Złącz wyroków - Forum Prawne

 

Złącz wyroków

Witam Was. Mój narzeczony obecnie przebywa w ZK. Łączna kara wynosi 3 lata i 3 miesiące a składa się z 3 wyroków. Więc staramy się o złącz wyroków oczywiście z pełną absorcją. Zawsze to jakaś ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Więziennictwo


Odpowiedz
 
22-04-2015, 12:27  
I.Nowak
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Złącz wyroków

Witam Was.
Mój narzeczony obecnie przebywa w ZK. Łączna kara wynosi 3 lata i 3 miesiące a składa się z 3 wyroków. Więc staramy się o złącz wyroków oczywiście z pełną absorcją. Zawsze to jakaś nadzieja na zbicie kilku miesięcy i wcześniejszego wyjścia. Dowiedziałam się że poza jego wnioskiem , dużo pomoże też wniosek mój jako jego narzeczonej i jego matki do sądu tu z wolności. No ale ja zupełnie nie wiem w jaki sposób go napisać i jakie wybrać mocne argumenty w uzasadnieniu zbicia tych kilku mięsiecy dlatego zwracam się do Was. Dodam też że mój facet grypsuje, to pewnie też ma jakieś znaczenie. Pomożecie?
I.Nowak jest off-line  
22-04-2015, 12:30  
I.Nowak
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Aaaa i z ciekawości zapytam jeszcze, dużo się mówi ostatnio o nowych ustawach dla skazanych recydywistów ( wcześniejsze wyjścia po jakimś tam okresie odbycia kary ). Czy ktoś coś wie na ten temat?
I.Nowak jest off-line  
23-04-2015, 09:33  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Zbieg przestępstw oraz łączenie kar i środków karnych | Kodeks karny 2015 | Prawo karne Wątpliwe aby sąd wydał wyrok łączny na zasadzie pełnej absorbcji. Rzadko się to zdarza. W takich poparciach do jego wniosku napisać najlepiej prawdę. To, że Twój facet grypsuje będzie widniało w opini z ZK jako "przynależność do podkultury przestępczej".
Ptasior jest off-line  
23-04-2015, 10:19  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.916
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Cytat:
Napisał/a Ptasior Zobacz post
To, że Twój facet grypsuje będzie widniało w opini z ZK jako "przynależność do podkultury przestępczej".
Jasnowidzem jesteś? A może będzie napisane, że "prezentuje negatywny stosunek do obowiązującego prawa poprzez przynależność do do struktur nieformalnych"?
forg jest off-line  
23-04-2015, 10:37  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

A to nie to samo?
Ptasior jest off-line  
23-04-2015, 14:27  
I.Nowak
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Nie liczymy nawet na to żeby sąd wydał wyrok z pełną absorcją. Ale przecież nie zaszkodzi spróbować uwzględnić tego we wniosku. No tak. Opinia z ZK wtedy akurat w Garbalinie był, już została wysłana do sądu i rzeczywiście była w niej uwzględniona przynależność do struktur nieformalnych. A więc pewnie to ma duży wpływ na wyrok?
I.Nowak jest off-line  
23-04-2015, 14:31  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Cytat:
Napisał/a I.Nowak Zobacz post
A więc pewnie to ma duży wpływ na wyrok?
Czy duży tego nie wiem, ale wpływ może mieć, bo inaczej tego by nie pisali.
Ptasior jest off-line  
23-04-2015, 15:25  
rsc
Zbanowany
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Złącz wyroków

