jak ściągnąć alimenty od ojca z Anglii - Forum Prawne

 

jak ściągnąć alimenty od ojca z Anglii

witam tydzień temu po 16miesiącach zakończył sie proces w Polsce o ustalenie ojcostwa /ojciec Brytyjczyk/ , pozbawienie praw i alimenty dla mojej 2letniej córki. Wszystko poszło po mojej myśli, choć do płacenia alimentów to droga ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania

Wielka Brytania - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-12-2008, 16:32  
krabik_fp
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie jak ściągnąć alimenty od ojca z Anglii

witam
tydzień temu po 16miesiącach zakończył sie proces w Polsce o ustalenie ojcostwa /ojciec Brytyjczyk/ , pozbawienie praw i alimenty dla mojej 2letniej córki.
Wszystko poszło po mojej myśli, choć do płacenia alimentów to droga jeszcze daleka.
Nie za bardzo wiem jak sie za to zabrać, bo nie znam jego obecnego adresu, a on na pewno chętny do płacenia nie bedzie! możecie mi pomóc!
zastanawiałam sie też czy nie należy sie córce jakiś zasiłek z Anglii?
dodam że wyszłam za mąż za Polaka
krabik_fp jest off-line  
13-12-2008, 20:29  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

W Polsce jest chyba fundusz alimentacyjny ? Co do zasilku w uk to osoba, ktora tu pracuje (legalnie) moze starac sie o zasilek na dziecko.
Eliss jest off-line  
13-12-2008, 21:10  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.642
Domyślnie

Polski sąd wystąpi o egzekucję bezpośrednio do sądu w UE. Egzekucja obejmie cudzoziemców i Polaków zamieszkałych za granicą. Wniosek będzie można skierować także w sprawach o wykroczenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który umożliwi polskim sądom bezpośrednie wystąpienie do sądów państw Unii o wykonanie orzeczeń o charakterze pieniężnym i kosztach sądowych.

Sąd polski będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wykonanie orzeczenia bezpośrednio do sądu państwa UE. Obecnie obowiązkiem jest pośrednictwo ministra sprawiedliwości. Wniosek musi przetłumaczyć na język tego państwa. W ustaleniu właściwego sądu pomoże Europejska Sieć Sądowa.

Sąd polski do sądu w UE...

- Dokumenty będzie można przekazać w dowolny sposób, np. faksem lub pocztą elektroniczną. Muszą jednak pozostawić ślad na piśmie oraz umożliwić państwu wykonanie stwierdzenia ich autentyczności - mówi sędzia Marcin Grębowiec, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.

Minister sprawiedliwości będzie mógł zawrzeć z państwem UE porozumienie o przekazywaniu kwot z egzekucji. W tej sytuacji polski sąd dołączy do wniosku swój rachunek bankowy. Uzyskaną kwotę przekaże pokrzywdzonemu lub innej osobie uprawnionej.

Skuteczność tego rozwiązania może zależeć jednak od pochodzenia skazanego. Obywatele Unii dopuszczają się bowiem głównie drobnych przestępstw i wykroczeń drogowych, za które sami poddają się karze, a prokurator zabezpiecza wszystkie należności.

- Natomiast zabezpieczenie tych sum u sąsiadów ze Wschodu jest często niemożliwe, gdyż nie posiadają przy sobie wystarczających środków. W takiej sytuacji zapada wyrok w zawieszeniu ze zwolnieniem od kosztów - mówi sędzia Marcin Grębowiec.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, by sądy polskie komunikowały się bezpośrednio z sądami UE

...a sąd w UE do sądu polskiego

Również sądy państw UE będą mogły wystąpić bezpośrednio do sądów polskich o egzekucję kar pieniężnych. Właściwy będzie polski sąd rejonowy, w którego okręgu skazany stale lub czasowo przebywa, posiada mienie lub prowadzi działalność zawodową. Dotychczas minister sprawiedliwości zwracał się do polskiego sądu o postanowienie co do dopuszczalności przejęcia zagranicznego orzeczenia do wykonania w RP.

- Nowe rozwiązanie to naturalna konsekwencja naszej obecności w Unii. Skoro jesteśmy obywatelami UE, to musimy mieć zaufanie do unijnych organów - twierdzi prof. Piotr Kruszyński.

