Co moze firma windykacyjna? - Forum Prawne

 

Co moze firma windykacyjna?

Witam bardzo prosze o pomoc!!!! Mój problem zaczoł sie tak: Rok temu mój facet (ale nie maz) przebywał zagranica miał tam telefon polskiej sieci komórkowej na abonament,razem z nim był tam jego kolega który sprawnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
27-02-2009, 21:01  
zuzia60
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Co moze firma windykacyjna?

Witam bardzo prosze o pomoc!!!!
Mój problem zaczoł sie tak:
Rok temu mój facet (ale nie maz) przebywał zagranica miał tam telefon polskiej sieci komórkowej na abonament,razem z nim był tam jego kolega który sprawnie wykorzystywał sytuacje.czyli dzwonił i to nie mał na nasz koszt kiedy połapalismy sie co jet grane powiedział ze oczywiscie zwróci wszystko co do grosza!!!!! Na tym tez sie skonczyło a rachunki zostały,operator komórkowy nie chciał słyszec o ratach napisałam do nich pismo z prosba o rozłozenie na raty ale nic z tego.puzniej tylko dzwonili i w koncy stwierdzili ze moga rozlozyc na 3 raty czyli na 3 miesiace ale to w ciaz była dla mnie duza suma.nie wspominajac o tym ze pan sie ze mnie nasmiewal oraz stwierdził ze jestem smieszna bo chce niskie raty......raz udało mi sie wpłacic ponad 1000 zł...
Puzniej sprawe przekierowano do jakiejs firmy windykacyjnej w której w zasadzie słyszałam to samo co wczesniej konsultanci byli bardzo nie mili wrecz hamscy.21 grudnia zadzwonił do mnie pan i powiedział ze mam 4 dni na wpłate całego zadłuzenia które i tak jeszcze urosło.a puzniej konto na które mam wpłacic pieniazki zostanie zamkniete i sprawa trafi do sadu.pieniedzy nie miałam wiec nie wpłaciłam i czekałam na wyrok....po miesiacu zadzwoniła pani która zaczeła gadke od nowa ale była miła,i nic jej nie wiadomo na temat zamkniecia konta wrecz doradziła zebym wpłaciła ile sie da.niesty miała 100 zł wiec wpłaciłam.dzisiaj zadzwoniła kolejna kobieta i zaproponowała ugode czyli mam wpłacic w ciagu 2 dni cała kwote albo jest juz umówiona wiaytacja komornika i policji ma 10 marca 2009.do mnie do domu.
Czy maja prawo przysłac mi komprnika bez postanowienia sadu?
Co ja mam zrobic?ja chce splacic zadluzenie ale w małych ratach jestem samam mam 2 dzieci i własciwie rzadnego majastku typu mieszkanie samochód itp.jedynie mieszkanie jest troche umeblowane na wiekszosc mam fakturyze te rzeczy nie sa moje a co z meblami pokojami dzieci?prosze o pomoc.
zuzia60 jest off-line  
28-02-2009, 06:24  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

1. Wpłacaj ile możesz. Wierzycie MA OBOWIĄZEK PRZYJĄĆ KAŻDĄ KWOTĘ. Nie może zrobić jakiegoś "zamknięcia rachunku".

2. Jeśli nie było sprawy sądowej, żaden komornik ani policja nie może pojawić Ci się w domu. O pozwie/ nakazie czy cokolwiek to tam będzie musisz zostać powiadomiona poleconym.

