Zatrzymanie, rewidowanie i aresztowanie w Wielkiej Brytanii - Forum Prawne

 

Zatrzymanie, rewidowanie i aresztowanie w Wielkiej Brytanii

Dlaczego policja zatrzymuje i rewiduje ludzi? Policja może zatrzymać i rewidować ludzi w celu wykrycia pewnych rodzajów przestępstw. To może poprawić stan bezpieczeństwa naszego społeczeństwa. Co to jest zatrzymanie i rewidowanie? Policjanci zawsze mogą Cię ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Zamknięty temat
 
29-11-2009, 19:52  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Zatrzymanie, rewidowanie i aresztowanie w Wielkiej Brytanii

Dlaczego policja zatrzymuje i rewiduje ludzi?
Policja może zatrzymać i rewidować ludzi w celu wykrycia pewnych rodzajów przestępstw. To może poprawić stan bezpieczeństwa naszego społeczeństwa.


Co to jest zatrzymanie i rewidowanie?
Policjanci zawsze mogą Cię zatrzymać na rozmowę. Ale zatrzymać i rewidować powinni tylko wtedy, gdy mają uzasadnione podejrzenia, że masz przy sobie:
- narkotyki
- broń
- skradzioną własność lub narzędzia które mogą byπ użyte do dokonania przestępstwa, na przykład włamania do czyjegoś domu.


Dlaczego mnie?
Jeśli Cię zatrzymano i zrewidowano, nie znaczy to, że zrobiłeś coś złego. Ale policjant musi mieć słuszny powód do przeprowadzenia rewizji i powinien Ci go przedstawić. Może Cię zatrzymać i zrewidować, ponieważ w okolicy zostało zgłoszone przestępstwo i policja szuka kogoś
podobnego do Ciebie.

Nie powinieneś być zatrzymany i rewidowany tylko z powodu Twojego wieku, przynależności rasowej, koloru skóry, fryzury, sposobu ubierania się, czy dlatego, że dokonałeś przestępstwa w przeszłości.


Gdzie można mnie zatrzymać i zrewidować?
Normalnie, policjant może Cię zatrzymać i zrewidować tylko w publicznym miejscu. Ale jeśli podejrzewa, że popełniłeś poważne przestępstwo, może Cię zatrzymać i zrewidować wszędzie.

Jeśli policja spodziewa się poważnych wybuchów agresji w jakiejś okolicy w konkretnym czasie, może rewidować poszukując noży czy innej broni. W takim przypadku, policjanci mogą rewidować każdego przed szkołą lub w drodze na mecz piłki nożnej bez potrzeby uzasadniania tego każdemu.

Jeśli prowadzisz samochód, policjant może Cię zawsze zatrzymać i poprosić o przedstawienie prawa jazdy, dokumentów MOT i ubezpieczenia. Nie musisz posiadać tych dokumentów przy sobie, możesz je przedstawić w terminie 7 dni od zatrzymania na najbliższym posterunku.

Jeśli policja ma podstawy przypuszczać, że Twój samochód zawiera kradzione towary, narkotyki lub coś, co można użyć do popełnienia przestępstwa, może przeszukać Twój samochód – nawet jeśli Ciebie tam nie ma. Policja musi zostawić informację o tym, co zrobiono.

Jeśli przeszukanie spowoduje uszkodzenia, można wystąpić do policji o odszkodowanie. Jednak odszkodowanie zostanie wypłacone tylko wtedy, jeśli nie znaleziono nic wspólnego z przestępstwem.


Jak przeprowadza się rewizje?
Przed przeprowadzeniem rewizji policjant musi zwykle podać:
- swoje nazwisko, na którym posterunku pracuje, dlaczego Ciebie wybrano; oraz czego szuka

Jeśli policjant nie ma na sobie munduru, musi pokazać swoją legitymację.

Jeśli jesteś w miejscu publicznym, policjant może Cię poprosić o zdjęcie tylko:
płaszcza, marynarki; lub rękawiczek.

Jeśli policjant poprosi o zdjęcie innych rzeczy, na przykład butów lub zasłony noszonej z przyczyn religijnych, musi zabrać Cię w miejsce bardziej odizolowane, takie jak posterunek policji. To nie znaczy, że zostałeś aresztowany. W takim przypadku, rewidujący Cię policjant musi być tej samej płci co Ty.


Co się stanie potem?
Jeśli jesteś osobą rewidowaną, policja musi zanotować:
- Twoje nazwisko lub opis Twojej osoby
- dlaczego Cię zrewidowano
- gdzie i kiedy Cię zrewidowano
- czego szukano i czy coś znaleziono
- nazwisko i numer policjanta, który Cię rewidował.

Policja nie musi dokumentować przypadku, gdy Cię zatrzymano ale nie rewidowano.


