Krajowa Płaca Minimalna
The National Minimum Wage Kto może otrzymać krajową płacę minimalną?
W Zjednoczonym Królestwie większość pracowników od 16 roku życia ma prawo do krajowej płacy minimalnej (NMW). Płaca minimalna obowiązuje bez względu na to, czy zatrudniony wykonuje pracę na czas określony, na czas nieokreślony lub czy pracuje dla pośrednika. Niektórzy pracownicy nie są objęci przepisami o krajowej płacy minimalnej. Są to:
• pracownicy poniżej 16 roku życia
• niektórzy praktykanci
• osoby pracujące jako au-pair i opiekunki do dziecka, jeżeli mieszkają z rodziną i nie płacą za zakwaterowanie lub wyżywienie
• osoby pracujące na własny rachunek
• zatrudnieni w siłach zbrojnych
• pracownicy wolontariatu
• niektóre osoby odbywające szkolenie w ramach programów rządowych.
Aby uzyskać pełną listę osób wyłączonych z przepisów o krajowej płacy minimalnej, należy zadzwonić pod specjalny numer informacji lub skontaktować się z doświadczonym doradcą. Numery telefonicznego serwisu NMW przedstawiono w dalszej części .
Wysokość krajowej płacy minimalnej Przewidziano trzy stawki krajowej płacy minimalnej:
• dla pracowników od 21 roku życia aktualna stawka wynosi £6,31 za godzinę
• dla pracowników między 18 a 20 rokiem życia aktualna stawka wynosi £5,03 za godzinę
• dla pracowników w wieku 16 (powyżej wieku ukończenia szkoły) i 17 lat, aktualna stawka wynosi £3,72.
NMW to średnia stawka godzinowa należna do zapłaty za każdą godzinę przepracowaną w określonym czasie. Dla pracowników wynagradzanych tygodniowo ten czas to jeden tydzień, a dla pracowników wynagradzanych miesięcznie – jeden miesiąc. Pracownik może otrzymywać niższą stawkę za niektóre godziny niż przewiduje krajowa płaca minimalna, o ile jego średnie zarobki w danym okresie nie są niższe niż przewiduje krajowa płaca minimalna. Pracodawca nie płaci krajowej płacy minimalnej:
Jeżeli uważasz, że nie otrzymujesz krajowej płacy minimalnej, możesz zwrócić się do swojego pracodawcy z prośbą o wyjaśnienie. Zdarza się, że pracodawca nie zdaje sobie sprawy z tego, że płaci poniżej krajowej płacy minimalnej. Pracodawca może uzyskać informację, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu (NMW helpline) przedstawiony na końcu tej broszury w części „Dalsza pomoc”. Jeżeli należysz do związku zawodowego, możesz zwrócić się o pomoc do swojego przedstawiciela. Jeżeli pracodawca nie chce rozmawiać o krajowej płacy minimalnej lub jest nieosiągalny, możesz zadzwonić pod numer telefonicznego serwisu NMW lub porozmawiać z doświadczonym doradcą.
Jeżeli uważasz, że Twój pracodawca zna przepisy o krajowej płacy minimalnej, a mimo to ich nie stosuje, możesz skontaktować się z pracownikiem telefonicznego serwisu NMW, który powiadomi właściwe organy ścigania (NMW enforcement agency). Organy, o których mowa, działają w ramach Urzędu Podatkowego Jej Królewskiej Mości (HM Revenue and Customs) i kontrolują pracodawców, którzy nie opłacają pracowników według stawek krajowej płacy minimalnej. Możesz zachować anonimowość, jeżeli nie chcesz, aby pracodawca wiedział, że kontaktowałeś się z organami ścigania urzędu podatkowego. W niektórych przypadkach doniesienie na pracodawcę może prowadzić do tego, że pracownik będzie zastraszany lub niesprawiedliwie traktowany.
W takich sytuacjach również możesz domagać się swoich praw, składając skargę do sądu pracy za bezprawne zaniżanie wynagrodzenia. Jeżeli jesteś pracownikiem, musisz najpierw złożyć pisemne zażalenie do swojego pracodawcy (jest mało prawdopodobne, aby pracownikiem był podwykonawca, pracujący dorywczo lub na umowę zlecenie). Skargi do sądu pracy można wnosić w ściśle określonym terminie, którego pracownik nie może przeoczyć. Zaleca się zasięgnięcia porady u doświadczonego doradcy lub prawnika (por. niżej). Nie można zmuszać pracownika do tego, aby przyjął wynagrodzenie niższe niż przewiduje krajowa płaca minimalna. Jeżeli pracodawca próbuje Cię zmusić lub przekonać do podpisania umowy o pracę za niższe wynagrodzenie niż przewiduje krajowa płaca minimalna, taka umowa będzie nieważna. Co zrobić jeżeli pracodawca Cię zastrasza lub zwolnił Cię za to, że złożyłeś skargę na zbyt niskie wynagrodzenie:
Jeżeli czujesz się zastraszany lub niesprawiedliwie traktowany w pracy, lub jeżeli utraciłeś pracę w związku z donosem na swojego pracodawcę, możesz złożyć na niego skargę do sądu pracy lub pozwać za złamanie umowy o pracę. Przed podjęciem któregoś z tych działań należy najpierw porozmawiać z doświadczonym doradcą lub prawnikiem (por. niżej). Jeżeli chcesz pozostać w pracy, powinieneś przemyśleć ewentualny wpływ takich działań na Twoje stosunki z pracodawcą. Skargi do sądu pracy można wnosić w ściśle określonym terminie, którego pracownik nie może przeoczyć. |