Windykacja "N" - klauzula zakazana - Forum Prawne

 

Windykacja "N" - klauzula zakazana

Dzień dobry. Zupełnie zapomniałem, po prostu zapomniałem o niezapłaconym rachunku w N. OK - moja wina. to było 300zł Jednak N windykuje mnie (komornik) na kwotę ok 3000zł. W kwocie zajęcia umieścili tęż "opłatę za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
14-08-2013, 13:02  
paragraf500
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Windykacja "N" - klauzula zakazana

Dzień dobry. Zupełnie zapomniałem, po prostu zapomniałem o niezapłaconym rachunku w N. OK - moja wina. to było 300zł
Jednak N windykuje mnie (komornik) na kwotę ok 3000zł. W kwocie zajęcia umieścili tęż "opłatę za zagubienie dekodera" 1000zł.

Tylko że ja słyszałem, że to jest klauzula zakazana. Wiem, że komornik już sobie kasę odsysa. Póki co spłaciłem mu 1000zł. No ale chcę wiedzieć: czy mogę założyć sprawę Wierzycielowi? O te 1000zł i odsetki i koszty od nich? Ile mam na to czasu? Tytuł wykonawczy zapadł w 2011, o sprawie dowiedziałem się nim rozpoczęła się egzekucja (z e-sądu) w 2012 i od tamtej pory bulę. No ale myślę sobie: może mogę zagrozić Wierzycielowi, że ten 1000zł to w sumie ściąga ze mnie łamiąc prawo.
Czy mogę coś jeszcze zrobić? Czy już za późno. Pozdrawiam
P.S. Dekoder mam w piwnicy. A "N" już nie ma w zasadzie no ale jest ITI.
paragraf500 jest off-line  
14-08-2013, 13:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Cytat:
W kwocie zajęcia umieścili tęż "opłatę za zagubienie dekodera" 1000zł.
Komornik działa na podstawie tytułu wydanego przez sąd. Opłata za dekoder jest ujęta w wyroku.
Cytat:
Tylko że ja słyszałem, że to jest klauzula zakazana
Skoro tak słyszałeś, mogłeś wnieść sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. Nie wniosłeś w terminie czyli zgodziłeś się z decyzją sądu.
Pytanie gdzie słyszałeś? Nie spotkałem się z sytuacją by opłata dodatkowa za zagubiony sprzęt była klauzulą abuzywną.
 
14-08-2013, 14:01  
paragraf500
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Ja wiem że komornik działa na podstawie wyroku sądu. Nie "opłaty za zagubienie dekodera" nie ma jej ujętej w tytule tam jest jakby "niezapłacona faktura na 1000zł" a za co - chyba tego nie ma. Być może, gdyby sąd wiedział za co ten 1000 to by się nie zgodził na wyrok.

Sprawę próbowałem odkręcać rok temu. Nie było mnie stać na prawnika (150zł). Zadzwoniłem do prawnika znajomego a ten niechętnie bo niechętnie udzielił mi rad. po pierwsze wyrok z 2011 a ja się dowiedziałem o sprawie w 2012. Ona była na tyle dziwna, że... to było tak: kliknąłem w e-sądzie, że jest nakaz. Ale nie zwróciłem uwagi że tam jest 2011 a nie 2012. Sądząc, że mam czas dzwoniłem do N. A oni że spoko, nie ma problemu, proszę wpłacić "coś". To wpłaciłem "coś" kasa się wróciła wtedy dopatrzyłem się,że pomyliłem rok. Zadzwoniłem do przedstawiciela Wierzyciela o ugodę etc. wyśmiał mnie b. głośno. OK, ma wyrok, robi co chce.
No ale załóżmy, że ja o tej klauzuli zakazanej dowiedziałem się teraz. To co - po ptakach? Nie mogę założyć wierzycielowi sprawy, że tę opłatę jakby egzekwuje na podstawie łamania prawa. Tak mi powiedział ten prawnik: nie wolno wpisywać kar nieadekwatnych do szkód. Bo mógł wpisać 5000zł albo 8000zł w regulamin. Poza tym skoro był legalny to dlaczego w nowych umowach go już nie ma (ponoć nie ma)
Dziękuję. Pozdrawiam
paragraf500 jest off-line  
14-08-2013, 16:45  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Znajomy prawnik powinien udać się na szkolenie.
Wskaż mi taką klauzulę. Dokładniej wyroki SOKiKu wskazują rzeczywiście, że kary nie mogą być rażąco wygórowane - zresztą wynika to z przepisu - jednak czy 1000 zł za dekoder jest karą rażąco wygórowaną, to mi się nie wydaje i o taki orzeczeniu jeszcze nie słyszałem. Zawsze mogłeś zwrócić ten dekoder i kary by nie było.

