Krajowa Płaca Minimalna - Forum Prawne

 

Krajowa Płaca Minimalna

The National Minimum Wage Kto może otrzymać krajową płacę minimalną? W Zjednoczonym Królestwie większość pracowników od 16 roku życia ma prawo do krajowej płacy minimalnej (NMW). Płaca minimalna obowiązuje bez względu na to, czy zatrudniony ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
11-03-2009, 09:02  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Krajowa Płaca Minimalna

The National Minimum Wage

Kto może otrzymać krajową płacę minimalną?
W Zjednoczonym Królestwie większość pracowników od 16 roku życia ma prawo do krajowej płacy minimalnej (NMW). Płaca minimalna obowiązuje bez względu na to, czy zatrudniony wykonuje pracę na czas określony, na czas nieokreślony lub czy pracuje dla pośrednika. Niektórzy pracownicy nie są objęci przepisami o krajowej płacy minimalnej. Są to:
• pracownicy poniżej 16 roku życia
• niektórzy praktykanci
• osoby pracujące jako au-pair i opiekunki do dziecka, jeżeli mieszkają z rodziną i nie płacą za zakwaterowanie lub wyżywienie
• osoby pracujące na własny rachunek
• zatrudnieni w siłach zbrojnych
• pracownicy wolontariatu
• niektóre osoby odbywające szkolenie w ramach programów rządowych.
Aby uzyskać pełną listę osób wyłączonych z przepisów o krajowej płacy minimalnej, należy zadzwonić pod specjalny numer informacji lub skontaktować się z doświadczonym doradcą. Numery telefonicznego serwisu NMW przedstawiono w dalszej części .
Wysokość krajowej płacy minimalnej Przewidziano trzy stawki krajowej płacy minimalnej:
• dla pracowników od 21 roku życia aktualna stawka wynosi £6,31 za godzinę
• dla pracowników między 18 a 20 rokiem życia aktualna stawka wynosi £5,03 za godzinę
• dla pracowników w wieku 16 (powyżej wieku ukończenia szkoły) i 17 lat, aktualna stawka wynosi £3,72.

NMW to średnia stawka godzinowa należna do zapłaty za każdą godzinę przepracowaną w określonym czasie. Dla pracowników wynagradzanych tygodniowo ten czas to jeden tydzień, a dla pracowników wynagradzanych miesięcznie – jeden miesiąc. Pracownik może otrzymywać niższą stawkę za niektóre godziny niż przewiduje krajowa płaca minimalna, o ile jego średnie zarobki w danym okresie nie są niższe niż przewiduje krajowa płaca minimalna.

Pracodawca nie płaci krajowej płacy minimalnej:
Jeżeli uważasz, że nie otrzymujesz krajowej płacy minimalnej, możesz zwrócić się do swojego pracodawcy z prośbą o wyjaśnienie. Zdarza się, że pracodawca nie zdaje sobie sprawy z tego, że płaci poniżej krajowej płacy minimalnej. Pracodawca może uzyskać informację, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu (NMW helpline) przedstawiony na końcu tej broszury w części „Dalsza pomoc”. Jeżeli należysz do związku zawodowego, możesz zwrócić się o pomoc do swojego przedstawiciela. Jeżeli pracodawca nie chce rozmawiać o krajowej płacy minimalnej lub jest nieosiągalny, możesz zadzwonić pod numer telefonicznego serwisu NMW lub porozmawiać z doświadczonym doradcą.

Jeżeli uważasz, że Twój pracodawca zna przepisy o krajowej płacy minimalnej, a mimo to ich nie stosuje, możesz skontaktować się z pracownikiem telefonicznego serwisu NMW, który powiadomi właściwe organy ścigania (NMW enforcement agency). Organy, o których mowa, działają w ramach Urzędu Podatkowego Jej Królewskiej Mości (HM Revenue and Customs) i kontrolują pracodawców, którzy nie opłacają pracowników według stawek krajowej płacy minimalnej. Możesz zachować anonimowość, jeżeli nie chcesz, aby pracodawca wiedział, że kontaktowałeś się z organami ścigania urzędu podatkowego. W niektórych przypadkach doniesienie na pracodawcę może prowadzić do tego, że pracownik będzie zastraszany lub niesprawiedliwie traktowany.

W takich sytuacjach również możesz domagać się swoich praw, składając skargę do sądu pracy za bezprawne zaniżanie wynagrodzenia. Jeżeli jesteś pracownikiem, musisz najpierw złożyć pisemne zażalenie do swojego pracodawcy (jest mało prawdopodobne, aby pracownikiem był podwykonawca, pracujący dorywczo lub na umowę zlecenie). Skargi do sądu pracy można wnosić w ściśle określonym terminie, którego pracownik nie może przeoczyć. Zaleca się zasięgnięcia porady u doświadczonego doradcy lub prawnika (por. niżej). Nie można zmuszać pracownika do tego, aby przyjął wynagrodzenie niższe niż przewiduje krajowa płaca minimalna. Jeżeli pracodawca próbuje Cię zmusić lub przekonać do podpisania umowy o pracę za niższe wynagrodzenie niż przewiduje krajowa płaca minimalna, taka umowa będzie nieważna.

