E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie - Forum Prawne

 

E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Witam! Bardzo proszę o pomoc w interpretacji. Otóż złożyłam pozew w E-Sądzie, przytoczyłam wszystkie posiadane przeze mnie dowody tj. umowa, faktura, wezwanie do zapłaty, pocztowe potwierdzenie odbioru natomiast stan sprawy został opisany jako Zadekretowano Adresy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja

Windykacja - aktualne tematy:

  • § Wyjawienie majątku w sądzie
    Witam. Jutro mam wyjawienie majątku w sądzie. Trochę się denerwuje - czy ktoś mógłby mi nakreślić jak takie...
  • § e- sąd
    Mama została okradziona wszystko zgłosiła ponieważ jest po 70 roku życia nigdy nie brała kredytów nie miała kont...
  • § Kancelaria STATIMA i niezaplac...
    Witam, Zacznijmy od tego, ze jestem zielony. Wiec nawet nie wiem co moge czego nie i o co mam pytac. Zielonka. Moja...

Odpowiedz
 
05-04-2013, 13:37  
MAG-DA
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Witam!

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji.
Otóż złożyłam pozew w E-Sądzie, przytoczyłam wszystkie posiadane przeze mnie dowody tj. umowa, faktura, wezwanie do zapłaty, pocztowe potwierdzenie odbioru natomiast stan sprawy został opisany jako Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie i nie wiem jak to rozumieć, ponieważ umowa, wezwanie i potwierdzenie odbioru są dokładnie z tym samym adresem jaki jest zamieszczony w pozwie. Co w tej sytuacji z moim pozwem?
Z góry dziękuję za pomoc!
MAG-DA jest off-line  
06-04-2013, 08:10  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Może to oznaczać nic - po prostu wpisałaś niepełną ulicę itp, a może oznaczać, że dłużnik nie jest tam zameldowany.

Dowiesz się za jakiś czas uzyskując lub nie nakaz zapłat.
rafal_26 jest off-line  
18-04-2013, 11:29  
caeruleus
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Witam forumowiczów i podbijam temat.

Czy już wiadomo, co realnie oznacza nowa praktyka w EPU, w stosunku do spraw oznaczonych dekretacją: „Zadekretowano – Nowa – Adresy zweryfikowane negatywnie” ? Pani z sekretariatu E-sądu, którą telefonicznie próbowałem rozpytać na tą okoliczność , nie umiała bądź nie chciała odpowiedzieć na to pytanie. Dowiedziałem się jedynie, że trzeba czekać na merytoryczne postanowienie, ponieważ powody takiej dekretacji mogą być różne.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, iż adresy pozwanych weryfikowane są w oparciu o bazę danych PESEL. W tym miejscu pojawia się pytanie, co w przypadku jeżeli adres pozwanego jest faktycznie inny niż adres zameldowania (bo tylko takie są w owym zbiorze)? Wiadomo, iż zdarza się tak nader często, zaś przepisy o obowiązku meldunkowym, pomimo że wciąż obowiązujące, w praktyce są martwe i od dawna nieegzekwowane? Idąc dalej, jaka jest podstawa prawna takiego działania E-sądu, bo na pewno nie treść art. 25 i 28 k.c.?

Kwestia „nowej praktyki” pojawiła się po ostatniej medialnej nagonce na EPU. Ja wiem, że rozmaite firmy typu „fundusze sekukuryku” jak „Presco” i inne, niekiedy przeginały, znajdując sobie po prostu dobry sposób na biznes. Jednak coś czuję, że teraz dzięki ignorantom wśród dziennikarzy i polityków odbijemy się do całkowicie przeciwległej ściany. No bo jak teraz pozwać cwaniaczka, który mieszka gdzie indziej niż jest zameldowany?

