Jakie są moje relacje prawne: dorosłe dziecko vs. ojciec w UK - Forum Prawne

 

Jakie są moje relacje prawne: dorosłe dziecko vs. ojciec w UK

Sprawa jest dla mnie bolesna bo dotyczy niezbyt fajnego dzieciństwa wynikłego z faktu, że jestem dzieckiem niepoważnych ludzi. Interesują mnie wszelkie roszczenia lub obowiązki jakie prawnie mogą wystąpić w mojej relacji z rodzicem, z naciskiem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
03-05-2020, 19:45  
girox
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Jakie są moje relacje prawne: dorosłe dziecko vs. ojciec w UK

Sprawa jest dla mnie bolesna bo dotyczy niezbyt fajnego dzieciństwa wynikłego z faktu, że jestem dzieckiem niepoważnych ludzi.
Interesują mnie wszelkie roszczenia lub obowiązki jakie prawnie mogą wystąpić w mojej relacji z rodzicem, z naciskiem na prawo spadkowe i opiekuńcze. Pytam o prawo angielskie, które jest dla mnie niewiadomą, bo z polskim prawem sobie radzę.

Jestem osobą pełnoletnią, już w średnim wieku, obywatelem Polski. Mieszkam za granicą, czasowo mieszkałem w UK, teraz w innym kraju.
Mój ojciec, z pochodzenia Polak, mieszka w Anglii ponad 30 lat i ma podwójne obywatelstwo.
Moja matka mieszka w Polsce, jest Polką i tam mnie urodziła.
Gdy byłem nieletni sąd ustanowił babcię moją "rodziną zastępczą".

Nigdy nie poznałem osobiście ojca - rodzice (bez ślubu) skonfliktowali się przed urodzeniem mnie, ojciec wyjechał a matka została w Polsce.

Od ok. 5 roku życia wyrokiem sądu noszę nazwisko ojca, nie mam pojęcia jak to było w dawnych latach z "uznaniem ojcostwa" i czy to ma jakieś dla mnie znaczenie jeśli nie jestem nieletni.
W pełnym akcie urodzenia mam:
- pierwotne nazwisko (matki)
- wpis że sąd w danym roku przy okazji sprawy o alimenty (rodziną zastępczą a więc i powodem o alimenty była babcia) "ustalił, że ojcem dziecka jest X i sąd nadaje dziecku nazwisko ojca X".
Wiem tylko tyle że mając 5 lat ojciec wysłał adwokata na sprawę a sam ukrywał się w UK, nie płacąc po wyroku alimentów. W dawnych latach windykacja zagraniczna była nieskuteczna, długi alimentacyjne oczywiście przedawnione - dodatkowo niedawno odkryłem, że ojciec wyjeżdżając do UK gdy miałem się urodzić, zmienił sobie imiona w dokumentach (w UK zmienić imię łatwo, gorzej z szukaniem takiej osoby przez polskich komorników...).
Ostatnio biorąc pełny akt urodzenia ojca, odkryłem nawet imiona nieżyjących dziadków ze strony ojca.

Do rzeczy:
1. Czy będąc dorosłym w świetle prawa cywilnego UK jako dorosłe dziecko mam prawo pozwać ojca o odszkodowanie tzn. czy takie procesy dzieją się w UK i mają jakieś szanse (podnosząc, że nie płacił alimentów, "zniszczył mi życie" itp.)?
Przez całe dzieciństwo żyłem w ubóstwie, skończyłem studia i jako dorosły świetnie radzę sobie (finansowo, rodzinnie) w życiu, jednak brak normalnej rodziny i zniszczone dzieciństwo w poważny sposób wpłynęły (i wpływają) na mój stan psychiczny.

2. Czy w UK jako syn mam prawo do np. dokumentacji medycznej ojca, jego angielskiego aktu małżeństwa (wziął ślub i ma kolejne dzieci - nie znam ich)?

Ponieważ mieszkałem w UK i w rodzinnych papierach w Polsce znalazłem adres ojca, wysłałem mu pocztą odręczne pismo polecone (nie chciałem nachodzić w domu, choć nie ukrywam że z ciekawości zaparkowałem parę razy i obserwowałem co robi koło domu i z kim mieszka) z prośbą o spotkanie poza domem (rozumiejąc, że jego obecna rodzina może o mnie jako jego dziecku nawet nie wiedzieć) - chciałem spytać właśnie o choroby w rodzinie itp.o to kim byli dziadkowie, kim on zawodowo jest itp.
Jak wielu,mam różne poważne dolegliwości i wiedza, na co kto zmarł i chorował w rodzinie jest cenna - niestety nawet na to nie mogłem liczyć od własnego ojca, podpisał on odbiór poleconego ale kontaktu zwrotnego nie nawiązał.
Dlaczego nie odpisał nie wiem ale pewnie: jest obrażony na matkę i mnie przy okazji, boi się jakichś roszczeń finansowych (w końcu nie zna mnie!), być może zszokowało go że mieszkamy w niedalekich gminach itp.ale skoro nie odpisał (a jasno mu napisałem, że jak nie chce kontaktu ze mną - to niech mi tak właśnie odpisze) to pewnie "nie uznaje mnie" za swojego syna którego nie wychowywał.