Co ja muszę zrobić?
Policjant poprosi o podanie nazwiska, adresu i daty urodzenia. Nie musisz podać tych informacji jeśli nie chcesz, chyba że policjant Cię poinformuje, że wpisuje Cię do raportu za przestępstwo. W takim przypadku może Cię zaaresztować jeśli mu nie powiesz.

Policjant zanotuje Twoje pochodzenie etniczne. Może Cię zapytaπ jakie ono jest. To po to, aby sprawdzić, czy policjanci nie zatrzymują i nie rewidują ludzi tylko z powodu ich pochodzenia etnicznego czy koloru skóry.

Policjant zwykle powinien dać Ci na miejscu kopię swoich notatek chyba, że nie jest to możliwe w praktyce. Możesz także otrzymać kopię z posterunku w ciągu 12 miesięcy.

W jaki sposób można złożyć zażalenie, jeśli zajdzie taka potrzeba?
Policja musi traktować Cić sprawiedliwie, grzecznie i z szacunkiem. Jeśli jesteś niezadowolony ze sposobu traktowania, staraj się zachować spokój. Ale możesz złożyć zażalenie. Dobrze jest zachować kopię informacji, które policjant zanotował przy rewizji.

Możesz otrzymać poradę lub złożyć zażalenie w:
- lokalnym posterunku policji
- lokalnych władzach policji
- biurze doradczym – Citizen’s Advice Bureau
- biurze Commission for Racial Equality
- biurze adwokackim.


Aresztowanie
Jeśli zostaniesz aresztowany i zabrany na posterunek policji, funkcjonariusz policji poda Ci powody aresztowania. Funkcjonariusz uprzedzi Cię o odpowiedzialności (karnej) za składanie fałszywych zeznań (caution), mówiąc, że wszystko co powiesz może być później użyte w sądzie jako dowód (patrz uwagi poniżej).

Do momentu spotkania się z radcą prawnym
(solicitor) masz prawo nic nie mówić. Jeżeli masz problemy w zrozumieniu języka angielskiego, policja powinna przydzielić Ci tłumacza przed rozpoczęciem rozmowy z Tobą, chyba że w rezultacie czekania, mogłoby dojść do poważnych krzywd na osobie lub poważnych szkód materialnych.

Jeżeli zostaniesz aresztowany i zatrzymany na posterunku policji, otrzymasz pisemne szczegóły trzech istotnych praw ustawowych:
- Prawo widzenia się z radcą prawnym
- Prawo przesłania wiadomości dla przyjaciela lub członka rodziny, z powiadomieniem gdzie przebywasz
- Prawo wglądu w kodeks postępowania - są to wytyczne dla policji przy szukaniu i zbieraniu dowodów.

Oficjalne, policyjne uprzedzenie o odpowiedzialności (karnej) za składanie fałszywych zeznań mówi: ‘Nie musisz nic mówić. Ale może to zostać użyte przeciwko Tobie, jeżeli podczas przesłuchania nie wspomnisz czegoś, co
potem będziesz używał/a na swoją obronę w sądzie. Wszystko co powiesz, może być użyte jako dowód’. To ostrzeżenie oznacza, że policja nie może zmusić żadnej osoby do odpowiadania na pytania. Jakkolwiek,
nieodpowiadanie przez osobę podejrzaną na pytania na posterunku policji (lub w sądzie), może być częścią dowodów użytych przeciwko tej osobie. To uprzedzenie zaznacza również, że cokolwiek osoba zatrzymana powie funkcjonariuszowi policji, może zostać użyte jako dowód w sądzie.
Eliss jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyrok w Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 3) Witam mam pytanie, bylem w Anglii przez 2 lata, w tym czasie wymienilem polskie prawko na angielskie. Po pewnym czasie stracilem je, jestem ciekawy...
§ Wywóz psa do Wielkiej Brytanii. (odpowiedzi: 10) Witam, chciałabym zakupić psa rasy amstaff w Polsce, i przewieź go do UK. Jednakże w internecie nie znalazłam odpowiedzi na to jakie jest prawo...
§ Alimenty z Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 7) Witam. Mam problem z wyegzekfowaniem almentów od mojego byłego męża a ojca dzieci. Od 6 lat ich nie płaci. Dwa lata temu dostałam pracę w której...
§ pobicie Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 3) Zostalam pobita, wlasciwie omal uduszona przez swojego chlopaka w jego domu (mialam juz klucze i czesc rzeczy u niego bo bylam w trakcie...
§ Aresztowanie na terenie Wielkiej Brytani (odpowiedzi: 1) Witam. 2 dni temu mój chłopak został zatrzymany w Anglii przez policję, nie wiem dokładnie jaki ma zarzut, tyle co się dowiedziałam, to to że...
§ Urlop w Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 5) Witam forumowiczow mam pytanie odnosnie urlopu. Otoz czy urlop tutaj sie "zaokragla"? szef wyliczyl mi ze przysluguje mi 9.5 dnia wolnego. Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:33.