Z problemem zetknąłem się na kanwie przypadku mojego znajomego (drobnego przedsiębiorcy), któremu pomagałem redagować pozew do EPU. Rzecz dotyczy niezapłaconej faktury z ubiegłego roku. Dzisiaj już wiemy, że pozwani najprawdopodobniej są niezameldowani pod adresem, gdzie rzeczywiście mieszkają. Chociaż na 100 % wiadomo, iż adres podany w pozwie jest prawidłowy, czego powód jest codziennie naocznym świadkiem , ponieważ mieszka z pozwanymi na jednej ulicy i są bliskimi sąsiadami.
caeruleus jest off-line  
18-04-2013, 11:34  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.408
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Moja praktyka jest taka, że w przypadku kilkudziesięciu spraw które zostały rozpoznane od czasu aktualizacji systemu, w żadnej w której weryfikacja adresu wypadła negatywnie, nie został wydany nakaz zapłaty. Uzasadnienie oczywiście w żadnym z przypadków nie nawiązywało do adresu, tylko ogólny brak podstaw.

No, to tyle statystyka.
rewt jest off-line  
18-04-2013, 11:39  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Z tego co mi wiadomo podawana jest podstawa taka, że miesjce pobytu nie jest znane. Nie jest znane, bo nie wiadomo, czy mieszka tam, gdzie wskazuje pesel, czy gdzieś indziej fizycznie, a w normalnym sądzie powód będzie miało możliwość wykazania tego.

Jednak zdarzały się przypadki wydawania nakazów w przypadku, gdy adres się nie zgadzał, a weryfikacji dopiero na etapie doręczenia zastępczego.

Co do pyania caerleusa to powinien wskazać adres zameldowania, jeśli jest mu znany, ew. w pozwie na samym początku zaznaczyć, że pozwani nie mieszkają pod adresem zameldowania.

W przypadku przedsiębiorców pojawia się również często problem adresu prowadzenia działalności gospodarczej...
rafal_26 jest off-line  
18-04-2013, 12:45  
caeruleus
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Cytat:
Napisał/a rewt Zobacz post
...weryfikacja adresu wypadła negatywnie, nie został wydany nakaz zapłaty. Uzasadnienie oczywiście w żadnym z przypadków nie nawiązywało do adresu, tylko ogólny brak podstaw...
No dobra, ale co dalej? Przesyłają do właściwości ogólnej, odrzucają, wzywają do uzupełnienia braków?
Cytat:
Napisał/a rafal_26 Zobacz post
...Co do pyania caerleusa to powinien wskazać adres zameldowania, jeśli jest mu znany, ew. w pozwie na samym początku zaznaczyć, że pozwani nie mieszkają pod adresem zameldowania...
Niuanse w kwestii adresu wyszły już po złożeniu pozwu, po pojawieniu się w systemie dekretacji z tytułu tematu. Adres zameldowania nie jest znany, chociaż są mniej lub bardziej oficjalne sposoby, żeby go ustalić.

Pytanie czy jeszcze można coś z tym aktualnie zrobić? Sprawa jest nowa (wpływ do EPU 5 kwietnia br.), oprócz tytułowej dekretacji nie ma jeszcze żadnego merytorycznego postanowienia. Może skorzystać z opcji "Wnieść pismo" i poinformować, że adresy pozwanych wskazane w pozwie nie są tożsame z ich adresami zameldowania. Tylko jak to uprawdopodobnić, wystarczy oświadczenie, że powód jest sąsiadem pozwanych i stąd pochodzi jego wiedza na temat ich adresu zamieszkania ?

Sprawa jest o tyle pogmatwana, że dłużnikiem z faktury jest spółka cywilna. Adres spółki na fakturze i w bazie REGON jest taki sam (w CEDIG-u nie wiedzieć czemu ich niema). Wiadomym jest, iż w tym przypadku trzeba było pozwać wspólników spółki, jako osoby fizyczne. W realiach tej konkretnej sprawy, wspólnikami są małżonkowie, mieszkający w domu jednorodzinnym, na adres którego mają też zarejestrowaną ową spółkę. Okazuje się jednak, iż są chyba gdzieś indziej zameldowani.
caeruleus jest off-line  
18-04-2013, 15:28  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Zapewne takie oświadczenie będzie pomocne, czy odniesie skutek, trudno to określić.

