sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo - Forum Prawne

 

sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Dzien dobry... Jakis czas temu otrzymałem nakaz zapłaty wystawiony przez sąd elektroniczny w Lublinie. Złożyłem sprzeciw z wnioskiem o skierowanie sprawy do zwykłego trybu i przeprowadzenie oceny pod wzgledem przedawnienia. Podałem argumenty, daty i paragrafy. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja

Windykacja - aktualne tematy:

  • § e- sąd
    Mama została okradziona wszystko zgłosiła ponieważ jest po 70 roku życia nigdy nie brała kredytów nie miała kont...
  • § Kancelaria STATIMA i niezaplac...
    Witam, Zacznijmy od tego, ze jestem zielony. Wiec nawet nie wiem co moge czego nie i o co mam pytac. Zielonka. Moja...
  • § Nakaz zapłaty zwrotu kosztow s...
    Otrzymalem postanowienie o zaplate kwoty 180zl tytulem zwrotu kosztow sadowych. Sprawa miala sie tak: Otrzymalem...

Odpowiedz
 
04-06-2012, 23:55  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Dzien dobry... Jakis czas temu otrzymałem nakaz zapłaty wystawiony przez sąd elektroniczny w Lublinie. Złożyłem sprzeciw z wnioskiem o skierowanie sprawy do zwykłego trybu i przeprowadzenie oceny pod wzgledem przedawnienia. Podałem argumenty, daty i paragrafy. Dodatkowo zawnioskowalem o rozpatrzenie sprawy pod moja nieobecność - z powodu długotrwałego pobytu za granicą i brakiem możliwości pojawienia się . Dziś otrzymałem odpowiedź z sadu rejonowego wzywającą mnie na rozprawę za dwa tygodnie od dziś pod rygorem niewzględnienia mojej argumentacji w przypadku nieobecności.
I dwa pytania z tej okazji do znających procedury sądowe :
1. Nie mam fizycznej możliwości pojawienia się na rozprawie w tak krotkim czasie -czy wniosek o zmianę terminu rozprawy moze byc odrzucony ?

2. Wyraźnie określiłem w sprzeciwie powody, dla których nie moge uczestniczyć w rozprawie i spotkalo sie to z taka reakcja - OBOWIĄZKOWE stawiennictwo pod rygorem nieuwzględnienia argumentów przedawnienia i to w tak krótkim czasie. Czy to jest stosowana i akceptowana praktyka w sądach czy też coś tu ....nie gra ? Czy mogę domagać się - jednak - uwzględnienia braku obecności i - jednak - uwzględnienia argumentów.
Nie da sie ukryć , że troche wpadłem w stres i panikę. Sprawa dotyczy kredytu z 1998 roku - ale to chyba nie jest ważne . Wobec takiego postawienia sprawy przez sąd podejrzewam, że jednak tak czy inaczej powinienem skorzystać z pomocy adwokata. I trzecie pytanie - czy jeśli ustnowię pełnomocnika ( adwokat ) to moja obecnośc (lub jej brak) dalej może być kwestią decydująca ?
ariari jest off-line  
05-06-2012, 04:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Cytat:
Napisał/a ariari Zobacz post
Dziś otrzymałem odpowiedź z sadu rejonowego wzywającą mnie na rozprawę za dwa tygodnie od dziś pod rygorem niewzględnienia mojej argumentacji w przypadku nieobecności.
A nie pod rygorem "pominięcia dowodu z zeznań"?
 
