Wymiana prawa jazdy w UK - Forum Prawne

 

Wymiana prawa jazdy w UK

witam! to mój pierwszy post na tym forum wiec proszę o wyrozumiałość. wyjechałem właśnie do Anglii i po przyjeździe widzę tu same problemy z relacji polaków tu mieszkających.w internecie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
02-09-2007, 13:12  
remi27
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wymiana prawa jazdy w UK

witam!
to mój pierwszy post na tym forum wiec proszę o wyrozumiałość.
wyjechałem właśnie do Anglii i po przyjeździe widzę tu same problemy z relacji polaków tu mieszkających.w internecie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie...

poszedłem do pracy jako kierowca ciężarówki.pracodawca chce abym wymienil prawo jazdy na angielskie.chodzi tam o możliwość naliczania punktów karnych czy coś takiego... i w związku z tym moje pytanie:Czy mając wymienione prawko w przyszłości łapie tyle punktów karnych ze mi je zabierają,co sie dzieje z polskim prawem jazdy???? tez je tracę po powrocie do kraju??? czy oddają mi je normalnie?

drugie pytanie dotyczy ubezpieczenia samochodu OC. nasze nie jest ważne w GB mając nawet zielona kartę wypisana? czy samochód musi być na mnie zarejestrowany żebym sie mógł nim poruszać w Anglii??

z góry dziękuje
pozdrawiam
remi27 jest off-line  
02-09-2007, 22:22  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.668
Domyślnie

Cytat:

Prawo jazdy
Od 1 maja 204 roku nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach EC/EEA (Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego) na prawo jazdy brytyjskie.

Polacy są uprawnieni do prowadzenia pojazdów na podstawie prawa jazdy EC/EEA, pod warunkami, że: jest ono ważne, kierujący ma poniżej 70 lat (czyli do ostatniego dnia przed data urodzin) lub na 3 lata po zostaniu rezydentem Wielkiej Brytanii - którykolwiek z tych okresów jest dłuższy.

Niemniej jednak, jeśli kierujący chciałby uzyskać brytyjskie prawo jazdy, należy zapytać w lokalnym oddziale poczty (Post Office) o formularz D1 oraz zestaw aplikacyjny D750 (karta ze zdjęciem) i wysłać je do DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency - Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów) z niebrytyjskim prawem jazdy i odpowiednimi dokumentami. Wymagana jest opłata w wysokości 38.00 funtów. Wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania żadnych egzaminów.

Należy również załączyć list aplikacyjny, potwierdzający, ze kierujący wie, iż wymiana jest nieobowiązkowa i że zainteresowany chce takiej wymiany na własne życzenie.

Prawo jazdy EC/EEA będzie zwrócone organowi, który je wydał, czyli odpowiedniemu urzędowi miasta lub gminy w Polsce.

Ważna uwaga:
Jeśli prawo jazdy EC/EEA zostało wydane w zamianę za prawo jazdy z innego kraju (spoza EC/EEA), będzie ważne w Wielkiej Brytanii tylko przez 12 miesięcy i nie będzie możliwa wymiana na brytyjskie prawo jazdy.

Posiadacze prawa jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np. kierowcy autobusów), którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA.
Kierowcy małych pojazdów również mogą (ale nie muszą) się zarejestrować. (Określenie mały pojazd oznacza pojazd o masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony i o liczbie pasażerów nie większej niż 8 osób.)

Kierowcy, którzy zarejestrują się w DVLA, otrzymają ich prawo jazdy spowrotem wraz z brytyjskim prawem jazdy. Takie rozwiązanie takie umożliwia kierowcom skorzystanie z systemu punktów karnych za wykroczenia drogowe, zamiast konieczności uczestniczenia w rozprawie sądowej.

Więcej szczegółow można przeczytać w broszurze D100 (format PDF - 250 kB) dostępnej w głównych urzędach pocztowych.

Ważna uwaga: DVLA wprowadził nowe druki praw jazdy w odpowiedzi na publiczne konsultacje w celu zmniejszenia ilości formularzy, które aplikant musi wypełnić.