Pomocne byłyby wezwanie do zapłaty, jeśli były wysłane ZPO, jako kolejny argument, że tam rzeczywiście mieszkają.
rafal_26 jest off-line  
19-04-2013, 16:21  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Cytat:
Napisał/a rafal_26 Zobacz post
w normalnym sądzie powód będzie miał możliwość wykazania tego.
Na pewno świadkami na potwierdzenie miejsca zamieszkania pozwanego mogą być sąsiedzi.
Na wszelki wypadek można podać wszystkich z klatki schodowej ( a na wsi z kilku okolicznych domów ). Sąsiedzi wszystko wiedzą i są "wścibscy". A zdobyć dane osobowe sąsiadów - to oczywiście żaden problem.

Następnym świadkiem może być listonosz.
On dobrze wie gdzie kto mieszka bo przynosi listy. Gorzej jak pozwany zupełnie nie odbiera listów pod adresem gdzie mieszka. No ale to się dopiero okaże jak listonosz zezna w sądzie.

Oczywiście można podać też za świadków osoby zamieszkałe z pozwanym. Ale trzeba pamiętać o tym, że raczej zawsze są to osoby mu bliskie i mogą zupełnie nie wiedzieć gdzie pozwany mieszka.

Jeśli pozwany ma uczące się dziecko - może by warto było wnieść o dowód z przesłuchania dyrektora szkoły i wychowawczyni dziecka. Oni by mogli potwierdzić adres zamieszkiwania pozwanego.

Kolejnym świadkiem może być lekarz gdzie leczy się pozwany oraz dowód z dokumentacji lekarskiej w jego poradni lekarskiej. Oczywiście dane "wrażliwe" z tej dokumentacji można zamazać - a adres zamieszkania może wyjść na jaw.

Można wynająć detektywa, który porobi zdjęcia jak pozwany wchodzi do swojego mieszkania i wnieść o przesłuchanie detektywa w sądzie jako świadka.

Zresztą zdjęcia można porobić samemu i oczywiście można wnosić o przesłuchanie stron. Wtedy powód może przekonać sąd gdzie mieszka pozwany, a pozwany temu nie zaprzeczy bo przecież nie stawi się na przesłuchanie - jak nie odebrał wezwania w miejscu zamieszkania.

Skarbnicą wiedzy są akta parafialne - przecież można wnosić o przeprowadzenie dowodu z tych akt na taką okoliczność. Można też wnosić o przesłuchanie księdza proboszcza, o ile ma informacje na takie okoliczności i nie obowiązuje go tajemnica spowiedzi.

Są jeszcze inne możliwości, ale raczej nie nadaje się to do pisania na forum.
Tak czy siak - możliwości udowodnienia miejsca zamieszkiwania pozwanego jest b. dużo i powód nie powinien się zasłaniać przed sądem tym, że nie ma jak tego udowodnić !
Bedek jest off-line  
19-04-2013, 16:40  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Teraz trochę humorystyki.

FW potrafią tak argumentować:
adres jest aktualny, gdyż pozwany w umowie zobowiązał się do informowania wierzyciela o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania...

zaraz zaraz, ale przecież tę umowę wypowiedzieliście, więc przestała obowiązywać...

ale nie ten jej zapis...

Czy pan mecenas zna 50 orzeczeń SOKiKu o klauzulach niedozwolnych z analogicznymi zapisami...

Jakich...

Takich:...

Ale one tego nie dotyczą...

Więc czego dotyczą...

Czegoś innego...

Tak w skrócie wyglądają polemiki na sali sądowej. W cale nie jest to śmieszne, bo Ci ludzie - reprezentujący FW - w to wierzą!!! Prywatnie też tak argumentują.

Na szczęście większość sędziów nie jest naiwna.
rafal_26 jest off-line  
22-04-2013, 20:09  
caeruleus
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Bedek, ja mam nadzieję, że Ty zwyczajnie nie drzesz sobie ze mnie łacha, tylko sarkastycznie i formie ad absurdum, opisujesz jak może faktycznie wyglądać takie wykazywanie prawdziwego adresu pozwanego .

rafal_26, ZPO się odnalazły, dzięki za podpowiedź. Adres zameldowania zalegaczy też został ustalony .