05-06-2012, 11:37  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

no tak - zle sie wyrazilem. "otrzymalem odpowiedż? oznacza - ktos ( rodzina) odebrał list polecony skierowany i przekazal mi ustna informacje. Nie zwrocilem uwagi na konkretne sformulowanie. Z czytania przez telefon wywnioskowalem , ze chodzi o pominiecie moich argumentow dotyczacych przedawnienia zawartych w sprzeciwie. Co znaczy praktycznie " pominięcie dowodu z zeznań: ?... Sformułowanie " z zeznań" rozumiem jako - treść tego, co powiem ( powiedziałbym) , gdybym był obecny na rozprawie. Jesli mnie nie będzie to jasnym jest też , że i zeznań nie będzie . Więc pominięcie zeznań w przypadku, gdy ich nie będzie jest naturalnym rezultatem nieobecnosci. Wnioskowałem w sprzeciwie o przeprowadzenie sprawy pod moja nieobecnośc czyli zaakceptowałem taka formę więc nie rozumiem tego zastrzeżenia zawartego w piśmie z sądu. Czy jest mozliwe w ogóle, że moja nieobecnośc może spowodowac pominięcie przez sąd wniosków zawartych przeze mnie w sprzeciwie ? Mam na mysli rozpatrzenie tematu pod kątem przedawnienia. A w ogóle to czy sąd sam rozpatruje warunki przedawnienia uwzględniając rożne możliwości wnikając w szczegóły historii czy trzeba podac konkretny wniosek ? tzn. .czy sam będzie analizował kwestie przedawnienia uwzględniajac warianty - przedawnienie całości roszczenia.. przedawnienie tylko części spłaty ( raty kredytu maja swoje terminy - kazda rata ma swój termin przedawnienia jako świadczenie okresowe ) itp. Czy wezwanie przez bank do zapłaty całości kredytu zamienia przedmiot sprawy w świadczenie jednorazowe czy nadal jest to spór o świadczenia okresowe jedynie skumulowane w postaci dodania wszystkich rat ? Czy ma to znaczenie w kwestii określenia długości okresu przedawnienia?
ariari jest off-line  
06-06-2012, 14:11  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

"zobowiązując do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania pod rygorem pominięcia dowodu z wyjaśnień w przyszlości"

to jest dosłowna treśc ( przepraszam za brak dokładności w pierwszym poście ) otrzymanego wezwania. W odpowiedzi wniosłem o uznanie jednak mojej nieobecności ( z podaniem przyczyn ) lub- jeśli ta obecnośc jest mimo wszystko konieczna - o przeniesienie terminu rozprawy - równiez z podaniem przyczyn.

Jeszcze jedna ciekawa sprawa- wezwanie do stawiennictwa skojarzylem z uznanym sprzeciwem wobec nakazu zaplaty orzeczonym przez sąd elektroniczny w Lublinie. Ale z dat i pism wychodzi mi, że firma windykacyjna złozyła jednocześnie dwa pozwy o wydanie nakazu zapłaty w stosunku do tego samego przedmiotu sporu:
1. do sądu elektronicznego w dniu 08 10. 2011
2 do sądu rejonowego w dniu 07 10.2011
Od nakazu zapłaty z Lublina odwołałem sie skutecznie i sprawa zostala przekazana do trybu zwykłego. A pismo wzywające do stawiennictwa dotyczy równoległego - drugiego - pozwu złożonego w tej samej sprawie (dzien wczesniej niz do Lublina) ale do sądu rejonowego.
Czy taka procedura dochodzenia roszczeń przez powoda firmę windykacyjną - czyli składanie w tej samej sprawie dwóch pozwów w dwóch sądach i w tym samym terminie - jest dopuszczalna?
Ja juz się gubię w tych procedurach.
ariari jest off-line  
06-06-2012, 18:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Cytat:
Napisał/a ariari Zobacz post
Czy taka procedura dochodzenia roszczeń przez powoda firmę windykacyjną - czyli składanie w tej samej sprawie dwóch pozwów w dwóch sądach i w tym samym terminie - jest dopuszczalna?
Ja juz się gubię w tych procedurach.
Jest absolutnie niedopuszczalna.
Nie mogą toczyć się dwie sprawy o to samo.
 
06-06-2012, 19:06  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Jesteś pewien, że to ta sama sprawa, a nie kontynuwacja poprzedniej??