I.Nowak- po pierwsze, wydanie wyroku łącznego, po drugie: chcecie zbić parę miesięcy, czy staracie się o pełną absorcje? Szczerze powiedziawszy pierwsze słyszę o pisaniu od osób z wolności pism popierających do wyroku łącznego. Do warunkowego przedterminowego zwolnienia jak najbardziej. A to, że należy do subkultury więziennej to na pewno nie działa na jego korzyść.. Sąd źle się zapatruje na takie osoby.
rsc jest off-line  
23-04-2015, 15:35  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Cytat:
Napisał/a rsc Zobacz post
Szczerze powiedziawszy pierwsze słyszę o pisaniu od osób z wolności pism popierających do wyroku łącznego.
Też się nie spotkałem, ale pismo od narzeczonej i matki skazanego raczej w niczym nie zaszkodzi.
Cytat:
Napisał/a rsc Zobacz post
czy staracie się o pełną absorcje?
O zasadę pełnej absorbcji. Poczytaj sobie kiedy jest stosowana pełna absorbcja.
Ptasior jest off-line  
23-04-2015, 18:36  
I.Nowak
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Ja niestety nie mam wpływu na jego przynależności w więzieniu. Szczerze mówiąc nie mam za bardzo pojęcia o tych wszystkich procedurach sądowych dlatego zajrzałam tutaj. W rozmowie telefonicznej mówił mi o tym podaniu narzeczonej i matki z wolności. Koledzy spod celi podpowiedzieli.. ponoć pomaga. Przepraszam że zawracam głowę ale chciałam się mniej więcej zorientować co i jak.
I.Nowak jest off-line  
23-04-2015, 18:38  
rsc
Zbanowany
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Ptasior- doskonale wiem co to jest i kiedy jest stosowana, z resztą prawie nigdy w praktyce nie jest stosowana w Polskich Sądach. U użytkowniczki wyżej raczej marne szanse na to widzę.
Jeżeli chodzi o pismo, to może niech jeszcze przyjaciel, siostrzeniec itp napisze?
przepraszam, ale w praktyce nie spotkałam się z takim czymś i myślę, że przy wydawaniu wyroku łącznego, Sąd nie będzie brał tego w dużym stopniu uwagi. Myślę, że to niepotrzebna papierologia, ale to moje zdanie.
rsc jest off-line  
23-04-2015, 18:39  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Cytat:
Napisał/a I.Nowak Zobacz post
Szczerze mówiąc nie mam za bardzo pojęcia o tych wszystkich procedurach sądowych dlatego zajrzałam tutaj.
Niech Twój partner, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie posiedzenia, napisze wniosek o sprowadzenie go na rozprawę.
Ptasior jest off-line  
23-04-2015, 18:40  
rsc
Zbanowany
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Ptasior- sprowadzenie? a więźnia się przypadkiem nie doprowadza?
rsc jest off-line  
23-04-2015, 18:52  
Ptasior
Stały bywalec
 
Posty: 2.022
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Cytat:
INSTYTUCJA WYROKU ŁĄCZNEGO

Instytucja wyroku łącznego jest instytucją prawa procesowego uregulowaną w KPK. W wyroku łącznym sąd orzeka karę łączną – wyrok łączny sąd wydaje wówczas, gdy w stosunku do osoby prawomocnie skazanej dwoma lub więcej wyrokami zachodzą podstawy do orzeczenia kary łącznej, o której mowa w art. 85-89 KK (zobacz komentarz do art. 85 KK i nast.). W tym miejscu wskażmy tylko ogólnie, że wydanie wyroku łącznego jest dopuszczalne tylko w przypadku zbiegu przestępstw, a więc wtedy, gdy skazany popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy, chociażby nieprawomocny, wyrok co do któregokolwiek z nich.
Potocznie mówi się, że łączeniu podlegają wyroki, w rzeczywistości łączeniu podlegają kary wymierzone za poszczególne przestępstwa. Wyrok łączny jest szczególnym rodzajem wyroku, gdyż zostaje wydany po przeprowadzeniu rozprawy, której przedmiotem jest wymierzenie kary łącznej, nie zaś kwestia odpowiedzialności karnej skazanego za poszczególne zbiegające się przestępstwa.
POSTĘPOWANIE W PRZEDMIOCIE WYDANIA WYROKU ŁĄCZNEGO

