getBACK - Forum Prawne

 

getBACK

Witam serdecznie...jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość...A więc tak , proszę o pomoc w sprawie firmy getBACK.Sprawa wygląda następująco...Jakieś sześć lat temu , moja żona spłaciła powtarzam SPŁACIŁA kredyt zaciągnięty w Getin Banku i spokój ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
26-04-2012, 14:17  
Mexaris
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie getBACK

Witam serdecznie...jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość...A więc tak , proszę o pomoc w sprawie firmy getBACK.Sprawa wygląda następująco...Jakieś sześć lat temu , moja żona spłaciła powtarzam SPŁACIŁA kredyt zaciągnięty w Getin Banku i spokój był do dzisiaj.Przyszło pismo z firmy getBACK Windykacja Należności że na dzień dzisiejszy wierzytelności mojej żony z tytułu umowy wynosi 114,94 złotych , na którą to to kwotę składa się:
- kapitał 0,00
- odsetki umowne 0,00
- opłaty i prowizje 0,00
- odsetki karne 114,94
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć po pierwsze o co w tym wszystkim chodzi , po drugie od czego zostały naliczone odsetki karne skoro wszędzie widnieją same zera (przecież od zera nie można niczego naliczyć - przynajmniej tak mi się wydaje)A może to jakieś wyłudzenie ze strony getBACK i sprawą powinna się zająć prokuratura ? Sam nie wiem co o tym myśleć.Aha , dzwoniłem do tej firmy i jakaś Pani po hamsku do mnie że ona nie będzie ze mną dyskutować i spłatę należy uregulować do środy:-/Proszę o pomoc...
Mexaris jest off-line  
26-04-2012, 16:42  
marcel20
Stały bywalec
 
Posty: 556
Domyślnie RE: getBACK

Spłaciła... macie potwierdzenie spłaty kredytu lub dowody wpłat poszczególnych rat ? Jeżeli tak to po prostu poprzez niedbalstwo banku "wasz" dług trafił do firmy windykacyjnej która próbuje teraz ściągnąć go od Was. Odpisać listem poleconym (zpo) że nie macie żadnego zadłużenia a cała kwota wynikająca z umowy kredytu została spłacona. Poza tym poczytajcie na forum bo to zapewne nie koniec waszych problemów z windykacją.
marcel20 jest off-line  
26-04-2012, 19:19  
Mexaris
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: getBACK

Papiery sprzed sześciu lat..?Ciężko będzie...spróbuję znaleźć ale będzie ciężko...Tym bardziej , że o ile dobrze pamiętam , takich papierów nie trzeba trzymać do końca życia przecież...(jeśli się nie mylę , obowiązek archiwizowania wynosi 5 lat)Nie mniej jednak , spróbuję poszukać.A jeśli ich nie znajdę..?Może ma ktoś jakiś inny pomysł..?
Mexaris jest off-line  
28-04-2012, 17:24  
zoltan2016
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: getBACK

Witam ja również mam ten sam problem tylko ja kredyt spłaciłem 5 lat temu i przez 5 lat cisza nikt nie informował mnie o żadnym zadłużeniu . Kiedy zadzwoniłem do windykacji nie potrafią mi odpowiedzieć na pytanie z czego wynikają te odsetki ,moje zdanie jest takie że odsetki uległy przedawnieniu odsyłam do artykułu http://www.inbank.pl/porady_prawne,1...-przedawnianiu .jednak co do tego nie mam jeszcze pewności .Moim zdaniem jest tak że windykacja chce wyłudzić te pieniądze , kupili te przedawnione długi za grosze i szukają ludzi naiwnych którzy się przestraszą i zapłacą im te pieniądze . Ja nie zapłacę im ani grosza , rozumiem jak powiadomienie o długu by mi przyszło tydzień , miesiąc pół roku po spłacie kredytu a nie po 5 latach . pytanie jest jeszcze jedno jakie te odsetki musiały być że po 5 latach się uzbierało w moim przypadku 150zł przecież to śmieszne . Oczywiście każdy zrobi jak uważa ale ode mnie nie powąchają złamanego grosza w tygodniu będę jeszcze szedł do radcy prawnego najprawdopodobniej to się jeszcze odezwę co i jak pozdrawiam
zoltan2016 jest off-line  
28-04-2012, 18:40  
zoltan2016
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: getBACK

Przedawnione długi - jak postepować
Firmy windykacyjne kupują hurtowo przeterminowane długi firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych.