Niemniej jednak, Stare formularze D1 i D750 będą ciągle dostępne w urzędach poczty i będą obowiązywały w okresie przejściowym, dopóki nie zostaną zastąpione przez nowe druki. (Obecnie dostępne są już praktycznie tylko nowe druki D1 (format PDF - 140 kB) ). Nowe druki D1 posiadają w lewym dolnym rogu miejsce na fotografie - dlatego też formularz D750 nie będzie wymagany.

Uwaga: druki prezentowane tutaj są tylko w celach informacyjnych - nie można ich wydrukować i wysłać do DVLA, ponieważ nie zostaną one przyjęte. O odpowiednie druki należy się zapytać na poczcie (np. druk INF1D).

Dodatkowe informacje w języku angielskim można znaleźć na http://www.dvla.gov.uk lub tez pod numerem telefonu: 0870 240 0009
________________________________________
Prawo jazdy EC/EEA (w tym brytyjskie) może zostać wymienione na polskie prawo jazdy za 70 zł plus opłaty za dodatkowe dokumenty. O szczegóły należy pytać lokalnym wydziale komunikacji starostwa lub gminy. Przykładowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj (należy odszukać: IV. Wymiana prawa jazdy wydanego za granica).
________________________________________
marian1 jest off-line  
03-09-2007, 10:15  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Pracodawcy bardzo czesto wymagaja od swoich pracownikow wymiany prawa jazdy na takim stanowisku. Jezeli przekroczysz liczbe pkt karnych to ci je zabiora Po wymianie prawka z polskiego na angielskie Twoje polskie odsylane jest do Polski do odpowiedniej instytucji, ktora ci je wydala. Co do OC to mozesz jezeli pojazd jest na polskich tablicach to mozesz nim sie poruszac przez 6 miesiecy w ciagu roku - potem nalezy go przerejstrowac na brytyjskie blachy. Od 2004 roku nie musisz miec zielonej karty poruszajac sie po drogach unii.
Eliss jest off-line  
05-07-2008, 13:36  
MESIEK87
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

Witam.
Mam pytania związane z tym tematem dlatego nie zakładam nowego wątku.
A więc tak. Przed wyjazdem do Anglii udało mi się nazbierać dużo punktów karnych w Polsce na polskie prawo jazdy.
Dokładnie mam ich 34 Krótko przed wyjazdem do UK dostałem list z poleceniem stawienia się na psychotesty.
Niestety nie zdążyłem i wyjechałem do Anglii. Większość z tych punktów powinna mi się na przełomie lipca/sierpnia anulować do sumy 22. Tylko nie wiem jak będzie to w tym moim przypadku. Czy one faktycznie się anulują? Przypomnę, że prawo jazdy nie zostało mi odebrane do dnia dzisiejszego i mam je "w ręku".
Jak wygląda procedura wymiany polskiego "prawka" na angielskie przez DVLA? Najpierw je odsyłają do Polski i upewniają się czy jest ważne, czy może najpierw wydają angielskie, a dopiero później odsyłają do PL? Zadałem to pytanie bo chciałbym je wymienić i boję się, że mogę nie dostać już z powrotem ani jednego, ani drugiego
Bardzo prosiłbym o poważne potraktowanie moich pytań, ponieważ dokument ten jest mi potrzebny do pracy i byłoby zle jakbym go stracił.
Z góry dziękuję za odpowiedz.
PZDR.
MESIEK87 jest off-line  
17-08-2008, 16:47  
maciasw
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

witam wszystkich forumowiczów. Jakoś nie do końca zrozumiałem te reguły wymiany prawa jazdy. Z tego co pisze marian1 wynika, że kierowcy zawodowi muszą wymienić prawko na angielskie, a polskie jest odsyłane do odpowiedniej instytucji w Polsce. Kierowcy kat B nie maja obowiązku wymiany. Moja sytuacja jest następująca: pracuję jako kierowca - dostawca, jeżdżę mercedesem sprinterem na polskim prawie jazdy kat B. Ogólnie firma wymaga wymiany prawa jazdy na brytyjskie w okresie najpóźniej do pół roku od rozpoczęcia pracy. Więc, moje pytanie jest następujące: czy muszę je wymieniać? Oraz, czy jeśli wymienię to czy polskie odeślą do mnie czy do odpowiedniego wydziału w Polsce?
Z góry dzięki za wszelkie info
maciasw jest off-line  
17-08-2008, 16:54  
maciasw
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

