Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego - Forum Prawne

 

Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Ostatnio zacząłem się zastanawiać jak łatwo trafić w naszym kraju do więzienia i z zasięgniętych przeze mnie informacji wynika, że razem z Litwą i Łotwą jesteśmy najbardziej spenacjalizowanymi krajami w Europie - mamy coś koło ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Więziennictwo


Odpowiedz
 
03-01-2010, 14:00  
player_one
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Ostatnio zacząłem się zastanawiać jak łatwo trafić w naszym kraju do więzienia i z zasięgniętych przeze mnie informacji wynika, że razem z Litwą i Łotwą jesteśmy najbardziej spenacjalizowanymi krajami w Europie - mamy coś koło 90 tys więzniów, gdzie w rankingu dwa razy liczniejsze od nas Niemcy mają 73 tys więźniów. Są to dane sprzed chyba dwóch lat, ale wątpię żeby wiele się zmieniło. Oficjalne przeludnienie zakładów karnych wynosi 120% - 120% normy wyrobione przez polskie sądy.
Dochodzimy do pytania - kto odpowiada za tą patologię - zdegenerowane sądownictwo orzekające karę pozbawienia wolności za nawet drobne wykroczenia czy postkomunistyczna mentalność systemu, którego jedynym wykładnikiem jest przekonanie, że głównym prawem obywatela jest jak najdłużej siedzieć.
Z danych wynika także, że przestępców w więźnieniach jest nikły procent - zdecydowana większość to ludzie którzy albo nie mieli pieniędzy na opłacenie zarządzonych kar albo są nieprzystosowani społecznie - co czyni zakłady karne przytułkiem, przechowalnią.
Do tego dochodzi nisko opłacana Policja, której funkcjonariusze mają nacisk na wyniki i po prostu muszą się wykazać podczas służby wykrytymi przestępstwami choćby najbardziej błachymi) aby wyrobić normę.
Jedno jest pewne - żyjemy w niebezpiecznym państwie i trzeba się mocno pilnować żeby nie znalazł się na nas paragraf.
player_one jest off-line  
03-01-2010, 14:06  
z bytomia
Stały bywalec
 
z bytomia na Forum Prawnym
 
Posty: 548
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Dla sprostowania w papierkach wszystko się zgadza, ponieważ strona sw jest niedostępna proszę zwrócić uwagę na komunikat CZSW:
Cytat:
KOMUNIKAT
W związku z wejściem w życie tzw. Ustawy "przeludnieniowej" - Ustawa z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy, informuję, że w dniu 6 grudnia 2009 r. (wejście w życie ustawy) w aresztach śledczych i zakładach karnych przebywało ogółem 85 094 osadzonych.
Łączna liczba miejsc zakwaterowania w aresztach śledczych i zakładach karnych wyniosła 87 396 (łącznie z miejscami dodatkowymi).
Wskaźnik zaludnienia jednostek penitencjarnych (wyrażony w procentach jako stosunek liczby osadzonych do liczby miejsc) wyniósł: 97,4 %.
Średnie zaludnienie w 13 okręgowych inspektoratach SW kształtuje się na poziomie poniżej 100 %, a jedynie w 2 inspektoratach przekracza 100 % (Białystok i Katowice). Najniższe zaludnienie występuje w okręgowym inspektoracie w Łodzi - 93,5 %.
Łączna liczba osadzonych, którym w dniu 6 grudnia 2009 r. nie zagwarantowano kodeksowej normy powierzchniowej (3 m kwadratowe) wyniosła 3 124 osoby, co stanowi 3,6% ogólnej liczby osadzonych.
Poza tym dzięki za ostrzeżenie Nie wiem tylko czy jakieś postulaty z Naszej strony dadzą coś do myślenia
z bytomia jest off-line  
03-01-2010, 18:15  
qwerty1987
Zbanowany
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