Właściwość sądu
W przypadku skazania wyrokami różnych sądów sądem właściwym do wydania wyroku łącznego jest sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący w I instancji (art. 569 § 1 KPK). Jeśli w I instancji orzekały sądy różnego rzędu, wyrok łączny wydaje sąd wyższego rzędu (art. 569 § 2 KPK). Z kolei w razie zbiegu wyroków sądu powszechnego i szczególnego o karze łącznej orzeka ten z sądów, który wymierzył karę surowszą podlegającą łączeniu (art. 569 § 3 KPK).
Przy ustalaniu właściwości sądu decydujące znaczenie winno mieć to, wyroki których sądów brane są pod uwagę przez pryzmat spełnienia warunków do orzeczenia kary łącznej, nie zaś to, które z kar orzeczonych poszczególnymi wyrokami podlegają połączeniu.
Tryb wszczęcia postępowania
Postępowanie w przedmiocie wydania wyroku łącznego wszczyna się:
-na wniosek skazanego (lub jego obrońcy),
-na wniosek prokuratora,
-z urzędu – sąd wydaje zarządzenie o wszczęciu postępowania (art. 570 KPK).
Wniosek o wydanie wyroku łącznego
Wniosek o wydanie wyroku łącznego winien mieć formę pisemną i spełniać wymogi pisma procesowego z art. 119 § 1 KPK. Braki wniosku podlegają uzupełnieniu w trybie art. 120 KPK. Wnioskodawca we wniosku powinien wskazać, które wyroki – w jego ocenie - podlegają łączeniu. We wniosku o wszczęcie postępowania w przedmiocie wydania wyroku łącznego wnioskodawca może składać wnioski dowodowe, np. o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, zasięgnięcie opinii pracodawcy.
Wniosek o wydanie wyroku łącznego pochodzący od prokuratora powinien zawierać informacje o warunkach rodzinnych i majątkowych skazanego oraz informację co do jego stanu zdrowia, dane o odbyciu kary z poszczególnych wyroków. Ponadto do wniosku prokurator winien załączyć opinię z zakładu karnego o zachowaniu się skazanego w okresie odbywania kary (art. 571 § 2 KPK).
Wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie wydania wyroku łącznego należy skierować bezpośrednio do sądu właściwego do prowadzenia postępowania w przedmiocie wydania wyroku łącznego ustalonego na podstawie art. 569 KPK.
Przepisy mające zastosowanie oraz postępowanie dowodowe
W postępowaniu w przedmiocie wydania wyroku łącznego stosuje się przepisy rozdziału 60 KPK, a w zakresie w nim nieuregulowanym zastosowanie mają odpowiednio przepisy o postępowaniu zwyczajnym przed sądem I instancji zamieszczone w Dziale VIII KPK (art. 574 KPK).
W toku postępowania sąd przeprowadza postępowanie dowodowe – przedmiotem ustaleń sądu w toku rozpoznania sprawy w przedmiocie wydania wyroku łącznego winny być okoliczności dotyczące skazanego, które zaistniały po wydaniu poszczególnych wyroków podlegających łączeniu, gdyż mają one znaczenie przy wymiarze kary łącznej (w zakresie dyrektyw wymiaru kary łącznej zobacz komentarz do art. 86 KK).
Ponadto przed wydaniem wyroku łącznego sąd winien zwrócić się do zakładów karnych, w których skazany przebywał, o nadesłanie opinii o zachowaniu się skazanego w okresie odbywania kary, jak również informacji o warunkach rodzinnych, majątkowych i co do stanu zdrowia skazanego oraz danych o odbyciu kary z poszczególnych wyroków (art. 571 § 1 KPK).
Udział skazanego oraz obrońcy
Wyrok łączny sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy (art. 573 § 1 KPK). Osobiste stawiennictwo skazanego na rozprawie nie jest obowiązkowe, chyba że sąd postanowi inaczej. Na wniosek skazanego pozbawionego wolności sąd zarządza jego sprowadzenie na rozprawę, chyba że uzna za wystarczającą obecność obrońcy (art. 573 § 2 KPK). Jeżeli sąd nie zarządza sprowadzenia skazanego, który nie ma obrońcy, wyznacza mu obrońcę z urzędu – wówczas udział obrońcy jest obligatoryjny. W tym postępowaniu konieczne jest odrębne umocowanie - nie ma zastosowania art. 84 § 1 KPK.
Rozstrzygnięcia sądu
Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok łączny, jeśli istnieją ku temu podstawy. Od wyroku łącznego przysługuje apelacja na zasadach ogólnych. W wyroku łącznym sąd winien wskazać datę, od której należy liczyć początek odbywania kary orzeczonej wyrokiem łącznym, oraz wymienić okresy zaliczone na poczet kary łącznej (art. 577 KPK). Z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego wyroki podlegające połączeniu nie ulegają wykonaniu w zakresie objętym wyrokiem łącznym (art. 576 § 1 KPK). W sytuacji, gdy sąd w wyroku łącznym orzeknie karę łączną niższą od okresu odbytych już poszczególnych kar pozbawienia wolności, które zostały połączone, albo karę łączną równą temu okresowi, skazanego należy niezwłocznie zwolnić z zakładu karnego, jeżeli nie jest on pozbawiony wolności w innej sprawie. Przesyłając zarządzenie do wykonania, załącza się wydany wyrok łączny (art. 576 § 2 KPK).
W wypadku, gdy brak warunków do wydania wyroku łącznego, po zamknięciu rozprawy sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Postanowienie o umorzeniu postępowania sąd może wydać także na posiedzeniu, jeżeli jeszcze przed otwarciem rozprawy stwierdzi, że brak jest warunków do wydania wyroku łącznego (art. 572 KPK). Postanowienie o umorzeniu postępowania, jako zamykające drogę do wydania wyroku, podlega zaskarżeniu zażaleniem (art. 459 § 1 KPK).
NOWY WYROK ŁĄCZNY