Natomiast karą niewłaściwą byłaby kara za brak zwrotu dekodera i jednocześnie za zwrot po terminie, co często gęsto jest zawarte w wielu umowach.

Jednak czas na obronę swoich racji był już dawno temu.

Sprawę możesz zawsze "założyć", tyle że ją przegrasz, bo w tej sprawie zapadł wyrok.

Odwołanie mogłeś złożyć nie zrobiłeś tego, więc czego oczekujesz w tym etapie??
rafal_26 jest off-line  
14-08-2013, 19:27  
paragraf500
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Powinienem podziękować za odpowiedź ale nie omieszkam nadmienić: a może zmieniłbyś ton? Jestem laikiem! Skąd mam to wiedzieć możesz mi powiedzieć? Nie dostałem żadnego pisma, żadnego pouczenia, zobaczyłem nakaz w e-sądzie.
Mam nadzieję, że kiedy zepsuję ci się samochód, komputer, albo coś innego na czym się nie znasz usłyszysz od swego "mechanika": "No co ty chcesz, nie wiedziałeś?". No nie wiedziałem. Dlatego pytam na forum ekspertów.

Chodziło o formalne zagubienie dekodera. Ja go cały czas mam więc ten 1000zł to kara za jego niezwrócenie w terminie.


A teraz dziękuję za odpowiedź. Skoro postępowanie nakazowe rozstrzygnięto i nie mogę już zwrócić dekodera ani zakładać sprawy jest po temacie. Chyba, że znajdzie się "druga opinia".
paragraf500 jest off-line  
14-08-2013, 19:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Ja w c+ oddałam dekoder o dzień później i dowalili mi karę 1000 zł.
 
15-08-2013, 07:01  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Cytat:
Napisał/a paragraf500 Zobacz post
Nie dostałem żadnego pisma, żadnego pouczenia, zobaczyłem nakaz w e-sądzie.
Trzeba tak było od razu pisać.

Rozumiem, że nakaz wysłano pod adres, pod którym nie mieszkasz.

Rad w tej kwestii udzielamy w kilku OGROMNYCH tematach dotyczących przywracania terminu i firm windykacyjnych (znajdź i poczytaj).

Ps. skoro "znajomy prawnik" zbadał sprawę, to jaką receptę Ci dał??
A może to nie prawnik, tylko studenciak??!!
rafal_26 jest off-line  
16-08-2013, 08:29  
kojot33
Użytkownik
 
Posty: 388
Domyślnie RE: Windykacja "N" - klauzula zakazana

Jeśli chodzi o nieadekwatność kary do przewinienia to tutaj pisała @smutnababcia dwa posty wyżej że dostała karę 1000zł po terminie przegapionym o jeden dzień - i tu wydaje mi się że to ma zastosowanie jak bedą chieli nakaz na tą kwotę uzyskać to możn się tym bronić.

A jeśli ktoś faktycznie "nie oddał" to opłata 1000zł nie wydaje się być wygórowaną patrząc na to że dekodery są coraz bardziej zaawansowane i naprawdę kosztują sporo dostawców telewizji.
kojot33 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ Weksel in blanco a klauzula "nie na zlecenie" (odpowiedzi: 5) Witam, Czy na wekslu z zapisaną klauzulą "bez protestu" mogę dopisać dodatkowo "nie na zlecenie"? Chciałbym się uchronić przed przekazaniem weksla...
§ "Promocja" a niedozwolona klauzula nr 407 (odpowiedzi: 7) Dzień dobry. W 2010 roku podpisałem jako firma umowę promocyjną z ISP, w której jeden z punktów wspominał o tym , że w przypadku zerwania umowy...
§ klauzula o "zakazie konkurencji" (odpowiedzi: 10) witam, mam w umowie klauzulę o zakazie pracy w firmie konkurencyjnej. Przez 3 lata pracowałam w firmie i wszystko było dobrze, ale ostatnio...
§ Windykacja biblioteki a "tydzień bez kary"? (odpowiedzi: 6) Witam! Czy jeśli ktoś nie oddał książęk 4 lata do biblioteki, i sprawa poszła do windykacji (jak poinformowała biblioteka) to może skorzystać z...
§ "Zakazana strona" - żądanie zakazu kradzieży (jestem właścicielem) (odpowiedzi: 5) Witam Sytuacja: Posiadam stronę z działem odpłatnym tzw "members" skąd ludzie mogą pobierać materiały (filmy) do użytku prywatnego. Wszystkie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:23.