Abonament rtv - Forum Prawne

 

Abonament rtv

Witam Od Poczty Polskiej dostałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV za okres 01.01.2007 do 15.07.2012 a faktycznie nie płacę abonamentu od 2005 roku Pytanie czy poczta coś kombinuje aby nie było okresu przedawnienia. Jeżeli okres ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja

Windykacja - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
27-08-2012, 08:19  
stansw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Abonament rtv

Witam
Od Poczty Polskiej dostałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV za okres 01.01.2007 do 15.07.2012 a faktycznie nie płacę abonamentu od 2005 roku
Pytanie czy poczta coś kombinuje aby nie było okresu przedawnienia. Jeżeli okres przedawnienia wynosi 5 lat ? to chyba ten czas już minął. Co o tym sądzicie. Czy muszę zapłacić czy domagać się dowodu zapłaty za okres 2005-2007 celem udowodnienia poczcie jakich kombinacji
Pozdrawiam stach
stansw jest off-line  
27-08-2012, 09:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Abonament rtv

Ale o co Ci chodzi? Roku 2005 i 2006 nie mogą dochodzić, bo przedawnione, ale od 2007 mogą i to robią.
 
05-10-2012, 17:38  
urszula59
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Abonament rtv

Ja rowniez otrzymalam wezwanie od Poczty Polskiej do zaplaty za ten okres od 2007 do 2012 roku.co mozna zrobic aby uniknacv konsekwencji tej kwoty ponad 1600 zl .Od kiedy faktycznie liczy sie u nich okres przedawnienia bo slyszalam ze jest to okres 3 lata nie dluzej.Rowniez mam pytanie o zwolnieniu z tej oplaty bo ponoc bylismy w jakis latach zwolnieni wszyscy od tej oplaty ty6lko nie wiem w jakich latach.jak mozna odwolac sie zeby umorzyli cala kwote.Co mi grozi jak nie odbiore listu za powterdzeniem odbioru-.prosze o odpowiedz
urszula59 jest off-line  
06-10-2012, 09:37  
BlackDevil
Stały bywalec
 
Posty: 924
Domyślnie RE: Abonament rtv

Teraz ściąganiem zaległości za abonament zajmuje się skarbówka a z nimi nie ma żartów, co do uniknięcia płacenia to raczej nie ma takiej opcji, bo niby dlaczego mieli by ją anulować.
BlackDevil jest off-line  
06-10-2012, 13:51  
eewwaa1111
Stały bywalec
 
eewwaa1111 na Forum Prawnym
 
Posty: 670
Domyślnie RE: Abonament rtv

Cytat:
Napisał/a urszula59 Zobacz post
Co mi grozi jak nie odbiore listu za powterdzeniem odbioru
Nic - dług trafi do urzędu skarbowego do windykacji.
eewwaa1111 jest off-line  
07-10-2012, 22:37  
koles43
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Abonament rtv

Swego czasu dość dokładnie analizowałem problem abonamentu. Wnioski:
1. abonament to nie jest opłata za oglądanie tvp - to jest podatek od posiadania telewizora lub radia.
2. Któryś organ - nie pamiętam który, ale chyba KRRiT definiuje co jest a co nie jest odbiornikiem tv czy radiem. Ta definicja nie ma charakteru legalnej, obowiązującej wykładni, ale z braku innej przed sądem będzie brana pod uwagę.
Przed kilkoma laty pojawił się problem o którym tutaj wspomniano - coraz więcej urządzeń nie będących telewizorami (albo radiami) umożliwia odbiór programu telewizyjnego (radiowego). POwstąło pytanie: czy komputer, który jest wyposażony w kartę tv traktujemy jak tv? Czy odbieranie przez komputer programu tv nadawanego strumieniowo przez radia i telewizje internetowe powoduje że mamy do czynienia z telewizorem? Obecnie prawie każdy nosi w kieszeni telefon pozwalający słuchać radia i oglądać tv. Problem najmocniej dotyczy firm, które muszą płacić osobny abonament za każdy odbiornik. To byłby absurd, gdyby np. bank płacił abonament od każdego komputera (a każdy komputer pozwala oglądać tv, zresztą banki same tworzą transmisje telewizyjne, które pracownicy z poświęceniem oglądają). Z drugiej strony nowoczesne telewizory to przecież specjalizowane komputery, w których oglądanie programu telewizyjnego jest tylko jedną z wielu funkcji.
Dlatego odbiornik telewizyjny zdefiniowano jako urządzenie pozwalające na bezzwłoczny odbiór programu telewizyjnego, zatem - jeśli wciśniesz guzik na pilocie i pojawia się obraz i dźwięk - masz tv. Jeśli musisz wykonać dodatkowe czynności - np. uruchomić odpowiednią aplikację - nie masz tv.
Pojawił się pomysł, by odłączyć na czas ewentualnej kontroli telewizor od kabla antenowego - wówczas zgodnie z definicją nie byłby to telewizor.