Proceder ten nagminnie stosują firmy windykacyjne w całym kraju. Według Gazety Wyborczej, powołującej się zarówno na pokrzywdzonych, jak i na Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, firmy windykacyjne kupują hurtowo, w pakietach długi firm.

Są to długi tak zwane śmieciowe, dawno przeterminowane, za które płacą nawet po kilka procent ich wartości. Następnie wysyłają do dłużników wezwania do zapłaty, a gdy nie dostaną pieniędzy - kierują sprawy do sądów, korzystając przy tym z uproszczonego postępowania.
A dłużnicy w większości nie wiedzą, że zadłużenie przedawnia się w większości przypadków po dwóch - najwyżej trzech latach

1) Co zrobić po pisemnym lub telefonicznym wezwaniu do zapłaty otrzymanym od firmy windykacyjnej?

Po pierwsze nie denerwuj się. Zapoznaj się z treścią wezwania, dokładnie przeanalizuj czy dług którego dochodzi firma windykacyjna istnieje (patrz przedawnienie roszczeń).

Jeżeli w wezwaniu do zapłaty brakuje wyszczególnienia z jakiego tytułu wynika twój dług, zastanów się nad wysłaniem wezwania do wskazania podstawy wymagalności (formalnej podstawy z której wynika Twój dług ? faktura, umowa, etc).

Jeżeli jesteś pewien że Twój dług jest wymagalny, oblicz kiedy ulegnie przedawnieniu i zastanów się czy w tym czasie firma windykacyjna będzie w stanie przerwać bieg przedawnienia kierując sprawę np.: do Sądu.

Jeżeli nie masz pewności co do wymagalności Twojego długu, lub uważasz że jest przedawniony, nie podpisuj żadnych propozycji spłaty w ratach, ani innych dokumentów które przyznają Ci taką możliwość gdyż w ten sposób przerwiesz bieg przedawnienia.

2) Kim naprawdę jest windykator i jaki ma uprawnienia?

Windykator jest osobą fizyczną lub przedsiębiorcą który wykonuje pracę polegająca na odzyskaniu od Ciebie długu. Windykatorowi nie przysługują żadne wyjątkowe uprawnienia i Pamiętaj że nie różni się w żadnym aspekcie prawnym od Ciebie.

Windykator nie może:
* Nachodzić Cię w domu,
* Nachodzić Cię w pracy,
* Udzielać informacji o Twoim zadłużeniu osobom postronnym,
* Nie może dokonywać jakiegokolwiek spisu Twoich rzeczy,
* Windykator nie może dochodzić przedawnionych długów.


3) Czy dług który uległ przedawnieniu znika?

Nieprawdziwą jest opinia która sugeruje że przedawniony dług nie znika. Dług który uległ przedawnieniu, ZNIKA ponieważ staje się niewymagalny.

Nie można windykować przedawnionych długów. Aby zakończyć wymagalność długu który uległ przedawnieniu należy skutecznie podnieść zarzut przedawnienia (Art 117 ? 125 Kodeksu cywilnego).

Podniesienie zarzutu przedawnienia jest skorzystaniem z przysługującego Tobie prawa odmowy spełnienia roszczenia wierzyciela. Masz prawo odmówić spłaty przedawnionego długu.

Przedawnienie roszczeń realizuje jedną z głównych zasad prawa cywilnego. Jak wskazuje przy tym orzecznictwo Sądu Najwyższego, nie jest instytucją ani moralną, ani sprawiedliwą, ale JEST i należy w uzasadnionych przypadkach a niego korzystać.

4) Jak nie popaść w pętle zadłużenia?

Przeanalizuj dokładnie Soje wydatki związane z utrzymaniem domu i rodziny. Zaciągając zobowiązanie, nie myśl o wysokości raty tylko o sumie kosztów utrzymania powiększonych o wysokość raty kredytu.

Nacz się cieszyć tym co już masz, bo nie wszystko musisz mieć od razu.

Jeżeli płatności rat przekraczają już Twoje możliwości płatnicze, nie zaciągaj nowego kredytu aby spłacić poprzednie. To zawsze prowadzi do niewypłacalności.

Jeżeli chcesz zrestrukturyzować obecne zadłużenia najlepiej skontaktuj się z doradcą.

Zawsze pamiętaj: uzyskanie kredytu na spłatę zadłużeń jest niemożliwe. Podchodź z rozwagą do ofert doradców finansowych którzy będą Ci oferowali "kredyt oddłużeniowy".

Bądź rozsądny i zastanów się zanim wydasz pieniądze, czy jest racjonalnym udzielenie kredytu osobie która już ma problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań.

5) Jakie są etapy windykacji?

