Co robic kiedy jestem ofiarą przemocy domowej w Wielkiej Brytanii. - Forum Prawne

 

Co robic kiedy jestem ofiarą przemocy domowej w Wielkiej Brytanii.

Gdzie szukać pomocy? 1. Prawo do rozmowy. Nie musisz przechodzić przez to sama. Nie powinnaś obwiniać się za to, co się dzieje w twoim domu i nie musisz czuć wstydu. Im bardziej się izolujesz, tym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Zamknięty temat
 
29-11-2009, 19:03  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie Co robic kiedy jestem ofiarą przemocy domowej w Wielkiej Brytanii.

Gdzie szukać pomocy?
1. Prawo do rozmowy.
Nie musisz przechodzić przez to sama. Nie powinnaś obwiniać się za to, co się dzieje w twoim domu i nie musisz czuć wstydu. Im bardziej się izolujesz, tym trudniej będzie ci podjąć jakiekolwiek działanie. Rozmowa z zaufanym członkiem rodziny lub przyjacielem może pomóc.
W Wielkiej Brytanii istnieje także wiele organizacji i agencji, w których możesz porozmawiać z kimś w zaufaniu i uzyskać pomoc lub informację, gdzie się po tę pomoc udać. Nikt nie będzie naciskał, żebyś poczyniła kroki, do których podjęcia nie jesteś gotowa.
Darmowy telefon „Pomoc ofiarom przemocy” czynny 24 godziny na dobę, wspólna inicjatywa organizacji Women's Aid i Refuge:
0808 2000 247
http://www.womensaid.org.uk/
http://refuge.org.uk/

Shelterline
0808 800 4444
www.shelter.org.uk

Samaritans, 24-godzinna pomoc psychologiczna dla osób przechodzących kryzys
08457 90 90 90

Victim Support Line
0845 30 30 900
www.victimsupport.org.uk

Policja
W przypadku nagłym wybierz numer 999. W innym przypadku, zadzwoń do lokalnego posterunku. Możesz zgłosić popełnienie przestępstwa, ale też poprosić o transport, przysłanie pomocy medycznej lub wskazanie bezpiecznego miejsca, do którego możesz się udać.

Rights of Women

20 7251 6577
Darmowe porady prawne dla ofiar przemocy domowej.
Welcome to the Rights of Women website

Immigration Advisory Service
Immigration Advisory Service
Pomoc dla imigrantów.

2. Prawo do mieszkania.
Wiele kobiet nie decyduje się odejść od swojego oprawcy, bo nie wiedzą dokąd pójść. Istnieje wiele możliwości, które możesz wziąć pod uwagę planując wyprowadzkę. Jeśli potrzebujesz pomocy nagle, możesz udać się do „refuge”, czyli schroniska dla kobiet i dzieci uciekających przed przemocą domową, którego położenie pozostaje tajemnicą. Żeby uzyskać pomoc w dostaniu się do najbliższego schroniska, zadzwoń pod numer 0808 2000 247 lub udaj się na posterunek policji. Możesz też skorzystać z tymczasowego mieszkania udostępnionego przez council. W sprawie informacji zadzwoń: 0808 800 4444.
Być może jesteś uprawniona do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub do eksmisji partnera z waszego wspólnego domu. Jeśli dom należy do ciebie i nie jesteście małżeństwem, nie potrzebujesz sądu, żeby pozbyć się oprawcy z domu. Wystarczy, że dasz mu „reasonable notice to quit”, co oznacza np. godzinę na spakowanie rzeczy. Jeśli dom należy do was obojga lub do twojego partnera, ale jesteście małżeństwem, będziesz potrzebować sądowego nakazu eksmisji, zwanego „occupation order”. Łatwiej go uzyskać, jeśli potrafisz udowodnić sądowi, że twoje pozostanie w tym domu jest bardziej uzasadnione (np. gdy opiekujesz się dziećmi i to partnerowi będzie łatwiej znaleźć nowe lokum). Dowody, że partner stosował wobec ciebie przemoc też mogą pomóc (policyjne raporty lub obdukcje lekarskie). Jeśli mieszkacie w mieszkaniu komunalnym lub należycie do towarzystwa mieszkaniowego i to twój partner jest głównym najemcą, stosując przemoc domową naruszył zasady najmu. Porozmawiaj z landlordem o eksmitowaniu go z lokalu. W nagłym przypadku zadzwoń po policję, żeby usunęła twojego partnera z mieszkania. Możesz to zrobić, jeśli użył wobec ciebie przemocy – zostanie aresztowany.

