Jak zrobic prawo jazdy? - Forum Prawne

 

Jak zrobic prawo jazdy?

Na wyspach naukę jazdy samochodem osobowym rozpoczynamy od wypełnienia druku D1 wnioskującego o wydanie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving license). Dokument ten mogą otrzymać osoby, które skończyły 17 lat, można jednak wnioskować o jego wydanie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Zamknięty temat
 
11-03-2009, 10:08  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Jak zrobic prawo jazdy?

Na wyspach naukę jazdy samochodem osobowym rozpoczynamy od wypełnienia druku D1 wnioskującego o wydanie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving license). Dokument ten mogą otrzymać osoby, które skończyły 17 lat, można jednak wnioskować o jego wydanie 3 miesiące wcześniej. Wniosek D1 można znaleźć w większości oddziałów poczty (Post Office), a także w lokalnych placówkach DVLA. Wydanie provisional driving license na samochód osobowy kosztuje obecnie 50 funtów. Warto wiedzieć, że to tymczasowe prawo jazdy nie uprawnia nas do poruszania się po szosach Polski.
Z instruktorem lub bez
Zaopatrzeni w provisional driving licence możemy rozpocząć naukę z instruktorem lub osobą, która ukończyła co najmniej 21 lat oraz posiada prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE (w tym w Polsce) nie wcześniej niż 3 lata wstecz. Jest mało prawdopodobne, by ktoś inny niż instruktor miał wiedzę i kwalifikacje potrzebne do tego, by nauczyć poprawnej jazdy samochodem, dlatego lepiej uczyć się pod okiem instruktora. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na naukę bez profesjonalnego instruktora, samochód musi być oznaczony z przodu i z tylu literą "L", a ty musisz zostać uwzględniony w ubezpieczeniu samochodu. Jeśli wybierzesz opcję nauki z instruktorem, to on zdecyduje, kiedy będziesz gotów do przystąpienia do egzaminu. Nauka z profesjonalnym instruktorem jazdy kosztuje, w zależności od rejonu Wielkiej Brytanii, od 17 do 25 funtów na godzinę. W Zjednoczonym Królestwie, w przeciwieństwie do Polski, nie musisz 'wyjeździć' określonej liczby godzin, nim przystąpisz do egzaminów. Nie musisz też zapisywać się na kurs nauki jazdy, tak jak jest to w Polsce.
Badania lekarskie niepotrzebne
Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy na samochód osobowy, inaczej niż w Polsce, nie musisz poddawać się badaniom lekarskim. Wypełniając aplikację o provisional driving licence będziesz musiał tylko zaznaczyć, na jakie choroby chorujesz oraz określić swój stan zdrowia. Egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, składa z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna składa się z: testu z pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami oraz z testu dostrzegania zagrożeń na drodze (hazard perception). Należy zaliczyć oba testy, aby zdać egzamin teoretyczny.
Zdajemy po polsku
Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii istnieje możliwość zdawania teoretycznych i praktycznych egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy w języku polskim. To zdecydowanie ułatwia zadanie. Gdy będziesz rezerwować termin egzaminu, powinieneś poinformować, że chciałbyś zdawać egzamin w swoim ojczystym języku. Jeśli to zrobisz, podczas egzaminu teoretycznego obok pytań wyświetlonych w języku angielskim, zaopatrzony w słuchawki, usłyszysz polskie tłumaczenie, które będziesz mógł odsłuchać dowolną ilość razy. W przypadku zdawania egzaminu na prawo jazdy na samochód ciężarowy lub autobus trzeba przybyć na egzamin z licencjonowanym przez Driving Standard Agency tłumaczem. Podobnie z egzaminem praktycznym. Jeśli nie znasz angielskiego, masz prawo zabrać ze sobą kogoś, kto ma ukończone 16 lat i będzie pełnił rolę tłumacza.