Windykacja dzieli się na trzy podstawowe grupy;


* windykację prewencyjną ( proces windykacji polegający na wysyłaniu do Dłużnika wezwań do zapłaty).

* windykacje telefoniczną (call center - bezpośrednie nawiązanie rozmowy z Dłużnikiem poprzez telefon).

* windykacje bezpośrednią ( kontakt bezpośredni windykatora)


PAMIĘTAJCIE: Czasem możecie spotkać się z propozycjami zawarcia ugody z firmą windykacyjną, ale zwróćcie szczególną uwagę na treść proponowanej ugody. Skonsultuj je z doradcą

6) Do kogo dłużnik może złożyć reklamację

Po pierwsze możesz złożyć reklamację bezpośrednio do wierzyciela który zlecił windykację Twojego długu.

Możesz również zgłosić reklamację do firmy windykacyjnej. Pamiętaj aby przed złożeniem reklamacji dokładnie określić:

* czego reklamacja dotyczy.
* którego pracownika dotyczy.
* daty wykonania czynności którą reklamujesz.


Zastanów się czy zachowanie windykatora jest podstawą do reklamacji czy też do zawiadomienia Policji o możliwości popełnienia przestępstwa.

PAMIĘTAJ: nachodzenie Cie w domu, straszenie utratą rzeczy, niereagowanie na Twoje polecenie opuszczenia posesji są przestępstwem naruszenia ładu i miru domowego, które z wniosku pokrzywdzonego może być kierowane w formie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.

PAMIĘTAJ: zastraszanie Cię w pracy, domu, przekazywanie Ci nieprawdziwych informacji dotyczących Twojego Długu jest przestępstwem próby wymuszenia które z wniosku pokrzywdzonego może być kierowane w formie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.

PAMIĘTAJ: Udzielanie informacji o Twoim zadłużeniu osobom postronnym jest naruszeniem prawa Bankowego z zakresie utrzymania Tajemnicy Bankowej, oraz naruszenie ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Organem egzekucji Twoich praw w takim przypadku jest Rzecznik Praw Obywatelskich.

7) Na jakiej podstawie firmy windykacyjne przetwarzają dane osobowe?

Firmy windykacyjne przetwarzają dane osobowe zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, określonym ustawą oOchronie Danych Osobowych. na podstawie przedawnionego długu możesz skorzystać z Art. 3 ust. 3 pkt. F ustawy i zakwestionować zobowiązanie.

W takiej sytuacji przy Twoim wpisie będzie widniała informacja że Dług jest przez Ciebie zakwestionowany.

Takie rozwiązanie powoduje możliwość w której do Biura Informacji Gospodarczej są zgłaszani przedsiębiorcy i konsumenci których zobowiązania są niewymagalne. Ustawa nie przewiduje jakiejkolwiek weryfikacji wymagalność zgłaszanego zobowiązania. Tym samym Zgłaszający podmiot może naruszyć podstawowe dobra konsumenta jak i naruszyć jego godność poprzez przekazanie informacji o zobowiązaniu które fizycznie istnieje lecz jest niewymagalne, sporne.

10) Na jakich zasadach do BIG są przekazywane dane o konsumentach?

Zasady przekazywania danych o konsumentach określają przepisy ustawy z dnia 14 luty 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych Dz. U. z 2003 r. Nr 50, poz. 424, którą znajdziesz TUTAJ

Ustawa jest dostępna w formacie PDF. Jeżeli nie dysponujesz programem do odczytu plików PDF możesz go bezpłatnie pobrać TUTAJ. Przyda się na przyszłość.

11) Czym jest Bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) jest podstawą wymagalności Twojego długu. BTE może wystawić jedynie Bank (nie może tego zrobić np firma windykacyjna lub inny podmiot działający w imieniu banku).

Bankowy tytuł egzekucyjny stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej. Oznacza to że Twój kredyt który jest windykowany nie będzie mógł być skierowany do egzekucji bez wystawienia przez Bank tytułu egzekucyjnego (BTE).

Bankowy tytuł egzekucyjny przedawnia się po 10 latach od daty jego wystawienia. Bieg przedawniania przerywa skierowanie roszczenia go egzekucji komorniczej .

12) Kiedy ulega przedawnieniu faktura?

Można wymienić cztery podstawowe okresy przedawnienia:

Długi wymagalne z z tytułu faktur jakie Państwo otrzymujecie za zakup towaru przedawniają się po upływie dwóch lat od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu faktur za usługi telekomunikacyjne przedawniają się po upływie trzech lat od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu faktur za usługi przewozowe przedawniają się po upływie jednego roku od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu składek za polisy ubezpieczeniowe, jako roszczenie o charakterze okresowym przedawniają się po upływie trzech lat od daty terminu płatności składki.