Cały ten bełkot uprawiany przez windykację ma na celu zastraszenie cię i przyspieszenie spłaty. Choć swoją drogą, gdybym tam pracował, taki brednie nie przeszłyby mi chyba przez gardło...
Skoro piszesz, że kwota wzrosła - mają prawo naliczać jedynie odsetki karne od zadłużenia, zwróć więc uwagę, czy nie naliczyli jakichś swoich "kosztów windykacji", bo zdaje się, znowu zaczyna się pojawiać ta miła praktyka.
Baba Jaga jest off-line  
28-02-2009, 06:50  
zuzia60
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Dziekuje bardzo za odpowiedz!!!
Sama tez sie zdziwiłam ze bez sprawy sadowej moze przyjsc komornikz policja najbardziej zaskakujace jestto ze zekomo mam wyznaczony termin wizytacji w domu.na 10 marca.a nie dostałam zadnej informacji ani z sadu ani od nich ze jakas rozprawa w tej sprawie sie odbyła.
zuzia60 jest off-line  
28-02-2009, 12:50  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Firmy telekomunikacyjne zwykle mają podpisane umowy z firmami windykacyjnymi (nawet z kilkoma), więc korzystają z ich "usług". Windykatorzy zwykle stosuja rózne formy zastraszenia, więc proszę się nie przejmować.
Kwota wymagalna w tym przypadku to rzeczywiste zadłużenie plus odsetki od przeterminowanych płatności. I nic więcej!
Jak wysokie jest zadłużenie? Jakiego rodzaju umowa łączyła Pani faceta z telekomem? Czy była związana z jakakolwiek ulgą (powiedzmy, przy zakupie telefonu)? Czy dostali Państwo zawiadomienie (od telekomu) o zerwaniu umowy z winy klienta? Prosze odszukać umowę z telekomem i przeczytać, jakiej wysokości kara jest przewidziana w takim przypadku - i pamiętać, że na rzeczywiste zadłużenie mogą się składać abonament, opłata za połączenia i kara umowna. Plus odsetki - po kolei do każdej faktury osobno.
Jeżeli spłacają Państwo zadłużenie na konto operatora, nie ma on podstaw do odsprzedania wierzytelności firmie windykacyjnej (bo windykator kupuje pakietem, ale za procent wartości - więc spłacający dług klient jest cenny, bo zwróci wszystko z odsetkami). Ale w telekomach panuje taki bałagan, że mogą sprzedać i to zadłużenie - a prawo tego nie zabrania.
Powinna Pani zwrócić się do operatora z oficjalnym oświadczeniem, że będą spłacać Państwo zadłużenie, lecz proszą o podanie wysokości pozostałego zadłużenia - ile z faktur, ile z odsetek i ile z ew. kary. Operator już dawno powinien był z urzędu podobny wykaz Państwu przysłać.
Gdyby ten dług został ostatecznie sprzedany jakiejkolwiek firmie, dostana Państwo oficjalne zawiadomienie. W takim wypadku firma ta nie może doliczać jakichkolwiek swoich "kosztów", ale powinna wskazać nr swojego konta. Jeżeli w międzyczasie wpłaca Państwo jakieś pieniądze na konto operatora (przed otrzymaniem zawiadomienia), nie musza państwo ponownie wpłacać tej kwoty na konto nabywcy długu.
Gdyby przestali Państwo nadal regulować zadłużenie, jego nabywca ma prawo wystapić do sądu w trybie uproszczonym. Z pozwem wysle on jedynie swoja umowę nabycia długów od telekomu i otrzymane stamtąd saldo na koncie klienta-dłużnika (z rozpisaniem co do faktur). Z sądu pozew zostanie przesłany do państwa wraz z dowodami w sprawie (jqak wyąej) i nakazem zapłaty (w trybie nakazowym lub upominawczym) i pouczeniem. Pouczenie należy dokładnie przeczytać! Gdyby w tej sytuacji nie zgadzało się saldo (bo generalnie dług Państwo uznają i sprzeciwu nie wyrażają), można w ciągu 14 dni od daty otrzymania nakazu zapłaty (przyjdzie poleconym ze zwrotką) wysłać do sądu zarzuty od wyroku (w postepowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postepowaniu upominawczym). Robi się to na specjalnym druku, który sie ściąga ze strony ministerstwa sprawiedliwości. Druki są ułozone w taki sposób, że bardzo łatwo je wypełnić - należy po prostu uważnie czytać treść rubryk. Tryby postępowania mało się od siebie różnią, ale dla każdego jest swój druk. Jako dowody w sprawie należy załączyć potwierdzenia wpłat, pismo od operatora potwierdzające wysokość zadłużenia (2 egzemplarze - w kserokopiach, oryginały należy mieć ze soba na rozprawie; wypełniony druk też należy wysłać w 2 egzemplarzach). Wysłać można pocztą, poleconym za potwierdzeniem odbioru. Gdyby nie wnosili Państwo sprzeciwu/zarzutów, nakaz zapłaty uprawomocni się w ciągu tych 14 dni.
A teraz wrócę do samego początku.
Z operatorami nie wolno rozmawiać przez BOK - bo tak naprawdę ich nikt nie kontroluje i oni za nic nie odpowiadają. Wszystkie pytania i deklaracje, reklamacje usług należy kierować do siedziby firmy na piśmie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (kopie miec dla siebie), można zostawić w salonie firmowym (z potwierdzeniem na kopii) lub wysłać mailem (wtedy kopię wydrukować dla siebie).
Proszę się nie bać! I nie dać się nabrać!
natalie-s1959 jest off-line  
01-03-2009, 07:32  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Zacznijmy od ustalenia tego, kto był stroną umowy tzn. "na kogo był abonament" na Panią czy Pani przyjaciela.