Co zrobić jeżeli pracodawca Cię zastrasza lub zwolnił Cię za to, że złożyłeś skargę na zbyt niskie wynagrodzenie:
Jeżeli czujesz się zastraszany lub niesprawiedliwie traktowany w pracy, lub jeżeli utraciłeś pracę w związku z donosem na swojego pracodawcę, możesz złożyć na niego skargę do sądu pracy lub pozwać za złamanie umowy o pracę. Przed podjęciem któregoś z tych działań należy najpierw porozmawiać z doświadczonym doradcą lub prawnikiem (por. niżej). Jeżeli chcesz pozostać w pracy, powinieneś przemyśleć ewentualny wpływ takich działań na Twoje stosunki z pracodawcą. Skargi do sądu pracy można wnosić w ściśle określonym terminie, którego pracownik nie może przeoczyć.
Eliss jest off-line  
08-08-2015, 02:38  
Sebo
Stały bywalec
 
Posty: 571
Domyślnie RE: Krajowa Płaca Minimalna

Czy pracownik będący polskim rezydentem podatkowym zatrudniony przez brytyjską spółkę ltd (praca zdalna), podlega polskiej, czy brytyjskiej stawce płacy minimalnej?
Sebo jest off-line  
04-05-2017, 21:45  
ana69
Zbanowany
 
Posty: 78
Domyślnie RE: Krajowa Płaca Minimalna

Cytat:
Napisał/a Sebo Zobacz post
Czy pracownik będący polskim rezydentem podatkowym zatrudniony przez brytyjską spółkę ltd (praca zdalna), podlega polskiej, czy brytyjskiej stawce płacy minimalnej?
Podatek.
1. Jako rezydent rozliczasz się w Polsce po Polskich składkach- możesz odliczyć od podatku zaliczki pobrane przez brytyjski urząd skarbowy od podatku (w uproszczeniu bo w Polsce jest niższa kwota od podatku to tak wyjdzie)

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na Polskim ZUS to odradzam:
1. żeby nie płacić w Polsce ZUS to musisz go płacić legalnie za granicą i nie może to być składka dobrowolna.
2. nie mieszkając w UK, lub nawet mając zamiar opuścić UK nie możesz korzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.
3. pracując na stałe poza UK pracodawca nie może legalnie odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne (NINo) w UK. Nie wiem jak to wygląda w praktyce ale chyba tak żę musisz sobie opłącać składki na ubezpieczenie zdrowotne sam w Polsce- ewentualnie pracodawca otworzyć oddział w Polsce i w nim cie zatrudnić (może są inne możliwości- te znam).
4 jeśli odbędzie się to niegodnie z powyższymi aspektami i będzizesz płącił skłądki w UK nielegalnie..... a ZUS wie żę warto to sprawdzać .... będziesz musiał zapłącić ZUS za cały okres w którym go oszukiwałeś .

To rzeczy to uwzględnienia dla osób które obniżają koszty prowadzenia firmy i są oszukiwani przez tych co im te koszty pozornie obniżają :P.

Jeżeli ktoś chce na legalu zbierać lata przepracowane do brytyjskiej emerytury jest to możliwe. wyjazd na conajmniej pól roku do UK i praca. potem oficjalny wyjazd do Polski i zgłoszenie w DPWP (department of work and pension) zawiadomienia o tym fakcie i poproszenie o możliwość płącenia skłądek emerytalnych. skłądka dobrowolna która zalicza rok do emerytury to 600 albo 900 funtów rocznie- opłaca się. Jest to składka dobrowolna więc nie daje zwolnienia z płacenia ZUS w Polsce.
Ktoś mi powiedział że żeby pobierać brytyjską emeryturę trzeba mieszkać w UK- nie sprawdziłęm tej informacji- To co sprawdziłęm to to że polski ZUS możę zaliczyć te lata jako nieskłądkowe do wyliczenia Polskiej emerytury- np jak komuś lat brakuje.
ana69 jest off-line  
24-11-2018, 11:02  
uzutnick
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Krajowa Płaca Minimalna

Nie masz aplikacji na telefonie? Używam xgody d 23
uzutnick jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 5 zł brutto/h a minimalna krajowa (odpowiedzi: 4) Witam, Dostałem właśnie umowę o pracę (jeszcze nie podpisałem) - umowa o pracę na pełen etat, system pracy 24 godzinny - 7 razy w miesiącu co...
§ Wynagroszenie minimalna krajowa (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie czy przy 7/8 etatu mogę zrobić umowę na 1600 zł brutto?
§ ZUS a minimalna krajowa (odpowiedzi: 6) Dzień dobry, chciałem zapytać o składki zus. Otóż od 2006 roku mam działalność gospodarczą, jednocześnie pracuję też na półetatu w placówce...
§ Minimalna krajowa (odpowiedzi: 10) Witam mam taki problem Mam umowe o prace na caly etat.. na umowie jest 1380 zl jednak placone mam na h... 7.,5 wiec na miesciac przy 8h wychodzi...
§ minimalna krajowa (odpowiedzi: 1) witam jak zapewne większość słyszała w przyszłym roku zapowiadane jest podwyższenie minimalnej krajowej w naszym kochanym kraju. stąd moje...
§ Minimalna krajowa (odpowiedzi: 5) Witam! Mam pytanko. Od 1 stycznia minimalna krajowa wynosi 1386 pln brutto ,czy grudzień 2010 powinien być liczony według nowej najniższej ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:30.