J
Jarosaw68
Nowy użytkownik
- Dołączył
- 02.2015
- Odpowiedzi
- 4
Witam serdecznie!
Moje pytanie dotyczy spadku po zmarłym ojcu.
A mianowicie:
W tym roku zmarł mój ojciec. Niestety do dnia swojej śmierci nie uregulował spraw z należnym mu po zmarłej małżonce (była to druga żona mojego ojca od 1987r., po rozwodzie z moją żyjącą mamą) zachowkiem. Druga żona na mocy testamentu spisanego przed śmiercią w 2013 r. pozbawiła mojego ojca prawa do spadku ( w skład spadku wchodzą nieruchomości w postaci dwu mieszkań i działki budowlanej z domem mieszkalnym). Wspomniane na mocy testamentu nieruchomości zostały podzielone w postaci 50/50 pomiędzy pasierba mojego ojca i mojego przyrodniego brata. Wiem,że w przypadku gdy mój ojciec został pozbawiony prawa do spadku należał mu się zachowek po zmarłej małżonce. Wspomnę ,że w/w nieruchomości stanowiły wyłącznie majątek II żony mojego ojca . Ojciec po prostu nie był właścicielem nieruchomości. Mieli też sporządzoną w 2009 r. intercyzę.
Moje pytanie więc brzmi:
Czy i jak jako spadkobierca ojca mogę dochodzić niejako spadku od należnego mi po zmarłym tacie zachowku?
Niestety nie znam też numerów ksiąg wieczystych nieruchomości , znam tylko adresy lokali i niestety nie mam kontaktu zarówno z pasierbem jak i moim przyrodnim bratem ( unikają wszelkiej formy spotkań i uregulowania sprawy) oraz jeżeli mogę dochodzić jakiegoś zadośćuczynienia to w jakiej formie wystosować ewentualne do nich pismo?
Z góry dziękuję za pomoc.
Moje pytanie dotyczy spadku po zmarłym ojcu.
A mianowicie:
W tym roku zmarł mój ojciec. Niestety do dnia swojej śmierci nie uregulował spraw z należnym mu po zmarłej małżonce (była to druga żona mojego ojca od 1987r., po rozwodzie z moją żyjącą mamą) zachowkiem. Druga żona na mocy testamentu spisanego przed śmiercią w 2013 r. pozbawiła mojego ojca prawa do spadku ( w skład spadku wchodzą nieruchomości w postaci dwu mieszkań i działki budowlanej z domem mieszkalnym). Wspomniane na mocy testamentu nieruchomości zostały podzielone w postaci 50/50 pomiędzy pasierba mojego ojca i mojego przyrodniego brata. Wiem,że w przypadku gdy mój ojciec został pozbawiony prawa do spadku należał mu się zachowek po zmarłej małżonce. Wspomnę ,że w/w nieruchomości stanowiły wyłącznie majątek II żony mojego ojca . Ojciec po prostu nie był właścicielem nieruchomości. Mieli też sporządzoną w 2009 r. intercyzę.
Moje pytanie więc brzmi:
Czy i jak jako spadkobierca ojca mogę dochodzić niejako spadku od należnego mi po zmarłym tacie zachowku?
Niestety nie znam też numerów ksiąg wieczystych nieruchomości , znam tylko adresy lokali i niestety nie mam kontaktu zarówno z pasierbem jak i moim przyrodnim bratem ( unikają wszelkiej formy spotkań i uregulowania sprawy) oraz jeżeli mogę dochodzić jakiegoś zadośćuczynienia to w jakiej formie wystosować ewentualne do nich pismo?
Z góry dziękuję za pomoc.