Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji - Forum Prawne

 

Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji

Sprawa jest przykra, jestem dzieckiem niepoważnych ludzi przez których miałem zepsute całe dzieciństwo i młodość. Mam ponad 30 lat, mój ojciec żyje w Anglii i choć mam go w aktach USC to nigdy nie dał ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
09-06-2020, 00:45  
girox
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji

Sprawa jest przykra, jestem dzieckiem niepoważnych ludzi przez których miałem zepsute całe dzieciństwo i młodość.
Mam ponad 30 lat, mój ojciec żyje w Anglii i choć mam go w aktach USC to nigdy nie dał mi szansy nawet się nam poznać.

Interesują mnie wszelkie roszczenia lub obowiązki jakie prawnie mogą wystąpić w mojej relacji z rodzicem, z naciskiem na prawo spadkowe i opiekuńcze. Pytam o prawo angielskie, które jest dla mnie niewiadomą, polskie prawo dość dobrze znam.

Jestem obywatelem Polski. Mieszkam za granicą, czasowo mieszkałem w UK, teraz w innym kraju.
Mój ojciec to z pochodzenia Polak, mieszka w Anglii ponad 30 lat i ma podwójne obywatelstwo.
Moja matka mieszka w Polsce, jest Polką i tam mnie urodziła.
Gdy byłem nieletni sąd ustanowił babcię moją "rodziną zastępczą".

Nigdy nie poznałem osobiście ojca - rodzice (bez ślubu) skonfliktowali się przed urodzeniem mnie, ojciec wyjechał a matka została w Polsce.

Od ok. 5 roku życia wyrokiem sądu noszę nazwisko ojca, nie mam pojęcia jak to było w dawnych latach z "uznaniem ojcostwa" i czy to ma jakieś dla mnie znaczenie jeśli nie jestem nieletni.
W pełnym akcie urodzenia mam:
- pierwotne nazwisko (matki)
- wpis że sąd w danym roku przy okazji sprawy o alimenty (rodziną zastępczą a więc i powodem o alimenty była babcia) "ustalił, że ojcem dziecka jest X i sąd nadaje dziecku nazwisko ojca X".
Wiem tylko tyle że mając 5 lat ojciec wysłał adwokata na sprawę a sam ukrywał się w UK, nie płacąc po wyroku alimentów. W dawnych latach windykacja zagraniczna była nieskuteczna, długi alimentacyjne oczywiście przedawnione - dodatkowo niedawno odkryłem, że ojciec wyjeżdżając do UK gdy miałem się urodzić, zmienił sobie imiona w dokumentach (w UK zmienić imię łatwo, gorzej z szukaniem takiej osoby przez polskich komorników...).
Ostatnio biorąc pełny akt urodzenia ojca, odkryłem nawet imiona nieżyjących dziadków ze strony ojca.

Do rzeczy:
1. Czy będąc dorosłym w świetle prawa cywilnego UK jako dorosłe dziecko mam prawo pozwać ojca o odszkodowanie tzn. czy takie procesy dzieją się w UK i mają jakieś szanse (podnosząc, że nie płacił alimentów, "zniszczył mi życie" itp.)?
Przez całe dzieciństwo żyłem w ubóstwie, skończyłem studia i jako dorosły świetnie radzę sobie (finansowo, rodzinnie) w życiu, jednak brak normalnej rodziny i zniszczone dzieciństwo w poważny sposób wpłynęły (i wpływają) na mój stan psychiczny.

2. Czy w UK jako syn mam prawo do np. dokumentacji medycznej ojca, jego angielskiego aktu małżeństwa (wziął ślub i ma kolejne dzieci - nie znam ich)?

Ponieważ mieszkałem w UK i w rodzinnych papierach w Polsce znalazłem adres ojca, wysłałem mu pocztą odręczne pismo polecone (nie chciałem nachodzić w domu, choć nie ukrywam że z ciekawości zaparkowałem parę razy i obserwowałem co robi koło domu i z kim mieszka) z prośbą o spotkanie poza domem (rozumiejąc, że jego obecna rodzina może o mnie jako jego dziecku nawet nie wiedzieć) - chciałem spytać właśnie o choroby w rodzinie itp.o to kim byli dziadkowie, kim on zawodowo jest itp.
Jak wielu,mam różne poważne dolegliwości i wiedza, na co kto zmarł i chorował w rodzinie jest cenna - niestety nawet na to nie mogłem liczyć od własnego ojca, podpisał on odbiór poleconego ale kontaktu zwrotnego nie nawiązał.
Dlaczego nie odpisał nie wiem ale pewnie: jest obrażony na matkę i mnie przy okazji, boi się jakichś roszczeń finansowych (w końcu nie zna mnie!), być może zszokowało go że mieszkamy w niedalekich gminach itp.ale skoro nie odpisał (a jasno mu napisałem, że jak nie chce kontaktu ze mną - to niech mi tak właśnie odpisze) to pewnie "nie uznaje mnie" za swojego syna którego nie wychowywał.

