art. 258 kk - Forum Prawne

 

art. 258 kk

wczesniej wspominałam ze w zwiazku ze sprawą męża są aresztowne jeszcze 2 osoby. No i stało się, prokurator postawił zarzut w związku z art. 258. Na postanowieniu o aresztowaniu jest napisane że do dnia 08.02.07( ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Więziennictwo

Więziennictwo - aktualne tematy:

  • § Następny wyrok
    Witam. Mój mąż odsiaduje 6 miesięcy w zakładzie karnym. Zbliża się koniec kary. I obawiamy się że może dostać...
  • § Wokanda i wyrok lączny
    witam ;) czy jeżeli wokanda powiedzmy wypada w marcu a w tym czasie czeka się na wyrok łączny to wokanda przepada i...
  • § aresztowany na głodzie narkoty...
    aresztowany na 48 godzin. Jest na głodzie narkotykowym,co w takim przypadku robi...

Odpowiedz
 
18-05-2007, 16:50  
tynkula
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie art. 258 kk

wczesniej wspominałam ze w zwiazku ze sprawą męża są aresztowne jeszcze 2 osoby. No i stało się, prokurator postawił zarzut w związku z art. 258. Na postanowieniu o aresztowaniu jest napisane że do dnia 08.02.07( data aresztowania) M działał w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw.
Atmosphere kiedyś napisał:
[/cytat]
Natomiast kilka wyłudzeń może być kwalifikowane z art. 12kk(przy spełnieniu wymagań tam wskazanych). Wówczas prawo karne tworzy fikcję, tj uważa wiele takich zachowań za właśnie 1 czyn.

Może też zajść tzw. ciąg przestepstw-art. 91 kk - wówczas przestępstw mamy kilka, ale sąd wymierzy jedna tylko karę za wszystkie te przestępstwa(która może by obostrzona).

[/cytat]


Jeżeli mężowi postawiono kilka zarzutów z art 286 i jedno z 258, to czy art. 258 też będzie zaliczony do ciągu przestępstw?
Wszystko się skomplikowało.

Czy to jest równoznaczne z tym że sznse na opuszczenie aresztu spadają do zera?
tynkula jest off-line  
19-05-2007, 23:24  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie

Nie,.
Art. 258 k.k. (w zależności od paragrafu jaki występuje) oznacza założenie, kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw.
Natomiast art. 286 par. 1 k.k. to oszustwo.
Grupa przestępcza może mieć na celu popełnianie przestępstw w postaci oszustw, ale są to dwa odrębne czyny.

Znaczącym "problemem" dla osób skazanych za czyn z art 258 k.k. jest to, iż aby ubiegać się o przerwę w karze czy nawet przeustkę musi mieć odbyte dużo więcej kary niż "zwykły" osadzony.
magnatex jest off-line  
20-05-2007, 21:58  
magdzia m
Użytkownik
 
Posty: 197
Domyślnie

tynkula to nie przesądza sprawy, to - że prokurator postawił taki czy inny zarzut, nie stanowi, że sąd podtrzyma te zarzuty, może je uchylić jeśli nie będzie konkretnych dowodów, tylko jakieś gdybania w przypadku L tak właśnie było, często bywa tak, że jeśli ktoś zna tzw.LUDZI to wszystko musi o nich wiedzieć, i działać razem z nimi a często tak nie jest....
zgadzam się z magnatexem, jeśli ktoś ma tzw."grupę" w papierach, to urzędowo w ZK jest gorzej
magdzia m jest off-line  
21-05-2007, 14:24  
tynkula
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie

[cytat:1aiaghul]
Znaczącym "problemem" dla osób skazanych za czyn z art 258 k.k. jest to, iż aby ubiegać się o przerwę w karze czy nawet przeustkę musi mieć odbyte dużo więcej kary niż "zwykły" osadzony.
[/cytat:1aiaghul]
magnatex, czy to wynika z przepisów czy poprostu ze stosunku sędziego do tego art.?
madzia m - oni niestety działali razem. We troje wyłudzili 4 kredyty na niewielkie kwoty. Jednak uważam że grupa przestępcza to za duzo powiedziane.
tynkula jest off-line  
21-05-2007, 17:05  
Yossarian
Moderator
 
Yossarian na Forum Prawnym
 
Posty: 2.085
Domyślnie

Art. 65§2k.k. Do sprawcy przestępstwa z art. 258 mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące sprawcy określonego w art. 64 § 2, z wyjątkiem przewidzianego w tym przepisie zaostrzenia kary.