Wg mnie wszelkie brnięcie w definicje tv nie ma sensu. Jedynie znikomy odsetek POlaków nie ma w domu tv czy radia. Wg mnie abonament powinien być zlikwidowany, ministerstwo kultury powinno finansować z własnego budżetu "misję" telewizyjną poprzez przekazywanie pieniędzy na programy "misyjne" czy np. orędzia stacjom, które będą te środki wygrywały w konkursach czy przetargach.

To idąc tym tropem, jedno gryzie się z drugim.
Abonament to opłata za korzystanie z danej usługi, a nie za posiadanie urządzenia za pomocą którego się z tej usługi korzysta.
Jeśli z tego wszystkiego wychodzi, że nie ważne, że telewizor jest w mieszkaniu do szafy schowany, ale jest - płacisz abonament bo go masz.
To tak jak by ustanowić Państwowy abonament od telefonów. Masz w szufladzie starą komórkę to płacisz, chociaż nie masz karty SIM.

Powinni sobie podyskutować w KRRiT i zapoznać się z definicją abonamentu. Bo to co jest teraz do można sobie o ...... potłuc.
koles43 jest off-line  
08-10-2012, 00:36  
franek_84
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Abonament rtv

Witam, z abonamentem RTV wygląda sprawa następująco. Jeśli kiedyś za niego już płaciłeś i później przestałeś to Ci nie odpuszczą.

Moja znajoma tak miała, olewała sprawę aż tak ją przycisnęli że zapłaciła dla świętego spokoju.

Wybór należy do Ciebie, lecz 5 lat x 200 zł = 1000 zł i śpisz spokojnie.
franek_84 jest off-line  
18-10-2012, 15:01  
makros
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Abonament rtv

Witajcie
Podepnę sie pod temat aby nie zakładać oddzielnego.

Jak większość tez nie płaciłem i mam zaległości.
W chwili obecnej co miesiąc wysyłam im pare złotych na odczepnego.
Więcej niz wynosi miesięczna opłata aby w razie czego coś szło na spłate zaległości.

Moje pytanie do Was którzy znacie przepisy...
- wpłaty całkowicie ida na spłatę zaległości z odsetkami ? czy na opłatę bieżących miesięcy a nadwyżka na spłatę zaległości.
makros jest off-line  
13-11-2012, 22:52  
Doncia70
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Abonament rtv

Witam
wszyscy coś na temat piszą ale czy tak naprawde ludzie przeanalizowaliście co ta poczta z nami wyprawia np. udało sie przeforsować w TK ze to poczta ma ściągać te należności poprzez narzędź egzekucyjny US / chodż sama jest spółka akcyjna i tak naprawde to te należności może ściągac przez sąd bo działa według prawa handlowego ale mnóstwo prawników sie wypowiada co nam grozi ale nic nie mówia ze jest to nie zgodne z prawem/ popełnia mnóstwo błędów np. wylicza ludziom za dużo odsetek i tak na naprawde to odsetki kończą sie w miesiącu sierpniu 2009 bo poniżej 6,60 nie pobiera sie odsetek zgodnie z Ordynacja Podatkową art. 53 , 54 o tym mówi więc jak kto dostał upomnienie w październiku to odsetki zatrzymują sie w sierpniu 2009 jak ktoś wcześniej otrzymał to upomnienie to pewnie prędzej się konczą trzeba to przeliczyć na kalkulatorze odsetek podatkowych wprowadzając rate miesięczna np. 17 zł i odsetki liczone od 26 każdego miesiąca i tak przez 12 rat czyli co miesiąc i do dnia wpłaty jest trochę liczenia ale u mnie różnica wynosi około 130 zł. po drugie upomnienie powinno informować jaką zaległość mamy w poszczególnych latach wraz z odsetkami, a nie w jednej kwocie, następnie podpis faksmile mogą go używać np. prezydent czy rektor proszę poczytać na wikipediach wiec może jeśli ktoś już wpłacił za dużo albo skarbówka ściągnęła z nas za dużo to można wnieść skargę na pracownika poczty o rażące naruszenie prawa a tak na koniec jeśli sam premier nawoływał do nie płacenia haraczu to może prześlijmy mu te upomnienia i niech on zapłaci a tak na marginesie ten abonament jest nie zgodny z przepisami UE bo nie powinna być z tych pieniędzy finansowana TVPSA bo jest to pomoc publiczna ciekawe czy juz coś w tej sprawie zrobiono
Doncia70 jest off-line  
14-11-2012, 09:14  
BlackDevil
Stały bywalec
 