3. Czy jest w prawie angielskim coś co pozwala mi jako synowi, uzyskać dostęp do jakichkolwiek rejestrów lub instytucji, sprawdzać ojca w banku, w rejestrach wyborców albo gdziekolwiek indziej się czegoś dowiedzieć?
Chodzi o czystą ciekawość, tylko search w okolicy domu ojca pozwolił mi ustalić jego status majątkowy, prawdopodobnych członków rodziny, wiem jaki ma samochód, znam jego nr VAT jako prowadzącego działalność. Tylko po dacie urodzenia sprawdziłem jego credit check - wiem gdzie ma konta w banku.

4. Czy teoretycznie mój ojciec mógłby pozwać mnie o alimenty na opiekę na starość, jeśli uzna, że jestem bogatszy od niego a nie wypełniam obowiązków rodzinnych, nie opiekuję się? Ojciec się starzeje i biedny nie jest, ale kto wie co z tego wyniknie, a nie odpisawszy na list ma mój adres korespondencyjny, zna moją datę urodzenia więc tak samo może czegoś "żądać" przed sądem.

5. Jak wygląda angielskie prawo spadkowe? Ojciec ma dom (wg raportu kupił go ponad 30 lat temu wspólnie z żoną), ruchomości, konta w banku.
Czy naprawdę w UK jeśli on umrze, to młodsza żona bierze całość nieruchomości?

Na dodatek w UK nie ma zachowku - czyli z ewentualnego spadku totalnie nic mi się nie będzie należało?
Jeśli z ojcem mieszka jego młodszy syn (czyli mój brat przyrodni którego nie znam) to czy nie ma żadnego rozwiązania prawnego, aby nie dość, że ojciec zapewnił mu komfortowe wychowanie, dorastanie i edukację, to dostanie on po rodzinach dom ojca, a mi nie przypadnie nic?
Czy w UK istnieje coś takiego jak "wydziedziczenie" czy wystarczy mu testament - gdyby ojciec chciał się maksymalnie zabezpieczyć przed jego pierwszym dzieckiem?

Pytam o to wszystko z ciekawości. Na pewno nikt nie chciałby być na moim miejscu - nie mieć prawa nic dowiedzieć się od własnego ojca o połowie własnej rodziny - ale mimo wszystko złość wynikającą z poczucia niesprawiedliwego potraktowania (to naprawdę nie moja wina że związał się z moją matką i mnie spłodzili!) chcę po prostu wiedzieć wszystko, co mogę wiedzieć i zrobić wobec ojca i na odwrót.Nie mam żadnej większej nadziei na spadek (dom ojca nawet jak na lokalne angielskie warunki ma niezłą wartość) po prostu nie rozumiem, czemu prawo działa tak, że ojciec mógł bez konsekwencji zostawić syna i jako dorosły facet nie mam możliwości nawet dowiedzieć się czegokolwiek o własnej rodzinie, zawodach, chorobach rodzinnych, przeszłości.
Myślałem o różnych złośliwościach bo mój ojciec jest niepoważnym facetem: kiedyś zrobił dziecko, uciekł za granicę i zaczął życie od nowa, nie licząc się z przyszłością własnego dziecka, a teraz tam "gra" pana przed emeryturą który wiele w życiu zrobił - ale to nie jest forum o tematach robienia złośliwości rodzinie.
girox jest off-line  
22-06-2020, 02:49  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.906
Domyślnie RE: Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji

1. Nie, nie ma czegoś takiego, ani w polskim, ani w brytyjskim prawie.
2. Może Pan zamówić odpis aktu małżeństwa w lokalnym USC( należy wcześniej uiścić stosowną opłatę) Do dokumentacji medycznej mają prawo tylko osoby wyznaczona przez ojca (i nie musi to być nawet rodzina).
3. Jeśli nie zastrzegł informacji, to może Pan sprawdzić rejestr wyborców. Poza tym tylko ogólne informacje, które już Pan posiada.
4. Teoretycznie tak, jeśli przeniósłby się do Polski. W Wielkiej Brytanii nie ma instytucji alimentacji rodzica.
5. Jeśli nie zostawi testamentu to pierwsze 250k majątku dziedziczy żona. Nadwyżka dzielona jest pomiędzy dzieci. Jeśli pozostawi testament to wystarczy pominięcie. Jeśli będzie zdeterminowany,aby nie podążył Pan w sądzie uwzględni imienne wydziedziczenie (nie musi uzasadniać przyczyn, aby było skuteczne).

