Najistotniejsze czynniki (wg mnie) mogące wpłynąć na pozytywną decyzję o przetransportowaniu to w kolejności ich ważności:
1. Odległość od stałego miejsca zamieszkania skazanego.
2. Odległość od miejsca zamieszkania osób najbliższych, z którymi utrzymuje, bądz chciałby utrzymywać kontakt, a w obecnej sytuacji nie może bo za daleko. Taką argumentację najlepiej potwierdzić pisemnymi oświadczeniami tych osób, ewentualnie innymi istotnymi dokumentami.
3. Możliwość lepszych połączeń komunikacyjnych dla osób odwiedzających.
Według mnie to jest wszystko na co warto się powołać. Procedura naboru do szkół więziennych jest ściśle określona i ten argument warto wykorzystywać tylko wtedy gdy naprawdę chce się uczyć. W przeciwnym razie najczęściej w przypadku odmowy podjęcia nauki, po przetransportowaniu kończy się to karą dyscyplinarną i transportem powrotnym. Chęć podjęcia pracy w innej jednostce jest tylko wówczas dobrym argumentem gdy konkretna jednostka do której chce skazany jechać szuka chętnych do pracy np w określonym zawodzie. W przeciwnym razie o pracę można przecież ubiegać się w każdej jednostce.
Żeby wszystko było jasne: 1. Prośbę o transport składa się do dyrektora jednostki w której skazany przebywa, za pośrednictwem wychowawcy, którego trzeba jeszcze wczesniej "urobić", żeby ją poparł. To jest najszybsza i najskuteczniejsza droga. Wysyłanie próśb do CZSW, czy gdziekolwiek indziej kończy się tym że są one odsyłane do dyrektora w celu załatwienia jak to się nazywa- według właściwości. Jedyną osobą uprawnioną do napisania takiej prośby jest skazany. Wszyscy, którzy chcą go wspierać w tych staraniach powinni dostarczyć skazanemu swoje pisma, prośby i inne dokumenty, żeby mógł je dołączyć jak załączniki do swojej prośby. Dyrektor po zapoznaniu się opinią wychowawcy i dokumentami podejmuje decyzję. Dopiero gdy jest ona odmowna , ma sens pisanie odwołań-np do CZSW. |