Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzuli? - Forum Prawne

 

Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzuli?

Sprawa dotyczy długu wobec TP z 2000 roku. TP sprzedała go PRESCO. Sąd Lublin Zachód w ramach EPU wydał nakaz zapłaty w roku 2012 i klauzulę wykonalności w tym samym roku. Ja w międzyczasie zmieniłem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
24-02-2016, 09:43  
JarekS
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzuli?

Sprawa dotyczy długu wobec TP z 2000 roku.
TP sprzedała go PRESCO.
Sąd Lublin Zachód w ramach EPU wydał nakaz zapłaty w roku 2012 i klauzulę wykonalności w tym samym roku.
Ja w międzyczasie zmieniłem adres zamieszkania w roku 2004.
Teraz dowiedziałem się o całej sprawie od komornika, który wszczął egzekucję i zawiadomienie przysłał mi na aktualny adres.
Wczoraj złożyłem wniosek o otwarcie konta na e-sad.gov.pl, więc póki co nie mam jeszcze wglądu w akta, ale zakładam, że sąd wysłał w 2012 nakaz zapłaty na nieaktualny adres.
W związku z tym kwestionuję skuteczność doręczenia nakazu, ponieważ od lat mieszkam i jestem zameldowany gdzie indziej. Oczywiście chcę złożyć sprzeciw i podnieść zarzut przedawnienia roszczeń.
Przeczytałem właśnie kilka poradników i widzę, że chyba nie ma jakiejś jednej rutyny postępowania w takich przypadkach.

1.
Na niebieskiej ulotce na temat EPU, którą dostałem w sądzie rejonowym jest tylko wzmianka, żeby - w sytuacji gdy pozwany bez swojej winy nie dochował terminu złożenia sprzeciwu - w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu (w którym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek) oraz równocześnie sam sprzeciw.

2.
W "Poradniku dla pozwanego" na stronie ms.gov.pl : https://www.ms.gov.pl/pl/sady-w-inte...e-upominawcze/
jest napisane, że pozwany (mówię, gdy pozwany dowiaduje się o sprawie dopiero od komornika) - dysponując otrzymanymi w korespondencji od komornika odpisem nakazu zapłaty i stosownymi pouczeniami - może w zasadzie od razu złożyć do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Ma na to dwa tygodnie.
Tu muszę nadmienić, że komornik przysłał mi odpis nakazu zapłaty, ale jeśli chodzi o pouczenia, widzę tylko informację o możliwości złożenia w ciagu 7 dni zażalenia co do nadania klauzuli wykonalności.
Wg poradnika powinny być jeszcze pouczenia "o treści istotnych dla dłużnika przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących m.in. skutków doręczenia przez awizo, wniosku o przywrócenie terminu oraz wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty".

3.
Na stronie E-sąd i lichwiarskie odsetki - czy naprawdę trzeba je spłacić? - Biznes, Finanse i Prawo
są fragmenty wypowiedzi Biura prasowego Sądu w Lublinie. Oni rozróżniają dwie sytuacje:
- pozwany nie złożył sprzeciwu w terminie w wyniku sytuacji życiowej, bo był np. w szpitalu, za granicą itp. Wtedy pozwany może wnosić o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu. Oczywiście musi wykazać, że czynności procesowej nie dokonał w terminie bez swojej winy.
- nakaz zapłaty doręczony został na adres wskazany w pozwie, ale pozwany kwestionuje skuteczność doręczenia nakazu, bo np. nie mieszka już pod tym adresem. W tym przypadku pozwanemu przysługuje prawo złożenia zażalenia (lub skargi) na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Oczywiście musi uprawdopodobnić, że doręczenie nakazu zapłaty na ten adres nie było skuteczne.

