanowiła syna ...............

Dowód:
1. Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy,
2. Oryginał testamentu,
3. Odpis skrócony aktu urodzenia wnioskodawcy,
4. Odpis skrócony aktu zgonu męża spadkodawczyni, tj. [imię i nazwisko męża].

Do kręgu spadkobierców ustawowych należą Wnioskodawca, tj. [Twoje imię i nazwisko]s oraz uczestnik postępowania, tj. [imię i nazwisko Twojej siostry], jako dzieci spadkodawcy [imię i nazwisko mamy].


Załączniki:
1. Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy,
2. Oryginał testamentu
3. Odpis skrócony aktu urodzenia wnioskodawcy i uczestnika
4. Odpis wniosku i kserokopia testamentu
5. Odpis skrócony aktu zgonu męża spadkodawczyni, tj. .............
6. Dowód uiszczenia opłaty sądowej

……………………………………
podpis​





Jakie mogą być przybliżone koszta takich działań,jaki czas
50 zł - wniosek
22 zł x 4, czyli akt zgonu mamy, jej męża, Twój akt urodzenia i akt urodzenia lub ślubu Twojej siostry
6 zł - odpis prawomocnego postanowienia

-Czy takie mieszkanie będę mógł w razie kłopotów finansowych sprzedać(zamienić na tańsze)?
Będziesz mógł sprzedać mieszkanie, ale jeśli zrobisz to przed upływem 5 lat od nabycia (odziedziczenia), to będziesz musiał zapłacić podatek.
Jeśli mieszkanie sprzedasz wcześniej, ale pieniądze ze sprzedazy przeznaczysz w całości na zakup innego, to podatku nie zapłacisz.
Jeśli mieszkanie sprzedasz wcześniej i część pieniędzy ze sprzedaży przeznaczysz na zakup tańszego mieszkania, to podatek zapłacisz od tej kwoty, która "zostanie w kieszeni".

-Czy od przyjęcia takiego mieszkania w spadku jako syn będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Podatku płacić nie będziesz musiał, jeśli w ciągu 3 m-cy od uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku zgłosisz ten fakt do US
 
22 zł x 4, czyli akt zgonu mamy, jej męża, Twój akt urodzenia i akt urodzenia lub ślubu Twojej siostry
-siostra jest wdową więc lepiej akt urodzenia czy małżeństwa?czy nie ma różnicy?

-czy po zakończeniu postępowania (sprawy spadkowej)i przyjęciu spadku stanę się już pełnoprawnym właścicielem mieszkania czy jednak będę musiał przeprowadzać jeszcze jakieś działania?aby to że jestem jego właścicielem było potwierdzone jakimś urzędowym dokumentem
 
Ostatnia edycja:
Jeśli siostra w wyniku zawarcia związku małżeńskiego zmieniła nazwisko, to akt małżeństwa.
 
Już doczytałem że z aktem poświadczenia dziedziczenia (notariusz) lub potwierdzeniem nabycia spadku (sąd) muszę się udać do wydziału ksiąg wieczystych i tam załatwić dalsze formalności abym został pełnoprawnym właścicielem mieszkania. Niie muszę zakładać kosztownej sprawy podziału spadku:)

-czy jeżeli sprawę w sądzie zdecyduję się załatwić wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy to czy siostra (mimo iż wcześniej notarialnie zrzekła się się spadku) musi złożyć za opłata 50 PLN pismo o nie przyjęciu spadku?czy wystarczy wcześniejszy dokument aby sąd rozpoczął całą procedurę,gdyz tak jak napisałem zależy mi na czasie.Wtedy ja tylko bym uiszczył opłatę 50 PLN,iż przyjmuje spadek?
 
Ostatnia edycja:
Niie muszę zakładać kosztownej sprawy podziału spadku
Nie, nie musisz wnosić o dział spadku, bo na mocy testamentu mamy stałeś się jedynym właścicielem jej majątku, a z racji umowy pomiędzy Twoją siostrą a mamą - zrzeczenie się dziedziczenia - siostra nie ma względem Ciebie już żadnych roszczeń.

W sądzie wieczystoksięgowym, o ile pamiętam, czeka Cię jeszcze opłata za wpis do KW w kwocie 200 zł

-czy jeżeli sprawę w sądzie zdecyduję się załatwić wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy to czy siostra (mimo iż wcześniej notarialnie zrzekła się się spadku) musi złożyć za opłata 50 PLN pismo o nie przyjęciu spadku?
Siostra nie musi składać już oświadczenia o odrzuceniu spadku, bo zawarła z mamą notarialną umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Jeśli sprawę chcesz przeprowadzić wcześniej niż z upływem tych 6 m-cy, to będziesz musiał zapłacić 50 zł za oświadczenie o przyjęciu spadku + 50 zł za wniosek o nabycie spadku.
 
@ffenix

Dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:
ffenix napisał:
Jeśli sprawę chcesz przeprowadzić wcześniej niż z upływem tych 6 m-cy, to będziesz musiał zapłacić 50 zł za oświadczenie o przyjęciu spadku + 50 zł za wniosek o nabycie spadku.

Zdecyduje się sprawę przeprowadzić wcześniej ( przed upływem 6 miesięcy).Najlepiej więc było by jednocześnie złożyć w sądzie z "wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku", "oświadczenie o jego przyjecie w prost".Aby przyspieszyć tok działań przejecia mieszkania..

Jak napisać taki wniosek (jest jakiś wzór)? i znów jakie dokumenty dołączyć?
 
volkodav napisał:
Zdecyduje się sprawę przeprowadzić wcześniej ( przed upływem 6 miesięcy).Najlepiej więc było by jednocześnie złożyć w sądzie z "wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku", "oświadczenie o jego przyjecie w prost".Aby przyspieszyć tok działań przejecia mieszkania..

Jak napisać taki wniosek (jest jakiś wzór)? i znów jakie dokumenty dołączyć?

Czy można te 2 wnioski złożyć w sądzie jednocześnie?
 
Proszę o pomoc w przyszłych sprawach spadkowych:
6 stycznia mija 6 miesięcy od śmierci mojego ukochanego tatusia i w takim wypadku (po 6 miesiącach) składamy tylko do sądu WNIOSEK O NABYCIE SPADKU? I nie ma potrzeby złożenia innego wniosku o przyjęcie spadku?
 
Witam, mam pytanie. Moja mama chce zrobić testament na prawnuczkę i boi się że komornik może zabrać to mieszkanie ponieważ córka ma komornika. Twierdzi że jest opiekunem prawnym i komornik może zabrać to mieszkanie. Proszę o pomoc
 
Powrót
Góra