Może warto ustanowić kogoś z rodziny na pełnomocnika, aby mógł pilnować Twoich spraw?
rafal_26 jest off-line  
06-06-2012, 19:23  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Stern , dzięki wielkie za odpowiedź. Czy możesz podpowiedzieć , co w takiej sytuacji moge zrobić?
1. otrzymałem nakaz zapłaty z sadu elektronicznego w Lublinie wydany na [podstawie pozwu powoda z dnia 08.10.2011 ) , wniosłem sprzeciw , sąd uznał, że skutecznie, uznal utrate mocy nakazu i przekazał sprawę do rozpoznania sądowi " wlaściwości ogólnej" pozwanego ( czyli mnie). W sprzeciwie wniosłem między innymi o przeprowadzenie czynności bez mojej obecności i uznanie długu za przedawniony. Podalem argumenty.
2. kilka dni temu otrzymalem wezwanie do stawienia się w charakterze strony ( treść jak w postach wyżej ) na przesłuchanie przed Sądem Rejonowym wydane w związku z pozwem tego samego powoda w tej samej sparwie złożonym w Sądzie Rejonowym w dniu 07 10 2011. Skojarzylem to z uchyleniem ważności nakazu przez sąd elektroniczny, potraktowalem jako konsekwencje decyzji tegoż sądu i poprosiłem o przeniesienie terminu lub - jeśli moja obecnośc nie będzie jednak konieczna - o uwzględnienie argumentów zawartych w sprzeciwie wobec skutecznie wniesionego sprzeciwu. Załączyłem sam sprzeciw z wykazem argumentów oraz decyzję sądu elektronicznego. Czyli będąc przekonanym o związku przyczynowo-skutkowym obu spraw połączyłem je w naturalny ciag.
Dopiero po wyslaniu odpowiedzi do Sadu Rejonowego po kolejnym , 10tym, 20tym.. wczytaniu się we wszystkie otrzymane pisma zorientowałem się, że to dwie oddzielne,niezależne i nie związane ze soba sprawy istniejące na podstawie dwóch różnych pozwów ale dotyczące tego samego przedmiotu sporu.
Pismo do Sądu Rejonowego już zostalo wyslane. Przypuszczam, że troche się zdziwią mając przed oczami mój sprzeciw w kwestii im nieznanej i dotyczącej rownoległych poczynań powoda.
Co mam / mogę w tej sytuacji zrobić? Czy w ogóle musze cos robić?... a może powinienem wysłać drugie pismo do Sądu Rejonowego wyjaśniające tę kwestię?

Rafale... tak to dwie drogi postępowania powoda w tym samym przedmiocie sporu. Terminy złożenia pozwów podane jak wyżej. Decyzja sądu elektronicznego o skutecznym wniesieniu przeze mnie sprzeciwu jest z dnia 30.01 2012. W dniu 23 05 2012 Sąd Rejonowy wysłał do mnie wezwanie do stawiennictwa na podstawie pozwu złożonego w dniu 07 10 2011 czyli przed orzeczeniem a nawet wydaniem nakazu zapłaty przez sąd elektroniczny. Czyli Sąd Rejonowy podjął działanie nie na podstawie decyzji sądu elektronicznego - nie jest to kontynuacja - tylko na podstawie odzielnego pozwu.
ariari jest off-line  
06-06-2012, 19:34  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Rafale...Nie bardzo mam kogo ustanowić tym pełnomocnikiem. Na razie mam zapewniony dostęp do korespondencji i moge sam reagować i to mi musi wystarczyć.
ariari jest off-line  
06-06-2012, 21:41  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Prawdę mówiąc to sprawa złożenia dwóch pozwów przez powoda w tej samej sprawie nie daje mi spokoju. Stern napisał, że to niedopuszczalne. Ale czy niedopuszczalne etycznie czy prawnie? Zakładam hipotetyczną sytuację : Sąd Rejonowy uznaje argumenty przedawnienia a orzeczenie sądu elektronicznego - np. wobec przekroczenia przeze mnie terminu sprzeciwu - pozostaje w formie skutecznego nakazu zaplaty. Czyli istnieje sytuacja, w ktorej mamy dwa sprzeczne ze soba orzeczenia sądu w tym samym przedmiocie. Kpina z prawa - jednym słowem. Czyli zgodnie z moim rozumowaniem takie działanie jakkolwiek również niedopuszczalne etycznie musi być przede wszystkim niedopuszczalne prawnie. Czyli powinno de facto stanowic czyn zabroniony i karalny a tym samym równolegle stanowić o braku skuteczności roszczenia. Taka jest moja logika. Ale czy znajdzie ona uzasadnienie w przepisach prawa? Czy osoba biegła w zawiłościach przeisów pomoże mi prawidłowo to zinterpretować?
ariari jest off-line  
07-06-2012, 07:51  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

1. przestań filozofować i zadzwoń do tego sądu i upewnij się, że są to dwie różne sprawy; moim zdaniem (z mojego doświadczenia) wynika, że nie są;
a. zbieżność dat i ew. pomyłka;
b. skoro sprawa wniesina do normalnego sądu w październiku, a wezwanie na rozprawę w maju??!!