4.
Nr 5/2014 "Poradnika Bliżej Obywatela" Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce: http://prawo.kolping.pl/files/Biulet...02014%2005.pdf
jest poświęcony e-sądowi. Ten poradnik również rozróżnia dwie sytuacje: gdy pozwany z jakichś życiowych powodów nie dotrzymuje terminu złożenia sprzeciwu i taką, gdy pozwany kwestionuje skuteczność doręczenia nakazu.
W pierwszym przypadku należy wnieść do e-sądu wniosek o przywrócenie terminu i jednocześnie sprzeciw. W drugim przypadku poradnik zaleca złożenie zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności (lub skargi na postanowienie referendarza) wraz z prośbą o jego dostarczenie na właściwy adres. Dopiero w drugim kroku składa się sprzeciw od nakazu zapłaty.
Ten poradnik, podobnie jak poradnik wymieniony w p. 2., wspomina, że komornik ma obowiązek wysłać w pierwszej korespondencji odpis nakazu zapłaty i stosowne pouczenia odnośnie możliwości podjęcia obrony przez pozwanego.
Poradnik nadmienia, że niektórzy prawnicy zalecają żeby z tzw. ostrożności procesowej, z zażaleniem na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności od razu złożyć sprzeciw. I wtedy nie wnioskować już o wysłanie nakazu zapłaty na właściwy adres.
Podobno chodzi o nieprecyzyjne przepisy dotyczące sytuacji, w której pozwany otrzymuje odpis nakazu zapłaty dopiero w korespondencji od komornika.

5.
Na stronie Nakaz zapłaty z Lublina skierowany na zły adres | Prawnik do sprawy sądowej w Lublinie
znalazłem z kolei propozycję, żeby z ostrożności procesowej równocześnie wnieść sprzeciw od nakazu, wskazać na wadliwość doręczenia, wnieść o doręczenie pozwu pod właściwy adres.

6.
Na szacownym Forum Prawnym w dziale "Windykacja" wisi przypięty post "Dług przedawniony - do kogo i jakie pismo." Fajnie w pigułce podane informacje, ale post jest z 2012. W międzyczasie były zmiany w przepisach. Więc wolę zadać poniżej kilka pytań, żeby się upewnić co do sposobu postępowania.

Moje pytania.
1. Czy mnie, gdy kwestionuję skuteczność doręczenia nakazu zapłaty, pozostaje jedynie możliwość złożenia zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności? Wskazują na to informacje zawarte w materiałach przytaczanych przeze mnie w p. 3. i 4. oraz to, że komornik poinformował mnie jedynie o takiej drodze.
2. Czy złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu oraz równocześnie sprzeciwu byłoby w moim przypadku prawnie skuteczne? W zasadzie o tym piszą w materiałach wiszących na stronie MS, o których wspominam w p. 2.
3. Czy przypadek, gdy nie złożyłem w terminie sprzeciwu, bo nakaz był wysłany na nieaktualny adres, można zaliczyć do sytuacji, że "bez swojej winy nie złożono w ciągu dwóch tygodni sprzeciwu, pomimo takiego zamiaru...", o której poucza niebieska ulotka z sądu rejonowego?
4. A może kierować się „ostrożnością procesową” i użyć jednocześnie wszystkich argumentów: zażalenia, wniosku o przywrócenie terminu, sprzeciwu?
5. Zapewne wobec różnic w orzecznictwie, e-sąd ma jakąś wypracowaną interpretację i sposoby reagowania na poszczególne pisma pozwanego. Jak to działa w praktyce? Jakie pisma wysłać?

Będę wdzięczny za wszelkie praktyczne wskazówki.
JarekS jest off-line  
24-02-2016, 10:31  
kura-domowa
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

Witaj,zloz sprzeciw udawadniajac brak prawidlowego doreczenia ,EPU uchyli nakaz,wstrzymasz egzekucje komornicza ,sprawa trafi do rejonu tam podniesiesz zarzut przedawnienia
kura-domowa jest off-line  
24-02-2016, 10:34  
kura-domowa
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

W zwiazku z tym ze nie doreczono ci prawidlowo nakazu ,termin do wniesienia sprzeciwu nie zaczal w ogole biec
kura-domowa jest off-line  
24-02-2016, 11:04  
nora47
Użytkownik
 
