Terminy przedawnienia roszczeń - Forum Prawne

 

Terminy przedawnienia roszczeń

Prosiłabym o pomoc w interpretacji okresów przedawnienia roszczeń: Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczenia okresowe przedawniają się po 3 latach. Roszczenia przedsiębiorcy z tytułu dokonanej sprzedaży po 2 latach - jak w praktyce ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
09-02-2012, 12:10  
Nowa71
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Terminy przedawnienia roszczeń

Prosiłabym o pomoc w interpretacji okresów przedawnienia roszczeń:
Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczenia okresowe przedawniają się po 3 latach. Roszczenia przedsiębiorcy z tytułu dokonanej sprzedaży po 2 latach - jak w praktyce odróżnić te sytuacje i co bierze pod uwagę sąd podejmując decyzję o odrzuceniu pozwu.
Czy roszczenie udokumentowane fakturą sprzedaży to przypadek nr 1 czy 2?
Chodzi o roszczenie na podstawie faktury (tytuł np. opłata franczyzowa, refaktura czynszu, energii, dopłata do opłaty franczyzowej). Faktury było wystawiana na podstawie łączącej strony umowy.

Z góry dziękuję za pomoc.
Nowa71 jest off-line  
09-02-2012, 13:16  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Przypadek pierwszy to przepis ogólny, który ma zastosowanie w braku przepisu szczególnego. Przypadek drugi to właśnie przepis szczególny i dotyczy wyłącznie roszczeń w nim wskazanych, czyli sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy. Krótko mówiąc:
- roszczenia z tyt. sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa - 2 lata
- pozostałe roszczenia związane z prowadzeniem działalności gosp. -3 lata, chyba że w odniesieniu do konkretnego roszczenia przepis szczególny stanowi inaczej.
Z powodu przedawnienia sąd nie odrzuca pozwu, może jedynie oddalic powództwo (wbrew pozorom to istotna różnica). Nie czyni tego z urzędu a jedynie na zarzut pozwanego. Oznacza to, że sam fakt przedawnienia roszczenia nie pozbawia powoda prawa do jego skutecznego dochodzenia.
Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim:
- w pierwszej kolejności to czy pozwany zgłosił zarzut przedawnienia,
- po drugie kiedy roszczenie stało się wymagalne,
- po trzecie czy upłynął już termin przedawnienia
- po czwarte czy nie nastąpiło przerwanie bądź zawieszenie biegu przedawnienia

W zależności od sprawy jeszcze kilka innych okoliczności.
barno jest off-line  
09-02-2012, 13:40  
Nowa71
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czyli w sytuacji roszczenia z faktury sprzedaży VAT wystawionej franczyzobiorcy przez franczyzodawcę (opłaty franczyzowe, najem, energia, marketingi itp) - jest to 2 czy 3 lata? Strony łączyła umowa franczyzowa.
Nowa71 jest off-line  
09-02-2012, 14:46  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Franczyza jest umową nienazwaną, zatem wszelkie roszczenia powstałe z tej umowy wynoszą - 3 lata.
Poza tym jednak strony umowy franczyzy mogą być związane innymi stosunkami prawnymi np. umową najmu, użyczenia, pożyczki, przechowania. Długość terminu przedawnienia zależy od tego, z jakiego tytułu powstało roszczenie i jakiego jest rodzaju. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków terminy te nie są dłuższe niż 3 lata, bywają natomiast krótsze.
barno jest off-line  
09-02-2012, 15:24  
Nowa71
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Czy mogłabym prosić o przykład roszczeń powstałych w wyniku dokonanej sprzedaży - czyli tych, które przedawniają się w 2 lata.
W jaki sposób je odróżnić od roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy jest jakieś jednoznaczne kryterium kwalifikacji, które bierze pod uwagę sąd przy rozpatrywania zarzutu przedawnienia. Zależy mi, aby wykazać, że są to roszczenia powstałe w wyniku sprzedaży (są faktury sprzedaży) - na co powinnam się powoływać?
Nowa71 jest off-line  
09-02-2012, 15:40  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę definicję umowy sprzedaży wskazaną w poniższym przepisie

Przepis prawny:
Art. 535.
§. 1. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na
kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się
rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.


Cytat:
W jaki sposób je odróżnić od roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Sprzedaż, o której mówimy jest również związana z prowadzeniem DG. Natomiast w ramach działalności gospodarczej nie tylko dokonuje się sprzedaży, prawda? Przykładem roszczenia wynikającego z umowy sprzedaży może być roszcenie o zapłatę ceny, o wydanie rzeczy.....
barno jest off-line  
09-02-2012, 16:03  
Nowa71
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Bardzo dziękuje za poświęcony mi czas.
Czy, gdy firma A (franczyzodawca) wystawia firmie B (franczyzobiorcy) fakturę za usługę (czyli np. opłatę franczyzową, refakturę usług np marketingowych itp) to można to uznać (są może to uznać) za zobowiązanie wynikające ze sprzedaży?
Nowa71 jest off-line  
10-02-2012, 09:05  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Moim zdaniem nie.
barno jest off-line  
17-04-2013, 15:15  
anulka1980
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Proszę o pomoc! Dzień przed tym jak rozpoczyna się przedawnienie długu firma składa dokumenty do sądu, podaje zły adres dłużnika, sąd potwierdza zasadność roszczeni. Wyrok staje się prawomocny. Dłużnik po kolejnych 3 latach dowiaduje się o długu i wyroku sądu. Chce składać wniosek o przywrócenie terminu do składania sprzeciwu oraz zarzut przedawnienia roszczenia czy może?
anulka1980 jest off-line  
17-04-2013, 16:07  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: Terminy przedawnienia roszczeń

Cytat:
Napisał/a anulka1980 Zobacz post
czy może?
Tak.
Bedek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Terminy przedawnienia (odpowiedzi: 2) Witam. 5 lat temu mój pracownik postawił samochód w strefie płatnego parkowania w Bytomiu i nie wykupił biletu. Teraz dopiero przyszło mi pierwsze...
§ Terminy terminy terminy..przedawnienia przedawnienia przedwnienia... (odpowiedzi: 4) Wiem,Szanowni Państwo,że na Forum są setki postów dotyczących terminów przedawnień,tak,ale może właśnie dlatego nie bardzo można się w ty temacie...
§ Terminy i przedawnienia (odpowiedzi: 12) Od jakiegoś czasu mam kilku dłużników, którzy nie spłacili swoich zadłużeń i zabrałem się za załatwianie tego tematu. Kwoty nie są jakieś duże ale...
§ Okres przedawnienia roszczeń. (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie jaki jest okres do przedawnienia roszczenia np. kredytu z przed 10 lat ? Jazdy bez biletu? lub długu za mieszkanie?
§ terminy przedawnienia (odpowiedzi: 5) Witam! Zapewne nie ja jedna mam problem z postępowaniem z tytułu przejazdu bez ważnego biletu środkiem komunikacji miejskiej. Jednak odpowiedzi...
§ Terminy przedawnienia art 125 kc (odpowiedzi: 6) Witam Prosze o pomoc w nast?oujacej kwestii - na moj? rzecz zosta?a zas?dzona okre?lona suma wraz z odsetkami. Jaki jest termnin przedawnienia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:22.