a i jeszcze jedne. Jeśli w mojej sytuacji nie będę musiał wymieniać (bo tak stanowi prawo) to po cholere firma wymaga tego??!! Żeby tylko policja mogła mi dowalić punkty??
maciasw jest off-line  
18-08-2008, 09:37  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

tak glownie chodzi o pkt. Jezeli wymienisz te prawko to Polskie zostanie wyslane do wydzialu komunikacji tam gdzie zostaly wydane
Eliss jest off-line  
19-08-2008, 14:40  
maciasw
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

ha, w takim razie niech spadają. nie wymieniam :P
maciasw jest off-line  
19-08-2008, 15:47  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

ale chyba i tak wg. przepisow po trzech latach od zostania rezydentem w uk MUSISZ wymienic prawko
Eliss jest off-line  
20-08-2008, 18:24  
maciasw
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Prawo jazdy w anglii

dzięki za info. Poczekamy, zobaczymy jak to jest. Czy ktoś się upomni o wymianę
maciasw jest off-line  
12-12-2008, 14:35  
buszek
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zamiana angielskiego prawka na polskkie

No dobrze, a czy ktos mogl by mi powiedziec jak sprawa wyglada z zamiana angielskiego prawa jazdy na polskie. Chce zdac prawo jazdy w angli, ale obawiam sie ze bede miala problemy z jego zamiana po powrocie do polski. Zdania sa tu podzielone mozna czy nie mozna zamienic?
buszek jest off-line  
12-12-2008, 17:11  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.668
Domyślnie

W Polsce powinni ci wymienić zdajesz Angielskie a otrzymasz Polskie prawo jazdy
marian1 jest off-line  
12-12-2008, 21:16  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Oczywiscie, ze mozna.
Eliss jest off-line  
13-07-2009, 19:57  
greenlander
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Witam,

mam pytanie dot. wymiany prawa jazdy kat.B. Ktoś mi powiedział, że polskie prawo jazdy wydane przed rokiem 1995 (lub 1998, dokładnie nie wiem) po wymianie w Anglii daje uprawnienia do kierowania pojazdami do 7,5Ton. Jakoś nie potrafię doszukać się podstawy prawnej. Czy to w ogóle możliwe?
greenlander jest off-line  
13-07-2009, 20:25  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie RE: Wymiana prawa jazdy w UK

Niezaleznie kiedy miales wydane polskie prawo jazdy wymieniajac je w uk dostosuja Ci kategorie B do dopuszczalnych norm w uk.

Motor vehicles with a MAM not exceeding 3500kg having not more than eight passenger seats with a trailer up to 750kg. Combinations of towing vehicles in category B and a trailer, where the MAM of the combination does not exceed 3500kg and the MAM of the trailer does not exceed the unladen mass of the towing vehicle
Eliss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 3) Witam. Mam taki problem: Po przyjeździe do UK wymieniłem polskie prawo jazdy na angielskie. Po roku czasu postanowiłem zdać uprawnienia na...
§ Wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 1) Witam. Czy jest możliwość wymiany prawa jazdy z tego względu, że nie podoba mi się zdjęcie?
§ Wymiana prawa jazdy pl na eng (odpowiedzi: 2) Witam! Chcialbym wymienic polskie prawo jazdy kat C na angielskie, czy moge to zrobic jesli na terenie tego kraju mieszkam juz ponad pol roku,...
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 7) witam mam pytanie odnośnie wymiany prawa jazdy. do tej pory nie wymieniłem prawka i chciałbym się dowiedzieć czy muszę zdawać ponowie egzaminy i...
§ wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 2) Witam ,chcialabym sie dowiedziec o wymiane prawa jazdy brytyjskiego na polskie. Czy moge je wymienic? Nie bedzie zadnych problemow?? Z gory dziekuje:(
§ Wymiana prawa jazdy (odpowiedzi: 1) Witam Od 5 lat posiadam prawo jazdy kategori B, jakieś dwa lata temu zdawałem kategorie A i to tego czasu nie wymieniłem prawa jazdy. Moje pytanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:11.