2. jeśli są te same, to podnieś zarzut litis pendentio - poczytaj art. 199 § 1 pkt 2 kpc (sprawa o to samo jest w toku); wnosząc o ODRZUCENIE (nie mylić z oddaleniem) pozwu;
rafal_26 jest off-line  
07-06-2012, 13:33  
ariari
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

Rafal..dziekuje ci za konkretna podpowiedź.
Art. 199. § 1. Sąd odrzuci pozew:
2) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;

I to jest to, czego tu szukam jak i wielu innych.
Jedyna strona, ktora w mojej sprawie kombinuje i filozofuje jest firma windykacyjna. Oni dobrze wiedzą , jak może na dłużnika zadziałać atak z kilku stron. Dwa pozwy, dwie sprawy, dwa sądy .. strach, brak czasu i znajomości przepisów ..i może jeszcze dłuznik zaplaci dwa razy?..Oni moga dostac tylko pouczenie , żeby nie stosowali niedozwolonych praktyk a to ja moge być zdeptany, zniszczony, rozszarpany na piętnaście kawałków i nikt "łzy nie uroni" bo wszak jestem dłuznikiem czyli tym najgorszym elementem sprawy..probującym wywinąc się od swoich powinności. I dla wszystkich "po drugiej stronie" mało ważne sa okolicznosci powstania długu /długów.
ariari jest off-line  
08-08-2012, 13:44  
elewator
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: sprzeciw od nakazu zapłaty - stawiennictwo

tak, tak - radze dzwonić - wszystkie numery i adresy mailowe są na internecie.
ja zawsze dzwonię i pisze maile do sądu o przesunięcie terminu itp, bo jestem zagranicą - i sąd zawsze je uwzględnia.
jezeli chodzi o EPU (elektroniczny sad) to po wniesieniu sprzeciwu sprawa spada na proces papierowy z nową sygnaturą akt. powód musi wypełnić nowy papierowy formularz pozwu.
i tu najprawdopodobniej wydaje ci sie że masz dwa pozwy o to samo (dwie sygnatury: elektroniczna juz nie wazna i papierowa).
elewator jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzeciw od nakazu zapłaty (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sprawa dotyczy zakupu mebli, powód twierdzi, że umawiał się na kwotę 2000 zł...
§ Sprzeciw OD czy sprzeciw DO nakazu zapłaty (odpowiedzi: 4) Pytanie może głupie ale... poprawnie powinno się pisać: A) sprzeciw OD nakazu zapłaty B) sprzeciw DO nakazu zapłaty ? 99% pisze w wersji A)...
§ Sprzeciw od nakazu zapłaty. (odpowiedzi: 16) Czy mógłby ktoś pomóc w wypełnieniu formularza aby wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w trybie upominawczym? Chce się odwołać na podstawie...
§ Sprzeciw od nakazu zapłaty zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 1) Czy ja, jako pozwany, wypełniając formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty zapłaty w postępowaniu upominawczym, powinienem dołączyć dowody, które...
§ sprzeciw od nakazu zapłaty - postanowienie sądu oddalające sprzeciw - zażalenie do SO (odpowiedzi: 8) Witam potrzebuję porady , jak najlepiej sformułowac zażalenie do SO na postanowienie oddalające sprzeciw od nakazu zapłaty z weksla .W skrócie...
§ sprzeciw od nakazu zapłaty (odpowiedzi: 7) Mam pytanie czy można wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym w sytuacji kiedy kwota dochodzenia jest wyższa niż rzeczywiste...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:46.