3. Prawo do bezpieczeństwa.
Jeśli twój partner stosuje wobec ciebie przemoc, zawsze zadzwoń po policję (tel. 999) i poproś o natychmiastową pomoc. Policja może go aresztować, jeśli uzna, że popełnił przestępstwo. Ta decyzja należy do policji, nie ma powodu, żebyś czuła się za nią odpowiedzialna. Możesz również skontaktować się ze swoim lokalnym Community Safety Unit (jednostka bezpieczeństwa społecznego) i poprosić o pomoc. Jednostki te specjalizują się w „przestępstwach nienawiści” (hate crime) i mogą pomóc ci znaleźć bezpieczne wyjście z sytuacji. Numer telefonu do lokalnego Community Safety Unit znajdziesz w książce telefonicznej lub dostaniesz na posterunku policji.
Jeśli twój stosujący przemoc partner zostanie aresztowany, policja zabierze go na posterunek. Zostanie tam do czasu, kiedy policja zakończy dochodzenie w sprawie (może być zwolniony za kaucją). Zazwyczaj zwolnienie z aresztu jest poparte sądowym zakazem zbliżania się do żony i dzieci (ofiar przestępstwa) i zakazem komunikowania się z nimi bezpośrednio (przez telefon lub osobiście) i przez pośrednika (pocztę lub inną osobę). Jeśli zignoruje nakaz sądu, zostanie aresztowany i pozostanie w areszcie aż do sprawy. W przypadku, gdy twój partner nęka cię np. dzwoniąc co 5 minut, może dodatkowo zostać ukarany grzywną. Jeśli nie przestanie po wymierzeniu mu kary grzywny, może zostać aresztowany i skazany nawet na 5 lat pozbawienia wolności.
Jeśli oprawca przyznaje się do winy, nie będziesz musiała iść do sądu na rozprawę. Możesz jedynie zostać poproszona o złożenie oświadczenia na piśmie, mówiącego, jak molestowanie wpłynęło na twoje życie. Sąd weźmie je pod uwagę decydując o wyroku.
Jeśli twój stosujący przemoc partner nie przyznaje się do winy, będziesz musiała pojawić się w sądzie, żeby przedstawić świadectwo. Skontaktuj się z organizacją Victim Support (Victim Support » Home), uzyskasz tam informację o pytaniach, jakie może ci postawić sąd. Niektóre oddziały organizacji dysponują adwokatami, którzy mogą towarzyszyć ci w sądzie. Pamiętaj, że to twój partner jest oskarżony, nie traktuj wizyty w sądzie jak przesłuchania, ale jako krok do normalnego życia.

4. Prawo do pomocy finansowej.
Jeśli zdecydujesz się na rozwód, przeprowadzisz również podział majątku. Po rozwodzie lub separacji możesz być uprawniona do jednorazowej wypłaty od twojego byłego partnera na osiedlenie się, alimentów na siebie i dzieci. Pamiętaj – jeśli się wyprowadzisz, a rachunki są wciąż na twoje nazwisko – żeby poinformować dostawców usług, że nie mieszkasz już pod tym adresem. Jeśli mieliście wspólne konta bankowe, zgłoś w banku, że nie chcesz dłużej dzielić konta z byłym partnerem. Przestaniesz dzięki temu ponosić odpowiedzialność za jego rachunki i długi. Możesz również być uprawniona do pomocy socjalnej. Sprawdź, może kwalifikujesz się do otrzymywania:
- Income Support - zasiłek dla osób o niskich dochodach
- Child Tax Credit – ulga podatkowa związana z wychowywaniem dzieci
- Child Benefit – zasiłek na dziecko
- Jobseekers Allowance – zasiłek dla bezrobotnych
- Housing Benefit – zasiłek mieszkaniowy
- Council Tax Benefit – zasiłek na council tax
- Crisis Loan – pożyczka dla osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji finansowej
- Community Care Grants - zapomoga dla osób, które chcą uzyskać finansową niezależność
- Budgeting Loans – pożyczka dla osób o niskich dochodach.

Więcej informacji dla ofiar przemocy domowej:
BBC - Relationships - Domestic violence
Eliss jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Areszt w Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 5) Proszę o pomoc, brat został aresztowany tymczasowo w Londynie i zastrzegł sobie, by nikogo nie informować o szczegółach sprawy. Nie wiem, gdzie...
§ Urlop w Wielkiej Brytanii (odpowiedzi: 5) Witam forumowiczow mam pytanie odnosnie urlopu. Otoz czy urlop tutaj sie "zaokragla"? szef wyliczyl mi ze przysluguje mi 9.5 dnia wolnego. Czy...
§ ofiara przemocy domowej i wymeldowanie (odpowiedzi: 1) witam, w maju 2009 roku opuściłam w nocy mieszkanie ktore dzielilam z ojcem, który znecal sie nademna psychicznie ( wyzywanie od k****, dzi****,...
§ jestem ofiarą, kiedy odzyskam laptopa?? (odpowiedzi: 1) witam!! chciałam sprzedać laptopa na allegro. znalazł się chętny, ale poza allegro. poza tym był on z Nigerii. dogadaliśmy się co do ceny oraz...
§ Policja przeciwko ofiarom przemocy domowej (odpowiedzi: 1) Witam Mam do Was pytanie, gdyż moja znajoma narobiła sobie sporych problemów na Policji szukając pomocy właśnie tam czyli na Policja, sprawa miała...
§ Stop domowej przemocy (odpowiedzi: 7) Witam, otóż mam 22 lata i przez te wszystkie lata od kiedy tylko sięgnę pamięcią ojciec pił, awanturował się, uchylał się od pracy - był na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:20.