13) Kiedy ulega przedawnieniu kredyt bankowy?

Kredy Bankowy przedawnia się po upłynięciu trzech lat od terminu płatności wskazanym w wypowiedzeniu umowy kredytowej.

Roszczenie banku o zwrot kredytu ma związek z wykonywaną rzez Bank działalnością gospodarczą wobec czego należy stwierdzić iż roszczenie z tytułu zaciągniętego kredytu ulega przedawnieniu po kresie trzech lat od daty postawienia należności w stan wymagalności przez Wierzyciela (Art. 120 par 1 Kodeksu Cywilnego).

Przedawnienie odsetek od kredytu Bankowego.

Odsetki ok kredytu bankowego przedawniają się w ciągu trzech lat od daty terminu płatności wskazanym w wypowiedzeniu umowy kredytu, sprawdźcie które musicie spłacić, a które stały się niewymagalne.

Zadbajcie o swój portfel, analizujcie informację które przekazuje Wam windykator gdyż w większości są one nieprawdziwe i mają za zadanie jedynie doprowadzić do odzyskania od Państwa długu.


Odsetki od kredytu co wielokrotnie stwierdził Sąd Najwyższy przedawniają się równolegle do przedawnienia kapitału kredytu. Patrz: (wyrok SN z 26.8.1976 r., III CRN 181/76, OSNCP Nr 4/1977, poz. 78; z dnia 8.3.2002 r., III CKN 548/00, OSNC Nr 5/2003, poz. 60 oraz uchwały SN z 5.4.1991 r., III CZP 20/91, OSNCP Nr 10-12/1991, poz. 120; z 5.4.1991 r., III CZP 21/91, OSNCP Nr 10-12/1991, poz. 121; z 9.11.1994 r., III CZP 141/94, MoP Nr 5/1995.

Bieg przedawnienia przerywa wystawienie przez Bank Bankowego Tytułu Egzekucyjnego , mają problem z firmami windykacyjnymi
zoltan2016 jest off-line  
28-04-2012, 18:41  
zoltan2016
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: getBACK

Przedawnione długi - jak postepować
Firmy windykacyjne kupują hurtowo przeterminowane długi firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych.

Proceder ten nagminnie stosują firmy windykacyjne w całym kraju. Według Gazety Wyborczej, powołującej się zarówno na pokrzywdzonych, jak i na Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, firmy windykacyjne kupują hurtowo, w pakietach długi firm.

Są to długi tak zwane śmieciowe, dawno przeterminowane, za które płacą nawet po kilka procent ich wartości. Następnie wysyłają do dłużników wezwania do zapłaty, a gdy nie dostaną pieniędzy - kierują sprawy do sądów, korzystając przy tym z uproszczonego postępowania.
A dłużnicy w większości nie wiedzą, że zadłużenie przedawnia się w większości przypadków po dwóch - najwyżej trzech latach

1) Co zrobić po pisemnym lub telefonicznym wezwaniu do zapłaty otrzymanym od firmy windykacyjnej?

Po pierwsze nie denerwuj się. Zapoznaj się z treścią wezwania, dokładnie przeanalizuj czy dług którego dochodzi firma windykacyjna istnieje (patrz przedawnienie roszczeń).

Jeżeli w wezwaniu do zapłaty brakuje wyszczególnienia z jakiego tytułu wynika twój dług, zastanów się nad wysłaniem wezwania do wskazania podstawy wymagalności (formalnej podstawy z której wynika Twój dług ? faktura, umowa, etc).

Jeżeli jesteś pewien że Twój dług jest wymagalny, oblicz kiedy ulegnie przedawnieniu i zastanów się czy w tym czasie firma windykacyjna będzie w stanie przerwać bieg przedawnienia kierując sprawę np.: do Sądu.

Jeżeli nie masz pewności co do wymagalności Twojego długu, lub uważasz że jest przedawniony, nie podpisuj żadnych propozycji spłaty w ratach, ani innych dokumentów które przyznają Ci taką możliwość gdyż w ten sposób przerwiesz bieg przedawnienia.

2) Kim naprawdę jest windykator i jaki ma uprawnienia?

Windykator jest osobą fizyczną lub przedsiębiorcą który wykonuje pracę polegająca na odzyskaniu od Ciebie długu. Windykatorowi nie przysługują żadne wyjątkowe uprawnienia i Pamiętaj że nie różni się w żadnym aspekcie prawnym od Ciebie.

