Wymiana prawa jazdy w UK - Forum Prawne

 

Wymiana prawa jazdy w UK 5

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania

Wielka Brytania - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
12-02-2010, 21:32  
Jacekj66
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Jacekj66 jest off-line  
12-02-2010, 21:49  
Jacekj66
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Tak wygląda wymiana z zagranicznego prawka na polskie w mieście Lublin (Tekst ze strony Wydziału komunikacji http://www.wydzial-komunikacji.081.p...a-jazdy,6.html

Pytanie do Eliss... jeśli można
co sądzisz o tym urywku zaznaczonym na czerwono??


wymiana zagranicznego prawa jazdy

Podstawy prawne

Art.94 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym tekst jednolity (Dz. U. Nr 108 z 2 czerwca 2005 r.).
Wymagane dokumenty
Wniosek o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie.
Załączniki:
jedno zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
kserokopia posiadanego prawa jazdy,
badania lekarskie (jeśli brak jest terminu ważności w zagranicznym prawie jazdy).
Do wglądu:
dowód osobisty,
karta stałego lub czasowego pobytu, z której wynikałoby, że osoba przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym,
prawo jazdy wydane za granicą (dokument sporządzony w języku obcym dołącza się do wniosku o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie wraz z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego lub właściwie umocowanego urzędnika przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędników konsularnych i misji specjalnych).
Opłaty

Opłata:
za wydanie prawa jazdy – 70,00 zł
opłata ewidencyjna - 1,00 zł

Uwaga! Opłatę należy wpłacać na konto Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Lublin:

Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie
V Oddział w Lublinie
Nr 62124015031111001001253660

Wpłat można dokonywać we wszystkich oddziałach Banku oraz w kasach znajdujących się w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 na parterze i na II piętrze pok. 204
Termin załatwienia

do 30 dni
Miejsce i forma złożenia dokumentów

Inspektorat Komunikacji w Lublinie, ul. Leszczyńskiego 20, pokój 111a oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (w przypadku zdawania egzaminu państwowego).
Odbiór dokumentów

Inspektorat Komunikacji w Lublinie, ul. Leszczyńskiego 20, pokój 111.
Osoba uprawniona do odbioru dokumentów

wnioskodawca lub osoba przez niego upoważniona
Uwagi

Zagraniczne prawo jazdy ważne jest w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu.
Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruch drogowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego.
W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w sekretariacie wydziału prowadzącego sprawę.
Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w sekretariacie Inspektoratu Komunikacji pok. 110). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Jacekj66 jest off-line  
12-02-2010, 22:02  
Jacekj66
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

W UK podejrzewam że dostanę prawko bezterminowe. Niepokoi mnie natomiast sytuacja w Polsce. Tam chyba dają teraz tylko na 10 lat.... jestem w trakcie sprawdzania.
Jacekj66 jest off-line  
13-02-2010, 00:36  
madziarkak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Jest tylko jeszcze jedna sprawa czy wystarczy że wyślę im akt małżeństwa czy powinnam także wysłac jego tłumaczenie??
Pozdrawiam
madziarkak jest off-line  
25-02-2010, 22:29  
pterodaktyl
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam

Sorry ale nie jestem bystry i w koncu nie wiem musze wymienic prawo jazdy kat B czy nie?
Mieszkam w UK od 4,5 roku to chyba jestem rezydentem ponad 3 lata no i jesli wysle druk do DVLA i napisze ze przyjechalem do UK pod koniec 2005 to wymienia czy benda robic jakies problemy

Pozdrawiam
pterodaktyl jest off-line  
26-02-2010, 16:25  
Jacekj66
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Aby wymienić prawo jazdy kategorii B musisz wysłać do DVLA formularz D1 (dostaniesz na poczcie), dwa zdjęcia, (chyba)50Ł i polskie prawko. Nie musisz się tłumaczyć od kiedy jesteś na wyspie.
Jacekj66 jest off-line  
03-04-2010, 01:49  
dumping
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Kolega powyzej napisał, że nie potrzeba tłumaczyć się jak długo jest się w UK. Poszukałem po internecie i znalazłem formularz d1 w którym jest pytanie związane z data przyjazdu do UK.
Nigdy sie nie zagłebiałem w ten temat poniewaz myslałem że niema potrzeby, ale jak się okazało musiałem. I właśnie mam pare pytań.
jestem w uk powyzej 4 lat, i czy po 3 latach powinienem wymienic prawo jazdy na brytyjskie (ponieważ automatycznie po przyjezdzie do tego kraju stałem się rezydentem) czy tylko moge, a nie muszę wymieniać? Chciałem przedłużyc ubezpieczenie auta i jak się okazało przy moim Polskim prawie jazdzie ubezpieczenie jest droższe o 60%. A ja wczesniej podawałem FullUK (jakieś moje niedopatrzenie, pamiętam że nie wiedziałem o co chodzi z tym typem).
nie jestem kierowcą zawodowym, posiadam prawo jazdy B,C,E to wypełniam druk D1 czy może inny?
Czy np. składając wniosek np. dzisiaj o wymiane prawka jutro czy też za tydzień moge podać ubezpieczylowi że posiadam takowy brytyjski dokument?
dumping jest off-line  
19-04-2010, 17:42  
corradoo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Zagubiłem polskie prawo jazdy w UK . Dowiedziałem się, że żeby załatwić wydanie prawa jazdy w DVLA potrzebuje zaświadczenia że takie prawo jazdy w Polsce posiadam. Dzwoniąc dziś do Wydziału komunikacji w Polsce usłyszałem że takie zaświadczenie nie jest mi potrzebne i że DVLA sprawdzi sobie sam czy takowe uprawnienia posiadam i wystawi wtórnik. Czy ktoś tu może mi potwierdzić ?
corradoo jest off-line  
19-04-2010, 19:34  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Jacekj66 - czesc na czerwono moze odnosic sie do krajow z po za Unii
Eliss jest off-line  
09-08-2010, 13:13  
xbassx
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam
Mam pytanie odnośnie wymiany prawa jazdy. Przyjachalem do uk parę dni temu i chcę pracować jako kierowca kategorii c. Wypełniłem formularz o przysłanie mi dokumentów na wymiane prawa jazdy. Czy musze dodatkowo rejestrować sie w DVLA wysyłając druk d9 czy wystarczy ze wymienie prawko wypełniając druk d2 i juz wszystko będzie ok??
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
xbassx jest off-line  
23-08-2010, 19:24  
myszka102
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Cytat:
Napisał/a Eliss Zobacz post
W tej sytulacji nalezy wyslac akt malzenstwa.

