Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR. - Forum Prawne

 

Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

W wyniku przekroczenia stanu konta ponad przyznany w oddzielnej umowie limit zadłużenia bank w dniu 25.10.2010 wypowiedział umowę limitu kredytowego w koncie osobistym oraz umowę o ror i wzywa posiadacza konta do zapłaty całej wierzytelności ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
07-01-2013, 17:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

W wyniku przekroczenia stanu konta ponad przyznany w oddzielnej umowie limit zadłużenia bank w dniu 25.10.2010 wypowiedział umowę limitu kredytowego w koncie osobistym oraz umowę o ror i wzywa posiadacza konta do zapłaty całej wierzytelności ( odsetki wymagalne i wykorzystany limit) w terminie 6 tygodni od daty otrzymania pisma. Wg postanowień umowy obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia. Kiedy upływa termin przedawnienia takiego roszczenia? Po 2 czy 3 latach? Okres liczony od 25.10.2010, od po 30 od 25.10 czy liczony od po 6 tyg. od 25.10?
 
07-01-2013, 23:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Po 3 latach liczonych od dnia następnego po dniu, w którym powinieneś spłacić dług.
 
08-01-2013, 00:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Czy nie ma tu zastosowanie art. 731 KC?
 
08-01-2013, 11:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

II csk 212/2008
 
08-01-2013, 15:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Firma W kupiła te wierzytelność od banku B i złożyła pozew w e-sadzie o nakaz zapłaty uzasadniając: "Strona pozwana XY oraz B zawarli umowę bankowa o nr 123, na podstawie której strona pozwana otrzymała określoną w umowie kwotę pieniężną jednocześnie zobowiązując się do jej zwrotu na warunkach precyzyjnie określonych w tejże umowie". Umowa bankowa dotyczy otwarcia rachunku ror, udostepnienia karty płatniczej i usług internetowych. Czy to jest dobra podstawa do zgłoszenia roszczenia przez W? Limit kredytowy został przyznany na podstawie oddzielnej umowy parę lat później. I chyba ta umowa powinna być przytoczona w pozwie?
 
08-01-2013, 18:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Cytat:
Napisał/a kamrat Zobacz post
Czy nie ma tu zastosowanie art. 731 KC?
Przecież sam napisałeś w pierwszym poście:

Cytat:
Napisał/a kamrat Zobacz post
W wyniku przekroczenia stanu konta ponad przyznany w oddzielnej umowie (...)
 
08-01-2013, 19:38  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Krótko:

Jeśli jest to limit w karcie - 2 lata;

Jeśli jest to limit w ROR - 3 lata.

Koniec dyskucji "idiotycznej".
rafal_26 jest off-line  
08-01-2013, 19:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Ale do czego się odnosisz? Do zastosowania art. 731 KC? Ta kwestia została wyjaśniona w wcześniejszym poście przez "loco1". Teraz zależy mi na opinii w spawie podstawy wierzytelności, na którą powołuje się powód.
 
08-01-2013, 20:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Cytat:
Napisał/a rafal_26 Zobacz post
Krótko:

Jeśli jest to limit w karcie - 2 lata;

Jeśli jest to limit w ROR - 3 lata.

Koniec dyskucji "idiotycznej".


To już zostało rozstrzygnięte wcześniej.
 
08-01-2013, 20:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

O co konkretnie pytasz?
 
08-01-2013, 20:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Powtórzę:"Firma W kupiła te wierzytelność od banku B i złożyła pozew w e-sadzie o nakaz zapłaty uzasadniając: "Strona pozwana XY oraz B zawarli umowę bankowa o nr 123, na podstawie której strona pozwana otrzymała określoną w umowie kwotę pieniężną jednocześnie zobowiązując się do jej zwrotu na warunkach precyzyjnie określonych w tejże umowie". Umowa bankowa dotyczy otwarcia rachunku ror, udostepnienia karty płatniczej i usług internetowych. Czy to jest dobra podstawa do zgłoszenia roszczenia przez W? Limit kredytowy został przyznany na podstawie oddzielnej umowy parę lat później. I chyba ta umowa powinna być przytoczona w pozwie?"
 