Windykator nie może:
* Nachodzić Cię w domu,
* Nachodzić Cię w pracy,
* Udzielać informacji o Twoim zadłużeniu osobom postronnym,
* Nie może dokonywać jakiegokolwiek spisu Twoich rzeczy,
* Windykator nie może dochodzić przedawnionych długów.


3) Czy dług który uległ przedawnieniu znika?

Nieprawdziwą jest opinia która sugeruje że przedawniony dług nie znika. Dług który uległ przedawnieniu, ZNIKA ponieważ staje się niewymagalny.

Nie można windykować przedawnionych długów. Aby zakończyć wymagalność długu który uległ przedawnieniu należy skutecznie podnieść zarzut przedawnienia (Art 117 ? 125 Kodeksu cywilnego).

Podniesienie zarzutu przedawnienia jest skorzystaniem z przysługującego Tobie prawa odmowy spełnienia roszczenia wierzyciela. Masz prawo odmówić spłaty przedawnionego długu.

Przedawnienie roszczeń realizuje jedną z głównych zasad prawa cywilnego. Jak wskazuje przy tym orzecznictwo Sądu Najwyższego, nie jest instytucją ani moralną, ani sprawiedliwą, ale JEST i należy w uzasadnionych przypadkach a niego korzystać.

4) Jak nie popaść w pętle zadłużenia?

Przeanalizuj dokładnie Soje wydatki związane z utrzymaniem domu i rodziny. Zaciągając zobowiązanie, nie myśl o wysokości raty tylko o sumie kosztów utrzymania powiększonych o wysokość raty kredytu.

Nacz się cieszyć tym co już masz, bo nie wszystko musisz mieć od razu.

Jeżeli płatności rat przekraczają już Twoje możliwości płatnicze, nie zaciągaj nowego kredytu aby spłacić poprzednie. To zawsze prowadzi do niewypłacalności.

Jeżeli chcesz zrestrukturyzować obecne zadłużenia najlepiej skontaktuj się z doradcą.

Zawsze pamiętaj: uzyskanie kredytu na spłatę zadłużeń jest niemożliwe. Podchodź z rozwagą do ofert doradców finansowych którzy będą Ci oferowali "kredyt oddłużeniowy".

Bądź rozsądny i zastanów się zanim wydasz pieniądze, czy jest racjonalnym udzielenie kredytu osobie która już ma problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań.

5) Jakie są etapy windykacji?

Windykacja dzieli się na trzy podstawowe grupy;


* windykację prewencyjną ( proces windykacji polegający na wysyłaniu do Dłużnika wezwań do zapłaty).

* windykacje telefoniczną (call center - bezpośrednie nawiązanie rozmowy z Dłużnikiem poprzez telefon).

* windykacje bezpośrednią ( kontakt bezpośredni windykatora)


PAMIĘTAJCIE: Czasem możecie spotkać się z propozycjami zawarcia ugody z firmą windykacyjną, ale zwróćcie szczególną uwagę na treść proponowanej ugody. Skonsultuj je z doradcą

6) Do kogo dłużnik może złożyć reklamację

Po pierwsze możesz złożyć reklamację bezpośrednio do wierzyciela który zlecił windykację Twojego długu.

Możesz również zgłosić reklamację do firmy windykacyjnej. Pamiętaj aby przed złożeniem reklamacji dokładnie określić:

* czego reklamacja dotyczy.
* którego pracownika dotyczy.
* daty wykonania czynności którą reklamujesz.


Zastanów się czy zachowanie windykatora jest podstawą do reklamacji czy też do zawiadomienia Policji o możliwości popełnienia przestępstwa.

PAMIĘTAJ: nachodzenie Cie w domu, straszenie utratą rzeczy, niereagowanie na Twoje polecenie opuszczenia posesji są przestępstwem naruszenia ładu i miru domowego, które z wniosku pokrzywdzonego może być kierowane w formie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.

PAMIĘTAJ: zastraszanie Cię w pracy, domu, przekazywanie Ci nieprawdziwych informacji dotyczących Twojego Długu jest przestępstwem próby wymuszenia które z wniosku pokrzywdzonego może być kierowane w formie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.

PAMIĘTAJ: Udzielanie informacji o Twoim zadłużeniu osobom postronnym jest naruszeniem prawa Bankowego z zakresie utrzymania Tajemnicy Bankowej, oraz naruszenie ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Organem egzekucji Twoich praw w takim przypadku jest Rzecznik Praw Obywatelskich.

7) Na jakiej podstawie firmy windykacyjne przetwarzają dane osobowe?