i tutaj sie musze w 100% zgodzić wieksza liczba osadzonych w naszych ZK lub AŚ to normalni ludzie kturzy mogą spokojnie żyć w społeczenstwie sa to osby kture maja długi czy poprostu drobne kłopoty z prawem moim zdaniem za rozboje oczywiscie zalerzy jakie nie powinno odrazu sie pakowac takiego osobnika do ZK dozur kuratora ktury powinien dopiero sam stwierdzic czy dana osoba jest patologiczna. w moim przypadku dokladnie mojego brata ktury odsiaduje wyrok 5 miesiecy za rozbuj ktury dokonał w 2005 roku ma kuratora sadowego ktury wydał pozytywna opinie i jednak i tak mało dała teraz odsiaduje kare. Pracuje spłaca długi itp to niestety zamiast zarabiac na siebie niestety teraz to my zarabiamy na niego i gdzie tu jest sprawiedliwosc. Pozdrawiam
qwerty1987 jest off-line  
03-01-2010, 18:23  
izuniaem
Stały bywalec
 
izuniaem na Forum Prawnym
 
Posty: 653
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

A co tu dużo dyskutować wszyscy wiemy jak jest.
izuniaem jest off-line  
03-01-2010, 18:33  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.525
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Player one - powołujac się na źródła, warto te źródła wskazać. Wskazujesz liczbę 120% przeludnienia, podczas gdy oficjalne dane są dużo niższe.
Jeśli twierdzisz że w Polsce jest tak łatwo trafić za kraty, to zachęcam do sprawdzenia jak wygląda w realu sytuacja w innych krajach.

qwerty1987 - które piszemy przez "ó" a nie "u".
Dalej - wbrew pozorom polskie prawo bynajmniej nie jest jakieś strasznie restrykcyjne. Miej na uwadze, iż zdecydowana większość osób która złamała przepisy prawa dostaje na początku tylko "żółtą kartkę" - najczęściej w formie wyroku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. W przypadku przestępstw w których Sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody skazany dostaje też czas na naprawienie wyrządzonych szkód. Tyle tylko, iż większość olbrzymia część osób które taką szansę dostaje po prostu ma ją gdzieś - popełnia kolejne przestępstwo, nie spłaca zobowiazań które nakazał Sąd etc. Jeżeli więc osoba ma w głebokim poszanowaniu wyrok Sądu, to ile można dawać jej kolejnych szans? Bo może kiedyś - za 10 czy 30 lat spłaci zobowiązania?
magnatex jest off-line  
03-01-2010, 19:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Moim zdaniem jest w tym troche prawdy. Jednak wiekszosc ludzi stara sie zyc tak aby nie trafic za kraty. Wiadomo ze nie kazdy z nich ktory tam siedzi jest przestepca. Wypadek ze skutkiem smiertelnym to nie taka blaha spprawa. narzeczona J a skad wiesz jak bylo naprawde?skoro mowisz ze Twoj nie zlamal przepisow.
Sa oosby ktore specjalnie cos nawywijaja i narozrabiaja zeby ponownie wrocic do wiezienia. Jak sie okazuje wcale nie jest tak latwo tam trafic.
 
03-01-2010, 19:55  
Yossarian
Moderator
 
Yossarian na Forum Prawnym
 
Posty: 2.085
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Cytat:
Napisał/a player_one Zobacz post
Dochodzimy do pytania - kto odpowiada za tą patologię - zdegenerowane sądownictwo orzekające karę pozbawienia wolności za nawet drobne wykroczenia
Nie odróżniasz przestępstw od wykroczeń, za które nie orzeka się kar pozbawienia wolności.

Cytat:
Napisał/a player_one Zobacz post
Z danych wynika także, że przestępców w więźnieniach jest nikły procent - zdecydowana większość to ludzie którzy albo nie mieli pieniędzy na opłacenie zarządzonych kar albo są nieprzystosowani społecznie - co czyni zakłady karne przytułkiem, przechowalnią.
a cóż to za dane ?
Yossarian jest off-line  
03-01-2010, 21:15  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Sądy mogłyby nieco częściej orzekać np. karę ograniczenia wolności zamiast pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary.