Wy tu generalnie o tym co będzie dalej we właściwości ogólnej, a my póki co jesteśmy w sądzie elektrycznym. Dlatego dzisiaj do EPU poszło takie pisemko procesowe:
Cytat:
OŚWIADCZENIE STRONY POWODOWEJ
W SPRAWIE ADRESU ZAMIESZKANIA POZWANYCH


W związku z nadaniem niniejszej sprawie statusu: „Zadekretowano – Nowa – Adresy zweryfikowane negatywnie”, strona powodowa oświadcza, iż adresy pozwanych podane w pozwie są prawidłowe, zgodne ze stanem faktycznym oraz spełniają przesłanki zawarte w treści art. 25 i 28 k.c.

Uzasadnienie

Po wpływie pozwu w niniejszej sprawie do Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, w systemie elektronicznego postępowania upominawczego nadano jej status: „Zadekretowano – Nowa – Adresy zweryfikowane negatywnie”. Z telefonicznej informacji uzyskanej w sekretariacie sądu wynika, iż jest to nowa praktyka w EPU, polegająca na weryfikacji adresów pozwanego/ych w oparciu o bazę danych PESEL. Stronie powodowej wiadome jest, że w owej bazie znajdują się tylko adresy zameldowania danej osoby (na pobyt stały bądź czasowy).

W realiach niniejszej sprawy, wiedza strony powodowej na temat adresu pozwanych wynika stąd, iż powód jest sąsiadem pozwanych (mieszkają na tej samej ulicy), a tym samym jest codziennym i naocznym świadkiem tego, gdzie faktycznie zamieszkują. Pozwani Xxxxxxxx Xxxxxxx oraz Xxxxxxxx Xxxxxxxxx są małżonkami, razem prowadzą działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej, w imieniu której zaciągnęli zobowiązanie, będące przedmiotem niniejszej sprawy. Zamieszkują w domu jednorodzinnym, pod adresem wskazanym w pozwie. Na ten sam adres mają zarejestrowaną swoją spółkę i tymże adresem posługują się w obrocie gospodarczym (np. faktury). Ponadto wezwania do zapłaty zaległej wierzytelności (oznaczone jako dowód nr x i x w pozwie), również były wysyłane pod ten adres i zostały prawidłowo doręczone, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Dowód: - wyciąg z bazy danych GUS – rejestr REGON (oznaczony jako dowód nr x w pozwie);
- faktura nr xxxxxx z adresem, którym posługują się pozwani (oznaczona jako dowód nr x
w pozwie);
- zwrotne potwierdzenia odbioru doręczonych wezwań do zapłaty.

Oczywiście stronie powodowej znany jest adres zameldowania pozwanych tj. ul. Xxxxxxxxxxx xx/xx, xx-xxx Xxxxx. Jednakże związana treścią art 25 k.c., a także świadoma konsekwencji wynikających z podania nieprawidłowego adresu pozwanych, nie mogła wskazać w pozwie innego niż ten, pod którym faktycznie oni zamieszkują. W tym miejscu należy zauważyć, iż miejsce zameldowania ma jedynie charakter administracyjny i wynika z obowiązku meldunkowego, którego najwyraźniej pozwani nie dopełnili. Strona powodowa nie mogła też wskazać w pozwie obu adresów jednocześnie, z uwagi na normę zawartą w treści art. 28 k.c.

Reasumując, adresy pozwanych wskazane w pozwie są prawidłowe i zgodne ze stanem faktycznym, tzn. że są adresami ich zamieszkania jako osób fizycznych. Strona powodowa nie mogła wskazać jako miejsca zamieszkania - miejsca zameldowania pozwanych – pomimo, że jest ono jej znane, ponieważ pozwani jako osoby fizyczne mogą mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Strona powodowa nie może ponosić negatywnych konsekwencji procesowych, wynikających z nie dopełnienia przez pozwanych czynności administracyjnej, jaką jest obowiązek meldunkowy.