Firmy windykacyjne przetwarzają dane osobowe zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, określonym ustawą oOchronie Danych Osobowych. na podstawie przedawnionego długu możesz skorzystać z Art. 3 ust. 3 pkt. F ustawy i zakwestionować zobowiązanie.

W takiej sytuacji przy Twoim wpisie będzie widniała informacja że Dług jest przez Ciebie zakwestionowany.

Takie rozwiązanie powoduje możliwość w której do Biura Informacji Gospodarczej są zgłaszani przedsiębiorcy i konsumenci których zobowiązania są niewymagalne. Ustawa nie przewiduje jakiejkolwiek weryfikacji wymagalność zgłaszanego zobowiązania. Tym samym Zgłaszający podmiot może naruszyć podstawowe dobra konsumenta jak i naruszyć jego godność poprzez przekazanie informacji o zobowiązaniu które fizycznie istnieje lecz jest niewymagalne, sporne.

10) Na jakich zasadach do BIG są przekazywane dane o konsumentach?

Zasady przekazywania danych o konsumentach określają przepisy ustawy z dnia 14 luty 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych Dz. U. z 2003 r. Nr 50, poz. 424, którą znajdziesz TUTAJ

Ustawa jest dostępna w formacie PDF. Jeżeli nie dysponujesz programem do odczytu plików PDF możesz go bezpłatnie pobrać TUTAJ. Przyda się na przyszłość.

11) Czym jest Bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) jest podstawą wymagalności Twojego długu. BTE może wystawić jedynie Bank (nie może tego zrobić np firma windykacyjna lub inny podmiot działający w imieniu banku).

Bankowy tytuł egzekucyjny stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej. Oznacza to że Twój kredyt który jest windykowany nie będzie mógł być skierowany do egzekucji bez wystawienia przez Bank tytułu egzekucyjnego (BTE).

Bankowy tytuł egzekucyjny przedawnia się po 10 latach od daty jego wystawienia. Bieg przedawniania przerywa skierowanie roszczenia go egzekucji komorniczej .

12) Kiedy ulega przedawnieniu faktura?

Można wymienić cztery podstawowe okresy przedawnienia:

Długi wymagalne z z tytułu faktur jakie Państwo otrzymujecie za zakup towaru przedawniają się po upływie dwóch lat od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu faktur za usługi telekomunikacyjne przedawniają się po upływie trzech lat od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu faktur za usługi przewozowe przedawniają się po upływie jednego roku od daty terminu płatności.

Długi wymagalne z tytułu składek za polisy ubezpieczeniowe, jako roszczenie o charakterze okresowym przedawniają się po upływie trzech lat od daty terminu płatności składki.

13) Kiedy ulega przedawnieniu kredyt bankowy?

Kredy Bankowy przedawnia się po upłynięciu trzech lat od terminu płatności wskazanym w wypowiedzeniu umowy kredytowej.

Roszczenie banku o zwrot kredytu ma związek z wykonywaną rzez Bank działalnością gospodarczą wobec czego należy stwierdzić iż roszczenie z tytułu zaciągniętego kredytu ulega przedawnieniu po kresie trzech lat od daty postawienia należności w stan wymagalności przez Wierzyciela (Art. 120 par 1 Kodeksu Cywilnego).

Przedawnienie odsetek od kredytu Bankowego.

Odsetki ok kredytu bankowego przedawniają się w ciągu trzech lat od daty terminu płatności wskazanym w wypowiedzeniu umowy kredytu, sprawdźcie które musicie spłacić, a które stały się niewymagalne.

Zadbajcie o swój portfel, analizujcie informację które przekazuje Wam windykator gdyż w większości są one nieprawdziwe i mają za zadanie jedynie doprowadzić do odzyskania od Państwa długu.


Odsetki od kredytu co wielokrotnie stwierdził Sąd Najwyższy przedawniają się równolegle do przedawnienia kapitału kredytu. Patrz: (wyrok SN z 26.8.1976 r., III CRN 181/76, OSNCP Nr 4/1977, poz. 78; z dnia 8.3.2002 r., III CKN 548/00, OSNC Nr 5/2003, poz. 60 oraz uchwały SN z 5.4.1991 r., III CZP 20/91, OSNCP Nr 10-12/1991, poz. 120; z 5.4.1991 r., III CZP 21/91, OSNCP Nr 10-12/1991, poz. 121; z 9.11.1994 r., III CZP 141/94, MoP Nr 5/1995.