Na brytyjskim prawku mozna jezedzic w Polsce.
podczepiam sie pod temat. czy trzeba wysylac oryginal aktu slubu? czy kopie? bo mam jeden oryginal tylko. i czy wtedy oni zwracaja go?? i czy wtedy dvla powiadamia pl o zmianie przezemnie nazwiska czy jak to jest
myszka102 jest off-line  
04-09-2010, 09:38  
polak82
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam.
Jezdziłem w UK na polskim prawku, lecz za punkty dostałem bana na prowadzenie samochodu na 6 miesiecy (brak ubezpieczenia). Miałem sprawe w sadzie gdzie dostalem grzywne i wspomnianą kare. Kara mi sie juz skonczyla i tu moje pytanie a w zasadzie dwa.
Czy moge swobodnie znowu jezdzic na moim polskim prawie do jazdy?
I gdybym chciał wymienic teraz prawko na angielskie to nie bede musial zdawac egzaminu od poczatku? Czy po prostu wysylam formularz ze zdjeciem i polskim prawem jazdy i oni mi wymieniają?
polak82 jest off-line  
19-09-2010, 21:54  
e3630
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam mam pytanie czy polskie punkty karne liczą sie wielkiej brytani mam mały problem zatrzymała mnie policja i niemiałem dokumentów przy sobie dostałęm mandat za dwie łyse opony poszedłem pokazac na policje ze mam prawko pani która byłą na policji zabrała je dała jakąś kartkei powiedziała ze odesla mi prawko do domu oco chodzi prawojazdy jest polskie niejestem tu ponad 6 miesiecy i wracam do polski za 2 tygodnie i niewracam tutaj spowrotem wiec go nie wymieniam
e3630 jest off-line  
15-10-2010, 19:37  
ledge
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam.
Mam taką trochę skomplikowana sytuacje z wymianą. 2005 wymieniłem prawo jazdy kat. B na angielski dokument a w 2007 roku postanowiłem uzupełnić sobie kategorie w Anglii zrobiłem badania lekarskie i dostałem provisional driving licence niestety po zdaniu teorii kat D straciłem pracę i pod koniec roku 2007 wróciłem do Polskie gdzie wymieniłem angielski dokument na Polski i zrobiłem kat C. Na początku 2008 wyjechałem na 12 miesiecy do pracy na kontrakt na Ukrainę i tam zrobiłem kat D i A po powrocie znowu wymieniłem prawo jazdy na Polski dokument. Od niedawna znowu jestem w uk i mam propozycje pracy jako kierowca autobusu. I moje pytanie brzmi czy mogę wymienić moje obecne polskie prawo jazdy na angielskie bez straty kat D i A???
ledge jest off-line  
23-10-2010, 23:16  
kwinto
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam
Mam pewien problem 5 lat mieszkalem w irlandi od tygodnia mieszkam w kanadzie i zaczely sie problemy z prawkiem oni akceptuja tylko angielskie franc. i niemie.. Czyli musze tu robic nowe napierw testy G1 potem jazdy G.
a moje pytanie to czy ; jesli wypelnie te formy dolacze moje prawko B wysle je do uk do znajomegoi on to wysle na poczcie czy dostane ang. prawko??? i jak dlugo bede na to nowe czekac? wtedzy z wymianá na can. bedzie bez problemu a prawko musze miec do roboty pozdrawiam kwinto
kwinto jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 3) Witam. Mam taki problem: Po przyjeździe do UK wymieniłem polskie prawo jazdy na angielskie. Po roku czasu postanowiłem zdać uprawnienia na...
§ Wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 1) Witam. Czy jest możliwość wymiany prawa jazdy z tego względu, że nie podoba mi się zdjęcie?
§ Wymiana prawa jazdy pl na eng (odpowiedzi: 2) Witam! Chcialbym wymienic polskie prawo jazdy kat C na angielskie, czy moge to zrobic jesli na terenie tego kraju mieszkam juz ponad pol roku,...
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 7) witam mam pytanie odnośnie wymiany prawa jazdy. do tej pory nie wymieniłem prawka i chciałbym się dowiedzieć czy muszę zdawać ponowie egzaminy i...
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 2) Witam ,chcialabym sie dowiedziec o wymiane prawa jazdy brytyjskiego na polskie. Czy moge je wymienic? Nie bedzie zadnych problemow?? Z gory dziekuje:(
§ Wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 1) Witam Od 5 lat posiadam prawo jazdy kategori B, jakieś dwa lata temu zdawałem kategorie A i to tego czasu nie wymieniłem prawa jazdy. Moje pytanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:05.