Umorzenie postępowania w sprawie egzekucyjnej

  • Autor wątku Autor wątku igorinho1
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
I

igorinho1

Nowy użytkownik
Dołączył
02.2014
Odpowiedzi
6
Witam, moi rodzice nie zrzekli się spadku w moim imieniu, gdy miałam 13 lat. Spadek obejmował dług, który wynosił 9000zł, a dług ten odkupiła firma windyfikacyjna. Ostatnia sprawa w sądzie zakończyła się w taki oto sposób:

WYSŁUCHANIE WIERZYCIELA I DŁUŻNIKA PRZED UMORZENIEM POSTĘPOWANIA W TRYBIE ART. 827 KPC
"... informuje, że postępowanie egzekucyjne w powyższej sprawie jest obecnie bezskuteczne i będzie umożone. Pani XYZ zamieszkuje pod adresem wskazanym we wnisku egzekucyjnym. W miejscu tym brak jest ruchomości należących do dłużniczki i przedstawiających wartość handlową. Pani XYZ nigdzie nie pracuje, uczy się. Dłużniczka nie posiada pojazdów mechanicznych. W toku Prowadzone w trybie art. 801 i 761 paragraf 1 kpc postępowanie nie doprowadziło do wyjawienia majątku dłużnika objętego wnioskiem. "

Chciałabym wiedzieć co to dokładnie znaczy. Czy kiedy zacznę pracować mogę mieć założoną sprawę w sądzie albo czy pewnego dnia zapuka do mnie komornik? Czy ta sprawa będzie się za mną ciągnęła całe życie z powodu błędu moich rodziców? Czy istnieje możliwość zakończenia tego raz na zawsze? Bardzo proszę o pomoc...
 
Bardzo proszę o odpowiedź, zależy mi na czasie :(
 
Spadek z tego co mi wiadomo przejęłam po śmierci dziadka z dobrodziejstwem inwentarza. Stwierdzono, że nie ma w nim żadnych aktywów - jest tylko dług (wszystko zostało wcześniej przepisane na moją ciotkę), a firmy windykacyjne przysyłały pisma do mnie, mojej kuzynki i mojego kuzyna. Sprawa w sądzie zakończyła się umorzeniem postępowania w sprawie egzekucyjnej i od tego czasu nie dostaję wezwań do zapłaty. Sąd stwierdził, że nie mogę spłacać długu, bo nie dostałam w spadku aktywów, a poza tym nie zarabiam. Tyle, że w piśmie sporządzonym przez komornika sądowego jest takie zdanie "informuje, że postępowanie egzekucyjne w powyższej sprawie jest OBECNIE bezskuteczne i będzie umożone" Co to znaczy obecnie, co mnie czeka w przyszłości? W momencie kiedy zapadła ostatnia decyzja sądu miałam już 20 lat, a w przypadku otrzymania spadku miałam 13 lat. Czy istnieje coś takiego jak przedawnienie długu i czy studiując jeszcze 4 lata mogę na to liczyć? Co się stanie gdy zacznę zarabiać?
 
Być może roszczenie jest przedawnione - to trzeba sprawdzić.

Dziedziczy Pani z dobrodziejstwem inwentarza, można sporządzić spis inwentarza u komornika ( są koszty ). Można złożyć wniosek do sądu o zwolnienie z tych kosztów ( ale niektórzy na forum twierdzą, że sąd nie może przyznać takiego zwolnienia ).

Firmy windykacyjne zajmują się zawodowo dochodzeniem należności, a zatem nie ma co liczyć na to, że firma windykacyjna zrezygnuje kiedykolwiek ze swoich roszczeń.
 
A czy będą podstawy prawne do owych roszczeń w przypadku przedawnienia albo zwolnienia z kosztów przez sąd?
 
Roszczenie przedawnione nie wygasa ale nie może być skutecznie dochodzone w drodze przymusu egzekucyjnego.
Natomiast po sporządzeniu spisu inwentarza można skutecznie powoływać się na to ograniczenie w przypadku egzekucji.
 
Spis inwentarza został sporządzony, czy w przypadku mojej pełnoletności mogę się na takowy spis powoływać i mój prywatny majątek nie zostanie ruszony?
 
Powrót
Góra