Bieg przedawnienia przerywa wystawienie przez Bank Bankowego Tytułu Egzekucyjnego ,
zoltan2016 jest off-line  
28-04-2012, 18:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: getBACK

Cytat:
Nieprawdziwą jest opinia która sugeruje że przedawniony dług nie znika. Dług który uległ przedawnieniu, ZNIKA ponieważ staje się niewymagalny.

Nie można windykować przedawnionych długów.
Cytat:
Bankowy tytuł egzekucyjny przedawnia się po 10 latach od daty jego wystawienia.
Poproszę o podanie podstawy prawnej choćby powyższych twierdzeń.
 
28-04-2012, 20:27  
marcel20
Stały bywalec
 
Posty: 556
Domyślnie RE: getBACK

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
Poproszę o podanie podstawy prawnej choćby powyższych twierdzeń.
nie powinno się windykować przedawnionych roszczeń kiedy wierzyciel ma pełną informację o długu i stanowisku dłużnika

art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
marcel20 jest off-line  
28-04-2012, 20:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: getBACK

Cytat:
art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Poproszę o zacytowanie, bo mam chyba niewłaściwy tekst.
 
29-04-2012, 07:02  
marcel20
Stały bywalec
 
Posty: 556
Domyślnie RE: getBACK

„Domaganie się przez Spółkę przedawnionej wierzytelności w sytuacji , kiedy konsument świadomy jest przysługujących mu praw i wyraża tę wiedzę musi budzić sprzeciw Prezesa Urzędu. Nie można zgodzić się z opinią spółki, iż zarzut przedawnienia złożony przez konsumenta ma znaczenie wyłącznie w postępowaniu przed sądem. Jest oczywistym, że skoro dłużnik powołuje się na fakt przedawnienia należności już na etapie postępowania windykacyjnego, stosowny zarzut podniesie również w postępowaniu sądowym. W związku z powyższym wysyłanie do konsumentów, którzy podnieśli zarzut przedawnienia na etapie windykacji przedsądowej, pism wzywających do zapłaty zawierających informacje min. o wizycie w celu ustalenia wszystkich składników majątku dłużnika, o wystąpienie do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego, o powiększeniu zobowiązania o koszty postępowania należy uznać za bezpodstawne i sprzeczne z dobrymi obyczajami”.

Co więcej, w wyroku z dnia 13 stycznia 2009 r. sygn. akt XVII Ama 26/08 wydanym na skutek odwołania od tej decyzji Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, co następuje: „ (…) konsument podnosił nie tylko zarzut przedawnienia dochodzonych przez (...) długów, ale nadto zwrócił się do Rzecznika Konsumentów ze skargą na (...) w przedmiocie dochodzenia od niego przedawnionych należności. Mimo to (...) wezwała konsumenta do spłaty tej należności zastrzegając, że będzie egzekwowała należności na drodze egzekucji sądowej. Oznacza to, że (...) naruszając obowiązujący porządek prawny - art. 117 Kc (niemożność dochodzenia przedawnionych roszczeń, co do których dłużnik podniósł zarzut przedawnienia) - sugerowała konsumentowi, że ma jeszcze możliwość uzyskania od niego na drodze sądowej roszczeń przedawnionych. Stosownie do art. 117 Kc po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko któremu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia. W tych okolicznościach sprawy Sąd ocenił, że (...) przekazała w ww. wezwaniu nieprawdziwe informacje nieograniczonej ilości konsumentów o możliwości dochodzenia przedawnionych roszczeń, a zatem z naruszeniem art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów."
marcel20 jest off-line  
29-04-2012, 10:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: getBACK

Kontekst informacji podanej przez zoltan2016 ma zupełnie inne przesłanie.

To, co cytujesz dotyczy zupełnie czego innego i nie stanowi podstawy prawnej potwierdzającej tezę, że:

Nie można windykować przedawnionych długów
.
 
29-04-2012, 14:15  
marcel20
Stały bywalec
 
Posty: 556
Domyślnie RE: getBACK

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
Kontekst informacji podanej przez zoltan2016 ma zupełnie inne przesłanie.

To, co cytujesz dotyczy zupełnie czego innego i nie stanowi podstawy prawnej potwierdzającej tezę, że:

Nie można windykować przedawnionych długów
.
Nie napisałem, że nie można, napisałem nie powinno...to co zacytowałem jest związane z 99% spraw w tym dziale. Jeżeli każdy z dłużników podnosiłby zarzut przedawnienia jednocześnie informując UOKiK, sądzę że spraw typy dług 10-letni byłoby mniej.
marcel20 jest off-line  
29-04-2012, 14:24  
zoltan2016
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: getBACK

Tu jest wszystko czarno na białym proszę sie zapoznać dodaję link Kiedy długi się przedawniają? - Strefa Biznesu, Nowa Trybuna Opolska - lokalny portal przedsiębiorców
zoltan2016 jest off-line  
29-04-2012, 14:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: getBACK

Cytat:
Nie napisałem, że nie można, napisałem nie powinno
Tak, ale napisałeś to w odpowiedzi na moje konkretne pytanie.