Później należy u operatora (nie w windykacji) ustalić jaki jest stan zadłużenia oraz o podanie dat i kwot w jakich było ono spłacane. I porównać z tym co Pani wie, czy przypadkiem pieniądze nei szły na konto takiej "windykacji".

Jeżeli do domu przyjdzie Pani ktoś kto podaje się za windykatora - proszę go nawet nie wpuszczać. Jeżeli powie że jest komornikiem to proszę wezwać Policję, informując że ktoś się podszywa pod komornika.

Proszę pierw zrobić to co mówię powyżej i odpowiedzieć na pytanie. Wtedy będziemy mogli powiedzieć jak postępować dalej bez zgadywania takiego.
Pasqud jest off-line  
01-03-2009, 09:35  
zuzia60
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
Wiec tak abonament był niestety na mnie!jezeli chodzi o kwote która na dzien dzisiejszy wynosi 4000 zł zgadza sie.2500zł za rachynki( bo 1100 wpłaciłam wczesniej bo było ponad 35000) 1400 za rerwanie umowy z siecia orange oraz odsetki.1000 zł wpłaciłam koncem sierpnia ostatnio tylko 100 .i moze uda mi sie cos wpłacic w tym tygodniu.a co do komprnika to mnie juz uprzedzili ze przyjdzie odrazu z policja,dnia 10 marca.i to bedzie dodatkowy koszt 700 zł płatny od razu.
zuzia60 jest off-line  
01-03-2009, 09:39  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Okłamują Panią. Żaden komornik ani policja nie przyjdzie do Pani. Jeżeli przyjdzie ktoś podający się za komornika czy funkcjonariuszy Policji to wtedy natychmiast należy Policję wzywać.

I proszę zrobić to o czym mówię w drugim akapicie.
Pasqud jest off-line  
01-03-2009, 09:46  
zuzia60
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

OK DZIEKUJUE.KTOS MI JESZCZE POWIEDZIAŁ ZE CYTUJEkazuje sie ze firmy windykacyjne maja przyspieszony tryb rozpatrywania spraw ( do 48 godzin) wiec zanim dostaniesz powiadomienie o sprawie to komornik moze do ciebie zapukac juz z wyrokiem w reku!
CZY TO MOZE BYC PRAWDA?JA NIGDY NIE OTRZYMAŁAM PISMA LISTEM POLECONYM ANI OD WINDYKACJI ANI OD ORANGE.
zuzia60 jest off-line  
01-03-2009, 09:50  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Nie. To bzdura. I to taka że dawno równej nie słyszałem. Jutro jak będę w sądzie muszę to koniecznie opowiedzieć aby się też znajomi pośmiali.