Jeżeli po wydaniu wyroku łącznego zachodzi potrzeba wydania nowego wyroku łącznego, z chwilą jego wydania poprzedni wyrok łączny traci moc (art. 575 § 1 KPK). Potrzeba wydania nowego wyroku łącznego zachodzi wówczas, gdy:
-po wydaniu wyroku łącznego zostaje wydany nowy wyrok skazujący, a wymierzona w nim kara podlega połączeniu z karami, które uprzednio zostały objęte wyrokiem łącznym,
-jeśli po wydaniu wyroku łącznego którykolwiek z wyroków stanowiących podstawę wydania wyroku łącznego zostanie zmieniony lub uchylony (np. na skutek wznowienia postępowania) – art. 575 § 2 KPK.
Utrata mocy przez poprzedni wyrok łączny następuje ipso iure z chwilą wydania nowego wyroku łącznego, nie zaś z chwilą jego uprawomocnienia się.
Proszę.
Ptasior jest off-line  
24-04-2015, 00:06  
I.Nowak
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Złącz wyroków

Ptasior- dziękuję bardzo za pomoc. ! Zapytam jeszcze dokładnie o co mu chodziło z tymi pismami kobiety i matki i powiem wam co i jak.
I.Nowak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Złącz wyroków, 286 & 1 k.k., 294 & 1 k.k. (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o odpowiedź na pytania dot. poniższej sprawy, z góry dziekuję. Opis sytuacji: Dwie sprawy karne, z tego samego okresu,...
§ lącz wyroków (odpowiedzi: 1) mam pytanie mój narzeczony odbywa kare 3 at 3 miesiecy wyroku za 2 tygonie ma spraew o lącz wyroów wszystkie 3 wyroki były takie same spedził w...
§ odwieszanie wyroków (odpowiedzi: 3) -Witam mam pytanie,jesli mam kary w zawieszeniu z 3 artykułów czyli 3 kary w zawieszeniu to mozna bez konca lapac kary w zawieszeniu z innych...
§ ważność wyroków (odpowiedzi: 2) Wyroki zapadły kiedy spółkę z o.o. reprezentował zarząd, który nie miał podstaw jej reprezentować. Sąd gospodarczy z automatu wykreślił osobę z...
§ łącze wyroków (odpowiedzi: 1) hm..mam pytanie nie znam sie na prawie .. Brat ma kilka wyroków w zawieszeniu jesli go teraz zamkneli to odwiesza mu je wszystkie?jesli tak to co...
§ łącz wyroków (odpowiedzi: 10) czy można połączyć wyrok ,przestępstwa z 2005 z przestępstwem z 2009?? jakie wyroki podlegają łączeniu-tu chodzi mi konkretnie o ustawę z 2009...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:55.