Przed przystąpieniem do egzaminów, należy zarezerwować ich termin na stronie Motoring : Directgov . W dniu egzaminu trzeba mieć ze sobą obie części tymczasowego prawa jazdy, czyli przypominającą kartę kredytową plakietkę ze zdjęciem oraz zieloną kartkę formatu A4, czyli counterpart. Na tej karcie umieszcza się na przykład informacje o punktach karnych i wyrokach sądowych za wykroczenia drogowe.
Najpierw egzamin teoretyczny
Egzamin teoretyczny na samochód osobowy kosztuje obecnie 30 funtów. Składa się on z 50 pytań, na które będziesz miał 57 minut. Możesz popełnić maksymalnie 7 błędów, co oznacza, że musisz udzielić przynajmniej 43 poprawne odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania lub po upłynięciu 57 minut będziesz mógł przystąpić do drugiej części egzaminu, czyli do hazard perception. Tutaj oceniane będą twój refleks i spostrzegawczość. Na monitorze komputera zostanie wyświetlone 14 krótkich filmów przedstawiających codzienne sytuacje na drodze. Twoim zadaniem będzie zareagować w porę poprzez kliknięcie na rozwijające się zagrożenie. Za każdy film możesz otrzymać maksymalnie 5 punktów, ponieważ w każdym z nich będzie występować jedna niebezpieczna sytuacja podlegająca punktacji. Od tego, jak szybko zareagujesz i klikniesz myszką, będzie zależeć, ile punktów otrzymasz. W jednym filmie będą się znajdować dwie niebezpieczne sytuacje podlegające punktacji. Pamiętaj, że tak jak w realnej sytuacji na drodze, niestety nie możesz powrócić do żadnego z oglądanych filmów. By zaliczyć drugą cześć egzaminu z teorii musisz zdobyć 44 punkty z 75 możliwych.
Potem egzamin praktyczny
Egzamin praktyczny na samochód osobowy kosztuje obecnie 56.50 - 67.00 funtów, w zależności od tego, kiedy się odbywa. Trwa on około 40 minut. Przed egzaminem zostaniesz poproszony o przeczytanie tablicy rejestracyjnej z odległości 20 metrów. Jeśli nie mówisz po angielsku, będziesz mógł zapisać numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli masz wadę wzroku, koniecznie załóż okulary lub szkła kontaktowe. Po badaniu wzroku zdający usłyszy dwa pytania sprawdzające, czy potrafi odpowiednio ocenić stan pojazdu, którym chce jechać. Będą one zadawane oczywiście po angielsku. Wystarczy poprosić swojego tłumacza o ich przetłumaczenie podczas egzaminu. Twoja odpowiedź może również zostać przetłumaczona. Podczas egzaminu należy przeprowadzić dwa manewry. W wypadku cofania może to być: cofanie po łuku, zawracanie na drodze, cofanie na miejsce parkingowe. Można być również poproszonym o wykonanie emergency STOP, czyli awaryjnego zatrzymania się. Egzaminator będzie zwracał uwagę na bezpieczeństwo jazdy, ale również na znajomość kodeksu drogowego. Dopuszczalne jest popełnienie aż 15 drobnych błędów. Pamiętaj jednak, że jeden poważny błąd oznacza oblanie egzaminu.
Zdałem!
Jeśli zaliczysz egzamin praktyczny, możesz dać egzaminatorowi swoje tymczasowe prawo jazdy, które on zeskanuje i odeśle do DVLA. Nowe prawo jazdy otrzymasz pocztą do trzech tygodni. Warto wiedzieć, że od razu po zdaniu można samodzielnie prowadzić pojazd. Jeśli ci się nie powiodło, nie ma się czym martwić. Zapytaj egzaminatora, jakie popełniłeś błędy, tak by móc przygotować się do następnego egzaminu. Możesz do niego przystąpić już po 10 dniach roboczych.

Od dnia 07 kwietnia 2014 roku, nie ma juz mozliwosci podejscia do egzaminow w ojczystym jezyku - obowiazujacy jezyk przy egzaminie jest tylko jezyk Angielski.
Eliss jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mogę zrobic prawo jazdy we Francji (odpowiedzi: 2) Witam. Zatrzymano mi w kraju prawo jazdy na okres 4 lat za jazdę po pijaku. Czy po upływie tego czasu mogę zdać egzamin we Francji w której teraz...
§ starciłem prawo jazdy w polsce czy mogie zrobic nowe w irlan (odpowiedzi: 2) W Polsce zostało mi odebrane Prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkocholu. mam pytanie czy w takiej sytuacji moge zrobic nowe w Irlandii?
§ straciłem prawo jazdy w polsce czy mogie zrobic je w krajach (odpowiedzi: 10) Zostało mi zabrane prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkocholu. Mam sadowy zakaz prowadzenia pojazdów, czy mogę zrobic prawko w jakims innym...
§ Jak zrobic prawo jazdy w UK (odpowiedzi: 17) witam wszystkich mam takie pytanko,czy ktos robil tu prawko i jaki jest koszt bez nauki sam egzamin,pytanie 2 czy uczyl sie ktos moze sam,jak to...
§ Jak zrobic prawo jazdy kat.B po wypadku???? (odpowiedzi: 2) Witam,moj problem polega na tym ze kiedys przez glupote po wypiciu alkoholu wsiadlem za kierownice bez prawa jazdy i mialem wypadek,trafilem na...
§ zatrzymane prawo jazdy co zrobic? (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich mam nastepujacy problem pare dni temu zlapala mnie policja za kierownica pod wplywem alkoholu na wydychanym powietrzu wykazalo mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:38.