Wezwanie do zapłaty zaległych należności (zleceniodawcy mojego zleceniodawcy)

  • Autor wątku Autor wątku vvojtas
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
V

vvojtas

Nowy użytkownik
Dołączył
03.2014
Odpowiedzi
3
Mam taki problem:

Wykonywaliśmy usługi dla firmy A, która działała na zlecenie firmy B.
Firma A w ramach realizowania umowy z firmą B przekazała jej efekty wykonanej przez nas usługi.
Firma B nie płaciła firmie A, więc firma A nie chciała (pomimo naszych wezwań) zapłacić za nasze usługi, które dla niej wykonaliśmy.
W pewnym momencie firma A zasugerowała żebyśmy przesłali do firmy B wezwanie do zapłaty o następującej treści:

„W związku z niespłaceniem przez firmę A należności wobec naszej firmy, wzywam firmę B do natychmiastowego uregulowania należnej sumy, zgodnie z poniższym zestawieniem.
[tutaj zestawienie faktur]
Wymienioną sumę należy przekazać na nasz rachunek bankowy nr ….. w ciągu 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku nie przekazania należnej sumy w wyznaczonym terminie, skierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania do zapłaty.”


Czy mamy prawo wysłać do firmy B takie wezwanie?
 
Mieliście zlecenie od firmy A a z firmą B nic was nie łączy więc niech sami sobie swoje długi ściągają, a wam zapłacą albo skierujcie sprawę do sądu. Proponuję w/w wezwanie wysłać do firmy, dodatkowo dopisać że zaraz po otrzymaniu klauzuli sprawa trafi do komornika i nie będzie już możliwe ugodowe załatwienie a koszty zostaną powiększone o sądowe i komornicze. (Słowo komornik magicznie działa na dłużników)
 
Problem jest tym większy, że firma A miesiąc temu został postawiona w stan upadłości (teraz toczy się postępowanie likwidacyjne).
Firma B nijako 'wykorzystała' efekty naszej prace wykonanej dla firmy A.

Może dodam tu, że to było podwykonawstwo w ramach procesu budowlanego. Firma A (generalny wykonawca robót) miała na pewno umowę o roboty budowlane z firmą B (deweloper). Natomiast myśmy wykonywali dla firmy A archiwizację i przygotowanie dokumentacji budowlanej (i nie mieliśmy na to żadnej umowy).
 
Mamy faktury wystawione na firmę A, których przyjęcie ta firma potwierdziła.
Nic więcej.
 
no to teraz poczytaj sobie o prawie upadlościowym i kolejności zaspokajania wierzycieli
 
Powrót
Góra