Dygresja co do alimentów, choć już pewno i tak przedawniona, gdyby prowadził egzekucję komornik to przerwało by to bieg przedawnienia i teraz mógłby Pan wskazać gdzie i jakim majątkiem operuje dłużnik. Opiekun prawny zapewne po bezskutecznej egzekucji wycofał wniosek i to był zły wybór.
robinsonik jest off-line  
26-06-2020, 04:26  
girox
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji

Dzięki wielkie za rzeczowe informacje.
"Jeśli pozostawi testament to wystarczy pominięcie" - co to znaczy? Ojciec może pominąć mnie w testamencie i to wystarcza, że nie przysługuje mi po nim nic?
Jak wspomniałem, w UK nie ma zachowku lecz, o ile się nie mylę, można podnieść w sądzie roszczenia (nie wiem jak to się w prawie angielskim nazywa) i nawet pominięta osoba może coś tam decyzją sądu dostać? Przy czym nie jest to (ponoć) traktowane jako część spadku a jednorazowe "świadczenie" zależne wyłącznie od oceny sądu, jeśli mam rację to każdy angielski prawnik powinien w razie czego wiedzieć jak to się nazywa?

I drugie pytanie - ponieważ generalnie i tak nie sądzę, abym coś po ojcu dostał, czy sądzicie, że ojcec może mieć jakieś roszczenia prawne (finansowe) jeśli powiadomię jego rodzinę, znajomych, organizacje w których się udziela o jego niezbyt chlubnej przeszłości, rzutujące na jego wizerunek - jestem pewny, że moje przyrodnie rodzeństwo, jego koledzy nie wiedzą, że zwiał w latach 80 do UK zostawiając dziecko na które potem nie płacił alimentów i z moralnego punktu widzenia przynajmniej tak mogę mu "podziękować", zasiada w radach organizacji gdzie wymagana jest dobra opinia członków itp. - dla własnego samopoczucia mogę napisać parę uprzejmych listów.
girox jest off-line  
26-06-2020, 19:41  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.906
Domyślnie RE: Mój ojciec żyje w UK i nie chce mnie poznać - co mogę w tej relacji

Pominięcie oznacza nie wskazanie jako osoby dziedziczącej. Wydziedziczenie w testamencie pojawia się bardziej jako podkreślenie, że nie jesteście rodziną - testor nie musi wskazywać przyczyn, ale chce oznajmić światu, że taka osoba dla niego nie istnieje jako członek rodziny.
Może Pan założyć oczywiście sprawę o zachowek, ale jeśli przez wiele lat nie utrzymywał Pan kontaktu to sąd raczej nie będzie zmieniać decyzji testora. Sąd będzie brać pod uwagę, że rodzina, która się Panem opiekowała nie zrobiła nic, aby nawiązał Pan kontakt, gdy był Pan dzieckiem. Sąd nie będzie oceniać postępowania Pana babci/matki czy ojca. Są winni tej sytuacji w równym stopniu. Sąd kwestie braku utrzymania zepchnie na dalszy plan, może uznać że ojciec nie miał pieniędzy gdy założył nową rodzinę.
Pozew o zachowek musi być najpierw opłacony, będzie musiał Pan pokryć koszty swojego adwokata, a jeśli przegra Pan proces to i koszty adwokackie drugiej strony. Musi liczyć się Pan ze strata kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co do drugiego pytania - powiadomić o swoim istnieniu Pan może. Jeśli będzie to list z suchymi faktami, bez oceniania moralności ojca itp to może Pan taki list wysłać. Ważne aby te listy były wysłane tylko raz i zawierały same fakty, np. Jestem dzieckiem x ( w załączniku akt urodzenia), Pan x posiada wyrok alimentacyjny i egzekucję komorniczą tutaj kopia wyroku i kopia zaświadczenia od komornika. Może być to zatytułowane np list informacyjny. Powinien go Pan skierować do konkretnej osoby z dopiskiem na kopercie prywatny i podlegające tajemnicy.
Czy coś to zmieni, trudno powiedzieć, jeśli do tej pory miał dobra opinię.
robinsonik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ojciec chce mnie eksmitowac!!! (odpowiedzi: 12) witam, od 5 lat mieszkam z rodzicami w domu jednorodzinnym, zajmuje całe pierwsze piętro. Zrobiłem generalny remont za swoje pieniądze, place na...
§ nie chce mieszkac z matką a ojciec mnie nie chce (odpowiedzi: 1) Witajcie wszyscy mam do was pytanie. Otóż nie chce mieszkac z matką i jej nowym partnerem oraz jego synem ponieważ jego syn ciągle chodzi pijany robi...
§ ojciec chce mnie wyrzucić (odpowiedzi: 17) witam nie wiem gdzie szukać pomocy, więc może ktoś tu mi pomoże. 10 lat temu zmarła moja matka. do tej pory mieszkaliśmy w 4 pokojowym mieszkaniu...
§ Ojciec chce ode mnie alimentów (odpowiedzi: 16) Witam wszystkich na forum i bardzo proszę o radę. Z różnych przyczyn moje relacje z ojcem są bardzo złe. Dzisiaj powiedział mi, że: "jeśli będę z...
§ Ojciec chce mnie wymeldować (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie pierwszy raz na forum i już poważne pytanie z mojej strony. Mianowicie wczoraj otrzymałem pismo z urzędu miasta ZAWIADOMIENIE O...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:36.