78 § 2. Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2( czyli skazanego z art. 258 k.k. też) po odbyciu trzech czwartych kary; warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej niż po roku.
Yossarian jest off-line  
21-05-2007, 23:32  
magdzia m
Użytkownik
 
Posty: 197
Domyślnie

tynkula, ale napewno napisane jest (wspólnie razem i w porozumieniu)
dobrze, że chociaż nie "zbrojna" bo i takie bywają grupy
magdzia m jest off-line  
22-05-2007, 14:17  
tynkula
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie

całe szczęście nie zbrojna. Warunkowe zwolnienie, czy przepuski to narazie dla mnie abstrakcja. W tej chwili najważniejsze jest zeby wyszedł z aresztu. Wszyscy przyznali się do zarzucanych czynów (znaczy do wyłudzania, bo co do art 258 to nie wiem czy się przyznali), wiec obawa matactwa chyba ustaje. A tak wogóle to dostał przedłużenie sankcji o miesiąc czyli do 9 czerwca a nie trzy m-ce jak mnie poinformowano na początku. Zastanawiam sie czemu tak mało.
tynkula jest off-line  
22-05-2007, 21:18  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie

1. Ludzi którzy mają zarzut z art. 258 k.k. z natury się nie wypuszcza z aresztu. Nawet po wniesieniu aktu oskarżenia. Ludzi którzy mają zarzut z par. 2 lub 3 NIGDY się nie wypuszcza.

2. Mógł dostać 1 miesiąc bo:
a) kończyło się śledztwo, i sąd po prostu wiecej nie mógł dać,
b) chodziło o "wyrównanie aresztów wszystkim podejrzanym tj. aby prokurator nie musiał wysyłać co tydzień akt z kolejną "przedłużką" wobec kolejnego podejrzanego, tylko wysyłał raz na 3 miesiące wobec wszystkich.
magnatex jest off-line  
23-05-2007, 15:26  
tynkula
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie

Ad. 1 Czemu sie nie wypuszcza, skoro wszyscy sie przyznali to przecież nie będą mataczyć? Jest to par. 1, całe szczęście.
Ad. 2a Nie sądze żeby kończyło się śledztwo, trwa dopiero 3 m-ce. Prokurator wnioskowal o 3 m-ce, ale sąd dał 1 m-c.
Ad. 2b Co do wyrównania aresztów to też nie ma zastosowania, bo jak kiedyś czekałam u prokuratora pod drzwiami to usłyszałam jak mówili o przedłużeniu sankcji. Pozostałym sankcja kończy się tydzień wcześniej, wtedy to był 02 maj, a u M 09 maj. No teraz u nas jest 9 czerwiec a u nich nie wiem.

Oj magnatex, ty to umiesz ludzi na duchu podtrzymać
tynkula jest off-line  
07-08-2007, 14:46  
julia wawa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

moj maz zostal zatrzymany 5 miesiecy temu i zostal mu postawiony wlasnie zarzut z art.258 par.3 slyszalam wczesniej ze jesli ktos nie byl karany to po odbyciu polowy kary moze liczyc na warunkowe zwolnienie... czy naprawde jesli w gre wchodza takie paragrafy to nie ma szans na wczesniejsze zwolnienie??? blagam nie dolujcie...
julia wawa jest off-line  
07-08-2007, 17:41  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie

[cytat="julia wawa"]moj maz zostal zatrzymany 5 miesiecy temu i zostal mu postawiony wlasnie zarzut z art.258 par.3 slyszalam wczesniej ze jesli ktos nie byl karany to po odbyciu polowy kary moze liczyc na warunkowe zwolnienie... czy naprawde jesli w gre wchodza takie paragrafy to nie ma szans na wczesniejsze zwolnienie??? blagam nie dolujcie...[/cytat]

Cóż....
W przypadku jeżeli Twój mąż zostanie uznany winnym zarzutu z art. 258 § 3 k.k., to nawet nie ma co marzyć o wyjściu po odbyciu połowy kary. Twój mąż mógłby się w tym przypadku ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero po odbyciu kary. Wiąże się to z:

[cytat:3c2fosjh] Art. 78. § 1. Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach.
§ 2. Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 po odbyciu trzech czwartych kary; warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej niż po roku. [/cytat:3c2fosjh]

[cytat:3c2fosjh] Art. 64. § 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Art. 65. § 2. Do sprawcy przestępstwa z art. 258 mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące sprawcy określonego w art. 64 § 2, z wyjątkiem przewidzianego w tym przepisie zaostrzenia kary. [/cytat:3c2fosjh]
magnatex jest off-line  
09-08-2007, 16:16  
julia wawa
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

dziekuje za informacje
julia wawa jest off-line  
20-12-2007, 00:41  
GAMBIWAW
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie

WITAM.

Mam kilka pytan.

Czy przy takich zarzutach:

Art. 258 § 1
Art. 228 § 3
Art. 271 § 3
I inne nie istotne.......na karę łączną tzn czy to bedzie jeden wyrok np 3 lata ???

I drugie pytanie, tak +/- jaki przy takich zarzutach może byc orientacyjnie wyrok, dodam iz osoba nie przyznaje sie bo jest pomawiana i nigdy nic złego nie uczyniła...a z tego co mi wiadomo prok. ma słabe dowody...osoba jest zatrzymana od 27 listopada i bez problemu mam widzenia ja i jej córka, nie mamy zadnych kłopotów z prok. ....uwazam iz jak by bylo cos ciezkiego to by nam nie dal ???


Z góry dzieki za odpowiedź.
GAMBIWAW jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:15.