Posty: 336
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

List ze sprzeciwem możesz wysłać poleconym (ZPO) jeżeli nie masz dostępu do konta.
nora47 jest off-line  
24-02-2016, 13:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

Jeśli się dowiedziałeś od komornika o wydanym nakazie zapłaty, masz siedem dni na obronę. Musisz złożyć (listem poleconym lub osobiście) zażalenie na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty (a jeśli postanowienie to zostało wydane przez referendarza sądowego, prawidłową formą będzie skarga na orzeczenie referendarza). Zażalenie należy skierować do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wskazując na postanowienie podlegające zaskarżeniu oraz sygnaturę, pod którą nakaz został wydany. W uzasadnieniu zażalenia musisz wskazać na okoliczności i dowody potwierdzające, że mieszkałeś pod innym adresem, niż wskazywał to powód. Dowodami mogą być na przykład zaświadczenie o zameldowaniu, kopia dowodu osobistego, kopia umowy najmu mieszkania, rachunki za dostawę mediów czy zeznania świadka. Należy ponadto podnieść, że dochowany został siedmiodniowy termin na złożenie zażalenia. Ponadto trzeba się zwrócić do sądu o ponowne doręczenie nakazu zapłaty, tym razem na właściwy adres. Od otrzymania tego nakazu masz czternaście dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli sąd uwzględni Twoje argumenty, wówczas nakaz zapłaty utraci moc. Należy poinformować o tym komornika, wnosząc jednocześnie, by umorzył egzekucję i obciążył jej kosztami wierzyciela.
 
24-02-2016, 20:29  
JarekS
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

INLET, mnie też się wydaje, że w przypadku doręczenia nakazu zapłaty na niewłaściwy adres właściwszą drogą jest zażalenie na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności/skarga na orzeczenie referendarza. Bo w przypadku składania wniosku o przywrócenie terminu + sprzeciwu i tak muszę się powołać na to, że z uwagi na brak skutecznego doręczenia pozwanemu nakazu nie mógł się on uprawomocnić. Czyli bieg terminu do wniesienia sprzeciwu się nie rozpoczął. Więc sąd mógłby teoretycznie wniosek o przywrócenie terminu i sam sprzeciw w takiej sytuacji odrzucić, bo przecież jak przywracać coś, co nie upłynęło, ani nawet nie zaczęło płynąć?
Dzisiaj jednak zadzwoniłem na infolinię e-sądu. I tam mi powiedzieli, żebym pisał wniosek o przywrócenie terminu + sprzeciw. Powody podali czysto praktyczne: wniosek o przywrócenie + sprzeciw rozpatrują referendarze, których jest wielu i rozpatrzenie trwa ok. 3 tygodni. Zażalenia nt. klauzuli / skargi na orzeczenie referendarza rozpatrują sędziowie, których jest znacznie mniej i rozpatrzenie trwa ok. 6 miesięcy.
Więc w praktyce e-sąd robi tak, że wnioski o przywrócenie terminu formalnie odrzuca po czym przekazuje sprawy... do rozpatrzenia przez sądy wg właściwości ogólnej.
JarekS jest off-line  
24-02-2016, 21:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

Z tym że dopytaj dobrze czy Twój nakaz utraci moc. Zresztą. Jeśli przejdzie to do normalnego trybu to w tym przypadku kasę odzyskasz. Ale to później musisz sobie o to zadbać, aby sąd orzekł o zwrocie już pobranych środków.
 
