Czy odpowiedź na pozew na formularzu? - Forum Prawne

 

Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

Standard: jeden z funduszy skierował sprawę do Lublina, uzupełnił na żądanie pozew. Podnosiłem w sprzeciwie zarzut przedawnienia. Teraz 2 pytania: 1. czy odpowiedź na pozew powinienem wnieść na formularzu (wps do 10 000) 2. w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
02-08-2012, 21:27  
deep_beep
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

Standard: jeden z funduszy skierował sprawę do Lublina, uzupełnił na żądanie pozew. Podnosiłem w sprzeciwie zarzut przedawnienia. Teraz 2 pytania:

1. czy odpowiedź na pozew powinienem wnieść na formularzu (wps do 10 000)

2. w uzupełnieniu pozwu powód obalił mój zarzut, że uznałem dług w grudniu 2008, wiec od tego czasu bieg przedawnienia rozpoczął sie na nowo. OK - ale jest 3 letni w tym przypadku, więc i tak w grudniu 2011 się przedawniło - mam rację?
deep_beep jest off-line  
07-08-2012, 07:25  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

Jeśli wniósł Pan srzeciw, to Sąd uchylił nakaz zapłaty i przekazał go do Sądu Pana właściwosci miejscowej. Rozumiem,że opiasne przez Pana uzupełnienie przez powoda pozwu miało juz miejsce na etapie Sądu wlaściwosci miejscowej? W moim przekonaniu będą miały tutaj zastosowanie przepisy dotyczące postępowania uproszczonego, więc skoro wartosć przedmiotu sporu jest do 10tyś., to zgodnie z myślą art Art. 505(2) KPC wskazane w jego treści rodzjaje pism procesowych winny być wnoszone na formularzach (w tym również sprzeciw, tudzież odpowiedź na pozew).
HenRab jest off-line  
07-08-2012, 18:11  
rafmik
Stały bywalec
 
Posty: 846
Domyślnie RE: Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

Cytat:
Napisał/a deep_beep Zobacz post

2. w uzupełnieniu pozwu powód obalił mój zarzut, że uznałem dług w grudniu 2008, wiec od tego czasu bieg przedawnienia rozpoczął sie na nowo. OK - ale jest 3 letni w tym przypadku, więc i tak w grudniu 2011 się przedawniło - mam rację?

Pytanie kiedy złożyli pozew?
Bo jak przed grudniem 2011 r to się nie przedawniło.
rafmik jest off-line  
07-08-2012, 20:58  
kicker80
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

Cytat:
Napisał/a deep_beep Zobacz post
Standard:

2. w uzupełnieniu pozwu powód obalił mój zarzut, że uznałem dług w grudniu 2008, wiec od tego czasu bieg przedawnienia rozpoczął sie na nowo. OK - ale jest 3 letni w tym przypadku, więc i tak w grudniu 2011 się przedawniło - mam rację?
a ja mam pytanie czy uznałes
ten dług przed czy po upływie terminu przedawnienia? chodzi mi konkretnie o art. 117k.c. chociaz niech lepiej wypowie sie ktoś bardziej ode mnie kompetentny pozdrawiam
kicker80 jest off-line  
29-09-2012, 03:09  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Czy odpowiedź na pozew na formularzu?

@kicker80
Poruszyłeś bardzo ciekawą kwestię, a mianowicie, co jeśli uznanie długu nastąpiło po upływie terminu przedawnienia.

Wydaje mi się, że wówczas należałoby takie uznanie interpretować również jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia. Pogląd taki jest również przytoczony w doktrynie:
"Jeśli dłużnik - po upływie terminu przedawnienia - wyraźnie uznaje dług, negocjuje z wierzycielem ugodę czy odnowienie, ustanawia zabezpieczenie, prowadzi pertraktacje co do trybu płatności, aż nazbyt wyraźnie deklaruje zamiar spełnienia świadczenia. Nawet gdyby później dowodził, że działał w nieświadomości dobrodziejstwa związanego z upływem terminu, nie powinno być wątpliwości co do skutecznego zrzeczenia się zarzutu przedawnienia." (komentarz do art 117 kc, w: Komentarz do kodeksu cywilnego. Część ogólna. Pyziak-Szafnicka M. (red.), wyd. Lex, 2009)
czy może ktoś ma inne stanowisko w tej sprawie?
HenRab jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozew pisemny czy na formularzu? (odpowiedzi: 1) Sprawa dotyczy pozwu w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego. Chcę się odwołać żądając odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy...
§ Pozew na formularzu pytania ? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy składając pozew na formularzu podajemy adres swój prywatny jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą czy adres prowadzenia działalności ? I jak...
§ Czy pozew ma być na formularzu? (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie pytanie. Czy pozew z umowy dobrowolnego ubezpieczenia pracowniczego ma być złożony na urzędowym formularzu? Dochodzone roszczenie...
§ pozew na formularzu (odpowiedzi: 6) Pytanie może trochę dziwne ale... Składając pozew w postępowaniu uproszczonym na formularzu urzędowym oznacza, że druk nie może być w żaden sposób...
§ na jakim formularzu odpowiedź na zobowiązanie sądu? (odpowiedzi: 2) Witam! Pozew w upominawczym został złożony na formularzu P. Pozwany złożył odpowiedź na pozew na formularzu OP. Teraz sąd zobowiązuje stronę...
§ Pozew tylko na formularzu ? (odpowiedzi: 1) Zamierzam złożyć pozew o zwrot opłaty za kartę pojazdu. Przeglądając internet natknąłem się na urzędowy formularz pozwu. Czy pozew można składać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:16.