Komornik działa wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu nadającego się do egzekucji. I to nie jest partyzantka. O ile zajęcie wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego byłoby dokonane jednocześnie z zawiadomieniem Pani o egzekucji to już zajmowanie rzeczy czy nieruchomości jest poprzedzone wezwaniami bezpośrednio od komornika sądowego.
Pasqud jest off-line  
01-03-2009, 10:04  
zuzia60
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

Acha czyli wszystko jasne strasza i tyle !! Czyli bede wpłacac ile sie da ..bardzo dziekuje za pomoc!!!!!!!!!!!1
zuzia60 jest off-line  
14-07-2009, 18:07  
passat
Użytkownik
 
passat na Forum Prawnym
 
Posty: 182
Domyślnie RE: Co moze firma windykacyjna>

witam mam podobny problem co poprzedniczka. pare lat temu zakupiłam telefon w idei niestety nie spłacany był regularnie gdyz urzytkowała go inna osoba a ja nie swiadoma całego zamieszania nie wiedziałam do pewnego czasu że jest tam zadłużenie. zadłużenie było na kilka fv o łącznej wartości 980 zł + 55 dsetki i takie zawiadomienie przyszło do mnie od firmy windykacyjnej jednak z numerem konta idei na które mam wpłacioc zadłużenie . wpłaciołam w 4 ratach + 55 odseki. w 2007 r kupowałam telefon już w orange troche było problemów z tym gdyż na innym koncie abonenckim na moim nazwisku widniało zadłużenie wpłaciłam depozyt aby otrzymac nowy telefon. wszystko było pieknie do pewnego czasu kiedy przyszło mi ze została dokonana cesja długu ( juz spłaconego ) do firmy windykacyjnej i scigają mnie do tej pory. na dzien dzisiejszy dług wynośi 1400 zł jednak co sie okazało ze wpałata mojego długu została sprzedana windykacji bo konto abonenckie zostało zamkniete a pieniądze przekazane na aktualne konto . gdzie w orange mam nadpłate 1900 zł a w windykacji dług urusł do 1400 zł. i strasza mnie sadem. na dzien dzisiejszy napisałam do nich pismo ze nie zgadzam sie na spłate zadłużenia w kwocie 1400 zł jednak moge sie zgodzic na przelanie z mojego obecnego konta abonenckiego kwoty 980+55 zł ( dokaładna kwota długu z 2005 r) moje pytanie brzmi czy moga iść z czyms takim do sadu jak mam dowody wpłaty a wina leży po stronie operatora sieci komórkowej??? z góry dziekuję
passat jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ firma windykacyjna (odpowiedzi: 14) Witajcie, piszę z prośbą o poradę, ponieważ jestem zielony w tych sprawach i mimo, że przeczytałem trochę artykułów na ten temat, to jestem jak...
§ Dręcząca firma windykacyjna EOS KSI (odpowiedzi: 52) Witam, Mam taki problem, że netia nie wywiązała się z umowy, rozwiązałem umowę i nie uznaję roszczeń. Zarówno firmie Netia (pisemnie) jak i...
§ firma windykacyjna (odpowiedzi: 3) Witam, czy moglby ktos udzielic mi odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie, czy zakladajac firme windykacyjna musze miec jakies specjalne pozwolenia,czy...
§ Firma windykacyjna!!!!!!!!!!! (odpowiedzi: 7) Witam Mam jedno tylko pytanie czy jesli ja sóźniam sie ze spłaceniem kert kredytowej to czy firma windykacyjna ma prawo wydzwaniac do mmnie co pół...
§ Czy firma windykacyjna moze zablokowac dostep do konta ? (odpowiedzi: 3) Witam maz mojej siostry twierdzi ze firma windykacyjna zablokowala mu dostep do konta jakiejs znajomej wzial pozyczke i nie placi wiec twierdzi ze...
§ Firma windykacyjna (odpowiedzi: 9) Pani z firmy windykacyjnej zadzwoniła,że wysyła pismo za rachunki telefoniczne nie zapłacone w roku 2000/2001. Nic o tym mi nie było wiadomo. Spółka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:39.