Mając powyższe na względzie, podtrzymuję oświadczenie poczynione na wstępie i w tym stanie rzeczy uważam je za całkowicie uzasadnione.
Teraz pozostaje tylko poczekać, zobaczymy czy to coś pomoże.
caeruleus jest off-line  
24-04-2013, 11:12  
topfacet
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Ja tez mam taki komunikat bo nie podalem PESEL wcale- nie ma przeciez takiego obowiazku jeszcze. Natomiast tez wnioslem takie pismo, z numerem PESEL, ciekawe czy zmieni sie na zweryfikowano poprawnie.
topfacet jest off-line  
24-04-2013, 13:43  
caeruleus
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Cytat:
Napisał/a topfacet Zobacz post
...bo nie podalem PESEL wcale- nie ma przeciez takiego obowiazku jeszcze...
Tu nie chodzi o podanie nr PESEL, tylko o to czy adres pozwanego, który podałeś w pozwie, jest tożsamy z tym, który delikwent posiada w bazie danych PESEL. W ten właśnie sposób od pewnego czasu, po kilku "merytorycznych" programach telewizyjnych, odbywa się weryfikacja adresów w EPU.

Mówiąc wprost, jeżeli "uciśniony" dłużnik, którego Ty - "krwiopijczy wierzyciel" - pozwałeś, mieszka pod innym adresem niż jest zameldowany, a Ty zgodnie z prawem i jego wymogami (vide art. 25 i 28 k.c.) podałeś adres, pod którym faktycznie mieszka, to otrzymasz taki właśnie satusik sprawy i najprawdopodobniej nie uzyskasz nakazu zapłaty. I dobrze Ci tak .
caeruleus jest off-line  
24-04-2013, 16:52  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Rozwiązania są dwa:
1. nie korzystać w takich sprwach z epu;
2. na etapie wniesienia pozwu wyjaśnić ew. wątpliwości w określeniu miejsca zamieszkania strony pozwanej;

Kilkuktornie - skutecznie - udało mi się wyjaśnić sądowi, że dłużnik mieszka pod innym adresem, niż adres zameldowania. Nakaz wydano.
rafal_26 jest off-line  
26-04-2013, 06:46  
raval80
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Witam. A co by się stało gdybym w pozwie wpisał REGON, NIP i PESEL pozwanego oraz adres pod którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza, a nie miejsce zamieszkania?
raval80 jest off-line  
26-04-2013, 11:07  
milew
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: E-sąd - Zadekretowano Adresy zweryfikowane negatywnie

Jeśli poda się adres zameldowania, który jest inny niż adres zamieszkania pozwanego to będzie to duży błąd?
milew jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rękojma - rozpatrzyć pozytywnie czy negatywnie? (odpowiedzi: 1) Witam, Wybaczcie, że kolejny temat o "tablica.pl" ale nie znalazłem informacji co robić po tym, gdy kupujący już odeśle przesyłkę. Cała sytuacja...
§ Negatywnie rozpatrzona reklamacja (odpowiedzi: 12) Witam, mam śmieszną historyjkę do pośmiania się i ku przestrodze przed zakupami w moim do niedawna ulubionym TKMAXX. Kupiłam 1,5 roku temu...
§ negatywnie rozpatrzona reklamacja sukienki (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie, mam taki oto problem: 25 maja br kupiłam sukienkę w jednym z sieciowych sklepów. Założyłam ją raz i powstały dwie dziury na skutek...
§ Zadekretowano (odpowiedzi: 11) Prowadzę roszczenie poprzez e-sad. Od 3-4 tygodni widnieje informacja o pozwie "Nowa - zadekretowano" Co to właściwie oznacza? Czy jakiekolwiek...
§ negatywnie rozpatrzona reklamacja (odpowiedzi: 12) Witam, mam pewien problem... Mianowicie jakieś 3 tygodnie temu zakupiłam bluzkę w sklepie w centrum handlowym (nie chcę podawać nazwy), włożyłam ją...
§ AC PZU odszkodowanie zweryfikowane dlaczego? (odpowiedzi: 36) Otwieram drugi temat za tatę, który walczy z PZU. Tata w grudniu wpadł w poślizg i wywalił w betonowe ogrodzenie drukarni. Tata ma AC warsztat ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:58.