Karę ograniczenia wolności warto by było nieco zreformować by skuteczniej była wykonywana.

Można by też moim zdaniem pomyśleć nad rozszerzeniem katalogu i sposobu stosowania środków karnych bo nie zawsze wysyłanie kogoś do ZK jest jedynym rozwiązaniem, o jakim można pomyśleć i nie jest jedyną dolegliwość jaką można sobie wyobrazić jako tzw. "bat" nad skazanym (chodzi mi np. o danie Sądowi prawa modyfikowania wyroku w okresie próby nie tylko przez proste zarządzenie wykonania kary warunkowo zawieszonej, ale np.także przez zmianę środka karnego [zaostrzenie/złagodzenie], czy dodanie nowego albo ujęcie orzeczonego wcześniej środka karnego całkowicie).

A drugą stroną medalu (moim zdaniem nawet istotniejszą) jak najbardziej jest to, o czym wyżej pisze magnatex: Sądy polskie stosują w znacznej większości karę pozbawienia wolności w postaci z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary (nawet, gdy ktoś popełnia drugie, czy trzecie przestępstwo z kolei, a taki wyrok Sądu wygląda jak jawne pobłażanie).
Często to dopiero olewanie takich rozstrzygnięć przez skazanych (nie wykonywanie środków karnych czy grzywny, popełnianie kolejnych przestępstw) doprowadza ich do ZK.

Generalnie podzielam pogląd, że polskie Sądy nie są szczególnie surowe, co nie powinno jednak przeszkadzać pracom nad poprawianiem skuteczności i "ekonomiczności" naszego prawa karnego.
kadi jest off-line  
03-01-2010, 21:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Cytat:
Napisał/a player_one Zobacz post
Z danych wynika także, że przestępców w więzieniach jest nikły procent - zdecydowana większość to ludzie którzy albo nie mieli pieniędzy na opłacenie zarządzonych kar...
A za co te niezapłacone kary - nie za przestępstwa?
 
09-01-2010, 21:31  
player_one
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Za przykład można podać art 244, który jest przepisem niedostosowanym do rzeczywistości. Dla kontrastu spojrzałem jak to jest np w USA, cytat ze strony wydziału ruchu drogowego stanu Georgia:

Limited Driving Permits

If you are suspended for a first mandatory conviction, a first or second DUI conviction, or a first or second points suspension, you may be eligible to apply for a limited permit. Limited Driving Permits may be obtained for:

1. Going to your place of employment or performing the normal duties of your occupation.
2. Not having a form of transportation to receive prescribed medical attention or obtaining prescribed drugs.
3. Attending classes at a college or other regularly scheduled school in which you are enrolled.
4. Attending a driver education, or assessment and treatment program court ordered.
5. To and from Ignition Interlock Centers.

The Department may specify specific places you may travel to, specific routes of travel, times of travel, specific vehicles or other restrictions the Department may deem necessary. A limited permit will be non-renewable and will become invalid on the expiration date of permit.
player_one jest off-line  
09-01-2010, 21:38  
maxika
Stały bywalec
 
maxika na Forum Prawnym
 
Posty: 679
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Player jak już poszukałeś to teraz przetłumacz
maxika jest off-line  
09-01-2010, 22:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

No niestety przychylam sie tu do wszystkich argumentów. Moim zdaniem problem lezy gdzie indziej. Krótko mówiąc w Polsce cały system przygotowania począwszy od śledzctwa a kończywszy na akcie oskarzenia jest nieprawidłowy. dopiero w sądzie wychodzi duzo zaniechan których dopuscili sie policjancji czy prokurator, a sąd wydaje i tak wyrok "po swojemu". A potem apelacje, ponowne rozpatrzenie i tak w kółko, dlatego tez są niesłusznie przedłuzane areszty tymaczasowe[/B]

mod:proszę pisać zwykłą czcionką - Y
 
09-01-2010, 22:15  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Gerard ta dyskusja akurat nie dotyczy ani śledztw ani aresztu tymczasowego.
kadi jest off-line  
09-01-2010, 22:17  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

