Sprawa dotyczy długu wobec TP z 2000 roku.
TP sprzedała go PRESCO.
Sąd Lublin Zachód w ramach EPU wydał nakaz zapłaty w roku 2012 i klauzulę wykonalności w tym samym roku.
Ja w międzyczasie zmieniłem adres zamieszkania w roku 2004.
Teraz dowiedziałem się o całej sprawie od komornika, który wszczął egzekucję i zawiadomienie przysłał mi na aktualny adres.
Wczoraj złożyłem wniosek o otwarcie konta na e-sad.gov.pl, więc póki co nie mam jeszcze wglądu w akta, ale zakładam, że sąd wysłał w 2012 nakaz zapłaty na nieaktualny adres.
W związku z tym kwestionuję skuteczność doręczenia nakazu, ponieważ od lat mieszkam i jestem zameldowany gdzie indziej. Oczywiście chcę złożyć sprzeciw i podnieść zarzut przedawnienia roszczeń.
Przeczytałem właśnie kilka poradników i widzę, że chyba nie ma jakiejś jednej rutyny postępowania w takich przypadkach.
1.
Na niebieskiej ulotce na temat EPU, którą dostałem w sądzie rejonowym jest tylko wzmianka, żeby - w sytuacji gdy pozwany bez swojej winy nie dochował terminu złożenia sprzeciwu - w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu (w którym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek) oraz równocześnie sam sprzeciw.
2.
W "Poradniku dla pozwanego" na stronie ms.gov.pl :
https://www.ms.gov.pl/pl/sady-w-inte...e-upominawcze/
jest napisane, że pozwany (mówię, gdy pozwany dowiaduje się o sprawie dopiero od komornika) - dysponując otrzymanymi w korespondencji od komornika odpisem nakazu zapłaty i stosownymi pouczeniami - może w zasadzie od razu złożyć do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Ma na to dwa tygodnie.
Tu muszę nadmienić, że komornik przysłał mi odpis nakazu zapłaty, ale jeśli chodzi o pouczenia, widzę tylko informację o możliwości złożenia w ciagu 7 dni zażalenia co do nadania klauzuli wykonalności.
Wg poradnika powinny być jeszcze pouczenia "o treści istotnych dla dłużnika przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących m.in. skutków doręczenia przez awizo, wniosku o przywrócenie terminu oraz wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty".
3.
Na stronie
E-sąd i lichwiarskie odsetki - czy naprawdę trzeba je spłacić? - Biznes, Finanse i Prawo
są fragmenty wypowiedzi Biura prasowego Sądu w Lublinie. Oni rozróżniają dwie sytuacje:
- pozwany nie złożył sprzeciwu w terminie w wyniku sytuacji życiowej, bo był np. w szpitalu, za granicą itp. Wtedy pozwany może wnosić o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu. Oczywiście musi wykazać, że czynności procesowej nie dokonał w terminie bez swojej winy.
- nakaz zapłaty doręczony został na adres wskazany w pozwie, ale pozwany kwestionuje skuteczność doręczenia nakazu, bo np. nie mieszka już pod tym adresem. W tym przypadku pozwanemu przysługuje prawo złożenia zażalenia (lub skargi) na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Oczywiście musi uprawdopodobnić, że doręczenie nakazu zapłaty na ten adres nie było skuteczne.
4.
Nr 5/2014 "Poradnika Bliżej Obywatela" Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce:
http://prawo.kolping.pl/files/Biulet...02014%2005.pdf
jest poświęcony e-sądowi. Ten poradnik również rozróżnia dwie sytuacje: gdy pozwany z jakichś życiowych powodów nie dotrzymuje terminu złożenia sprzeciwu i taką, gdy pozwany kwestionuje skuteczność doręczenia nakazu.
W pierwszym przypadku należy wnieść do e-sądu wniosek o przywrócenie terminu i jednocześnie sprzeciw. W drugim przypadku poradnik zaleca złożenie zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności (lub skargi na postanowienie referendarza) wraz z prośbą o jego dostarczenie na właściwy adres. Dopiero w drugim kroku składa się sprzeciw od nakazu zapłaty.
Ten poradnik, podobnie jak poradnik wymieniony w p. 2., wspomina, że komornik ma obowiązek wysłać w pierwszej korespondencji odpis nakazu zapłaty i stosowne pouczenia odnośnie możliwości podjęcia obrony przez pozwanego.
Poradnik nadmienia, że niektórzy prawnicy zalecają żeby z tzw. ostrożności procesowej, z zażaleniem na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności od razu złożyć sprzeciw. I wtedy nie wnioskować już o wysłanie nakazu zapłaty na właściwy adres.
Podobno chodzi o nieprecyzyjne przepisy dotyczące sytuacji, w której pozwany otrzymuje odpis nakazu zapłaty dopiero w korespondencji od komornika.
5.
Na stronie
Nakaz zapłaty z Lublina skierowany na zły adres | Prawnik do sprawy sądowej w Lublinie
znalazłem z kolei propozycję, żeby z ostrożności procesowej równocześnie wnieść sprzeciw od nakazu, wskazać na wadliwość doręczenia, wnieść o doręczenie pozwu pod właściwy adres.
6.
Na szacownym Forum Prawnym w dziale "Windykacja" wisi przypięty post "Dług przedawniony - do kogo i jakie pismo." Fajnie w pigułce podane informacje, ale post jest z 2012. W międzyczasie były zmiany w przepisach. Więc wolę zadać poniżej kilka pytań, żeby się upewnić co do sposobu postępowania.
Moje pytania.
1. Czy mnie, gdy kwestionuję skuteczność doręczenia nakazu zapłaty, pozostaje jedynie możliwość złożenia zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności? Wskazują na to informacje zawarte w materiałach przytaczanych przeze mnie w p. 3. i 4. oraz to, że komornik poinformował mnie jedynie o takiej drodze.
2. Czy złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu oraz równocześnie sprzeciwu byłoby w moim przypadku prawnie skuteczne? W zasadzie o tym piszą w materiałach wiszących na stronie MS, o których wspominam w p. 2.
3. Czy przypadek, gdy nie złożyłem w terminie sprzeciwu, bo nakaz był wysłany na nieaktualny adres, można zaliczyć do sytuacji, że "bez swojej winy nie złożono w ciągu dwóch tygodni sprzeciwu, pomimo takiego zamiaru...", o której poucza niebieska ulotka z sądu rejonowego?
4. A może kierować się „ostrożnością procesową” i użyć jednocześnie wszystkich argumentów: zażalenia, wniosku o przywrócenie terminu, sprzeciwu?
5. Zapewne wobec różnic w orzecznictwie, e-sąd ma jakąś wypracowaną interpretację i sposoby reagowania na poszczególne pisma pozwanego. Jak to działa w praktyce? Jakie pisma wysłać?
Będę wdzięczny za wszelkie praktyczne wskazówki.