Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia - Forum Prawne

 

Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (poprzez e-sąd). Sprawa została wniesiona przez firmę AD.Drągowski S.A. w Warszawie, rzekomo za niezapłaconą fakturę na 89 zł z dnia 2.07.2008. Faktura była wystawiona na firmę. Termin zapłaty był ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
22-10-2012, 20:54  
grzegorzew
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (poprzez e-sąd).

Sprawa została wniesiona przez firmę AD.Drągowski S.A. w Warszawie, rzekomo za niezapłaconą fakturę na 89 zł z dnia 2.07.2008. Faktura była wystawiona na firmę.
Termin zapłaty był 16.07.2008, więc żądają również odsetek ustawowych liczonych od dnia 17.08.2008.

Jeżeli dobrze liczę przedawnienie upłynęło po 3 latach, czyli 16.08.2011 r.

Tutaj pytanie uzupełniające:
- czy bieg przedawnienia przerywa "Wezwanie do dobrowolnego spełnienia świadczenia" oraz "Wezwanie do zapłaty na kwotę 89 zł z terminem zapłaty 7 dni" z dnia 8.03.2011 r ??
W art 123 KC, nie ma nic na ten temat ale nie wiem czy brak reakcji na te pisma nie podlega pod:
" 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,"


Tło sprawy wygląda tak, że nie mamy tej faktury, nikt takiej książki nie zamawiał i nikt nie pamięta o co chodzi. Powyższego wezwania do zapłaty też nie dostaliśmy (lub nikt w firmie sobie go nie przypomina).
Poza tym takie rzeczy powinny być chyba wysyłane listem poleconym (najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru), więc jeżeli ktoś to odebrał to powinien być na to dowód.
A w internetowych aktach sprawy (na stronie e-sądu) nie ma załączonych żadnych dowodów. W pismach są wzmianki o nich ale nie ma do nich wglądu.

Sprawa ma się najprawdopodobniej tak, że jak wyczytałem w innym wątku na tym forum, to ta firma wysyłała jakieś książki "na próbę" i jak się nie spodobało to można było je zwrócić albo zapłacić. Więc możliwe, że coś takiego miało miejsce - szczegóły będą ustalane jutro jak będzie można odnaleźć fakturę w księgowości i skontaktować się z kierownikiem, który już nie pracuje.

Generalnie chodzi mi o to czy ewentualnie dobrze liczę bieg przedawnienia i czy nie zostało ono przerwane przez wezwanie do zapłaty?

I jeżeli tak to czy wystarczy, że napiszemy do sądu, że nie uznajemy roszczenia bo uległo przedawnieniu czy coś więcej trzeba zawrzeć?
grzegorzew jest off-line  
22-10-2012, 23:30  
karol bartosz
Stały bywalec
 
karol bartosz na Forum Prawnym
 
Posty: 3.136
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

jest przedawnienie, nalezy wniesc sprzeciw od nakazu i podniesc zarzut
karol bartosz jest off-line  
23-10-2012, 20:36  
grzegorzew
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

A czy w tym sprzeciwie opisywać, że żadnej paczki od nich nie dostaliśmy, żadnej faktury nie ma zaksięgowanej oraz, że żadne wezwania do zapłaty do nas nie dotarły?

Dodatkowo doczytałem jeszcze art 554 KC, który mówi, że:
"Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch."

Tak więc roszczenie przedawniło się w 2010 r.
grzegorzew jest off-line  
24-10-2012, 12:04  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Wystarczy napisać, że roszczenia NIE UZNAJECIE, umowy nigdy nie zawieraliście, faktur nigdy nie dostaliście, a nawet, jakby ISTNIAŁO, to i tak jest przedawnione.
rafal_26 jest off-line  
24-10-2012, 18:30  
grzegorzew
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

OK dziękuję

Jeszcze jedno pytanie. Czy ten sprzeciw składa się na jakimś specjalnym druku, czy normalnie napisać na komputerze, wydrukować, podpisać i wysłać?
grzegorzew jest off-line  
25-10-2012, 07:25  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Normalnie na komuterze i dołączyć (lub opisać KRS - jeśli to spółka).
rafal_26 jest off-line  
25-10-2012, 07:58  
grzegorzew
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

zwykła działalność gospodarcza - czyli nic nie trzeba dołączać?
grzegorzew jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przerwanie biegu przedawnienia (odpowiedzi: 1) W 1997r zapadł wyrok w sprawie zapłaty zaległości. W 1999 r komornik umorzył postępowanie z powodu nieściągalności.W 2004 r i w 2006.wysłałam do...
§ przerwanie biegu przedawnienia (odpowiedzi: 12) Dzien dobry, Moja mama ma kredyty na okolo 45 tys zl przejetych przez firme windykacyjna. Czy to ze mama wplacila mala sume ne ten kredyt...
§ Przerwanie biegu przedawnienia (odpowiedzi: 1) W 2002 roku wydany zostaje nakaz zapłaty z weksla. W pozwie i nakazie jest błąd w nazwisku pozwanego (w stylu Nowak zamiast- prawidłowo- Nowik). W...
§ Przerwanie biegu przedawnienia; (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie. Chcę podyskutować o przerwaniu biegu przedawnienia. Stosownie do przepisu art. 123 K.c. bieg przedawnienia przerywa się: ...
§ Przerwanie biegu przedawnienia (odpowiedzi: 1) W lipcu 2009 roku miałam oddać książki do biblioteki lecz ich nie oddałam bo zapomniałam.Kiedy mi przyszło pismo że narosły mi odsetki olałam to.Z...
§ przerwanie biegu przedawnienia (odpowiedzi: 1) Czy pod pojęciem "innego organu powołanego do rozpoznawania spraw", o jakim mowa w art. 123 § 1 pkt 1 kc, można rozumieć zarządcę nieruchomości, od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:45.