Zasiłek rodzinny na dziecko

  • Autor wątku Autor wątku robert12345
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
R

robert12345

Nowy użytkownik
Dołączył
08.2009
Odpowiedzi
6
Witam

W 2009 r. syn (13 lat) z powodu alkoholizmu i braku opieki matki nad nim, chciał zamieszkać ze mną, zgodziłem się i złożyłem sprawę do sądu rodzinnego o zmianę wyroku rozwodowego. Sąd orzekł o przywróceniu mi pełnych praw rodzicielskich wobec syna i zmianę adresu zamieszkania na mój adres, na koniec rozprawy poprosiłem sędzię o zatwierdzenie alimentów na rzecz syna, sędzia odpowiedział mi abym się dogadał z ex. Próby porozumienia się z byłą w sprawie alimentów nie przyniosły rezultatu. W sumie nie potrzebowałem ich ani zasiłków rodzinnych których zapewne i tak bym nie otrzymał, bo radziłem sobie dobrze w sprawach finansowych.

Na dzień dzisiejszy jestem bez pracy, mam status bezrobotnego bez prawa do zasiłku, wniosłem sprawę o alimenty, oraz postanowiłem załatwić zasiłek rodzinny na dziecko który wobec prawa mi się należy. W urzędzie zapytałem się jak tą sprawę załatwić i okazało się, że była pobiera zasiłek na dziecko, a ja muszę czekać do 1 września tzn. do dnia przyjmowania wniosków o zasiłek. Na pytanie na jakiej podstawie przyznano jej zasiłek odpowiedziano mi, że dlatego iż jest matką, a na moje stwierdzenie, że pobierała zasiłek nie należnie, powiedziano mi, że napisze oświadczenie, że pieniądze mi przekazywała, i "sprawy nie będzie". Zaznaczam, że była nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, nie mieszkamy razem, pieniądzy z zasiłku mi nie oddaje.


Pytanie:
1. Jaka jest moja sytuacja prawna -czy mogę się uważać za źle potraktowanego petenta i złożyć skargę, i jeśli już to do kogo ?

2. Czy mogę w jakiś sposób odzyskać nie należnie przywłaszczone pieniądze? A przynajmniej te które są pobierane obecnie przez ex.
 
skoro zgłosiłeś sprawę w urzędzie (MOPS) i przedłożyłeś wyrok sądu ,to MOPS powinien wznowić postępowanie, wyjaśnić sprawę, ex żonie przypisać do zwrotu świadczenia, a Tobie przyznać od miesiąca złożenia wniosku wraz z pełnym kompletem dokumentów (wyrok alimentacyjny); ex złożyła pewnie wniosek posługując się starym wyrokiem alimentacyjnym (był takowy?)
 
Do wyroku z 2009r, tak posługiwała się starym wyrokiem alimentacyjnym. Po za tym termin rozprawy alimentacyjnej mam dopiero w sierpniu i jedyne co mogę przedłożyć do zasiłku rodzinnego jest kopia pozwu o alimenty. Zaznaczam, że przy składaniu wniosku o przyznanie zasiłku socjalnego musiałem przedłożyć wyrok alimentacyjny, albo pozew o alimenty, urzędniczka z tego działu tłumaczyła mi, że pozew jest tak samo ważnym dokumentem jak wyrok.

W czasie rozmowy w sprawie zasiłku rodzinnego gdy wychodziło na jaw, nie należne pobieranie zasiłku przez ex, urzędniczka schowała spowrotem wnioski do szuflady także ich nie otrzymałem i tak jak wcześniej już opisałem, mam się zgłosić 1 września aby wypełnić i złożyć wnioski.

Pytanie :

1. Czy pozew o alimenty jest traktowany na równi z wyrokiem alimentacyjnym do przyznania zasiłku rodzinnego na dziecko?
2. Czy wnioski są jednolitym pismem urzędowym, które mogę zdobyć w innym urzędzie?
 
1.nie
2.poszukaj w internecie, tez powinny byc. A swoja droga nie powinni Ci odmowic wydania wniosku.
 
na chwile obecną nie złożysz wniosku o zasiłek rodzinny z uwagi na brak wyroku alimentacyjnego, ale to nie znaczy, że Twoja ex nie powinna zwracać zasiłków nienależnie pobranych, powinno nastąpić wznowienie postępowania, uchylenie decyzji i wydanie nowej o zwrocie dla ex ; druki możesz pobrać z internetu
 
Powrót
Góra