08-01-2013, 20:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

W uzasadnieniu zacytowanym wyżej przytaczają cyt." umowę bankową nr 123", pod uzasadnieniem jest powołanie się na dowód: umowa bankowa z 1.04.2005

Na egzemplarzu klienta banku (XY) umowa jest zawarta w dn. 21.04.2005
 
08-01-2013, 20:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

A umowa o limit kredytowy została zawarta w 2009 roku, daty teraz nie pamiętam.
 
08-01-2013, 20:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Pewnie otrzymałeś nakaz zapłaty z e-sądu
Zapewne w pośpiechu nie podano w uzasadnieniu pozwu wszystkich danych i są tam błędy. Możesz wnieść sprzeciw i się przekonać co do zasadności roszczeń
 
08-01-2013, 20:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przedawnienie limitu kredytowego na rachunku ROR.

Cytat:
Napisał/a brutalnykris Zobacz post
O co konkretnie pytasz?
Jak pisałem wcześniej firma W kupiła te wierzytelność od banku B i złożyła pozew w e-sadzie o nakaz zapłaty uzasadniając: "Strona pozwana XY oraz B zawarli umowę bankowa o nr 123, na podstawie której strona pozwana otrzymała określoną w umowie kwotę pieniężną jednocześnie zobowiązując się do jej zwrotu na warunkach precyzyjnie określonych w tejże umowie".
Umowa bankowa dotyczy otwarcia rachunku ror, udostepnienia karty płatniczej i usług internetowych. W uzasadnieniu powód powołuje się na umowę bankową nr 123, a jako dowód podaje w pozwie: umowa bankowa z 1.04.2005. Na egzemplarzu klienta data na umowie jest 21.04.2005; zaś umowa o limit kredytowy była zawarta w 2009r. Czy to jest dobra podstawa do zgłoszenia roszczenia przez W? Skoro limit kredytowy został przyznany na podstawie oddzielnej umowy chyba ta umowa powinna być przytoczona w pozwie.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prowizja z aneks do umowy limitu kredytowego po fuzji banków (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wam, miałem limit na swoim koncie w Kredyt Banku. Jednakże bank WBK wchłonął Kredyt Bank i przejął jego klientów. Z tego tytułu...
§ Brak blokady wykonywania połączeń po przekroczeniu limitu kredytowego. (odpowiedzi: 4) Witam, Mam następujący problem. Otóż właśnie otrzymałam informację SMS od swojego operatora, że zostaje mi zablokowana możliwość wykonywania...
§ Odnowienie limitu kredytowego niemożliwe ze względu na zajęcie egzekucyjne US Bank od (odpowiedzi: 1) Na koncie firmowym miałem zajecie US (kontrahenci nie zapłacili VAT ...). Prowadzę działalność jednoosobową. Bank zablokował konto firmowe i...
§ Przedawnienie limitu kredytowego w PKO BP (odpowiedzi: 4) Witam, wiem że tego typu watków było już kilka, ale proszę o pomoc dla mojego znajomego, który opisuje swoją sprawę następująco: "...W dniu 07...
§ Opóźnienie spłaty limitu kredytowego (Kredyt Bank) - jakie konsekwencje??? (odpowiedzi: 4) Witam! Mam pewne watpliowosci i liczę na to, ze użytkownicy tego forum pomogą mi je rozwiać. Przejdzmy do sprawy: Jakiś czas temu zawarlem...
§ odsetki od limitu kredytowego firmowego (odpowiedzi: 1) Czy osoba prowadzaca dzialalnosc gospodarcza i majaca limi kredytowy w racunku firmowym moze odpisac od kosztow wszystkie odsetki? Czy trzeba bedzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:52.