Ponadto procedury przekształcenia orzeczenia obcego w orzeczenie sądu polskiego nie można było zastosować do wyroków, o których mowa w Decyzji ramowej.

- Zgodnie z decyzją, sąd krajowy ma obowiązek wykonać orzeczenia organu państwa obcego bez żadnych dodatkowych formalności - mówi prof. Piotr Kruszyński.

Dlatego projekt zastępuje pośrednictwo ministra przez bezpośrednie komunikowanie się sądów. Postanowienie o wykonaniu zagranicznego orzeczenia polski sąd wyda niezwłocznie. Osobom, których prawa zostały przy tym naruszone, będzie przysługiwać zażalenie. Sąd będzie mógł odmówić wykonania tylko w wypadkach wskazanych w ustawie, m.in. gdy nastąpiło przedawnienie wykonania kary lub brak istotnych informacji, które uniemożliwiają wykonanie.

W założeniu egzekucję grzywny, kary lub środka o charakterze pieniężnym orzeczonej przez sąd polski wobec Polaków, którzy wyjechali za granicę, będzie można przeprowadzać na miejscu z dochodów i majątku, jakie tam osiągnęli.

Angielski komornik u Polaka

Angielscy komornicy będą zatem mogli z polskim tytułem egzekucyjnym zastukać do drzwi Polaków, którzy na Wyspach schronili się przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

- Jest to słuszne rozwiązanie tego projektu, gdyż obecnie nie ma prawnej możliwości dostępu do dochodów, jakie nasi rodacy osiągają za granicą - mówi sędzia Stanisław Dąbrowski.

Jednak może być to utrudnione, zważywszy że sądy często nie wiedzą nawet o opuszczeniu kraju przez skazanych rodaków. W sytuacji kiedy pod wskazanym adresem nie zastają ani ich, ani majątku, postępowanie wykonawcze muszą umorzyć.

- Nowe propozycje dają szansę na skuteczną egzekucję orzeczeń, pod warunkiem jednak, że uda się ustalić adres zamieszkania skazanego za granicą - dodaje sędzia Marcin Marcinkowski z Sądu Rejonowego Warszawa Wola.

Dochód budżetu

Projekt ma przynieść również pozytywne skutki dla budżetu państwa. Kwota uzyskana w wyniku egzekucji zagranicznego orzeczenia ma stanowić dochód skarbu państwa. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania, gdy z państwem wydania orzeczenia zawarto porozumienie o przekazaniu egzekwowanych kwot.

- Część kar wykonywanych za granicą na podstawie orzeczeń sądów polskich przekazywana ma być stronie polskiej. Większość środków uzyskiwanych w wykonaniu obcych orzeczeń również zasili skarb państwa - potwierdza sędzia Marcin Marcinkowski.

Angielski komornik zastuka do drzwi Polaków, którzy schronili się na Wyspach przed polskim wymiarem sprawiedliwości

Wartość uzyskanych środków może wzrosnąć także dzięki temu, że projekt umożliwia wystąpienie o wykonanie kar pieniężnych także w sprawach o wykroczenia. W tym celu dodaje nowy rozdział o postępowaniu ze stosunków międzynarodowych. Obecne przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie przewidują takiej możliwości.
marian1 jest off-line  
03-03-2009, 13:12  
beatamaria2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Aliment zalegle i bieżące