To, co napisałeś, dotyczy jedynie konkretnych działań podjętych w stosunku do konsumentów, a mianowicie:

W związku z powyższym wysyłanie do konsumentów, którzy podnieśli zarzut przedawnienia na etapie windykacji przedsądowej, pism wzywających do zapłaty zawierających informacje min. o wizycie w celu ustalenia wszystkich składników majątku dłużnika, o wystąpienie do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego, o powiększeniu zobowiązania o koszty postępowania należy uznać za bezpodstawne i sprzeczne z dobrymi obyczajami.
(...)

sugerowanie konsumentowi, że ma jeszcze możliwość uzyskania od niego na drodze sądowej roszczeń przedawnionych.


Cytat:
Jeżeli każdy z dłużników podnosiłby zarzut przedawnienia jednocześnie informując UOKiK, sądzę że spraw typy dług 10-letni byłoby mniej
Nie każdego dłużnika dotyczy ta sytuacja.

zoltan2016 - nie wklejaj linków, tylko odpowiedz na pytanie.
 
29-04-2012, 21:10  
Mexaris
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: getBACK

No wszystko fajnie...przedawnienie i to wszystko o czym koledzy piszą...Tylko jeszcze raz powtórzę żeby przypomnieć.Dług czyli kredyt w Getin Banku został SPŁACONY !!! O czym mówią te wszystkie zera o których mowa w pierwszym poście.Ok , można złożyć sprzeciw do sądu , który wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (czy jakoś tak)Wszystko rozumiem tylko...no właśnie.Nie ma jeszcze żadnego postępowania ! Ale najważniejsze to to , czy mam czekać na rozwój sytuacji , czy coś do kogoś napisać , skąd się wzięło 114,94 ? Bo chamska Pani z firmy windykacyjnej , ani Pan z obsługi w Getin Banku nie są mi w stanie (bądź nie chcą) odpowiedzieć na te pytania(Może próba zbycia mnie , a może gra na zwłokę?). I choćbym chciał zapłacić (czego nie uczynię póki się nie dowiem za co?) nie mam zielonego pojęcia ZA CO mam zapłacić ? Przecież jeśli przyjąć tok myślenia getBACK-u , można każdemu człowiekowi na świecie wysłać coś takiego do domu i kazać mu zapłacić.I w uzasadnieniu napisać "Bo tak"
PS. Wczoraj przyszło dokładnie takie samo pismo z logo z Getin Banku a kiedy udałem się do jednego z oddziałów , powiedziano mi że takiego kogoś nie ma w ich bazie danych.Dziwna sprawa...
Mexaris jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ getBack (odpowiedzi: 11) Witam wszystkich, chciałabym przedstawić pewną historię pewnego znajomego - jego imię to Dżentelmen. Oto ów Dżentelmen podpisał pewną umowę pożyczki...
§ Getback... (odpowiedzi: 7) Witam. Mam problem z firmą Getback. Otóż podpisałam z nimi ugodę i spłacałam wszystko w terminie, nawet z większym wyprzedzeniem. Mimo tego w...
§ Czy GetBack Może ? (odpowiedzi: 1) Witam dzwoniłem dzisiaj do firmy getback by się dowiedzieć czy mogę zacząć spłacać dług jaki mam w wysokości 4000 zł pani odpowiedziała mi, że sprawa...
§ Pismo o ponowną zapłatę długu i dodatkowe koszty postępowania sądowego (odpowiedzi: 11) Witam. Mam taki problem. W kwietniu dostalam pismo z wyzej wymienionej firmy o splate dlugu z sieci plus na kwote okolo 130zl. Wiedzialam o takowym...
§ getBack (odpowiedzi: 12) od stycznia 2015r, dostaję telefony, smsy, była wizyta inspektora terenowego firmy getBack z Wrocławia. Twierdzą, że podpiasłem umowę z getin...
§ SMS-y od getBACK S.A. (odpowiedzi: 22) Witam. Od jakiegoś czasu (jakoś od maja czy czerwca 2014) dostaję sms-y, rzekomo od firmy getBACK. Najpierw zupełnie anonimowe z prośbą o kontakt,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:58.