moim zdaniem kare pozbawienia wolnosci powinno sie stosowac wobec osob ktore sa zagrozeniem dla innych i dlatego powinno sie ich izolowac
szalona głupota wydaje mi sie np posylanie do zk czlowieka nie placacego alimentow, no bo jaki w tym sens i czemu i sluzy? zamiast nakazac prace spoleczne aby odpracowac na rzecz panstwa srodzki ktore panstwo wypalaca matce zamiast ojca to posyla sie czlowieka do zk i nie dosc ze panstwo placi za niego alinemty to jeszcze go utrzymuje.
tak samo z zasadzonymi np grzywnami nie masz kasy to odpracuj, wowczas mialo by to jakis sens, a nie nie placisz to idziesz siedziec, panstwo bogate to cie utrzyma
niektóre przepisy jak i dzialania sadu sa pozbawione racjonalizmu, bezmyslne ...
malutka26 jest off-line  
09-01-2010, 22:27  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Patologiczna sytuacja polskiego systemu penitancjarnego

Cytat:
Napisał/a player_one Zobacz post
Za przykład można podać art 244, który jest przepisem niedostosowanym do rzeczywistości.
Z tego co przytoczyłeś wynika, że tej okolicy USA o której piszesz, w pewnych okolicznościach można w okresie zakazu (nie każdego) dostać czasowe pozwolenie na jeżdżenie ściśle określoną drogą w konkretnych celach związanych z edukacją, leczeniem itp.

To jednak nie zmienia tego, że art. 244 k.k. co do zasady jest słuszny. Spodziewam się zresztą, że w USA kierując samochodem wbrew zakazowi (czyli m.in. poza ramami wyjątkowego, czasowego pozwolenia jakie opisujesz) także narażasz się na odpowiedzialność.

Czy u nas powinny być takie wyjątki jak opisany wyżej? Sprawa do dyskusji i kwestia polityki karnej. Generalnie jestem za tym by dać Sądowi więcej narzędzi wpływania na skazanych po wyroku (pisałem o tym wyżej - w tym o pomyśle pozwolenia by Sąd szerzej mógł modyfikować zakres środków karnych w postępowaniu wykonawczym, a takim środkiem jest np. zakaz prowadzenia pojazdów). Wątpię jednak by nasi politycy i ich wyborcy byli tym naprawdę zainteresowani.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzina patologiczna - interwencja (odpowiedzi: 2) Małe wprowadzenie. Od dwóch lat znosiłem akcje rodziny mieszkającej w moim sąsiedztwie. Bicie dzieci, nadmierne spożywanie alkoholu, awantury itd....
§ Kradzież a nieletni(rodzina patologiczna) (odpowiedzi: 1) Razem z przyjaciółmi wybrałam się do galerii(wszyscy nieletni-16lat). Akurat moja przyjaciółka pokłóciła się z chłopakiem. We dwie oddaliłyśmy się od...
§ Patologiczna rodzina i wiele problemów. (odpowiedzi: 1) Witam. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Brakuje mi chęci na okazanie więcej entuzjazmu więc przejde do rzeczy. Mam 19 lat, skończyłem w...
§ Ciężka sytuacja rodzinna i bezradność systemu. (odpowiedzi: 10) Witam Sprawą zajmuję się dla bliskiej znajomej, która ma drugiego faceta, któremu jak się okazało, trochę się w głowie poprzestawiało. Wszczyna...
§ Patologiczna matka (odpowiedzi: 4) Witam rok temu rozwiodlem sie z zona mamy 2 synow w wieku 8 i 10 lat matka nie pracuje dostaje 650 zl alimentow oprocz tego zyje ze sponsoringu a...
§ Patologiczna rodzina (odpowiedzi: 4) Ok. 7 lat temu u mojego ojca stwierdzono zaburzenia psychiczne (depresja) na tyle poważne, że na jakiś czas zamknęli go w zakładzie zamkniętym w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:20.