Witam
Proszę o pomoc, nie wiem co mogę jeszcze zrobić.
Otóż, z byłym mężem jestem po rozwodzie 5 lat . Przy sprawie rozwodowej byłemu mężowi zostały zasądzone alimenty w kwocie 300 zł. Dłużnik 2 lata temu wyjechał za granicę , do Anglii. Przed wyjazdem założyłam sprawę u komornika , lecz komornik nic nie może zrobić. Od dłuższego czasu były mąż nie płaci regularnie alimentów , jakiekolwiek wpływy są dokonywane raz na kilka m-cy ( co 4,5 lub 6 ) i to w różnej kwocie ok. 200,400 lub.500 zł. Niestety kiedyś kontaktował się ze mną i tłumaczył się , że niestety ma ciężko i nie jest w stanie regularnie płacić zasądzoną kwotę . Zaznaczam , że ostatni kontakt miał miejsce w pażdzierniku 2008 r. Odezwał się , ponieważ musiał otrzymać informację od swojej mamy , że otrzymała ONA wezwanie do sądu o alimenty. Złożyłam taki pozew do Sądu Rejonowego ,Wydz. Rodzinny , ponieważ nie widziałam innego wyjścia. Skoro były mąż nie ma.. ? , to wiem , że mam takie prawo założyć sprawę o alimenty dziadkom . Odbyły się dwie sprawy, Sąd oddalił mój pozew, tłumacząć się tym , że matka dłużnika nie będzie miała z czego żyć ( kwota netto byłej teśćiowej to dochód ok. 2200 zł. ) .Próbując dalej, złożyłam apelację do Sądu Okręgowego . Teraz czekam na wezwanie. Zobaczymy jaką decyzję podejmie Sąd.Kontakt z dzieckiem jest również sporadyczny - tak jak przysyłane alimenty.Poradzona mi jeszcze , zeby złożyć Wniosek w celu złożenia Wniosku w Trybie Konwencji Nowojorskiej ( mam przygotowane potrzebne dokumnety - WYROK, INFORMACJE O STANIE ZALEGŁOŚCI W SPRAWIE EGZEKUCYJNEJ ,UNIJNY ODPIS SKRÓCONY AKTU URODZENIA I chyba muszę mieć jeszcze założone konto walutowe. ) O dziwo jestem zakoczona , NIE MUSZĘ MIEĆ adresu zamieszkania dłużnika w Anglii. To dobra wiadomość. Nie wiem co ewentualnie mogę jeszcze zrobić , może poprostu narazie czekać. I jeszcze jedno , komornik jak do tej pory nie powiedział mi , że może wydać wniosek , że egzekucja jest BEZSKUTECZNA , a powinien. Z tego co dowiedziałam się w Sądzie to jeżeli dłużnik nie płaci powyżej 3 m-cy to JUŻ MOŻNA MÓWIĆ O BEZSKUTECZNOŚCI. Liczę na jakąś odpowiedż . Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
beatamaria2 jest off-line  
03-03-2009, 15:03  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie RE: Aliment zalegle i bieżące

Niestety nie wiem jak jest w praktyce.....z tego co piszesz to widze,ze nie najlepiej dam Ci informacje jak to powinno wygladac w teorii.

http://forumprawne.org/unia-europejs...tml#post209154
Eliss jest off-line  
03-03-2009, 17:52  
beatamaria2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: jak ściągnąć alimenty od ojca z Anglii

Eliss , dzięki za informacje.
Pozdrawiam.
beatamaria2 jest off-line  
04-03-2009, 06:41  
beatamaria2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: jak ściągnąć alimenty od ojca z Anglii

Może ktoś jeszcze odpowie na moją prośbę .
Dziekuję
beatamaria2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Władza rodzicielska, alimenty od ojca mieszkającego w Anglii, jak zdobyć jego adres (odpowiedzi: 21) Witam! 2 miesiące temu złożyłam pozew o ustalenie ojcostwa! Nie dogadywałam się z ojcem mojej córki. Nie utrzymywałam z nim żadnych kontaktów przez...
§ alimenty od ojca uznanego w Anglii (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Poszukuję odpowiedzi na trudne pytanie: wróciłam z dzieckiem z Anglii i już od ponad roku mieszkam i pracuję w Polsce. Ojciec...
§ wywóz dziecka do Anglii bez zgody ojca (odpowiedzi: 32) moja przyjaciółka razem ze swym chłopakiem mają 2 letniego synka. Od jakiegoś czasu nie żyją już razem. Moja przyjaciółka od paru miesięcy pracuje w...
§ Wyjazd matki do Anglii - dziecko pod opieką ojca??? (odpowiedzi: 2) Mam pytanie, bo chcę wyjechać do Anglii do pracy razem z dzieckiem. Ojciec dziecka złośliwie nie zgadza się na paszport i nie daje zgody na wyjazd...
§ rozwod w anglii a szanse ojca na opieke nad dzieckiem (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich, jezeli ktos moglby mi pomoc, szukam informacji jakie szanse na opieke na dzieciem (2 latka i troche) ma ojciec jezeli rozwod...
§ Uznanie ojcostwa i alimenty od ojca ktory jest gdzies w Anglii (odpowiedzi: 12) Witam Złożylam w Sadzie pozew , i wnioskowalam na pierwszej sprawie o ustalenie kuratora w charakterze matki pozwanego ... poniewaz od dwoch lat...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:49.