mandat kolejowy - Forum Prawne

 

mandat kolejowy

Piszę,ponieważ nie wiem co mam robić. 20.05 dostałam mandat kolejowy. Wiem,że zostałam niewłaściwie ukarana. Nie z mojej winy Mniejsza z tym.. Postanowiłam się odwołać, zwróciłam się z prośbą o unieważnienie mandatu.Pisałam wiadomość do biura windykacji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
13-06-2013, 17:14  
agnese123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie mandat kolejowy

Piszę,ponieważ nie wiem co mam robić. 20.05 dostałam mandat kolejowy.
Wiem,że zostałam niewłaściwie ukarana. Nie z mojej winyMniejsza z tym..
Postanowiłam się odwołać, zwróciłam się z prośbą o unieważnienie mandatu.Pisałam wiadomość do biura windykacji do Poznania
Dnia 10.06 dostałam odpowiedź z załączonym pismem. Niestety z tego pisma wynikało,że odrzucili moją prośbę itd
Oto frg. wycinku z pisma: W razie nieuregulowania tej należności w wyznaczonym terminie, na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy - Prawo przewozowe zostanie wniesiony pozew do Sądu o zasądzenie na rzecz przewoźnika należności wynikających z wystawionego w pociągu wezwania w pełnej wysokości, co spowoduje dodatkowe obciążenie kosztami sądowymi.

Nie wiem,czy mam dokonać zapłaty ,czy może czekać aż mandat będzie przedawniony.
Co mogę zrobić w tej sytuacji??
Proszę o udzielenie rad, o pomoc.
agnese123 jest off-line  
13-06-2013, 17:21  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Nie dostałaś mandatu.
Custos Legum jest off-line  
13-06-2013, 17:27  
agnese123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mandat kolejowy

jak to, w jakim sensie??
agnese123 jest off-line  
13-06-2013, 17:34  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Używasz niepoprawnej nazwy, tłumaczę po raz kolejny - nie dostałaś mandatu
Custos Legum jest off-line  
13-06-2013, 18:30  
natalia11091
Stały bywalec
 
natalia11091 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.519
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Opłatę dodatkową należy zapłacić, bo może w końcu komornik wejść na pobory.
Cytat:
Custos Legum
Używasz niepoprawnej nazwy, tłumaczę po raz kolejny - nie dostałaś mandatu
zamiast[pisać dwa razy to samo, należało poprawić pytającą. Społeczeństwo (nie znające się) potocznie tyak to nazywa - MANDAT
natalia11091 jest off-line  
13-06-2013, 19:40  
agnese123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Nie jestem przekonana, więc poniżej znajdzie się całość pisma:

Nr pisma: PBB 3s.2/0524/005/13
dot. prot. H257629

W odpowiedzi na Pani reklamację z dnia 23.05.2013r., przesłaną droga elektroniczną „Przewozy Regionalne” spółka z o.o. Biuro Windykacji Należności Przewozowych uprzejmie informuje, że wzajemne prawa i obowiązki w relacji przewoźnik – podróżny regulują przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984r. – Prawo przewozowe (Dz. U. nr 50, poz. 601 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie.
Zgodnie z art. 16 w/w ustawy – Prawo przewozowe umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu na przejazd lub spełnienie innych określonych przez przewoźnika warunków dostępu do środka transportowego.
Bilet na przejazd można nabyć w kasie biletowej lub u pracownika drużyny konduktorskiej.
Zasady zakupu biletu w pociągu określają postanowienia § 10 Regulaminu przewozu przewoźnika „Przewozy Regionalne” spółka z o.o.
Podróżny, który nie posiada ważnego biletu na przejazd/przewóz lub posiada bilet, który wymaga legalizacji, zobowiązany jest wejść do pociągu pierwszymi drzwiami licząc od czoła pociągu (kierunku jazdy) i zgłosić się do obsługi pociągu w celu nabycia lub legalizacji biletu, a w przypadku nieobecności obsługi w tej części pociągu – oczekiwać na jej przybycie.
Samo wejście do pierwszego wagonu nie jest równoznaczne z dopełnieniem obowiązku zgłoszenia braku ważnego biletu na przejazd.
Osoba, która nie dokona takiego zgłoszenia zgodnie z § 17 w/w Regulaminu uważana jest za podróżnego bez ważnego biletu.
W przypadku ujawnienia w czasie przeprowadzanej kontroli podróżnego bez ważnego biletu organ kontrolny zobowiązany jest do pobrania:
1) opłaty taryfowej za przejazd,
2) opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2005r. w sprawie sposobu ustalania opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej (Dz. U. nr 14 poz. 117).
Podróżnemu, który odmówi natychmiastowego uregulowania powyższych należności organ kontrolny zobowiązany jest wystawić wezwanie do zapłaty.
Ponieważ Pani dokonując przejazdu w dniu 20.05.2013r. nie dopełniła powyższego obowiązku i o braku biletu zgłosiła dopiero w trakcie przeprowadzanej kontroli, postępowanie organu kontrolnego było zasadne i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Tut. Biuro z przykrością informuje, że po przeanalizowaniu całości materiału nie znajduje podstaw do uznania Pani reklamacji i tym samym zmiany podjętej przez organ kontrolny decyzji. Wobec powyższego dochodzona jest od Pani należność za przejazd wraz z obniżoną do kwoty 100,00 zł opłatą dodatkową, w łącznej kwocie 104,79 zł.
Wpłaty powyższej należności prosimy dokonać w terminie 7 dni (licząc od dnia otrzymania niniejszego pisma) na rachunek:
„Przewozy Regionalne” spółka z o.o.
Biuro Windykacji Należności Przewozowych
27 1090 1375 0000 0000 3710 8374
Bank Zachodni WBK S.A. 1 Oddział w Gnieźnie
z dopiskiem H257629.
W razie nieuregulowania tej należności w wyznaczonym terminie, na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy - Prawo przewozowe zostanie wniesiony pozew do Sądu o zasądzenie na rzecz przewoźnika należności wynikających z wystawionego w pociągu wezwania w pełnej wysokości, co spowoduje dodatkowe obciążenie kosztami sądowymi.

