Zastrzeżone loga

  • Autor wątku Autor wątku otoshi
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
O

otoshi

Nowy użytkownik
Dołączył
07.2010
Odpowiedzi
15
Moje pytanie dotyczy zastrzeżonych znaków i log.
Przeglądając w Internecie różne fanowskie strony zuważyłem że w większości przypadków występują na nich zastrzeżone wizerunki i loga na dany temat.

Przykładowo: wchodząc na stronę fanów Star Wars od razu rzuca się w oczy logo star wars należące chyba do firmy LucasArts.

Z podobnymi przykładami spotkałem się na innych stronach. Co ciekawe na wiekszości z nich znajduje się wzmianka że wszystkie znaki należą do ich właścicieli.

Dlatego pytam czy tworząc stonę na dany temat można używac na niej zastrzeżonych znaków, jeśli umieści się regułkę w stylu "Wszystkie znaki należą do ich włąscicieli i są chronione prawami autorskimi"?
 
Witaj, w świetle praw własności intelektualnej loga i znaki mogą być chronione na dwa, niezależne, sposoby:
  • http://forumprawne.org/prawo-autorskie/137821-ustawa-z-dnia-30-czerwca-2000-r-prawo-wlasnosci-przemyslowej.html (zwana dalej pwp);

    W tym przypadku loga i znaki mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi, a więc na ich komercyjne wykorzystanie potrzebne są:
    • zgody właścicieli praw ochronnych, jeśli sposób wykorzystania chroniony jest przez te prawa - przykładowo, przy wykorzystaniu znaków w reklamach, na gadżetach, etc.
    • lub nie potrzeba takiej zgody, jeśli można skorzystać z dozwolonego użytku z takich znaków, głównie do celów informacyjnych - więcej - Art.156. pwp
    Sumując, jeśli więc strona ma charakter niekomercyjny - czyli nie ma na niej reklam, dotacji, płatnych kont premium, płatnych sms-sów, etc. to można takie zarejestrowane znaki wykorzystywać. Jeśli zaś jest komercyjna, wtedy trzeba się zastanowić, czy można być uprawnionym z przepisów pwp (np. Art.156.pwp). Ale to już decyzja autora strony.

    Oczywiście, zupełnie inną kwestią będzie ta, czy nawet w przypadku teoretycznego naruszenia praw ochronnych ich właściciel, z uwagi na fanowski charakter strony, będzie chciał dochodzić swoich praw...
    .​
  • http://forumprawne.org/prawo-autorskie/137245-ustawa-z-dnia-4-lutego-1994-r-o-prawie-autorskim-prawach-pokrewnych.html (zwana dalej upaipp);

    Loga i znaki graficzne z reguły posiadają ochronę prawno - autorską (Art.1. upaipp), więc w ogólności na ich wykorzystanie należy posiadać zgodę właściciela praw autorskich do nich.

    Jednakże, w przypadku strony fanowskiej moim zdaniem można skorzystać w ogólności z Art.29.upaipp zezwalającego na wykorzystywanie w swoich utworach (a strona www w ogólności utwór taki będzie stanowiła - vide ponownie Art.1. upaipp oraz Art.74.upaipp) innych utworów - a więc log, znaków czy nazw. Więcej - http://forumprawne.org/prawo-autorskie/31544-prawo-cytatu.html

    I w takim właśnie przypadku skorzystania z prawa do cytatu istnieje obowiązek oznaczenia autora i źródła znaku bądź loga.

Popatrz w 'Archiwum' działu lub poszukaj opcją 'Szukaj' - było już sporo dyskusji na podobne klimaty...
 
Powrót
Góra