25-02-2016, 04:15  
amelia2013
Stały bywalec
 
amelia2013 na Forum Prawnym
 
Posty: 6.089
Domyślnie RE: Wadliwe doręczenie nakazu – wniosek o przywr. terminu, czy zażalenie odn. klauzul

Cytat:
Napisał/a nora47 Zobacz post
List ze sprzeciwem możesz wysłać poleconym (ZPO) jeżeli nie masz dostępu do konta.
Takie sprzeciwy z udowodnieniem adresu to tylko listownie. Jak chcesz elektronicznie wysłać dowód na zamieszkiwanie pod innym adresem? Nie da się
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
Jeśli się dowiedziałeś od komornika o wydanym nakazie zapłaty, masz siedem dni na obronę.
Co ty za brednie tu opowiadasz? Przeczytaj dokładnie sytuację prawną w tej sprawie!
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
Musisz złożyć (listem poleconym lub osobiście) zażalenie na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty (a jeśli postanowienie to zostało wydane przez referendarza sądowego, prawidłową formą będzie skarga na orzeczenie referendarza). Zażalenie należy skierować do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wskazując na postanowienie podlegające zaskarżeniu oraz sygnaturę, pod którą nakaz został wydany.
Bzdury. Wytłumacz mi po co to wszystko? Chyba tylko po to, by zamiast sprawę załatwić w 3 tygodnie, bujać się z nią kilka miesięcy.
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
musisz wskazać na okoliczności i dowody potwierdzające, że mieszkałeś pod innym adresem, niż wskazywał to powód. Dowodami mogą być na przykład zaświadczenie o zameldowaniu, kopia dowodu osobistego, kopia umowy najmu mieszkania, rachunki za dostawę mediów
Te dowody plus sprzeciw ze wskazaniem braku prawidłowego doręczenia - i temat szybko odkręcamy
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
Od otrzymania tego nakazu masz czternaście dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli sąd uwzględni Twoje argumenty, wówczas nakaz zapłaty utraci moc.
Można też tak: wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu i odpisu pozwu, dowodząc jak wcześniej braku prawidlowego doręczenia. Wówczas po otrzymaniu nakazu rzeczywiście mamy 14 dni na sprzeciw. I sąd sprzeciw zawsze przyjmie, jeśli jest złożony w terminie, niezależnie od argumentów w nim zawartych
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
Należy poinformować o tym komornika, wnosząc jednocześnie, by umorzył egzekucję i obciążył jej kosztami wierzyciela.
Jedyne sensowne zdanie
Cytat:
Napisał/a INLET Zobacz post
Ale to później musisz sobie o to zadbać, aby sąd orzekł o zwrocie już pobranych środków.
Sąd niczego takiego nie orzeknie w tym postępowaniu. Potrzebny jest nowy pozew, po zapadnięciu rozstrzygnięcia w tej sprawie (oddalenie powództwa, umorzenie postępowania)
amelia2013 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wadliwe doręczenie wyroku (odpowiedzi: 11) Witam, trapi mnie od jakiegoś czas jedna kwestia. Mianowicie w prawie 2 lata temu zapadł wyrok rozwodowy do którego zażądałem uzasadnienia. Sąd...
§ Prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty a zażalenie na klauzulę i sprzeciw (odpowiedzi: 15) Wielokrotnie na forum był już poruszany temat co ma zrobić pozwany jeśli dowiedział się o istnieniu tytułu wykonawczego dopiero z pisma o wszczęciu...
§ EPU - wadliwe doręczenie tradycyjne (odpowiedzi: 3) Witajcie. Jestem tu nowy, wiec na początku witam wszystkich. Mam problem z postepowaniem w EPU. Przegladalem wcześniejsze posty z podobnym...
§ E-sąd czekanie na doręczenie nakazu (odpowiedzi: 3) Witam, w dniu 13-09-2012 otrzymałam z esądu pismo o wydanie nakazu zapłaty. Mam pytanie jaki okres czasu muszę czekać aby ten nakaz został doręczony...
§ EPU - wadliwe doręczenie w aktach sprawy (odpowiedzi: 8) Witam W czerwcu złożyłem pozew w EPU. Otrzymałem w lipcu nakaz zapłaty. Od tej pory cisza (zero jakiś powiadomień), aż dzisiaj z ciekawości...
§ Zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności, a zaskarżenie nakazu zapłaty. (odpowiedzi: 2) Witam, od jakiegoś czasu jest przeciwko mnie prowadzona sprawa o zwrot kosztów za korzystanie z lokalu (bezzasadna, jako, że z lokalu nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:42.