Posty: 924
Domyślnie RE: Abonament rtv

Doncia70 - to forum prawne, masz jakiś problem to chętnie pomożemy, ale Twój post nie powinien być kierowany tutaj tylko do ustawodawcy.
BlackDevil jest off-line  
23-11-2012, 06:36  
robertr_r
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Abonament rtv

Witam,

Ja również dostałem pozdrowienia od PP. Zastanawiam się czy przede wszystkim, nie należałoby wyrejestrować odbiornika, wg. instrukcji:

Jak nie płacić abonamentu. Poczta Polska i abonament - jak wyrejestrować telewizor - Fakt.pl

Zastanawiają mnie tylko pewne rzeczy:

1. przy wypełnianiu formularza o rejestracji/wyrejestrowaniu odbiornika, brak jest informacji o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Czy PP ma ustawowe uprawnienia do przetwarzania danych osobowych, tak jak np. Policja, i nie muszę już na to wyrażać zgodę?

Jest to o tyle ciekawe, że odbiornik zarejestrowałem wiele lat temu pod innym adresem. Nigdy swoich danych adresowych nie korygowałem, a upomnienia przychodzą mi na aktualny adres. Wydaje mi się, że PP nie ma dostępu do systemu PESEL i zastanawiam się w jaki sposób dokonali korekty moich danych adresowych.

2. W formularzu o rejestracji odbiornika wymagane jest podanie PESELa i NIPu. Czy podając te dane nie ułatwię PP ewentualnej przyszłej egzekucji długu.

Pozdrawiam,
Robert
robertr_r jest off-line  
01-02-2013, 17:03  
mp1905
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Abonament rtv

Witam morze ktoś zna odpowiedz na nurtujące mnie pytanie od 10 lat jestem abonentem polsatu gdzie co miesiąc płace za abonament jeśli nie zapłace po prostu blokują mi dekoder za wszystkie kanały udostępnione przez platformę polsatu płace więc pytam z jakiej okazji mam dodatkowo płacić abonament rtv niech polsat im płaci
mp1905 jest off-line  
01-02-2013, 17:06  
kismen
Przyjaciel forum
 
kismen na Forum Prawnym
 
Posty: 1.932
Domyślnie RE: Abonament rtv

napisz do polsatu może zapłacą

http://forumprawne.org/prawo-cywilne...ament-rtv.html
kismen jest off-line  
02-02-2013, 09:33  
BlackDevil
Stały bywalec
 
Posty: 924
Domyślnie RE: Abonament rtv

Bo abonament rtv to jakby podatek od tego że masz telewizor bądź radio i nie jest ważne czy polsat, n-ke, czy zwykłą tv
BlackDevil jest off-line  
20-02-2013, 12:56  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 7.962
Domyślnie RE: Abonament rtv

Art. 2. 1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty
abonamentowe.
2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Pytanie pierwsze:
Czy jeżeli mam telewizor, który nie jest podłączony do anteny a jedynie służy jako element monitoringu, to też muszę płacić?

Drugie pytanie:
Jaka jest definicja odbiornika telewizyjnego?

Pytanie trzecie:
Co się składa na odbiornik telewizyjny?
Shocked jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ abonament rtv.... (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałabym zapytać czy jest szansa na odzyskanie abonamentu rtv ? :rolleyes:
§ Abonament RTV (odpowiedzi: 1) witam otrzymalam pismo o zaleglym abonamencie rtv. wyslalam pismo w odpowiedzi(list polecony) ale juz 3tyg czekam na opowiedz i jej nie otrzymalm....
§ Abonament RTV (odpowiedzi: 1) Witam dostałem upomnienie za niepłacony abonament RTV za okres 01.2009 -03.2014 w kwocie 1471 zł razem z odsetkami.Mam pytanie jeżeli okres...
§ abonament RTV (odpowiedzi: 168) Na podst. ustawy z dnia 17.06.1966r.o post. egzek. Dz.U. z 2005 r Nr 229, poz.1954 dostałam wezwanie do zapłaty za abonament RTV. za okres od I/2006...
§ Czym różni się umowa o abonament od zamówienie na abonament?? (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić zawarłem zamówienie na abonament TV Cyfrowej u mnie w domu był konsultant. Po jego wyjściu...
§ Czym różni się umowa o abonament od zamówienie na abonament?? (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić zawarłem zamówienie na abonament TV Cyfrowej u mnie w domu był konsultant. Po jego wyjściu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:34.