Jednocześnie zawiadamiamy, że w przypadku trudności z jednorazowym uregulowaniem zadłużenia istnieje możliwość jego spłaty w ratach miesięcznych.
Warunkiem niezbędnym do skorzystania z takiej możliwości jest wystąpienie w tej sprawie z odrębnym pismem.
Ustosunkowując się poruszanej przez Panią kwestii niewłaściwego zachowania się pracownika drużyny konduktorskiej wyjaśniamy, że podstawowym zadaniem skuteczności działania organów kontrolnych jest dokładna kontrola dokumentów przewozowych.
Przewoźnik przywiązuje dużą uwagę, by stanowczość działań ze strony kontrolujących nie naruszała obowiązujących standardów zachowań oraz norm grzecznościowych. Działania te muszą znajdować odbicie w szacunku i przyjaznym stosunku do korzystających z naszych usług.
Ocena działań kontrolnych ma jednakże charakter (subiektywny) indywidualny i niejednokrotnie ujawnienie nieprawidłowości przez organ kontrolny i towarzyszące temu zdenerwowanie pasażera powoduje stresujące sytuacje dla obu stron podczas wykonywania tych czynności.
Jeśli w ocenie Pani organ kontrolny przekroczył granice stosownego zachowania tut. Biuro uprzejmie przeprasza.

Mogę uzyskać wytłumaczenie, nie rozumiem...
agnese123 jest off-line  
13-06-2013, 19:51  
natalia11091
Stały bywalec
 
natalia11091 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.519
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Czego nie rozumiesz?
Odrzucono reklamację i należy zapłacić. Nie zakupiłaś biletu tak? Jeśli nie z twojej winy to z kogo?
natalia11091 jest off-line  
13-06-2013, 20:18  
agnese123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Nie wiecie jak było naprawdę.
agnese123 jest off-line  
14-06-2013, 11:15  
BlackDevil
Stały bywalec
 
Posty: 924
Domyślnie RE: mandat kolejowy

Cytat:
Napisał/a agnese123 Zobacz post
Nie wiecie jak było naprawdę.
Działamy na podstawie tego co sama napisałaś, nie posiadamy szklanej kuli żeby sprawdzić jak było naprawdę, nie chcesz mieć później problemów to po prostu zapłać.
BlackDevil jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Instrukcja kolejowy - problem z interpretacją (odpowiedzi: 2) Cześć, Pewnie przepisy kolejowe nie są tym, co tygryski lubią czytać najbardziej ale może jakiś wannabe prawnik rzuci okiem ;) Jest instrukcja...
§ Mandat kolejowy (odpowiedzi: 1) Witam, ostatnio dostałem mandat w kolejce wkd. Skasowałem bilet zanim kanar mnie o niego poprosił. Po chwili wziął moją legitymacje studencka i...
§ Reklamacja za bilet kolejowy (odpowiedzi: 2) Witam, mój problem jest nietypowy, postaram go streścić w paru słowach. 25 lipca b.r. o godzinie 22.00 na stacji kolejowej w Gdańsku kupiłem bilet...
§ DOM Kolejowy - ODWIECZNE problemy z PKP (odpowiedzi: 1) Witam. Mieszkam w domu kolejowym, który jest w bardzo kiepskim stanie. Okna są do wymiany, schody się sypią a na ogrzanie domu 1000zł nie...
§ Przejazd kolejowy (odpowiedzi: 4) Witam, wczoraj zostałem ukarany za to że przejechałem przez przejazd kolejowy w momencie gdy migały juz czerwone swiatła a zapory nie zaczęły się...
§ Mandat Karny od SOK - taryfikator kolejowy, a otwieranie drzwi pociągu (odpowiedzi: 20) Otóż ostatnio spotkałem się z niezbyt miłą sytuacją. Sekundę przed zatrzymaniem się pociągu na stacji końcowej, nauczony doświadczeniem innych ludzi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:42.