Zgoda sądu na zawarcie małżeństwa

  • Autor wątku Autor wątku Myopic
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
Myopic

Myopic

Użytkownik
Dołączył
01.2013
Odpowiedzi
153
[FONT=&quot]Jeśli sąd wyda zgodę na zawarcie małżeństwa z osobą chorą psychicznie, to takie małżeństwo musi być zawarte w określonym terminie, czy po prostu to postanowienie sądu jest ważne bezterminowo i małżeństwo można zawrzeć nawet po kilku latach od decyzji sądu?[/FONT]
 
Takiego organiczenia czasowego nie ma. Jeżeli prawomocne postanowienie Sądu w przedmiocie udzielenia zezwolenia nie zostanie później zmienione lub uchylone to można zawrzeć związek małżeński (z osobą wskazaną w postanowieniu) nawet po kilku latach od uprawomocnienia postanowienia.
 
A co jeśli oboje narzeczeni są po epizodach chorób psychicznych i chcą zawrzeć związek małżeński? Czy wtedy także wymagana jest zgoda sądu dla każdego z nich?
 
Sama choroba nie wyłącza zdolności do podejmowania decyzji prawnych osoby chorej. Więc zgoda sądu nie jest wymagana.
 
A jednak prawo mówi, że zgoda sądu jest wymagana:
Art. 12 § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
 
Wszystko zależy od choroby. Osoba niezdolna do podejmowania samodzielnych decyzji, powinna być ubezwłasnowolniona. Ty piszesz "po epizodach", czyli zakończyły się.
 
Powrót
Góra