3. Czy jest w prawie angielskim coś co pozwala mi jako synowi, uzyskać dostęp do jakichkolwiek rejestrów lub instytucji, sprawdzać ojca w banku, w rejestrach wyborców albo gdziekolwiek indziej się czegoś dowiedzieć?
Chodzi o czystą ciekawość, tylko search w okolicy domu ojca pozwolił mi ustalić jego status majątkowy, prawdopodobnych członków rodziny, wiem jaki ma samochód, znam jego nr VAT jako prowadzącego działalność. Tylko po dacie urodzenia sprawdziłem jego credit check - wiem gdzie ma konta w banku.

4. Czy teoretycznie mój ojciec mógłby pozwać mnie o alimenty na opiekę na starość, jeśli uzna, że jestem bogatszy od niego a nie wypełniam obowiązków rodzinnych, nie opiekuję się? Ojciec się starzeje i biedny nie jest, ale kto wie co z tego wyniknie, a nie odpisawszy na list ma mój adres korespondencyjny, zna moją datę urodzenia więc tak samo może czegoś "żądać" przed sądem.

5. Jak wygląda angielskie prawo spadkowe? Ojciec ma dom (wg raportu kupił go ponad 30 lat temu wspólnie z żoną), ruchomości, konta w banku.
Czy naprawdę w UK jeśli on umrze, to młodsza żona bierze całość nieruchomości?
Na dodatek w UK nie ma zachowku - czyli z ewentualnego spadku totalnie nic mi się nie będzie należało?
Jeśli z ojcem mieszka jego młodszy syn (czyli mój brat przyrodni którego nie znam) to czy nie ma żadnego rozwiązania prawnego, aby nie dość, że ojciec zapewnił mu komfortowe wychowanie, dorastanie i edukację, to dostanie on po rodzinach dom ojca, a mi nie przypadnie nic?
Czy w UK istnieje coś takiego jak "wydziedziczenie" czy wystarczy mu testament - gdyby ojciec chciał się maksymalnie zabezpieczyć przed jego pierwszym dzieckiem?

Pytam o to wszystko z ciekawości. Na pewno nikt nie chciałby być na moim miejscu - nie mieć prawa nic dowiedzieć się od własnego ojca o połowie własnej rodziny - ale mimo wszystko złość wynikającą z poczucia niesprawiedliwego potraktowania (to naprawdę nie moja wina że związał się z moją matką i mnie spłodzili!) chcę po prostu wiedzieć wszystko, co mogę wiedzieć i zrobić wobec ojca i na odwrót.Nie mam żadnej większej nadziei na spadek (dom ojca nawet jak na lokalne angielskie warunki ma niezłą wartość) po prostu nie rozumiem, czemu prawo działa tak, że ojciec mógł bez konsekwencji zostawić syna i jako dorosły facet nie mam możliwości nawet dowiedzieć się czegokolwiek o własnej rodzinie, zawodach, chorobach rodzinnych, przeszłości.
Myślałem o różnych złośliwościach - np.zapisać się do stowarzyszeń w radach których jest członkiem i publicznie narobić mu wstydu, żądać by go z rady usunęli jako człowieka niegodnego, byłego dłużnika alimentacyjnego - ale szczerze mówiąc nie mam czasu i chęci do takich "cyrków" - choć nie wątpię, że ponieważ jest on w wieku niemal emerytalnym to tego typu działanie dla śmiechu zepsułoby mu reputację czyli to co mnie denerwuje najbardziej - kreuje się on w organizacjach i internecie na spełnionego życiowo gościa, a jest niepoważnym facetem, który kiedyś zrobił dziecko, uciekł za granicę i zaczął życie od nowa, nie licząc się z przyszłością własnego dziecka - brawo, wzorowy mąż i ojciec.
girox jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziecko nie chce chodzić do szkoły. Jakie podjąć kroki prawne. (odpowiedzi: 1) Witam Mój 14 letni syn nie chce uczęszczać na zajęcia lekcyjne bo jak twierdzi " szkoła nic go nie nauczy". Ja jako rodzić jakie mogę podjąć w...
§ Dorosłe dziecko, jakie dokumenty do wniosku o alimenty? (odpowiedzi: 13) Witam, moja sytuacja jest nieco skomplikowana. Moi biologiczni rodzice nigdy nie wzięli ślubu, jednak po moim urodzeniu zdecydowali, że dostanę...
§ Jakie nazwisko otrzyma moje dziecko? (odpowiedzi: 2) Witam! Prosze o pomoc Kochani, bo odchodze od zmysłów. Od 8 lat jestem mężatką, z którego jest wspólne dziecko. Nie zyjemy jednak z mężem razem...
§ zaległe alimenty, dorosłe dziecko, ojciec za granicą (odpowiedzi: 3) Sprawa wygląda tak: ojciec wyjechał z kraju gdy synowie mieli po 7 i 8 lat, na młodszego płacił alimenty, na starszego pomimo ze były również...
§ Ojciec alkoholik, jakie działania prawne można podjąć? (odpowiedzi: 2) Witam. Mój ojciec jest alkoholikiem od kilku lat, dlatego od pewnego czasu szukam rozwiązania dość ciężkiej sytuacji. Może zacznę od krótkiego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:28.