Witam pytanie

  • Autor wątku Autor wątku Matrixx89
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
M

Matrixx89

Nowy użytkownik
Dołączył
01.2014
Odpowiedzi
18
Witam mam takie pytanie jeżeli osoba została dość poważanie pobita i ma duży uszczerbek na zdrowiu to czy może wytoczyć sprawę odszkodowawczą i czy ta osoba zapłaci za to jakoś jak to wygląda i jak osoba nie jest w stanie zapłacić tego to co mogą tej osobie zrobić ??
 
Zastosować znaki interpunkcyjne - to przede wszystkim powinieneś zrobić, prosząc o poradę na tym forum.
Po pierwsze, może wnioskować o zadośćuczynienie z art. 46 Kodeksu Karnego w postępowaniu karnym.
Po drugie, zgodnie z art. 444 Kodeksu cywilnego- może żądać odszkodowania w postępowaniu cywilnym.
Wówczas w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia.
Po trzecie, na podstawie art 445 Kodeksu cywilnego - może żądać zadośćuczynienia w postępowaniu cywilnym.
Dodatkowo może on np. dochodzić zadośćuczynienia w postępowaniu karnym + odszkodowania w cywilnym.
Dodatkowo, to zazwyczaj pozwany/ oskarżony ponosi wszelkie koszta sądowe.
Ten "ktoś" musi się więc liczyć z tym, że koszta te nie są małe.
W razie niewykonania nałożonego przez sąd obowiązku to:
a) jeżeli oprócz tego zasądzona była inna kara np. pozbawienia wolności w zawieszeniu, to zostaje ona odwieszona i podlega wykonaniu, co w cale nie zwalnia w dalszym ciągu do zapłacenia powyższych środków pieniężnych.
b)Co więcej prawomocny wyrok zasądzający taką kwotę pieniężna stanowi tytuł egzekucyjny (art. 777 par. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego), w związku z czym po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanowi on podstawę do wszczęcia i prowadzenia egzekucji komorniczej.
 
Powrót
Góra